Elektrot kaynağı için genel bir giriş

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Elektrot kaynağı için gereken ekipmanlar ile ilgili genel bir giriş yapalım. Yalnız bu oldukça genel bir giriş olacak :) İyi bir kaynakçı olmak, uzun yıllar tecrübe gerektirir ve konu ile ilgili de temel eğitim gerektirir. Ben, ne kaynakçılık eğitimi aldım, ne de uzun yıllar tecrübem var. Kaynakçılık konusunda öğrendiğim bütün bilgileri, internette yabancı kaynaklardan öğrendim (forumlar, haber grupları, eposta listeleri ve youtube).

Sıklıkla elektrot kaynağı yapıyorum, ve iyi sonuçlar da alıyorum, ama usta bir kaynakçının alanı olan şeylerden de mümkün mertebe uzak duruyorum. Örneğin, önünüzde, masa üzerinde duran bir parça üzerinde kaynak yapmak nispeten kolaydır. Parçayı istediğiniz gibi evirir çevirirsiniz ve en uygun açıya geldiğinde de kaynağı yapıverirsiniz. Ama duvara monte edilmiş ve kıpırdamayan parçaya dikey kaynak yapmak zordur, daha ustalık ister. Tavana monte edilmiş ve başınızın üzerinde olan bir parçaya kaynak yapmak daha da zordur, büyük ustalık ister. Eğer yapacağınız kaynak kritik ise (yani kaynağın kırılması durumunda can kaybı, yaralanma, veya büyük maddi kayıp oluşacaksa), öyle bir kaynağı sertifikalı birisine yaptırıp, birşey olduğunda da onların sorumluluk almasını sağlamalıyız. Benim burada anlattığım şeyler, mutlak olarak olması gereken, bu işin usulü budur dediğim şeyler değil. Benim hobi amaçlı yaptığım çalışmalarda, benim için iyi sonuç vermiş olan usullerdir.

Benim kullandığım kaynak makinası, ExpressWeld'in 250 A lik üç fazlı inverter kaynak makinası:Bu makina, olabildiğince basittir. Sadece arkasında açma kapama şalteri, bir de önde akım ayarı var: 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ynt: Elektrot kaynağı için genel bir giriş

Eletrot kaynağı makinasına iki tane kablo takmamız gerekiyor. Bir tanesi şase kablosu ve ucunda da büyük bir krokodil var. Şase kablosunu, kaynak manikasının eksi soketine takıyoruz. Diğer kablo da elektrodu bağladığımız pensin olduğu kablo. Bunu da kaynak makinasının artı soketine takıyoruz:

 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ynt: Elektrot kaynağı için genel bir giriş

Yapılacak kaynak uygulamasına göre değişik birçok tipte elektrot vardır. Ama basit kaynak işleri için, kullanımı kolay olan ve çok fazla temiz olmayan yüzeylerde de iyi sonuç veren 6013 tipi elektrot ile başlayabiliriz. Eletrotları değişik çaplarda da bulmak mümkündür. aşağıda, sırasıyla 2 mm, 2.5 mm, ve 3.2 mm elektrotlar görüyoruz:Daha büyük çapta elektrotlar da mevcut, ama 3.2 mm lik elektrot, bir hobicinin neredeyse bütün kaynak ihtiyaçlarını karşılayabilir.
 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ynt: Elektrot kaynağı için genel bir giriş

Kaynak yaparken, yanıcı olmayan kıyafet giymek çok önemlidir. Pamuklu işçi tulumu, veya pamuklu başka bir kıyafet, yanıcı değildir ve kaynakçılık için uygundur. Hiç olmazsa, deri kaynaçı önlüğü ve deri kaynakçı ceketi giyilmeli. Ayrıca, elleri sıçrayan ergimiş metalden korumak için, deri eldiven takılmalıdır:

 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ynt: Elektrot kaynağı için genel bir giriş

Eğer bütün kaynak parametrelerini doğru ayarlamış isek, kaynağı örten flux kaynak bitiminde kendiliğinden ayrılacaktır ve altında da pırıl pırıl bir kaynak yeri çıkacaktır. Ama bazan ayarları tam olarak tutturamıyoruz :) İşte böyle durumlarda, kaynak bitiminde kaynağı örten sert flux tabakasını bir kaynakçı çekici ile kırarak uzaklaştırmamız gerekebilir. Kalan flux artıklarını da tel fırça ile temizleriz.

 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ynt: Elektrot kaynağı için genel bir giriş

Demir profilleri veya başka birbirine 90 derece dik kaynatılması gereken parçalar için de dik bağlantı aksesuarları kullanılabilir. Aşağıdaki suntalam parçalar, iki profile dayanıyor ve düz yerlerinden işkence ile sıkıştırılıyor. Böylece, kaynak süresince dik vaziyette sabitlenmiş oluyorlar:

 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ynt: Elektrot kaynağı için genel bir giriş

Eletrot kaynağının bir diğer vazgeçilmezi de, koruyucu maskedir. Tek elle tutulması gereken eski tip maskeleri önermiyorum, çünkü ellerinizden birisini bu maskeyi tutmak için meşgul etmiş oluyor. Onun yerine, normalde geçirgen olan, ama kaynak ışığını alınca kararan otomatik maske kullanmalıyız. Bunlarla, her iki elimizde bir iş yapmak için serbest olacaktır.

 
Üst