Freze için "kendin yap" vakum tabla

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Value'nun tutma gücü daha önce yaptığım deneylerdeki gibi olacak. Senin istediğin gibi çekiçle vurunca çok az kıpırdayacak kadar bir güç elde edilemiyor. Senin pompa ile de elde edilmez. Hatta ideal vakum oluştursak gene elde edilmez. Bizim denediğimiz ölçülerde parçalar için, tutma gücü çekiç testine dayanacak kadar değil.

Bir dolap kapağı kadar parça olsa tamam, o zaman çekiç ağacı parçalar gene ağaç kıpırdamaz yerinden. Ama 10 x 10 cm lik parçada malesef olmuyor, olmasını da beklemiyorum.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Ufak bir çentik vs iş görecektir aslında. Merak ettiğim şey şu. GreenBVC'nin podları nasıl oluyor? Yani aynı malzemeden biz de yapsak çözüm olacak mı? CNC'de aynı greenbvc'nin pod gibi parça işleyip, kalıbını alıp, tekrar RTV2 den silikon pod yapabilirim. Ama denemeye değer mi?

taydin

Timur Aydın
Yönetici
youtube videolarında adamlar devir daim makinası da yapıp çalıştırıyorlar :D Ama elinde greenbvc pod var, denedin ve aynı 10 x 10 luk tahtayı daha iyi tutuyorsa o zaman irdeleyelim. Ama neticede o pod da doğa kanunlarına tabi. Vakumun uygulayacağı baskı bellidir ve sadece yüzey alanına bağlıdır.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ben elimdeki küçük aluminyum kutuların kenarlarını işlerken, vakumu çift taraflı bant ile destekleyeceğim. Bunun faydası olur.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Herhalde büyük ahşap kullanıp, yine vakum kullanıp altta 2mm komple bırakacağız. Daha sonra o 2mm'yi ebatlamaya sokacağız.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Herhalde büyük ahşap kullanıp, yine vakum kullanıp altta 2mm komple bırakacağız. Daha sonra o 2mm'yi ebatlamaya sokacağız.
Büyük bir parça olunca, senin yaptığın podlardaki gibi arada bir destek koymak lazım. Yoksa havanın baskısı tahtayı aşağıya doğru esnetir.

Önümüzdeki günlerde benim aluminyum vakum tablanın kenarına tutma yerleri yapacağım ve frezenin tablasına tırnaklarla bağlayacağım. Sonra da kaba freze ile ilk kesme denemesini yapacağım. Koruyucu kask da takılı olacak tabi kafamda :D

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Z ekseninde her zaman sabit oturacağı bir sert destek noktası olacak zaten.(silikonu delip geçecek şekilde). Benim kasteddiğim malzemeye geçecek tırnak çivi gibi çıkıntı.(bant yerine hani)..
Çividen yumuşak, ama freze ucuma zarar vermecek öyle ince bir pim gibi bir malzemeyi pod'a güzelce dikey çaksak. Freze ucu ahşabı işlerken her adımda bu pimi'de işlese fakat uca zarar vermese(Aluminyum olur sanırım)

En son bitirdiğin zaten kenarını şeyini işlemiş olacak pimide tıraşlamış olacak?

-Yani bize sivri uçlu, aluminyum, delrin, ince saat gibi bir pim lazım.
-POD'da 2 noktaya(işlenecek dış çevre) bu pimleri geçici olarak çakmak lazım.
-Bizim vakum ahşabı çektiğinde hafif çekiç darbesiyle(üstten) bu pimlerin ahşaba giriyor olması lazım.
-Sivri uçlu bu pimler işlendikten sonra, üst kısımları gittiğimde pod içerisinde kalan kısmının bir şekilde kolay çıkarılabiliyor olması lazım.

Biraz karışık oldu ama anlatabildim mi? olmazsa çizerim.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Yani iş parçasına iki yerde delik delip oralara destek amaçlı pim mi çakayım diyorsun? Eğer iş parçasına o şekilde müdahale etme şansı varsa, pime falan gerek yok. Hem içi hem dışı dişli somunlar var, o somunu sıkarsın iş parçasına, sonra da parçayı vidayla tablaya vidalarsın. Çok da sağlam olur.

Benim vakum kullanmada her zaman varsayımım iş parçasında tutma amaçlı hiçbir değişiklik yapmamak. Mesela benim aluminyum kutuyu düşün. Onun altına ben iki tane delik delsem, kutuyu freze tablasına vidalarım güzelce işlerim. Ama sonra o deliği TIG kaynakla kapatmam lazım.

Ama senin dediğinin benzerini şu şekilde görüyorum: Vakum tablanın kenarına vidalı destekler bağlanıyor. Bu desteklere de parçayı dayıyorsun ve hizaya getirmiş oluyorsun. Sonra hizaya getirdikten sonra söküyorsun o destekleri. Ama istersen sökmezsin, o destekler orada kalır ve parçanın yana kaymasını engeller.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Hayır pimler alttan çivi gibi olacak iş parçasınıın işlenecek dış contour bölümünde olacak. Fire verilen yerde. Yani çivi yatağı gibi ama sadece 2 tane çivi. Ve malzemenin tamamına girmeyecek. İş parçasını delmek vs ile uğraşmayacağım. Vakum şiddeti ve üstten az bir itelemeyle bu 2 çiviye oturacak ahşap. Haliyle sağa sola kaymasını engelleyecek. Freze ucu çivileri işleyeceğinden o çivilerin işlenebilir ama ahşabı delip içine oturacak la

Ekli dosyalar

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Hmm anladım. Eğer malzemenin dışında yeterince geniş bir fire yeri varsa işe yarar.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Yani yine tam beklenen gibi rahat olmayacak. Olmadı CNC'nin panoyu biraz toplayıp satıp, daha büyük cnc yapacağım. Böylece köşelerden vs diğer yöntemlerle çivi ile bağlayıp daha fazla üreteceğim.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Bir ara bu son aldığım pompanın fabrikasına gidip ölçtüreceğim, eğer onların aleti ile bu pompa gerçekten 0.5 mbar veya yakın bir değer veriyorsa o zaman bu pompayı bu şekilde kullanacağım. Ama bu pompadaki bir sorundan dolayı eksik basınç veriyorsa da değiştirecekler.

Benim çıkardığım sonuç şu: Eğer küçük parça işlenecekse ve büyük kesme kuvvetleri de sözkonusu ise (metal işleme), mutlaka ilave bir tutuş desteği gerekiyor. Bu bir dayama desteği olabilir, veya çift taraflı bant ile yapıştırma olabilir.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Evet sonuç aynen öyle. Fakat youtube'da gördüğümüz örneklerde (silikonlu lastiği kendi yapan vs) gayet küçük parçayı desteksiz tutturabiliyor. Bence biraz da bizim önemsemediğimiz fitil derinliği, yüzey düzlüğü, altta gerçekçi tam kaydırmaz lastik desteği gibi nedenler ciddi etkili oluyor.