Hangi amac icin hangi olcu aletine ihtiyac var?

Bence her sebeple olursa olsun insanlar paralarını istedikleri şekilde değerlendirebilir. İlla birşeye ortalamanın üzerinde para veriyoruz diye onun bize para mı kazandırması lazım ?

Kesinlikle kazandirmasina gerek yok, ben pisman olmasin taraftariyim sadece, daha iyileri var demek istedim :katil2:

5 milyonunu çocuklara bırakırım, 5 milyonuyla sanırım ömür boyunca gezerim.
Mesleği anında bırakırım, bir daha elektrik düğmesine bile dokunmam o kadar net.
canin sıkılır abi , bal yiyen baldan usanir, donup yine bakarsin o islere:katil1:

Last edited by a moderator:
@taydin abi benim merak ettiğim bu segmentteki osiloskopların ikinci el piyasası var mı ileride başka bir modele geçmek istersen çok zarar etmeden elden çıkarabiliyor musun ?

Pahalı cihazlar, milyon dolarlar falan denilince personeli EML öğrencisi kadar bile liyakat sahibi olmadığı halde elinin altında alakalı alakasız dehşet cihazlar bulunan devlet kurumları ve bu cihazların temin edilmesinden milyonları götürenler geldi.

Pahalı cihazlar, milyon dolarlar falan denilince personeli EML öğrencisi kadar bile liyakat sahibi olmadığı halde elinin altında alakalı alakasız dehşet cihazlar bulunan devlet kurumları ve bu cihazların temin edilmesinden milyonları götürenler geldi.
Ne guzel egleniyoduk yavv.

Nasil baslayacagimi bilemiyorum.

20 Bin Euro verip 3 GHz band genisliginde 4 kanal scop alinmasi garibime gitti.

Nasil devam edecegimi de bilemiyorum.
bence fiyatta garipsenecek birsey yok, tum opsiyonlariyla beraber almis, avi protokolleri zaten her zaman pahalidir. 5 yil once tek3054 ler nerdeyse bu fiyata ve opsiyonlar bile dahil degil ustelik bir dunya bug doluydu, kur firlamadan bence almakla iyi yapmis, @taydin hayirli olsun.

@taydin abi benim merak ettiğim bu segmentteki osiloskopların ikinci el piyasası var mı ileride başka bir modele geçmek istersen çok zarar etmeden elden çıkarabiliyor musun ?

Böyle şeylerin ikinci el piyasası çok azdır. Yoktur bile denebilir. Bunu ancak benim gibi birine satabilirim, yani parası olan, ama "dünyaya bir kere geleceğim, nefsin tadacağı bütün hazları tadayım" diyeceğine varını yoğunu alet edavata yatıran, deneyler yapan ve sonuçları da internette yayınlayan birine :D

Böyle şeylerin ikinci el piyasası çok azdır. Yoktur bile denebilir. Bunu ancak benim gibi birine satabilirim, yani parası olan, ama "dünyaya bir kere geleceğim, nefsin tadacağı bütün hazları tadayım" diyeceğine varını yoğunu alet edavata yatıran, deneyler yapan ve sonuçları da internette yayınlayan birine :D
Iyi ben birini taniyorum abi :winktongue1:

@taydin abi, evdekilerin haberi var mi? Merak ettim :sinsi1:

Bizimkilerin bir lafı vardır: 'Fakirliğin de zenginliğin de kokusu insandan 40 yıl çıkmazmış.' derler.

Biri gidip spor araba alsa kimse neden aldın demez. Öyle Ferrari filan da değil, bahsettiğim, iki kişilik Toyota mesela.

10 milyon dolarese ulaşan yurdum insanının 'havai' tatili öncesi havaalanına gitmek için yapacağı ilk şeylerden biri de bu olabilir.

Nasıl ki bunlar insanın hayatta kendini konumlandırdığı yerlere erişmek için edindiği amaçlarsa ve bu kimseleri yargılamıyorsak, ölçü aleti alan kimsenin de kendi konumuna göre edindiği amaçlar vardır ve bunları da yargılayamayız.

Ezcümle, ölçü aletini var eden neden her neyse, o amaç için ölçü aletine ihtiyaç var... :D

OIcu aletlerini olcme ihtiyacimizdan dolayi aliriz.

Oto tamircisinin isini en ucuz basit bir multimetre gorur.
Eger unlu marka otomobillerin tamiricisi iseniz bu durumda o unlu markanin tamir atelyelerinde olmasi gereken aletlerin marka ve modelini belki de o unlu markanin kendi urettigi olcu aletini kullanmak durumunda kaliriz.

Yariiletken ureticilerinin urettigi bir yariiletkenin speclerini verdigi bazi notlarda kullandigi deney duzenegini ve kullandigi olcu aletlerinin marka ve modelini belirtir.

Yani kiytirik bir olcu aleti ile ayni deneyi yapmaniz istenmez.

Profesyonel hayatta yapilan is icin ihtiyac duyulacak cihazlar bellidir. Ornegin tristorlu sarj aletleri yapan bir firmanin ihtiyacini 20Mhz scop fazlasiyla gorur. Iyi bir sey olsun dediginde 100Mhz gayet guzel bir secimdir.

Benim param var 3GHz scop alayim vergiden duseyim derse bunun maddi getirisini anlarim. Fakat teknik anlamda sacmaliktir.

Hoby dunyasina gelirsek,

Hoby dunyasinda amac kisisel gelisim ve tatmindir. Profesyonel hayatin cok onunde konularla ilgilenebilirsiniz paraniz olcusunde profesyonellerin hayal bile edemeyecegi cihazlari alabilirsiniz.

Fakat onemli bir konu var. Eger kisisel tatmin led yakip sondurme civarinda donen elektronik uzerine kurulu ise 3Ghz scopa ihtiyaciniz olmaz.

Yazimi tek mesajda uzatirsam hos olmayacak. Elestiriler uzerine sonra devam edecegim.

Fakat ornek verildigi icin Toyota spor otomabil konusuna cevap yazmam lazim. Laf edilecek se almamam durumunda neden almadin olmalidir.

Bir otomobil almam gerekiyordu. Modern aile arabalarindan birisine karar vermek uzereyken yaklasik 5 bin Euro daha az odeyerek Toyotanin spor arabasini alma imkanim oldu. Gerek luks vergisinden gerek yaktigi fazla benzin harcamasinin getirecegi ek kulfetten de kurtulunca boyle bir araci deneyimlememek cok ama cok garip olurdu.

Arka koltugun son derece rahatsiz olusu ve bazi hanimlarin beni de yanina al edalari, haliyle sadece esimi rahatsiz ediyor.

hocam cihaz pahali degil biz biraz fakiriz, bir ara cem yilmaz da sizin dertten muzdaripti o yuzden tek kapi arac aliyormus, arac tek kapi olunca kimse benide birakirmisin diyemiyormus:)

Vergiden dusmek icinde o cihaz alinmamali bence

Bir de bazi cihazlarin maliyetlerinin durumu onemli. Yani uretici buldugu o teknoloji yi o gun kac a satiyor onemli. Illa birgun hepsi ulasilabilir hale geliyor. Tabi adamin bunun icin zamani olmayabilir :avare1:

Vergiden dusmek icin ihtiyac olunmayan seylerin alinmasina ben de cok karsiyim.

Olcu aleti almak gene ulkeye faydali sayilir.

Sirf vergiden kacmak icin sirketlere luks otomobil almak pek durust bir davranis degil.

Bence yapılmıs en dogru is.Gencligimde 10 Mhz lik oscilloskope larla ve nispeten dusuk seviyede cihazlarla olcum yapardım ve birtakım design larda bunları kullandım.Ve hayatım hep yuksek frekansların nasıl gorulecegini ve davranıslarını anlamakla gecti.Merak insanın hayatının anlamıdır sorgulamazsanız cozemezsiniz.
Bu gun bakıyorumda ogrenmek ve isimi gelistirebilmek ıcın TEKTRONIX HP ROHDESCHWARZ gibi ust duzeyde ve cok cesitli herkonuda olcum yapabilmemi saglayan yuzlerce cihaz almısım zaman ıcınde bugunki degerleri de birkac milyon doları bulmaktadır.Son soz ust duzey cihazlara verilen para hicbirzaman kayıp degildir ve sizi birkac step yukarı tasır.

Sirf vergiden kacmak icin sirketlere luks otomobil almak pek durust bir davranis degil.

Şirketlerin varlık sebebi çalışma gayesi "fazla vergi verebilmek" değildir.

Yıl sonunda şirket ortakları"tüh bu sene az vergi verebildik" diyerek üzülmez.

Limited şirkete araba almanın acı bir tarafı var. Satarken gelir vergisi çıkıyor.
100e aldın vergiden düştün.. yıllar geçti araç 1000 lira oldu. Şimdi satayım dersen %20 gelir vergisi çıkacaktır. Devlete 200 bin lira takdim edilecek. Bunun çıkmaması için, şirkete benzer rakamda bir şey almak gerekir. Başka araç olur. Fakat eninde sonunda o aracı da çıkış yapmak gerekecek yine gelir vergisi çıkacaktır.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,985
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back