İntegral Alıcı Op Amp devresininde voltaj hesabı

Omega

Kıdemli Üye
Aşağıdaki iki videoda integral alıcı op amp devresinde çıkış voltajının hesaplanması var
(Örnek soru çözümü 8.dakika civarında başlıyor)
Ben bu türkçe videodaki çıkış voltaj formülünü hiçir yerde bulamadım
2.Videoda ise Hindistanlı bir genç aynı konuyu anlatıyor.

Hindistanlı hemen hemen aynı tür soru için integal alıyor.Zaten devre de integral alıcı (Örnek soruyu 13.dakikada falan çözüyor)
Sizce hangisi doğru?
Ayrıca hindistanlı genç devreye ,feedback kondansatörüne paralel direnç ve ayrıca bir direnç daha ekliyor(sanırım).Bu devrenin stabiliyesi içinmi?)

• Beğen
Reactions: nt
Hızlıca baktım ancak attığınız türkçe videonun başında integral alıcı değil türev alıcı devreyi anlatıyor, verdiğiniz dakika da ona ait sonrasında integral alıcı kısmı paylaşıyor.

İntegral alan opamp devresinde kapasitöre paralel atılan direnci atarak aslında integral alıcı devrenin DC op point ini belirliyorsunuz, o direnç devrenin integral alması için gereken minimum frekansı yukarı çekiyor, böylelikle opampın bazı nonidealitylerinden kurtuluyorsunuz/kompanse ediyorsunuz. O direnci koymazsanız, büyük ihtimalle opamp ın offsetinin de integralini alarak +/- sat a vurursunuz. Genellikle direnci giriştekinin 10katına ya da daha fazlasına set edip istenilen aralığa göre değerleri hesaplamak kolay oluyor.

Sayın omega bey,

Vaktiniz olursa eğer bu konuda yazınızı okumayı heyecan ile bekliyorum ayrıca
Kelime seçimleriniz, biz yeni nesiller için bulunmayacak nimet.
Dilimizin zenginlikleri ile bir yazı bekliyorum…

Teşekkürler.

integrator devresinde kondansatore paralel direnc baglamanin bir kac tane sebebi var.

1) Eger opampin giris akimlari yeterince dusuk degilse cikis voltaji kaymaya baslar. O direnc bu sorunu engeller.
2) Paralel direnc DC kazanci dusurur.
3) Devreyi saf integratorden kurtarip birinci dereceden low pass filtreye donusturur.

Son düzenleme:
Sayın omega bey,

Vaktiniz olursa eğer bu konuda yazınızı okumayı heyecan ile bekliyorum ayrıca
Kelime seçimleriniz, biz yeni nesiller için bulunmayacak nimet.
Dilimizin zenginlikleri ile bir yazı bekliyorum…

Teşekkürler.
Sağolunda zaten buradaki hemen herkez türkçeyi gayet güzel kullanıyor.
@ozkarah ,@clc gibi üstadlar hem son derece bilgililer ve hemde kelimeleriyle karşıdaki kişiyi incitmemeye son derece dikkat ediyorlar.

Diğer pekçok arkadaşda Türkçeyi gayet güzel kullanıyor .

Sağolunda zaten buradaki hemen herkez türkçeyi gayet güzel kullanıyor.
@ozkarah ,@clc gibi üstadlar hem son derece bilgililer ve hemde kelimeleriyle karşıdaki kişiyi incitmemeye son derece dikkat ediyorlar.

Diğer pekçok arkadaşda Türkçeyi gayet güzel kullanıyor .
Türkçe konusunda bir ekleme yapayım, açıkcası bazı terimlerin türkçesini tam bilmiyorum ya da kafamda oturmuyor. Mesela inductor aslında bobin, ama bobin denildiği zaman tam olarak inductor anlamıyorum, birebir karşılık değiller benim kafamda. Dolayısıyla böyle şeyler de kullanıma dikkat edemiyorum yoksa anlam çok kayıyor. Bu konuda bir anım da var, bir rapor yazdım zamanında bazı sebeplerden dolayı türkçe olması çok önemliydi. Biraz uğraştım anlattığım şeydeki her terimin bir türkçe karşılığını buldum yazdım. Özellikle türkçe olacak şekilde isteyen okuyucudan bir dönüş geldi, ya bu ne demek şu ne demek diye sonrasında dedi ki ya sen bunların ingilizcesini de yaz böyle bir şey anlamak çok zor. Kısacası bazı mesleklerin dili kullandıkları terim havuzları o mesleğin baskın dili tarafından dolduruluyor, buradaki her terime birebir çeviri yapmak ve bunu yaygınlaştırmak oldukça zor. Buradaki çeviri özellikle gerçekten kelimesi kelimesine çevirmek ya da okunuşunu alıp aa türkçeleştirdim olunca çok da benimsenecek gibi olmuyor. Senelerdir türkçe forumlarda vs gördüğüm bir şok bobini meselesi vardı, hiç anlamıyordum bu isim nereden geliyor, aslında benim aklımda ne olan komponente bu deniyor eşleştiremiyordum. Meğer choke u alıp şok yapmışız, nasıl oldu bilmiyorum ama bana hala çok anlamsız geliyor. Daha da anlamsızı aslında choke şeklinde isimlendirilmeyenlere de şok bobini diyoruz. Neyse uzun lafın kısası ben çok kasmıyorum artık, elimden geldiğince yazıyorum. Terimleri zaten aşağı yukarı herkes biliyor o yüzden de sıkıntı çıkmıyor sanırım. Eğer yazdıklarımdan dolayı incinen birisi olduysa bunu da kasıtlı yapmamışımdır, bazen dil sertleşebiliyor ama amacım asla kırmak, üzmek değil. Bilmeden yaptıysam da kusura bakılmasın.

Yanlış anladınız sanırım. @Omega dede :)

Ben sizin sözcük seçiminizi vurguladım

Türkçemizi kullanmak bir yana biz yeni nesiller bu sözcükleri bilmiyoruz

Meğer choke u alıp şok yapmışız, nasıl oldu bilmiyorum
İyi jikle bobini diye çevirmemişler. Tubeless lastiği dubleks diye çeviririz :) . Beni afallatan bir çeviri veya daha doğrusu türkçeleştirme "lotser" sensörü oldu. Google kurcalamadan bir tahmin edin bakalım, bu "lotser" ne ola?

Soğtucu hesaplarını araştırıken "rough" formülü ile hesaplanır şeklinde çevirmişler. Deli gibi "rough" formülü ne diye aradım. Sonunda orjinal ingilizce kaynağı buldum. Adamlar orada kabaca (rough) şu formülle hesaplanabilir yazmışlar...

İyi jikle bobini diye çevirmemişler. Tubeless lastiği dubleks diye çeviririz :) . Beni afallatan bir çeviri veya daha doğrusu türkçeleştirme "lotser" sensörü oldu. Google kurcalamadan bir tahmin edin bakalım, bu "lotser" ne ola?
Load cell değildir herhalde?

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,490
Son üye
ozavn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back