JAPONLAR TÜRK SİLAHININ PEŞİNDE TÜRK SAVUNMA SANAYİ

Japonların ordusu var mı ki?

Benim bildiğim, ikinci dünya savaşından atılan atom bombasından sonra Japonların askeri yapılanması lağvedildi.

YouTube ortamından kurtulamadığımız belgeye dayalı olmayan sadece mış miş gibi duyumlar üzerine yapılan yapılan videolar .Bu silahlarla ilgili resmi açıklama varmı ,yok ulusal haber portallarında dahi olmayan bu bilgi Marvel stüdyolarından mı geldi yapmayın ...

YouTube ortamından kurtulamadığımız belgeye dayalı olmayan sadece mış miş gibi duyumlar üzerine yapılan yapılan videolar .Bu silahlarla ilgili resmi açıklama varmı ,yok ulusal haber portallarında dahi olmayan bu bilgi Marvel stüdyolarından mı geldi yapmayın ...

Bu tip videolar propaganda ve caydırıcılık amaçlı olarak yapılıyor. Bundan 30 sene önce yapılsaydı evet gülünç duruma düşerdik. Ama Suriye, Libya, Azerbaycan, ve kuzay Irak'ta Türk silah sanayinin yetenekleri tüm dünya tarafından can yakıcı bir şekilde farkedildi ve kendi savunma sanayi medyalarında sürekli konu ile ilgili makaleler yazılıyor. O yüzden bu videoların yapılıyor olması Türkiye için iyi birşey. "Süper güç" ABD ve Rusya da aynı haltı yiyor.

Bu tip videolar propaganda ve caydırıcılık amaçlı olarak yapılıyor. Bundan 30 sene önce yapılsaydı evet gülünç duruma düşerdik. Ama Suriye, Libya, Azerbaycan, ve kuzay Irak'ta Türk silah sanayinin yetenekleri tüm dünya tarafından can yakıcı bir şekilde farkedildi ve kendi savunma sanayi medyalarında sürekli konu ile ilgili makaleler yazılıyor. O yüzden bu videoların yapılıyor olması Türkiye için iyi birşey. "Süper güç" ABD ve Rusya da aynı haltı yiyor.
Çok laf az ş yani

Propaganda iyi yapan ülkelerin ekonomik yapılarıda güçlüdür genelde.Türkiyede sadece siyaset güçlüdür gerisi boş. Kendi işlemcini entegreni, transistörünü vs yapamayan ülke taşıma suyla nereye kadar e eğtim, bilim ve teknolojiye yatırım gerek.Bu videolarla düşünmeyen sorgulama yapmayan kitleye etk bırakırsınız.

Bir dönem elektronik üretimine giriş yapabilmek için Türkiye'de direnç fabrikası kuruldu sonra kapatıldı. Çünkü fabrikayı ayakta tutacak pazar yoktu ve dayanamadı.

Dünya artık birbirine göbekten bağlı. Kendi entegremi üreteyim demenin çok bir anlamı ve sürdürülebilirliği kalmadı.

Bazı şeylerde fiyatına bakılmaksızın yapılmalı ama bunlar çok uç noktadaki kritik işlerde olabilir. Onu da nasıl (anlaşmaları vs) yaptıklarını bilmiyoruz.

Nitekim yakın zamanda hammadde kaynaklı araç üretimi ciddi sıkıntı yaşadı. Entegre üretebiliyorsun ama hammadden yok ya da bizim duruma uyarlarsan yeterli müşterin yok...

Propaganda dediğimiz şey bir pazarlama faliyeti ve her firma ve devletin yaptığı gibi bizimkilerin de yapması gerekir. 3 kişini çalıştığı şirketlerin bile pazarlama departmanları var. Sosyla medya ya da Googla'a filan reklam veriyor... :D

Bence bu pazarlama işleri yapılmalı hatta üst sınıf yapılmalı fakat bu videonun amacından emin değilim. Zaten videoyu izlemedim.

Bir dönem elektronik üretimine giriş yapabilmek için Türkiye'de direnç fabrikası kuruldu sonra kapatıldı. Çünkü fabrikayı ayakta tutacak pazar yoktu ve dayanamadı.

Dünya artık birbirine göbekten bağlı. Kendi entegremi üreteyim demenin çok bir anlamı ve sürdürülebilirliği kalmadı.

Bazı şeylerde fiyatına bakılmaksızın yapılmalı ama bunlar çok uç noktadaki kritik işlerde olabilir. Onu da nasıl (anlaşmaları vs) yaptıklarını bilmiyoruz.

Nitekim yakın zamanda hammadde kaynaklı araç üretimi ciddi sıkıntı yaşadı. Entegre üretebiliyorsun ama hammadden yok ya da bizim duruma uyarlarsan yeterli müşterin yok...

Propaganda dediğimiz şey bir pazarlama faliyeti ve her firma ve devletin yaptığı gibi bizimkilerin de yapması gerekir. 3 kişini çalıştığı şirketlerin bile pazarlama departmanları var. Sosyla medya ya da Googla'a filan reklam veriyor... :D

Bence bu pazarlama işleri yapılmalı hatta üst sınıf yapılmalı fakat bu videonun amacından emin değilim. Zaten videoyu izlemedim.
Video yerli uçak yerli araba gibi olmuş, keşke söylenenler olsa millet olarak bizlerede yarar getirse,ama kazın ayağı öyle değil bu videoların amacı iç siyaset ben buna karşıyım örnek MKEK AŞ.
Biz teknoloji yatırımına gelince pazar olmuyor ama iş araba betona gelince pazar oluyor .Ülke içndeki firmalarda pazarın bir parçası bu firmaların döviz kaynakları dışarı çıkmaz üretim olsa Marşhall yardımlarını unutmayalım ,bu ülkenin ilk motor fabrikası kapatıldı traktö fabrikası Uzel kapatıldı daha niceleri. Demek istediğim ülkeme teknoloji yatırımı yapılmasına hep yanı mazeretler öne sürülerek engel olunuyor bunu yapanların vatan sevgisinden şüphe duyarım.

Son düzenleme:
Propaganda iyi yapan ülkelerin ekonomik yapılarıda güçlüdür genelde.Türkiyede sadece siyaset güçlüdür gerisi boş. Kendi işlemcini entegreni, transistörünü vs yapamayan ülke taşıma suyla nereye kadar e eğtim, bilim ve teknolojiye yatırım gerek.Bu videolarla düşünmeyen sorgulama yapmayan kitleye etk bırakırsınız.

Peki bu "bizden adam olmaz abi" "bu ülkede yaşanmaz abi" "bir transistör bile yapamıyoruz" lafları bu videoya kıyasla çok daha yararlı mı oluyor? Propaganda Türkiye'nin hasımlarında az veya çok bir kaygı yaratır, peki bu kendini kötüleyen laflar ne yaratır?

Herşeyi siyaset ile bağlantılandırmamak lazım. Türkiye'nin silah sanayi tarihinde hiçbir zaman olmadığı kadar iyi. Bu durum hükümetin puanını arttırıyor diye niye kötüleyelim? Herşeyi buna göre mi değerlendireceğiz? Hükümete yarıyorsa birşey ona bok atalım, hükümete zarar veriyorsa onu sürekli dillendirelim, bu mudur yani?

Video yerli uçak yerli araba gibi olmuş

Türkiye gerçekten işine yarayan uçan hava araçlarını yaptı zaten. Ve bu hava araçlarını koskoca "süper güç" Rusya durduramadı. Bunu yapan bir ülke "yerli uçak yapamadı" şeklinde sınıflandırılabilir mi? Ne yapmalıydık? Concorde yolcu uçağı mı? Pahalı olduğu için, fazlaca yere çakıldığı veya yandığı için kimse binmedi ve üretimi durdu. F35 mi? Amerika'nın kendi silahlı kuvvetleri bile bu uçağı almaktan vazgeçmek üzere, sorun üstüne sorun var. Türkiye insansiz jet uçağını yapınca belki de artık klasik pilotlu jet uçaklarına ihtiyacı bile kalmayacak.

Yerli arabayı zamanda yaptık, iş başa düşse Türk sanayı yerli araba yapamayacak mı yani? Diyelim bütün dünyadaki araba üreticileri bize araba ambargosu koydu, artık Türkler her gideceği yere yayan veya atla mı gidecek?

Bu kadar negatif olmayalım lütfen.

Peki bu "bizden adam olmaz abi" "bu ülkede yaşanmaz abi" "bir transistör bile yapamıyoruz" lafları bu videoya kıyasla çok daha yararlı mı oluyor? Propaganda Türkiye'nin hasımlarında az veya çok bir kaygı yaratır, peki bu kendini kötüleyen laflar ne yaratır?

Herşeyi siyaset ile bağlantılandırmamak lazım. Türkiye'nin silah sanayi tarihinde hiçbir zaman olmadığı kadar iyi. Bu durum hükümetin puanını arttırıyor diye niye kötüleyelim? Herşeyi buna göre mi değerlendireceğiz? Hükümete yarıyorsa birşey ona bok atalım, hükümete zarar veriyorsa onu sürekli dillendirelim, bu mudur yani?
Ben Ülkemin silah sanayiinde o kadar ilerde olduğuna emin değilim bu kadar iyi isek neden zarar ediyor hantal diye silah üreten obusler üreten bir kuruluşumuz a.ş adı altında satışa hazırlanıyor. Amacım burda siyaset değil lakin sizlerin benim ne demek istediğimi anladığınızı tahmin ediyorum.

Kendi kendine yeten bir ülke olmak için devlet desteği lazım. Özel sektör bu işe sadece kendi bütçesiyle yatırım yapmaz yaparsa muhtemelen batar. Bildiğim kadarıyla silikon vadiside ilk kuruluşta ciddi bir devlet desteğiyle kuruldu. Bizdeyse gümrük vergisiyle falan yerli teknoloji firmalarının satışları arttırılmaya çalışılıyor. Vatandaşa sen kendi ülkenin firmasının ürününü al iyi değilse bile al ki daha iyi ürünler üretebilsin deniyor. Yani bu işler vatandaş desteğiyle yapılmaya çalışılıyor. Vatandaş destekli Ar-Ge çalışması :D

Türkiye gerçekten işine yarayan uçan hava araçlarını yaptı zaten. Ve bu hava araçlarını koskoca "süper güç" Rusya durduramadı. Bunu yapan bir ülke "yerli uçak yapamadı" şeklinde sınıflandırılabilir mi? Ne yapmalıydık? Concorde yolcu uçağı mı? Pahalı olduğu için, fazlaca yere çakıldığı veya yandığı için kimse binmedi ve üretimi durdu. F35 mi? Amerika'nın kendi silahlı kuvvetleri bile bu uçağı almaktan vazgeçmek üzere, sorun üstüne sorun var. Türkiye insansiz jet uçağını yapınca belki de artık klasik pilotlu jet uçaklarına ihtiyacı bile kalmayacak.

Yerli arabayı zamanda yaptık, iş başa düşse Türk sanayı yerli araba yapamayacak mı yani? Diyelim bütün dünyadaki araba üreticileri bize araba ambargosu koydu, artık Türkler her gideceği yere yayan veya atla mı gidecek?

Bu kadar negatif olmayalım lütfen.
Evet yerli araba devrim'den öte gidemedi uçakta aynı kez Nuri Demirağ hem korkacaksın hem korku vereceksin ikisi yanı yerde olmadı biraz düşündürücü değilmi .ister kabul edin etmeyin farketmez benim düşüncemdir

Kendi kendine yeten bir ülke olmak için devlet desteği lazım. Özel sektör bu işe sadece kendi bütçesiyle yatırım yapmaz yaparsa muhtemelen batar. Bildiğim kadarıyla silikon vadiside ilk kuruluşta ciddi bir devlet desteğiyle kuruldu. Bizdeyse gümrük vergisiyle falan yerli teknoloji firmalarının satışları arttırılmaya çalışılıyor. Vatandaşa sen kendi ülkenin firmasının ürününü al iyi değilse bile al ki daha iyi ürünler üretebilsin deniyor. Yani bu işler vatandaş desteğiyle yapılmaya çalışılıyor. Vatandaş destekli Ar-Ge çalışması :D
Çok güzel izah dediğiniz gibi şu forumda bile bir PCB üretmenin maliyetini msjlarıma cvp verenler yazdılar sıkıntıları vergisi maliyeti vs evet vergi geliriyleyle ayakta duran bir ülke olarak durum iyi değil 1$ ürüne 2$vergi ödüyoruz

Bana dünya üzerinde kendi kendine yeten bir ülke söyleyebilir misin?
Kabul ediyorum yanlış bir ifade oldu. Şöyle söyleyeyim tamamen yada büyük ölçüde dışa bağımlı olmamak için. Yani iphone'nun tüm donanımı dışarıdan ama yazılımı, donanım tasarımı içeriden bizimkilerin ise ancak plastik kasası içeriden :D onunda hammadesinin dışarıdan olma ihtimali var. Evet Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok zaten yapılmışı varken onu sıfırdan yapmaya gerek yok ama kıyısından köşesinden bişeyler katmak lazım.Pastayı sıfırdan komple kendimiz yapmayalım ama hazır pasta da almayalım. Kek kısmını alalım kremasını biz yapalım. Hazırı piyasada çok ucuza satılırken hiçbir firma bu işe giremez. Ancak belli bir süre devlet sübvansiyonu olursa girebilir. Ve her alanda bunu yapmaya gerek yok zaten gücümüzde yetmez . Tabii günümüzde yapıldığı gibi her iktidarın kendi adamını zengin etmek için yaptığı içi boş destekler değil.

Son düzenleme:
Bu aslında çok daha temel bir soruna dayanıyor. Biz sadece forumun içeriğinden dolayı teknolojik boyutuna odaklanıyoruz. Mesela gastronomi. Bu konuda bu ülke o kadar zengin ki aslında ama bunu dışarı tanıtma konusunda neredeyse hiçbir çaba yok (gerçi içerisi de belli ölçüde habersiz) yada yürüyüş yolları, Kate Clow (likya yürüyüş yolunun mimarı) sayesinde biraz ortaya çıkıyor ve kadın bu konuda Türkiyeye hayran oluyor. Eminim daha böyle çok konu vardır. Aslında saflık bizde. Daha elinde olandan haberi olmayan ülke yöneticilerinden olmayan birşey konusunda çaba bekliyoruz :D

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back