Kişisel WEB sayfasının periyodik olarak hata vererek çökmesi (Wordpress)

Baran EKREM

Aktif Üye
Herkese selamlar,

Belki görmüşsünüzdür kişisel blog olarak kullandığım Wordpress tabanlı bir web sayfam mevcut.
Bir kaç ay önce temadaki bazı hataları görünce temayı değiştirdim.
Tema değiştirmem sonucu hatalar devam edince çeşitli temizlikler yapıp kullanmadığım eklentileri vs sildim.
Fakat yedek alıp kurduğumda site düzgün çalışsada sanki belirli bir süre sonra (periyodik gibi gelmeye başladı) site aşağıdaki hatayı vererek çöküyor.

Directadmine girip wordpress i tamamen siliyorum.
Ardından temiz wordpress kuruyorum
Şu eklentiyi kuruyorum : backup migration
Yedeğimi yükleyerek sorunu çözüyorum fakat yaklaşık 2 hafta kadar sonra yine aynı hata geliyor.

Tüme tema, eklenti hatta wordpress core otomatik güncellemelerini kapatmayı denedim ama nafile.

wp-config.php
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

functions.php
add_filter( 'auto_update_plugin', '__return_false' );
add_filter( 'auto_update_theme', '__return_false' );

Aldığım hata şu:
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_initial_constants() in /home2/baranek1/domains/baranekrem.com/public_html/wp-settings.php:63 Stack trace: #0 /home2/baranek1/domains/baranekrem.com/public_html/wp-config.php(98): require_once() #1 /home2/baranek1/domains/baranekrem.com/public_html/wp-load.php(50): require_once('/home2/baranek1...') #2 /home2/baranek1/domains/baranekrem.com/public_html/wp-admin/admin.php(34): require_once('/home2/baranek1...') #3 /home2/baranek1/domains/baranekrem.com/public_html/wp-admin/index.php(10): require_once('/home2/baranek1...') #4 {main} thrown in /home2/baranek1/domains/baranekrem.com/public_html/wp-settings.php on line 63

Sanki güncellemeleri kapatmama rağmen arkada bir şey güncelleniyor ve tanımsız bir fonksiyon oluşmasına sebep oluyor.
Hata sonrası wordpress admin kısmına giriş yapamıyorum. Yukarıda söylediğim gibi temiz kurulum yapmam gerekiyor. Bu bunaltıcı problem artık yazı yazma hevesimi kaçırdı.

Konuyla ilgili bilgisi olan varsa çok memnun olurum.

Kullandığım Tema: Hueman

Kullandığım eklentiler;

1713106480368.png

Wordpress'i sıfırdan kurup yedeklerini yükleme. Bu şekilde 2 hafta kadar test et. Böylece sorun sunucuda mı yoksa yedeklerde mi anlamış olursun.

Sonrasında sunucuda sorun çıkmıyorsa yedeklerini kısım kısım yüklemeye çalış.
Mesela önce temayı yükle, bir süre kullan. Sonra hata almazsan yazılarını yükle.

Tabi böyle parça parça yedek yüklemek için de sql den parça parça yedek almak gerekiyor.

Benim tahminim sen wordpress kurduktan sonra önceki hatalı sistemden yedek alıp sıfır sisteme yüklediğin için hatayıda beraberinde yüklüyorsun.

En iyisi wordpress'i temayı filan sıfırdan kurup sadece yazılarının yedeğini yükle.
Sanırım wordpress içinde sadece yazıların yedeğini alacak bir kısım vardı. Yoksa da database den yazıların olduğu tabloyu bulup dışa aktar yaparsın olur biter.

Muhtemelen sisteminde 2 hafta sonra tetiklenen bir virüs benzeri birşey vardır. Sen her yedeği yüklediğinde iki hafta sonra aynı komut çalışıyordur.

Wordpress'i sıfırdan kurup yedeklerini yükleme. Bu şekilde 2 hafta kadar test et. Böylece sorun sunucuda mı yoksa yedeklerde mi anlamış olursun.

Sonrasında sunucuda sorun çıkmıyorsa yedeklerini kısım kısım yüklemeye çalış.
Mesela önce temayı yükle, bir süre kullan. Sonra hata almazsan yazılarını yükle.

Tabi böyle parça parça yedek yüklemek için de sql den parça parça yedek almak gerekiyor.

Benim tahminim sen wordpress kurduktan sonra önceki hatalı sistemden yedek alıp sıfır sisteme yüklediğin için hatayıda beraberinde yüklüyorsun.

En iyisi wordpress'i temayı filan sıfırdan kurup sadece yazılarının yedeğini yükle.
Sanırım wordpress içinde sadece yazıların yedeğini alacak bir kısım vardı. Yoksa da database den yazıların olduğu tabloyu bulup dışa aktar yaparsın olur biter.
Bu çok uzun birr süreç olabilir. O yüzden şimdilik yedek alma eklentisini devre dışı bıraktım. İlk bunu deneyeceğim. Sanırım en son kurduğum şey buydu.

Muhtemelen sisteminde 2 hafta sonra tetiklenen bir virüs benzeri birşey vardır. Sen her yedeği yüklediğinde iki hafta sonra aynı komut çalışıyordur.
Bunu tespit etmenin bir yolu var mı?
Örneğin sunucu tarafanda ne oluyor ne bitiyor hangi script neyi değiştirmeye çalışıyor veya siliyor gibi bir takip/log yapabilir miyim?

Bunu tespit etmenin bir yolu var mı?
Örneğin sunucu tarafanda ne oluyor ne bitiyor hangi script neyi değiştirmeye çalışıyor veya siliyor gibi bir takip/log yapabilir miyim?

WordPress işleyişine hakim değilim. Görebildiğim kadarıyla WP-Cron diye kendine ait bir özeliği var. Bunun ilgili veritabanını düzenlersen virüsün nasıl çalıştığını anlayabilirsin.

Log konumları sunucudaki yapılandırma ile ilgili olduğu için sunucu yapılandırmana göre bakmak lazım.

Bence dosyalarında gizli script benzeri birşeyler var. En güzeli bütün herşeyi sıfırdan kurmak olabilir. Daha da güzeli WordPress'ten kurtulmak olur.

Hatayı okudum wordpress içinde olan wp_initial_constants fonksiyonuna ulaşamıyor.
Wordpress Dev sayfasına bu fonksiyon "wp-includes/default-constants.php" içinde bulunuyor. Bu dosyanın varlığından emin olabilir misiniz ardından dosya mevcut ise dosya içerisinde wp_initial_constants kelimeisni aratıp fonksiyonunda varlığından emin olalım. Bu fonksiyon wordpress core içinde olduğu için sitenin fatal error fırlatması normal. Ayrıca DirectAdmin vs gibi yerlerde bulunan oto yükleme mekanizmaları çok sağlıklı olmuyor. Wordpress resmi sitesinden indirip kurmakta fayda var. Wordpress çekirdek (wp-include) ve admin (wp-admin) hariç, Sql ve wp-content kısımlarının yedeğini alın. Temiz wordpressi kurulumu yaptıktan sonra eğer isterseniz Phpmyadmin veya bir database toolu ile sql bağlantı kurup. Tüm eklentileri devredışı bırakıp Plugin Devredışı bırakma pluginleri teker teker aktif edip sitede veya apache/nginx loglarında bir farklılık var mı onu gözlemleyebilirsiniz.

Yeni bir hata verdi. (27 04 2024)
Ben 14 04 2021 de kurdum yaklaşım 13 gün sonra hata aldım tekrardan.

Siteye girince beyaz ekran geliyor.
wp-admin ile giriş yapmak istediğimde şu hata çıkıyor.

Fatal error: Class 'ParagonIE_Sodium_Compat' not found in /home2/baranek1/domains/baranekrem.com/public_html/wp-includes/sodium_compat/lib/constants.php on line 8

Her şey idevre dışı bırakmıştım. Bu seferde böyle bir hata verdi.
Eğer bir çözüm bulamazsam dediğiniz gibi yapacağım. Şuan bu hataya ne sebep oluyor bunu merak ediyorum. Çıldıracağım :D

Şu adımları yapıcam;
1) Yedek al.
2) Sunucu hizmeti veren firmadan sunucuya format attır. (Her şeyi silsinler kısaca ve çalışan her şey durdurulsun)
3) Wordpress kurulumu
4) Tema kuruluum
5) Yazıların yüklenmesi

Bahsettiği dosyanın içeriği şöyle.

<?php
namespace Sodium;
require_once dirname(dirname(__FILE__)) . '/autoload.php';
use ParagonIE_Sodium_Compat;
const CRYPTO_AEAD_AES256GCM_KEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_AES256GCM_KEYBYTES;
const CRYPTO_AEAD_AES256GCM_NSECBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_AES256GCM_NSECBYTES;
const CRYPTO_AEAD_AES256GCM_NPUBBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_AES256GCM_NPUBBYTES;
const CRYPTO_AEAD_AES256GCM_ABYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_AES256GCM_ABYTES;
const CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_KEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_KEYBYTES;
const CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_NSECBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_NSECBYTES;
const CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_NPUBBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_NPUBBYTES;
const CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_ABYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_ABYTES;
const CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_IETF_KEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_IETF_KEYBYTES;
const CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_IETF_NSECBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_IETF_NSECBYTES;
const CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_IETF_NPUBBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_IETF_NPUBBYTES;
const CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_IETF_ABYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AEAD_CHACHA20POLY1305_IETF_ABYTES;
const CRYPTO_AUTH_BYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AUTH_BYTES;
const CRYPTO_AUTH_KEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_AUTH_KEYBYTES;
const CRYPTO_BOX_SEALBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_BOX_SEALBYTES;
const CRYPTO_BOX_SECRETKEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_BOX_SECRETKEYBYTES;
const CRYPTO_BOX_PUBLICKEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_BOX_PUBLICKEYBYTES;
const CRYPTO_BOX_KEYPAIRBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_BOX_KEYPAIRBYTES;
const CRYPTO_BOX_MACBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_BOX_MACBYTES;
const CRYPTO_BOX_NONCEBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_BOX_NONCEBYTES;
const CRYPTO_BOX_SEEDBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_BOX_SEEDBYTES;
const CRYPTO_KX_BYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_KX_BYTES;
const CRYPTO_KX_SEEDBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_KX_SEEDBYTES;
const CRYPTO_KX_PUBLICKEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_KX_PUBLICKEYBYTES;
const CRYPTO_KX_SECRETKEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_KX_SECRETKEYBYTES;
const CRYPTO_GENERICHASH_BYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_GENERICHASH_BYTES;
const CRYPTO_GENERICHASH_BYTES_MIN = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_GENERICHASH_BYTES_MIN;
const CRYPTO_GENERICHASH_BYTES_MAX = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_GENERICHASH_BYTES_MAX;
const CRYPTO_GENERICHASH_KEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_GENERICHASH_KEYBYTES;
const CRYPTO_GENERICHASH_KEYBYTES_MIN = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_GENERICHASH_KEYBYTES_MIN;
const CRYPTO_GENERICHASH_KEYBYTES_MAX = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_GENERICHASH_KEYBYTES_MAX;
const CRYPTO_SCALARMULT_BYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SCALARMULT_BYTES;
const CRYPTO_SCALARMULT_SCALARBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SCALARMULT_SCALARBYTES;
const CRYPTO_SHORTHASH_BYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SHORTHASH_BYTES;
const CRYPTO_SHORTHASH_KEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SHORTHASH_KEYBYTES;
const CRYPTO_SECRETBOX_KEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SECRETBOX_KEYBYTES;
const CRYPTO_SECRETBOX_MACBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SECRETBOX_MACBYTES;
const CRYPTO_SECRETBOX_NONCEBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SECRETBOX_NONCEBYTES;
const CRYPTO_SIGN_BYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SIGN_BYTES;
const CRYPTO_SIGN_SEEDBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SIGN_SEEDBYTES;
const CRYPTO_SIGN_PUBLICKEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SIGN_PUBLICKEYBYTES;
const CRYPTO_SIGN_SECRETKEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SIGN_SECRETKEYBYTES;
const CRYPTO_SIGN_KEYPAIRBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_SIGN_KEYPAIRBYTES;
const CRYPTO_STREAM_KEYBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_STREAM_KEYBYTES;
const CRYPTO_STREAM_NONCEBYTES = ParagonIE_Sodium_Compat::CRYPTO_STREAM_NONCEBYTES;

Nisan 2 de bir guncelleme var, belki duymamissinizdir, umarim isinize yarar

1714351792700.png

Forum istatistikleri

Konular
5,862
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back