Komponent stok takip sistemi için veritabanı tasarımı

Tamam bu akşam pycharm ile deneyeceğim.

@taydin abi bakarmısın hata varmı

Private envo

my_models.png

Son düzenleme:
Çok iyi görünüyor. Bu nasıl bir tasarım ortamı? Benim DbSchema'dan daha iyiye benziyor bu.

Bir de doküman saklama işini nasıl yapacağız. Doküman doğrudan veritabanının içine mi gömülecek, yoksa harici bir dizine koyup oraya path mi vereceğiz?

Çok iyi görünüyor. Bu nasıl bir tasarım ortamı? Benim DbSchema'dan daha iyiye benziyor bu.

Bir de doküman saklama işini nasıl yapacağız. Doküman doğrudan veritabanının içine mi gömülecek, yoksa harici bir dizine koyup oraya path mi vereceğiz?
djangonun yanına bunu kurmalısın @taydin

Bash:
pip install pydotplus

"python3 manage.py graph_models -a -o my_models.png"

djangonun kendisi yaptı

document/ olucak abi medya dosyaları içinde aynısını düşünüyorum

Son düzenleme:
Python:
class Document(models.Model):
    name = models.CharField(max_length=100)
    title = models.CharField(max_length=100)
    document = models.FileField(upload_to='documents/')

abi frontend için bir webci tuttalım ortaklaşa öderiz :D ben html yi css i anlamıyorum vaktimi alıyor, yapamadığım için ayrıca(en önemlisi) sinir de oluyorum :bayil1:

@taydin, @nt size işleri baştan değiştirecek bir önerim var. Gerçi bu öneri dereyi geçerken at değiştirmeye benzeyecek ama işi de kolaylaştıracak gibi.
Firebase isimli bir ürün var. Google'ın. Firebase hem database hem de storage hem de authentication desteği veriyor. Bu iş için baştan firebase öğrenmek biraz zor ama destek kısmı oldukça sağlam.

Önerim ise şu:
NoSQL'e geçmek. Gerçi @ozkarah ve @Sercan gibi hayatı veri ve veritabanı içinde geçmiş üstadlar varken bana laf düşmez ama naçizane önereyim.

NoSQL ile (ben de yeni öeğrenmeye başladım) birkaç nokta çok kolaylaşacak. Örnek olarak her parçaya detay girmeyeceksiniz. Mesela 603 kılıf %1 toleranslı bir direnç için adet, hangi kutuda olduğu ve part number tutmak yeterlidir. Nerden alınmış, ne zaman alınmış önemli değil. Ama bir IGBT için işler değişebilir. Nerden, kaça, nezaman, hangi kutuda, alınan yerin linki vb bilgiler gerekebilir.
silme işlemi ise ayrı dert. Nosql ile esnek veritabanı sayesinde bu iş daha kolay çözülür gibi. Ayrıyeten web destekli olacaksa firebase depolama ve database desteği de işi kolaylaştırır.

Dediğim gibi ben de yeni öğrenmeye başladım. Çektiğim(yada belirlediğim bir fotoyu) bulut depolamaya kaydedip erişim linkini de veritabanına girmek bana büyük kolaylık sağlayacak. Veritabanı ve depolama bulutta olursa her türlü pc/telefon vb arayüzden erişime açık bir arayüz de tasarlanabilir.

@nt den veritabanı üzerine ders/kurs/seminer yada eğitim bekliyoruz. Maşallah oldukça detaylı iş çıkarmış.

@fide hocam aramızda benim yaşım kadardır db yazan üstatlar varken bana laf düşmez @coder da bunlardan biri fakat çok büyük firmalar bile bu sistemi kullanıyorlar adres.com/admin den herşey yönetiliyor nacizane fikrim db ile oyun hamuruyla oynarmış gibi oynuyorsun ben sadece frontend tarafına geçemiyorum gerçekten zorlayıcı bir süreçti hatta kodlama küsecek noktaya geldim işi bilen biri yaparsa daha iyi olur

teşekkürler hocam sizin videolarınızı izliyorum direnç falan anlatıyorsunuz tam benlik :)

Son düzenleme:
admin panelinede girdim burasıda ok sorunsuz ilk 6 yada 7 kategoride sorun var onları çözerim
Screenshot 2024-01-26 at 17-34-52 Site administration Django site admin.png

Screenshot 2024-01-26 at 17-36-30 Add manufacturer Django site admin.png
Screenshot 2024-01-26 at 17-36-04 Add user Django site admin.png

@fide, bu işleri kolaylaştırdığı söylenen birçok teknoloji çıkıyor, kimisi çok başarılı oluyor ve de fakto standart oluyor, kimisi de unutuluyor gidiyor. O yüzden en iyisi, bilinen ve uzun zamandır var olan, oturmuş teknolojiler ile gitmek. SQL, HTML, CSS, JS, Django/Python böyle teknolojiler.

Sunucu olarak da ne zaman nasıl bir sürpriz çıkaracağı belli olmayan bir çeşit bulut kullanmaktansa, standart bir web hosting veya kiralık sunucu kullanmak bana daha mantıklı geliyor. Daha önce AWS den dilim yandı, google'ı üfleyerek tüketiyorum :) Standart hosting kullanırsan, bir hosting firması tepeni mi attırdı? 1 saat içerisinde başka bir hosting firmasında operasyona devam edersin.

abi frontend için bir webci tuttalım ortaklaşa öderiz :D ben html yi css i anlamıyorum vaktimi alıyor, yapamadığım için ayrıca(en önemlisi) sinir de oluyorum :bayil1:

bir webciye yaptırırsak biz nasıl öğreneceğiz o işi? :) Ben web işlerini az biliyorum, işin o tarafıyla uğraşırım. Sadece web ile python etkileşimini anlamaya ihtiyacım var.

abi html django etkileşimi çok basit urls.py dosyasından gereken sayfaya yönlendirme yapıyoruz sonra sayfa içinde {{ ....... }}
HTML:
{% for component in components %}
                    <tr>
                        <td>{{ component.model }}</td>
                        <td>{{ component.description }}</td>
                        <td>{{ component.stock }}</td>
                        <td>{{ component.manufacturer.name }}</td>
                    </tr>
                {% endfor %}

admin sayfasında "component document links" olmayacak. o tablo internal olarak tutulan bir tablo. Hangi doküman hangi komponent ile ilişkilendirildi onu tutuyor.

admin sayfasında "component document links" olmayacak. o tablo internal olarak tutulan bir tablo. Hangi doküman hangi komponent ile ilişkilendirildi onu tutuyor.
admin.py sayfasındaydı sildim abi istediklerini ekleriz, çıkarırız lokal envo hayırlı olsun tabi frontendi eksik

@fide hocam aramızda benim yaşım kadardır db yazan üstatlar varken bana laf düşmez @coder da bunlardan biri fakat çok büyük firmalar bile bu sistemi kullanıyorlar adres.com/admin den herşey yönetiliyor nacizane fikrim db ile oyun hamuruyla oynarmış gibi oynuyorsun ben sadece frontend tarafına geçemiyorum gerçekten zorlayıcı bir süreçti hatta kodlama küsecek noktaya geldim işi bilen biri yaparsa daha iyi olur

teşekkürler hocam sizin videolarınızı izliyorum direnç falan anlatıyorsunuz tam benlik :)
Evde bebek var, kızımız yanımızda büyüdü çok şükür 2 yaşında şimdi ama hiç durmuyor, zar zor hobi masamı bitirmeyi tamamladım sayılır hala eksiklikler var, evde çalışacağım zaman hanıma rica edip çocuğu alıp annesine, gezmeye vs gönderip ben de kırma vurma işlerini yaptım masa bitti sayılır.

Ben bu işleri bırakalı neredeyse 8 sene olmuş, kim bilir php ve mysql versiyonu hangi versiyona geldi onu bile takip etmedim.
Ha istesem işin ucundan tutup bir kaç ay içinde eski günlere gelemem mi evet gelirim ama kızım sağolsun onunla çok mutluyuz, vaktimiz onunla geçiyor.

Konuya nasıl yardımım olur diye şöyle bir baktım @nt nin beni etiketlediğini farkettim yazılanları okurken :) konuyu takipteyim, elimden gelen aklıma gelen pratik birşey olursa seve seve paylaşırım.

Eski günlerde olsaydım tereddüt etmeden işi bir kaç güne bitirirdim ama köprünün altından çok sular aktı.

Form işlemlerinde SQL veritabanı ile bağlantı kurarken güvenlik en önemli şey, ciddi düşünülmezse aynı dk içinde hack yeme kaçınılmaz olur, şakaya gelmez yani, form işlemleri gerekli güvenlik tedbirleri alınmazsa çok tehlikeli oluyor aklımda kalanlardan en önemlisi bu.

Önyüz tasarlarken, Bootstrap kütüphanesi faydalı olabilir zaman kazandırma açısından. Önce sayfayı HTML yapıp, herşeyin istendiği gibi görünüp görünmediği kontrol edilebilir, daha sonra html sayfaları ASP, yada PHP sayfalarına çevrilmesi işin ehli kişi tarafından çok zor değildir.

Sayfaya etkileşim eklemek için ben javascript ve ajax eklerdim.

@nt şimdi git pull yaptım birşey gelmedi. Düzenli olarak değişikliklerini commit edersen ben de takip edebilirim. Commit etmek için herşeyin hatasız olmasına gerek yok. Ana sayfanın açılabiliyor olması yeterli.

@nt şimdi git pull yaptım birşey gelmedi. Düzenli olarak değişikliklerini commit edersen ben de takip edebilirim. Commit etmek için herşeyin hatasız olmasına gerek yok. Ana sayfanın açılabiliyor olması yeterli.
abi git e hiç yüklemedim hatta giti kurmadım bile githubdan çekersin diye

O zaman ben prehistorik bir sürümünü kullanıyorum ne zamandır :katil2: illa git komut satırı programını kullanmak zorunda değilsin, vscode'dan da github'a commit edebilirsin. Yoksa ziple bu işler olmaz :)

githubdaki güncel ben lonesome cowboy olduğumdan alışık değilim git olayı tamam sanırım bi denermisin abi

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back