Kristal Seçimi

Ayrıca indikatör kartındaki Op.Amp ın etrafındaki dirençleri de ölçmekte gerekir.

Şu siyah parçanın daha uzun bir U olduğunu düşün abi. Arasından hokey taşı geçince sinyal gönderiyor. Kapalı alanda olduğu için güneş gibi etkenlere maruz kalmıyor. Toz, pislik gibi etkenler olabilir. Ona bakacağım.

20001515671796092.jpg

Birde düzgün çalışan diğer oyuncağın sensör kısmını bu arıza sisteme tak.Aynı sorun halen devam ediyorsa sensör kartın temize çıkar

Çıkış sinyalini ana kartın üzerinden ölçersen daha garanti olur.
Besleme sağlam sinyal kablosu hasarlı bile olabilir.

Birde düzgün çalışan diğer oyuncağın sensör kısmını bu arıza sisteme tak.Aynı sorun halen devam ediyorsa sensör kartın temize çıkar
O biraz sıkıntılı iş. O sensörü sökmek makinenin kapatılması demek. Patronlar pek istemez bu işi.
Elimde yedekte yok. Piyasadakiler de cuk oturmuyor. Bu gidişle 3D yazıcıda kasasını basıp içine sensör oturtacağım.

Çıkış sinyalini ana kartın üzerinden ölçersen daha garanti olur.
Besleme sağlam sinyal kablosu hasarlı bile olabilir.
Ah o kabloları bir bulabilsem. Sensörden anakarta gelene kadar makinenin içinde 3 tur atıyorlar. :katil2:
Bende acemi olunca kablo takipte zorlanıyorum. Ama hallederiz. Bir girişeyim de hele :)

Bunlar çok karmaşık değilse kitlerinide yapabilirsin .Giriş çıkışlarında konnektör yoksa könnektörle takıp çıkan hale getiririsen ,arızaya geçmiş cihazın sorununu hızlıca çözmüş olursun hemde

Bende bir şey sorayım. Kristallere neden 22pf bağlıyoruz?

Mesela özdisanda kristal seçerken
16mhz 22pf
16mhz 16pf
gibi özellik görüyorum. Kristal özellliği ile verilen bu kapasite nedir nasıl kullanmak lazım?
22pF yi doğrudan bağlamak doğru kullanım değil. Kristalin o frekans da çalışması için belirli bir kapasite ile yüklenmesi lazım, verilen değer genellikle load capacitance ne kadar yüklenmesi gerektiği kristalin. Ama bizim taktığımızdan bağımsız bir de kaçak kapasite var ki tasarım aşamasında ya tahmin edeceksin ya da FEA ya çözdürüp sonuç alarak ilerleyeceksin. Mesela 16pF load istiyor diyelim 32pF iki kapasite kullanmak uygun gibi duruyor ama 3pF de stray varsa 19pF ile yüklemiş oluyoruz, dolayısıyla çıkan frekans da hatalı oluyor. Bu yüzden eğer gerçekten hassas ayar gerekiyorsa tasarım doğrulama aşamasında buraya dikkat etmemiz düzeltme yapmamız lazım, özellikle böyle hassas ayar yapmak gerekince C dışında R da ekleyerek sisteme ayar imkanını biraz arttırabilirsiniz, genellikle dev board larda olur bu şekilde yapılar. Osiloskop probunu tutup ölçerek anlamak da aşırı sağlıklı değil çünkü probun da kapasitesi olduğu için frekans kayıyor. Eğer maliyet önemli değilse doğrudan osilatör kullanmak çok daha elverişli, çünkü tasarım ve doğrulama yükü ciddi düşüyor.

22pF yi doğrudan bağlamak doğru kullanım değil. Kristalin o frekans da çalışması için belirli bir kapasite ile yüklenmesi lazım, verilen değer genellikle load capacitance ne kadar yüklenmesi gerektiği kristalin. Ama bizim taktığımızdan bağımsız bir de kaçak kapasite var ki tasarım aşamasında ya tahmin edeceksin ya da FEA ya çözdürüp sonuç alarak ilerleyeceksin. Mesela 16pF load istiyor diyelim 32pF iki kapasite kullanmak uygun gibi duruyor ama 3pF de stray varsa 19pF ile yüklemiş oluyoruz, dolayısıyla çıkan frekans da hatalı oluyor. Bu yüzden eğer gerçekten hassas ayar gerekiyorsa tasarım doğrulama aşamasında buraya dikkat etmemiz düzeltme yapmamız lazım, özellikle böyle hassas ayar yapmak gerekince C dışında R da ekleyerek sisteme ayar imkanını biraz arttırabilirsiniz, genellikle dev board larda olur bu şekilde yapılar. Osiloskop probunu tutup ölçerek anlamak da aşırı sağlıklı değil çünkü probun da kapasitesi olduğu için frekans kayıyor. Eğer maliyet önemli değilse doğrudan osilatör kullanmak çok daha elverişli, çünkü tasarım ve doğrulama yükü ciddi düşüyor.

Anladım. Yüklenen kapasitans tam doğru olmadığı sürece frekansta sapma olacaktır diyorsunuz. Ölçme doğrulama imkanıda olmadığı için en iyisi belirtilen kapasiteyi yüklemek o zaman.

• Beğen
Reactions: clc
Saat vs gibi kritik cihazlarda bu amacla trimer kullanilir. Fakat xtal frekansinin sicaklikla kayma durumu da var.

Neyse ki kol saatlerindeki xtaller dogal firin ile yaklasik 37 derecede sabit tutulur.

Sensör bu. Birisi yerine oturmuyor diye altını oymuş. Sonrada çok oydum diye somunla yükseltmiş. Tek parça halinde olması da iyi. :D

Temizliklerini yapıp taktım. Bir süre test edeceğim.

20240111_144342.jpg

20240111_144345.jpg

Geçen ayda basketboll kredi displayi bozuldu. Alt tarafı display. Direnç dahi yok üstünde. 500tl yazmışlar. Displayleri özdisanda buldum. 5 tanesine 100tl civarı bir para verdim. Pcb'sine lehimledim. Bitti olay. :D
Bir tane lazım dı, yedekli aldım bu arada.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back