Lazeri Bırakıp Dry Film Geçiş Yaptım

nmurat26

Üye
Merhabalar, daha önceleri prototip pcb üretimlerimizde diyot lazer kullanıyorduk fakat lazerin merceği maksimum 12x12cm ölçülerine pcb basmaya izin veriyordu
ve çift tarafalı pcb üretiminde çok sıkıntı çıkarıyordu, forumda dry film konusunu görüp bir hevesle dry film, laminasyon makinası ve yazıcı alıp ilk denememi yaptım
asetat kağıdına çıktımı aldım, pcbye filmimi kapladım sonra uv ışık, çamaşır sodası derken ilk pcb denemesini aldım
1706798695015[1].png

asetat kağıda aldığım baskılarda biraz sıkıntılar vardı ilk deneme diye fazla üstelemedim sonuç memnun etti fakat uv sırasında toz gibi unsurlara dikkat etmek gerekiyormuş
asıl sorun yazıcı seçimi ile ilgili sıkıntı gözle bakıldığında çok belli olmuyor fotoğrafda biraz daha belli fakat mikroskop altında asıl sıkıntı ortaya çıkıyor
1706798694959.png

dry filmi kazıyıp inceledeğimde destere dişi gibi olduğunu gördüm ve bazı yerlerde yollar birbirine temas etmiş görünüyor dedim belki toz gibi bir şey kalmıştır sonra asetat kağındaki baskıya baktım
1706798694969.png

Asetat kağıdına mürekkep püskürmeli yazıcı ile yapılacak iş olmadığını anladım bu işi için kaliteli baskı alabilceğim bir lazer yazıcımı almak mantıklı yoksa asetat kağıdını siyaha boyayıp fiber lazer ile kazımakmı mantıklı olur acaba yazıcı almak istesek hangi yazıcıyı tercih etmeliyiz

En güzeli copy centerdaki devasa yazıcıda bastırmak. Ben öyle yapıyorum. Ticari olduğu için çok iyi çıktı veriyor büyük makineler.

Aslında asetata göre çok daha şeffaf olan, adeta cam gibi bir folyo oluyor. Adı ne bilmiyorum ama onu kullanmak lazım.

TFF
En güzeli copy centerdaki devasa yazıcıda bastırmak. Ben öyle yapıyorum. Ticari olduğu için çok iyi çıktı veriyor büyük makineler.
Yarında onu deneyeceğim, hediyelik eşya yapan arkadaşımdan UV yazıcı ile çıktı almasını rica ettim UV baskıdada püskürtmeli yazıcı gibi sağ sola sıçramalar mevcut

Bir zamanlar optik encoder (cetvel) tasarimi yapmam gerekiyordu.

Mevcut lazer yazicilarin DPI degeri ben tatmin etmemisti. Bir vesileyle tanistigim film ciktisi isleri yapan firmanin kullandigi devasa lazer film yazici makinenin DPI degeri lazer yazicilarin cok ustundeydi.

Film makinesinin DPI degerini de hesaplamalarda kullanarak Paint Brush ile pixel pixel cizim yapip baski aldigimda sorunum cozulmustu.

Her ne kadar PCB cizimi benim o calismama kiyasla cok kaba kalsa da encoder calismamda siradan lazer yazicilar kullandigimda cozunurluk degerinden dolayi atiyorum her 50 cizgiden birisi 3 pixel kalinlikta olacagina 2 pixel kalinlikta oluyordu.

Cok daha eski zamanlarda lazer yazicilar yokken siradan o zamanin dot matrix yazicilari ile kagida baski alir film isleri yapanlar bu kagit ciktidan film cikartirlardi.

Filmin guzelligi seffaf yerler seffaf, karanlik yerler de zift gibi.

Bu filmlerle baski devre yapmak cok daha kaliteli oluyor. Bu filmlerin kalitesini gunumuz ev kullanimi icin uretilmis lazer yazicilari yakalayabiliyormu emin degilim.

Cunku film teknigiyle PCB baskida siyahlik konusu onemli. Hatta filmin kalinligi bile cok onemli.

Son düzenleme:
Tabi bu yazıcılar F/P olarak yada ucuz diye çok alınıyorsa ilk sıralara gelmiş olabilir.

Bana ethernet, 1200x1200, monokrom, tek fonksiyon makina lazım. hepsiburada'daki HP ürün danışmanı tavsiye etti 4003DN yi :D

Bu filmlerle baski devre yapmak cok daha kaliteli oluyor.

Valla ben Gebze'de kaç tane baskıcıya gittim, bir türlü istediğimi anlatamadım. Herif de anlamayınca yok abi bizde deyip sepetliyor. Onların jargonu ile anlatmak lazım onu da ben bilmiyorum. O yüzden ben lazerjet ile kalın aydıngere basıp deneyeceğim. Folyo işini yapan yeri bulunca zaten folyo ile ilerlemek daha mantıklı.

Ankara'da elektronik sektorune calisan cokca film baski isi yapan oldugu icin bu sorunu yasamiyoruz.

Valla ben Gebze'de kaç tane baskıcıya gittim, bir türlü istediğimi anlatamadım. Herif de anlamayınca yok abi bizde deyip sepetliyor. Onların jargonu ile anlatmak lazım onu da ben bilmiyorum. O yüzden ben lazerjet ile kalın aydıngere basıp deneyeceğim. Folyo işini yapan yeri bulunca zaten folyo ile ilerlemek daha mantıklı.
Bu işi yapan cihazlar CTP cihazı diye geçiyor.
Lazer ile mikron kalınlığında gümüş bromür içeren filmlere baskı yapıyor.
Benim elimde bir adet var :D

Bu işi yapan cihazlar CTP cihazı diye geçiyor.
Lazer ile mikron kalınlığında gümüş bromür içeren filmlere baskı yapıyor.
Benim elimde bir adet var :D

Bu film Türkiye'de bulunabiliyor mu? Bulabilirsem film ile giderim baskıcıya denerim sonucu.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back