LED güç kaynağı tamir

Şimdi 50 mA ile sınırlandırılmış 20V verdim VIN girişine. Oradaki 2M direncin de 325V tarafını kaldırdım. Gene hiç hareket yok. İlk anda biraz yüksekçe bir akım çekiyor (herhalde VDD deki kapasitör şarj oluyor), ondan sonra hiç akım çekmiyor. MOSFET gate'inde de yaprak kımıldamıyor

1706203070348.jpeg

Kartın alt kısmını kontrol ettiniz mi soğuk lehim ya da çatlak?
Bir de acaba trafo sağlam mı?

VDD ye vermeyi denedim aynı voltajı durum aynı. Yeni taktım bu entegreyi ama, tekrar söküp yenisini taksam mı acaba?

1 A yaptım akım sınırlamayı, belki gate ilk anda şarj olacak vs diye. Hiçbir fark yok. Yeni entegre takayım bakalım.

Entegreyi değiştirmeden, sorun acaba RI nin şaseye çekilmemesinden olabilir mi? Biraz dahasheet'e bakalım.

Entegreyi değiştirmeden, sorun acaba RI nin şaseye çekilmemesinden olabilir mi? Biraz dahasheet'e bakalım.

Bu entegre cihazin uzerindekinden farklı galiba. Su an RI bacağı boşta ise yaklaşık 150khz için 45Kohm bir direncle saseye bağlamaktan fayda var. Çalışma frekansını bilemiyorum ama 50 - 150 arasi olabilir.

Orjinal pcb de bu üç bostami?

Screenshot_20240125-211331_Drive.jpg
Screenshot_20240125-211411_Drive.jpg

Hiçbir fark yaratmadı :oluat:

Entegreyi ve mosfeti sökün. Yerine
KA1M0565 takın. Rahat edin.

Güzel komponentmiş. Ama burada amacımız mevcut devreyi çalıştırıp buradan birşeyler öğrenmek. Yoksa sadece tamir için kesinlikle bu kadar zaman harcamam böyle dandik bir devreye.

O halde entegreyi sökün. Komponent
test cihazı ile bacaklarını kontrol edin.
Anormallik var mı? Tabii mosfet ve
civarındakileri...

Komponent test cihazı nedir? Entegreyi çalıştırmadan, bacaklarında kısa devre dışında ölçümler yaparak sağlamlık kontrolü mümkün mü?

Entegreyi değiştirdim, hiç fark yok :kizgin1:

Trafo izolasyonu zarar görmüş olmasın? Primer sekonder arasındaki direnç ne görünüyor?

Komponent test cihazı nedir? Entegreyi çalıştırmadan, bacaklarında kısa devre dışında ölçümler yaparak sağlamlık kontrolü mümkün mü?
Genelde pinlerde gem hem gndye bağlı hem de
beslemeye bağlı diyotlar bulunur.
Bozuk bacaklar ya gndye ya da beslemeye
kısadevre olur.
Osiloskoplara bağlanan veya kendi başına
çalışan ve alttaki gibi, komponente göre
sinyal veren cihazlardır.

Son düzenleme:
Huntron Tracker diye gecer adlari. Ama ben bunlari daha cok karsilastirmada verim saglar diye bilirim. Tek bir komponent icin daha once olcum yapilmis ve grafikelrin saklanmis olmasi gerekir diye dusunuyorum. Yani bozukluk var mi diye karsilastirmak icin.

Ölçümü doğrudan entegre üzerinde yapıyorum.

Olmazsa konuya burada bir ara vereyim. OB2269AP yi bağımsız olarak, bread board üzerinde kontrollü bir şekilde çalıştıralım. Ama bunu ayrı bir konuda yapalım. Sonra buradan devam ederiz.

telefon tamircileri , kalıp sreyi ya da çakmak gazı ile devreyi dondurup , enerji veriyorlar , Ilk eriyen yerlerde komponentı buluyorlar , sıfır elektronik bilgisi ile sök tak yapıyorlar. Kıvılcım atarsa yanma ihtimali yüksek .Fakat kart ile oksitlenme yapmayan , ve yangın tehlikesi içermeyen gaz ya da çözüm vardır belki .

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back