LED güç kaynağı tamir

SMPS in toprak hattını ayırıyorum. AC güç kaynağı çıkışı zaten şebekeden izoleli. Osiloskop probunu gönül rahatlığı ile blok kondansatörün negatifine tutturup anahtarlama MOSFET gate'ine bakıyorum. Hiçbir sinyal yok. Drain'e bakıyorum, 325 V var. Yani anahtarlama entegremiz görev yapmıyor şu anda.

29363 eklentisine bak
burada nasil osiloskop la olcum yaptiniz? Diferansiyel prob degil onlar sanirim. Ve izolasyon trafosu kullaniyorsunuz. osiloskop a direk 325 volt nasil gonderdiniz?

Benim baktigimda tam olarak buydu zaten. Oradaki arizalar ve onarimlarindan istatistik cikarmak. En cok TL431 arizalanmis.

burada nasil osiloskop la olcum yaptiniz? Diferansiyel prob degil onlar sanirim. Ve izolasyon trafosu kullaniyorsunuz. osiloskop a direk 325 volt nasil gonderdiniz?
Probdaki 1/10 kademesine ek olarak 1/10 zayiflatici kullanmistir.

İzolasyon trafosu kullanıyorum denebilir. Prob da X10, o kadar. Tek kanal kullandığım için hem şase krokodilini, hem de canlı ucu istediğim yere değdirebilirim ve sorunsuz ölçüm yaparım.

sonucta 1/100 mu olacak o sekilde? Yani 325 volt 3.25 gibi mi gozukecek.
Evet, oyle oluyor. Mesela bendeki USB osiloskopun girisine maks 5V gelmesi gerekli. Probdaki 10X kademesi ile bu 50V olabiliyor. Boyle bir bolucu ile 500V'a ulasiyor kontrol edilebilecek gerilim. Icinde bir iki kondansator ve bir kac direnc olan basit bir devre zaten. Biraz arastirip kendiniz de yapabilirsiniz. Amac giris direnci ve kapasitif etkiyi fazla degistirmeden, yani sinyali bozmadan gerilim bolucu uretmek.

@taydin neden diferansiyel prob u burada kullanmadiniz merak ettim.

Evet, oyle oluyor. Mesela bendeki USB osiloskopun girisine maks 5V gelmesi gerekli. Probdaki 10X kademesi ile bu 50V olabiliyor. Boyle bir bolucu ile 500V'a ulasiyor kontrol edilebilecek gerilim. Icinde bir iki kondansator ve bir kac direnc olan basit bir devre zaten. Biraz arastirip kendiniz de yapabilirsiniz. Amac giris direnci ve kapasitif etkiyi fazla degistirmeden, yani sinyali bozmadan gerilim bolucu uretmek.
Satin almak daha uygun benim icin. Ozellikle osiloskop olayina baslama konusunda cekincelerim var ve bunlari bir sekilde halletmem lazim. Merakim ve sorularim o yuzden

Satin almak daha uygun benim icin. Ozellikle osiloskop olayina baslama konusunda cekincelerim var ve bunlari bir sekilde halletmem lazim. Merakim ve sorularim o yuzden
Linkte verdigimin 10 Mhz limiti var yalniz. Alirken ihtiyacinizlariniza uygun olani bir tanesini secmelisiniz. Eger 100 Mhz yeterli ise su olabilir. Fiyati cok uygun.

Linkte verdigimin 10 Mhz limiti var yalniz. Alirken ihtiyacinizlariniza uygun olani bir tanesini secmelisiinz.
Bu konu beni asiyor. smps te mosfet lerde 10 mhz ustunde calisma var mi bilmiyorum, yoksa kullanisli oalcaktir.

Alinti yaptiginiz mesaja ek yapmistim. Daha ucuza 100x 100 Mhz prob var. Ustelik 2Kv a dayanikli. Zayiflatici yerine probda alinabilir.
An itibariyle sepete ekledim, varligindan zarar gelmeyecegine inaniyorum

OB2269 start almıyor, o yüzden sekonder tarafında herhangi bir test yapmadım.

Sekonder taraftaki ariza yuzunden cip korumaya gecerse hic tepki goremeyebilirsin.
Cipin icine oylesine baktim. Ilk palsda sorun varsa cip dogrudan off oluyor gibi.

Sekonder taraftaki ariza yuzunden cip korumaya gecerse hic tepki goremeyebilirsin.
Cipin icine oylesine baktim. Ilk palsda sorun varsa cip dogrudan off oluyor gibi.

Çipin start almadığını osiloskop ile görüyorum. Yani AC güç uygulandıktan sonra tek hareket, VIN 0 V dan 5.7 V a çıkıyor. Başka HİÇ hareket yok. Eğer sekonderden kaynaklanan bir durum olsaydı, osiloskop bir dünya olay kaydederdi OFF olana kadar.

Çipin start almadığını osiloskop ile görüyorum. Yani AC güç uygulandıktan sonra tek hareket, VIN 0 V dan 5.7 V a çıkıyor. Başka HİÇ hareket yok. Eğer sekonderden kaynaklanan bir durum olsaydı, osiloskop bir dünya olay kaydederdi OFF olana kadar.
UVLO=9.5v olduguna gore o cip hic ayaga kalkamiyor.

Yorumlara göre ya entegrenin beslemesindeki 2Mohm direnç entegrenin gereksinimi akımı geçiremediği için voltaj çöküyor.

Yada entegre ve kondansatör fazla akım çekiyor direnç bu akımı yetiştiremediği için voltaj çöküyor.

Geçici olarak direnci devreden ayırıp buraya harici bir kaynaktan 12 volt verip deneyebilir misin abi? Sonuca göre yorum yapabiliriz.

1706185261509.png

Aslında datasheet'e göre UVLO için bir histerezis aralığı verilmiş. Benim 20 V uygulamam gerekiyor diye anlıyorum

1706185823735.png

direkt 12V vermeyin. bence 1K ile uygulayın. 10k da olur

Neden? Kendi beslemesinde (VDD) bir akım sınırlaması yok. Aslında var da, sadece 10 Ω. O da akım sınırlamadan ziyade, bir low pass filtreleme mantığı ile konmuş olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back