LED test etmek için akım sınırlamalı güç kaynağı kullanmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Diyelim 3 mm, 5 mm veya 7 segment display'deki çizgileri oluşturan LED'leri test etmek istiyoruz. Elimizde akım sınırlama özelliği olan güç kaynağı da var. Güç kaynağını mesela 5 V a ayarlasak, akımı da 15 mA ile sınırlasak, sonra da güç kaynağının çıkışına bir çift prob bağlayıp güç kaynağının çıkışını ON yapsak. Bu şekilde elimizdeki LED'leri probları uçlara dokundurarak test edebilir miyiz?

Guc kaynaginin cikisinda elko olmadigi ve akim sens devresinde gecikme yaratacak bir seyler olmadigi surece tabiki test edebilirsin.

Ticari satılan laboratuvar güç kaynakları arasında, çıkışında elektrolitik kondansatör olmayan bir model yoktur. O yüzden yukarıdaki gibi yapılacak bir test sonucunda LED'lerin telef olma ihtimali çok yüksek, çünkü akım sınırlama devresi, çıkıştaki elektrolitiğin LED üzerinde deşarj olurken meydana gelen yüksek akımı göremez.

Neden 5V? Neden 2.5V degil?

Farketmez. 2.5 V versen de LED nin telef olma ihtimai var, çünkü akım sınırlanmamış oluyor.

Ama eğer güç kaynağı çıkışını OFF yaparsan, sonra LED'i güç kaynağı çıkışına bağlarsan, sonra da güç kaynağı çıkışını ON yaparsan, o zaman voltaj 30 V ayarlı olsa bile LED e birşey olmaz. Güç kaynağı akımı sınırlandırır.

Temel devreyle, yani sabit gerilim kaynağı çıkışına sabit direnç bağlamak suretiyle test yapılsa sorun mu olur?

Farketmez. 2.5 V versen de LED nin telef olma ihtimai var, çünkü akım sınırlanmamış oluyor.

Ama eğer güç kaynağı çıkışını OFF yaparsan, sonra LED'i güç kaynağı çıkışına bağlarsan, sonra da güç kaynağı çıkışını ON yaparsan, o zaman voltaj 30 V ayarlı olsa bile LED e birşey olmaz. Güç kaynağı akımı sınırlandırır.
Hocam bunu daha önce zener diyot ve LED'i feda ederek test etmiş ve burada paylaşmıştınız. Soft start gibi bir özellik varsa güç kaynağında aç/kapa yaparak test edilebilir. Yada güç kaynağının dışardan kod ile kontrol imkanı (protokolün ismini unuttum) varsa test işlemi yazılımla başlatılırsa çok kolay bir şekilde yapılabilir.

Temel devreyle, yani sabit gerilim kaynağı çıkışına sabit direnç bağlamak suretiyle test yapılsa sorun mu olur?

Sorunu yaratan çıkıştaki kondansatör. Kaldırırsan sorun da ortadan kalkar, çünkü LED'den geçen akım güç kaynağının algıladığı akım olacak. Ama kondansatör varken çıkışa + ve - arasına bir yük direnci bağlamışsan, sorunun olma riskini azaltmış olursun, ama ortadan kaldırmış olmazsın. Direncin tek faydası, LED'den geçecek yüksek akımın süresini azaltıyor.

Soft start gibi bir özellik varsa güç kaynağında aç/kapa yaparak test edilebilir.

Evet soft start yapınca bu sorun meydana gelmiyor. Ama o zaman da LED'i test etmek zorlaşıyor. Her seferinde SOFT OFF, LED bağla, SOFT ON, LED sök ve tekrar başa dön. Çıkışı kalıcı olarak ON yapıp problarla bir sürü LED test etmek daha kolay. Ama o zaman da LED tehlikeye giriyor. Aslında güç kaynağını hack'leyip çıkış kondansatörüne seri bir anahtar bağlayacaksın. Problarla bir sürü LED test edeceksen anahtarı açıp çıkış kondansatörünü devre dışı yapacaksın :)

+ ve - arasına bir yük direnci bağlamışsan, sorunun olma riskini azaltmış olursun,
Çıkışa paralel değil seri bağlıyoruz. Burada sorun nedir?
5V kaynağı 220 ohm seri dirençle istediğiniz LEDe değdirin. LEDin ışıldaması veya sönük olması dışında başka bir durum mu gözlenecek? Bazı eğriler, parlaklık, spektrum ölçümü gibi parametreler ?

Son düzenleme:
Ayrıca power ledlerde de sorun yok. Geçen gün akımı 50 mA ile sınırlayp power LED'e 40 V verdim. Akım 50 mA ile sınırlandı, voltaj 32 V a indi, LED de o akıma uygun bir parlaklığa geldi. Power LED, güç kaynağı çıkışındaki birçak yüz mikrofarad'lık kondansatörün vereceği anlık akımı telef olmadan kaldırabiliyor.

Yalnız bu durum LED volta
Ayrıca power ledlerde de sorun yok. Geçen gün akımı 50 mA ile sınırlayp power LED'e 40 V verdim. Akım 50 mA ile sınırlandı, voltaj 32 V a indi, LED de o akıma uygun bir parlaklığa geldi. Power LED, güç kaynağı çıkışındaki birçak yüz mikrofarad'lık kondansatörün vereceği anlık akımı telef olmadan kaldırabiliyor.
Abi test ettiğin led 32V imiş. Power led bile olsa 40V verip tek power led (3.5V) bağlamış olsaydın muhtemelen o da mefta olurdu. Çıkış voltajı ile Ledin çalışma voltaj aralığı az olduğu için kurtarmış.

kendi hazır güç kaynağımda denedim. çıkışında orijinalinde 1000uf kapasitans vardı ben 100uf ye düşürdüm. bir kaç kez başımı ağrıttı çünkü. ripple hassasiyeti olan işler yaparken dışardan 1000uf bağlıyorum. 100uf ile 5v çıkış ve 10ma akımla led bozulmadan cc moduna girebiliyor fakat aynı testi 12v ile yapınca led bozuluyor. çıkıştaki kondansatörü yok edemeyeceğimize göre önce akım sınırı ayarlamak sonra voltajı 1v ve altına alıp ledi bağladıktan sonra voltajı yükseltmek lazım. ben öyle yapıyorum.

Yalnız bu durum LED volta

Abi test ettiğin led 32V imiş. Power led bile olsa 40V verip tek power led (3.5V) bağlamış olsaydın muhtemelen o da mefta olurdu. Çıkış voltajı ile Ledin çalışma voltaj aralığı az olduğu için kurtarmış.

Şimdi 63 V ile tekrar denedim bozulmadı. Burada neticede bir enerji eşiği var, yani güç çarpı zaman. Power LED için yüksek akımın daha uzun süre geçmesi gerekiyor hasar yaratmak için.

çıkışında orijinalinde 1000uf kapasitans vardı ben 100uf ye düşürdüm

Mümkün mertebe düşük tutmak lazım. İhtiyaç varsa da dediğin gibi devrenin kendisinde olur yüksek değerli kondansatör.

Bu çıkıştaki kondansatörün amacı güç kaynağının dinamik performansını iyileştirmek. Yani ani yük değişimleri meydana geldiğinde, regülasyon döngüsü bunun farkına varıp kompanze edene kadar çıkışı az çok stabil tutmak.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back