LM338K Lineer Güç entegresi 5A verebiliyor mu gercekten?

Bir de benim maceraya bakın. Akım ve voltaj ayarlı. Dünyada denenmiş bir demonte kit. Ben 10v ta max 5a alıyorum. Diğer voltajlarda 4 amper var.
Buradaki arkadaşlar da bu şemayı denedi.
Ustalarımızın Önemli uyarısı;
Bu regüle girişinin en fazla 22-25 volt dayanacağıdır.Çünkü bu OpAmp lar 30 lu voltlara dayanmıyor.
Daha yüksek voltaj istiyorsanız bu sitede modifiyeleri var.

Bence Ripple olur. Lineer regülatör smps ripple'ini bastırabilecek mi?
Ben zaten tum devreleri SMPS ile kullanma taraftariyim. Ha calismazsa, sorunu da bulamazsam lineer ile denerim guc kaynagindan mi diye. Onun disinda her seyi lineer ile calistirmak zaten mantiksiz.

Son düzenleme:

Bir de benim maceraya bakın. Akım ve voltaj ayarlı. Dünyada denenmiş bir demonte kit. Ben 10v ta max 5a alıyorum. Diğer voltajlarda 4 amper var.
Buradaki arkadaşlar da bu şemayı denedi.
Ustalarımızın Önemli uyarısı;
Bu regüle girişinin en fazla 22-25 volt dayanacağıdır.Çünkü bu OpAmp lar 30 lu voltlara dayanmıyor.
Daha yüksek voltaj istiyorsanız bu sitede modifiyeleri var.
LM338K yatti gorunuyor zaten. Motorobit'te 50 TL idi. Pahali o entegre dediler, ben de Direnc.net'te 175 TL, demek ki orijinal dedim. O da pattistir, orijinali 70€ deyip uzduler beni, pisler. :cheeky1:

Fiyatlari gorunce tum tembelligim gecti. :D Mecburen yine op-amp, transistor falan ugrasacagiz. Sizin devreye bakayim. LM358 taksak giristeki 35V'a dayanir mi acaba? Tek beslemeli diye seviyorum ben onu. Ya da onun beslemesini LM317 ile yaparim 32V olarak.

Son düzenleme:
Şöyle bir şey var demiştim ama...
1682617444622.png

Elimde RD6006 (48V 7A SMPS destekli) ve UTL8511 elektronik yük var. Smps ve devreyi deneme kısmında gerekli ekipman mevcut. Yapmak istediğim şey ise hem güç kaynağı hem de elektronik yük tarafında tamamen yazılım ile kontrol edilebilecek bir sistem kurmak. Araya bir de dijital multimetre ile akım ve voltaj ölçümü de eklenecek.

@taydin Timur abinin elinde SMU var. İstediği özelliği istediği gibi ölçüyor. Ben de hem mantığı öğrenmek hem de analog+dijital kontrol ve güç elektroniğinde kendimi geliştirmek için yapmak istiyorum.
Cihaza neden gerek var diye sorarsanız sebebi basit.

Elimde 1300mAh pille çalışan kendi tasarladığım bir takip cihazı var. Bu cihazın pil kullanımını en aza indirmek için çektiği akımı uzun süreli takip etmek ve gerekirse grafik çıkarıp modellemek istiyorum.

Son düzenleme:
Voltaj ve Akım ayarlı bir lineer ve bir switch mod güç kaynağım var. Akım ayarını yıllardır kullanmadım.
Akü ya da pil şarjı için kullanacaksanız projenize yazık olur.
Sadece Voltaj ayarlı daha basit ve yükte voltajı düşmeyen düşük maliyet bir iki devre var onu yapın.

Örnek

Transistör yerine 2x Mj2955 kesinlikle 5 amper alırsınız.
Bu devre tarafımca denendi ve yükte voltaj düşümü yapmıyor. Tİ web sayfası Lm317 manuel PDF sinde bu devre var.
ben bu bu devreyi 3 yıldır kullanıyorum. akım ayarı fan çıkışı falan da ekledim. lm 317 boost modda kullanılmış burada. voltaj düşümü olmuyor fazla. kısa devre koruması da var. ayrıca @M3ric hocam 5 adet lm317 paralel bağlansa 5a verir . kullamadım ama baya video var youtube de

ben bu bu devreyi 3 yıldır kullanıyorum. akım ayarı fan çıkışı falan da ekledim. lm 317 boost modda kullanılmış burada. voltaj düşümü olmuyor fazla. kısa devre koruması da var. ayrıca @M3ric hocam 5 adet lm317 paralel bağlansa 5a verir . kullamadım ama baya video var youtube de
Transistoru bile paralel baglamak epey sorunlu bir is iken entegreyi baglamak cok mantikli gelmiyor. Ya da bir kac tanesini gozden cikarip denemek gerek. Ama o kadar avometrem yok. Hepsinden gecen akimi goremem ki. Diyotlardaki gibi bir tanesinden fazla akim geciyordur, bir anda ölüverir. Acik devre degilde kisa devre olur, ugrastirir insani.

Edit : LM317'nin 19 °C/watt'mis isil dayanimi. 1A yukte en fazla 5V in-out farki yapilabilir gibi. Bu yuzden yuksek gucte kullanima uygun degil zaten.

Son düzenleme:
ben de denemedim. ama dedğin gibi ise riskli. belki paralel transistör bağlantısı gibi giriş bacağına dirençler ilave edilebilir. ama sonuç alınır mı ? bilemiyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
6,009
Üyeler
2,526
Son üye
rb26dett

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back