Masaj koltuğu kontrol kartı tamiri

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Babamın kullandığı masaj koltuğu geçenlerde arızalanmıştı, hiç çalışmıyordu. Takım çantasına ne koyabilirsem koyup memlekete gidip bakmıştım. Arıza, besleme sigortasının atması, ayrıca orada bulunan birkaç varistörün de kömür olması idi. Varistör yoktu elimde, sigorta da yoktu. Bende çok damarlı telden bir kıl çıkarıp sigorta yuvasına lehimledim ve koltuk tekrar çalışmaya başladı. Tabi varistörler gittiği için, bir dahaki ani voltaj darbesinde artık karttan da birşeyler gidecek, ama neyse, koltuk çalışıyordu.

Ama sonradan, kolları masajlayan kısmın halen çalışmadığı ortaya çıktı. Orada iki tane balon var ve bu balon da bir kompresör ile şişiriliyor. Bu arıza biraz daha detaylı olduğu için, koltuğun kartını söktüm ve eve getirdim.

207

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Kol balonlarına 8 tane hortum gidiyor, 4 birine, 4 diğerine. Her hortumda da bir solenoid valf ile hava akışı açılıp kapatılabiliyor

208

Koltuğun programına girdik ve bir süre uğraştıktan sonra sırf kollara çalışmasını sağladık. Ama kompresör hava basıyor iken, valflerde hiç icraat yoktu. Bu valfler de bir kontrol kartındaki transistör veya MOSFET midir nedir oradan sürülüyor. Bakalım bunlar sağlam mı değil mi kontrol edeceğim.

209

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Solenoid'leri süren, TIP 122 darlington transistörler. Dolaylı olarak test ettim, valfleri kontrol edenlerin hepsi çalışıyor. Valfler de çalışıyor.

Sorunun bu transistörlerden kaynaklandığından baya emindim o yüzden kontrol panel ekranını getirmedim :mad: Ama şimdi panel ile test etmem lazım. Şu anda panel olmadığı için sistemi kontrol eden PIC belki de sapıtmış durumda. Paneli göndermelerini isteyeceğim.