Mühendislik ve Üniversite

karavela

Aktif Üye
Herkese merhaba. Ben 1 yıl önce bu konuda da sormuştum sizlerin söyledikleriyle daha motive bir şekilde hazırlandım sınava özellikle @taydin abinin yazdıklarından sonra itü yü baya araştırdım çok hoşuma gitti hedefim orasiydi gidebilecek kadar iyi de hazırlandım ama sınava hasta girdim bu yüzden istediğim gibi geçmedi sınavım. Sayısal 7-8 bin civarında bir sıralamaya gireceğim gibi görünüyor şuan. Yani İTÜ olmadı.
Size sorum Türk-Alman üniversitesi (geçen yıl 10 bin buda kesin değil) , yıldız teknik üniversitesi (19 bin bu yıl tutma ihtimali yüksek)gibi daha düşük sıralama olan üniversitelere gitmek mantıklı mı yoksa bir sene daha hazırlanıp sınava tekrar mı girmeliyim?

Kaydolabilecegin en iyi universiteye kaydol ve 1. sinif derslerini asiri mukemmel takip et ve tum derslerden muhakkak gec..

Matematik ve fizik derslerini alacagin icin bir nevi sinava hazirlik gibi olur. Bir sonraki yil tekrar sinava girersin.

Kazanirsan belki de yeni universitende bazi derslerden muaf bile olabilirsin. Muaf olamasan bile 1. sinif oyuncak gibi gelir.

Istedigin yeri kazanamazsan zaten 2'ye gecmis olursun.

Kaydolabilecegin en iyi universiteye kaydol ve 1. sinif derslerini asiri mukemmel takip et ve tum derslerden muhakkak gec..

Matematik ve fizik derslerini alacagin icin bir nevi sinava hazirlik gibi olur. Bir sonraki yil tekrar sinava girersin.

Kazanirsan belki de yeni universitende bazi derslerden muaf bile olabilirsin. Muaf olamasan bile 1. sinif oyuncak gibi gelir.

Istedigin yeri kazanamazsan zaten 2'ye gecmis olursun.
Matematik ve fizikte sorunum hiç olmadı zaten sadece onlar üzerine olsa dediğinizi yapabilirim de sınav sistemi çok garip olduğu için benim itü gibi iyi bir universiteye girmek için biyoloji kimya Türkçe derslerine çok hakim tarih cografya felsefe din gibi derslerde de iyi bir seviyede olmam gerekiyor neredeyse her birinden 1 er tane yanlış hakkım var diyebilirim seneye girsem de sınava özel olarak hazirlanmadan kazanmam zor.

Hedefin ITU ise bence kazanana kadar tekrar tekrar sınava gir. Ben 3 yıl elektronik mühendisliğini kazanmak için tekrar tekrar girdim. İlk iki yıl yaklaşamadım bile ama üçüncü yıl nihayet bir elektronik mühendisliği bölümüne yetecek puan aldım. 7 binlere girecek kadar iyi çalışabilen birisi isen ITU yü kazanacak puanı da yaparsın sen.

Üniversite okurken tekrar sınava girip başarılı olmak bence çok zor. Ben böyle yapıp da daha iyi yer kazanan bilmiyorum. Üniversite sınavında başarı için yapılması gereken, onbinlerce üniversite test sorusu çözmek, her soru tipini görmüş ve tecrübe kazanmış olmak. Bunu da anca işi gücü bırakıp buna odaklanarak yapılabilir. Üniversitede 1. sınıfta okutulan matematik Calculus, üniversite sınavında çok az sayıda soru var bu konuda.

Hedefin ITU ise bence kazanana kadar tekrar tekrar sınava gir. Ben 3 yıl elektronik mühendisliğini kazanmak için tekrar tekrar girdim. İlk iki yıl yaklaşamadım bile ama üçüncü yıl nihayet bir elektronik mühendisliği bölümüne yetecek puan aldım. 7 binlere girecek kadar iyi çalışabilen birisi isen ITU yü kazanacak puanı da yaparsın sen.

Üniversite okurken tekrar sınava girip başarılı olmak bence çok zor. Ben böyle yapıp da daha iyi yer kazanan bilmiyorum. Üniversite sınavında başarı için yapılması gereken, onbinlerce üniversite test sorusu çözmek, her soru tipini görmüş ve tecrübe kazanmış olmak. Bunu da anca işi gücü bırakıp buna odaklanarak yapılabilir. Üniversitede 1. sınıfta okutulan matematik Calculus, üniversite sınavında çok az sayıda soru var bu konuda.
Hedefim İTÜ ydü ve çok iyi hazırlandım dediğim gibi ama sınavdan önce hastalandım bu yüzden sınavda tam odaklanamadim. Çoğu sinavda erken bitirip iyi sonuç alırken bu sınavda ucu ucuna yetiştirdim kontrol bile edemedim. Buda beni çok üzdü. Herkes de başka birşey söylüyor bu yüzden kafam çok karışık. 1 yıl daha çekilmez git. Mühendislikte üniversite çok farketmez Yıldız teknik de iyi üniversite gibi bu yüzden sizlere bir danışmak istedim.

.. eskiden üniversitede okurken tekrar sınava girerseniz puanınız biraz düşük hesaplanıyordu.. şimdi varmı bilmiyorum.

Sanat okulundan mezun olduktan sonra pekte parlak olmayan bir universitenin elektrik-elektronik muhensisligini kazandim.
Fakat ne okula ne de sehire alisabildim.

Okurken tekrar sinava girdim ve daha iyi bir universiteyi kazandim ve bir yilimi feda ettim.

Fakat bu bir yil, matematik ve fizikteki eksigimi kapatti.

Calculus-1'i basariyla bitiren kisi zaten lise matematigi ile ilgili sorulari havada karada yapar. Ustelik lineer cebir dersi de almis olacak.

Son düzenleme:
1 yıl daha çekilmez git. Mühendislikte üniversite çok farketmez Yıldız teknik de iyi üniversite gibi bu yüzden sizlere bir danışmak istedim.

Evet bana da zamanında aynı şeyler söylendi. Ben eğitim hayatında çok sene kaybettim. 1 sene geç başladım okula. Teknik lise okudum 4 yıl, oradan da 1 sene gitti. Teknik lise bitince 1 sene kararsız kaldım üniversiteye gideyimmi gitmemeyimmi diye. Gitmeye karar verince de 3 sene uğraştım. Üniversiteyi de 6 yılda bitirdim. 27 yaşındaydım ve hala okuyordum. Hatta babam "benden emekli olur artık bu!". "Buna ehliyet aldıralım da okulu bitirdikten sonra iş bulamazsa taksi şoförlüğü yapar en azından". "Bir bilgisayar dalgası tutturdu sabah akşam onun başında. Ne zaman para kazandıracak iş yapacak bu!" gibi motive edici sözler de çok işittim :katil2:

Ama neticede okuduğum 6 yıl boyunca hem elektroniği hem de bilgisayar programlamayı ileri seviyede öğrendim, yani aslında bir nevi iki bölüm bitirdim ve çok şükür şu anda bu işten geçimimi sağlıyorum.

Evet bana da zamanında aynı şeyler söylendi. Ben eğitim hayatında çok sene kaybettim. 1 sene geç başladım okula. Teknik lise okudum 4 yıl, oradan da 1 sene gitti. Teknik lise bitince 1 sene kararsız kaldım üniversiteye gideyimmi gitmemeyimmi diye. Gitmeye karar verince de 3 sene uğraştım. Üniversiteyi de 6 yılda bitirdim. 27 yaşındaydım ve hala okuyordum. Hatta babam "benden emekli olur artık bu!". "Buna ehliyet aldıralım da okulu bitirdikten sonra iş bulamazsa taksi şoförlüğü yapar en azından". "Bir bilgisayar dalgası tutturdu sabah akşam onun başında. Ne zaman para kazandıracak iş yapacak bu!" gibi motive edici sözler de çok işittim :katil2:

Ama neticede okuduğum 6 yıl boyunca hem elektroniği hem de bilgisayar programlamayı ileri seviyede öğrendim, yani aslında bir nevi iki bölüm bitirdim ve çok şükür şu anda bu işten geçimimi sağlıyorum.
Ben de çok duyuyorum bilmeden farklı yorumlar yapıyorlar. Sizin söylediklerinizden de anladığım kadarıyla en önemlisi bölümü sevmek ve yaptığından kendinin memnun olması. Ben bölümü cok seviyorum. Üniveriste için de biraz daha düşünüp karar vereyim o zaman .

Ben olsam, tercih etmek üzere olduğun üniversitenin olanakları ile ITU nün olanaklarını ayrıntılı olarak araştırırıdım. Buna göre de bilinçli olarak kararımı verirdim. Neticede eğer elektroniği seviyorsan, hobi çalışmaları da yapıyorsan, hangi üniversiteyi bitirirsen bitir, kendini bilgi olarak geliştirip istediğin bilgi seviyesine ulaşabilirsin. Ama olanakları fazla olan bir üniversitede istediğin seviyeye daha kısa zamanda ulaşırsın, ufkun daha geniş olur.

Ben olsam, tercih etmek üzere olduğun üniversitenin olanakları ile ITU nün olanaklarını ayrıntılı olarak araştırırıdım. Buna göre de bilinçli olarak kararımı verirdim. Neticede eğer elektroniği seviyorsan, hobi çalışmaları da yapıyorsan, hangi üniversiteyi bitirirsen bitir, kendini bilgi olarak geliştirip istediğin bilgi seviyesine ulaşabilirsin. Ama olanakları fazla olan bir üniversitede istediğin seviyeye daha kısa zamanda ulaşırsın, ufkun daha geniş olur.
Ben biraz araştırma yaptım devam da ediyorum da . Şöyle İtü çoğu şeyiyle önde ama en önemli olarak projelerde destekliyorlar ve yapılan projelerde üst düzey önemli projeler. Beni en cok çeken şeylerden biri bu. Dediğiniz gibi araştırmaya devam edeceğim.

Bir de iyi üniversitelerin, internettei bilgi kaynaklarına kurumsal üyelikleri olabiliyor. Mesela IEEE veya ACM üyeliği. Buradaki bilgi kaynakları son derece ileri seviyede ve öğrenmek isteyen için bulunmaz nimet. Benim profesyonel IEEE üyeliğim var, hem kısıtlı üyelik hem de çok pahalı. Ama okulların kurumsal üyeliği IEEE nin tüm kaynaklarıne erişim sağlıyor. ITÜ nün bu olanağı var mı yok mu onu tespit et.

Sonra kütüphanelerin durumu nasıl? Kitaplar güncel mi? Ya kendin gidip görebilirsin yada İTÜ lü bir öğrenci ile iletişim kurmaya çalışabilirsin.

Eğer eğitiminin finansmanıyla ilgi bir sorunun yoksa ilgi duyduğun alanda başarabileceğini düşündüğün en iyi üniversiteyi hedefle. Bunun için bir yılı es geçmek çok mesele değil. Yalnız burada ilgi duyduğun alan bence üniversiteden daha kritik. Bununla beraber her üniversitenin de imkanları aynı değil tabii ki. Liseden bozma gibi bir üniversitede, endüstriden uzak bir şehirde teknik bir bölüm okumak dezavantajına olur.

Anlattığına bakılırsa iyi bir okulda istediğin bölüme yerleşebilecek potansiyelin var. Yalnız burada finansman kritik öneme sahip. Elektronik okurken öğrenimin sırasında mezun olman için gerekenden daha fazla proje yapıp ekipmana ihtiyaç duyacaksın. Bütçeni pahalı bir yurt ve ulaşım sorunlarına ayırırken mesela bir osiloskop alamayacaksan ve ziyan edeceğin elektronik komponentler dert olacaksa kritik bir durumdasın. Uzun vadede kişisel bilgi birikimini, mezuniyet için gerekli olanların ötesindeki çalışmalarına ayıracağın bütçe ve zaman daha olumlu etkiler.

Eğer eğitiminin finansmanıyla ilgi bir sorunun yoksa ilgi duyduğun alanda başarabileceğini düşündüğün en iyi üniversiteyi hedefle. Bunun için bir yılı es geçmek çok mesele değil. Yalnız burada ilgi duyduğun alan bence üniversiteden daha kritik. Bununla beraber her üniversitenin de imkanları aynı değil tabii ki. Liseden bozma gibi bir üniversitede, endüstriden uzak bir şehirde teknik bir bölüm okumak dezavantajına olur.

Anlattığına bakılırsa iyi bir okulda istediğin bölüme yerleşebilecek potansiyelin var. Yalnız burada finansman kritik öneme sahip. Elektronik okurken öğrenimin sırasında mezun olman için gerekenden daha fazla proje yapıp ekipmana ihtiyaç duyacaksın. Bütçeni pahalı bir yurt ve ulaşım sorunlarına ayırırken mesela bir osiloskop alamayacaksan ve ziyan edeceğin elektronik komponentler dert olacaksa kritik bir durumdasın. Uzun vadede kişisel bilgi birikimini, mezuniyet için gerekli olanların ötesindeki çalışmalarına ayıracağın bütçe ve zaman daha olumlu etkiler.
Bütçem çok yok lisede de ben bu yüzden daha çok projelerden ilerledim zaten elektrikli araç yarışları gibi projelere katıldım yani bütçeyi cok zorlamadan ilerledim. Üniversite de aynı şekilde devam ederim bir de ben çalışırım elektronik yazılım ilgi alanım ama elektrik tesisatı döşeme elektronik tamir gibi işlerden anlıyorum burdan da kazanabildigim kadar calsip kendime yatırım yaparım diye düşünüyorum.

Bir de iyi üniversitelerin, internettei bilgi kaynaklarına kurumsal üyelikleri olabiliyor. Mesela IEEE veya ACM üyeliği. Buradaki bilgi kaynakları son derece ileri seviyede ve öğrenmek isteyen için bulunmaz nimet. Benim profesyonel IEEE üyeliğim var, hem kısıtlı üyelik hem de çok pahalı. Ama okulların kurumsal üyeliği IEEE nin tüm kaynaklarıne erişim sağlıyor. ITÜ nün bu olanağı var mı yok mu onu tespit et.

Sonra kütüphanelerin durumu nasıl? Kitaplar güncel mi? Ya kendin gidip görebilirsin yada İTÜ lü bir öğrenci ile iletişim kurmaya çalışabilirsin.
Araştırdım bunları. İkisinin de itü de kolu var. Hatta İEEE ile ilgili kulüp bile var .
https://www.ituieee.com/
Ben biraz daha araştırdım itü de elektronik ve haberleşme ile çoğu dersi aynı olan benim sıralamama uygun kontrol ve otomasyon mühendisliği bölümü var. Bu bölüme gidip yatay geçiş yapmak için çalışsam sizce mantıklı mı ve gecemesem de derslerin çoğu (yüzde 95 i neredeyse) ortak . Bu bölümü bitirdiğimde ne fark olur?

Simdiki aklim olsaydi Kontrol ve Otomasyon okurdum. En buyuk hobim kontrol diyebilirim.

Bolumun adindaki Kontrol ve otomasyon da otomasyonun tam anlamini bilmiyorum.

Fakat kontrol, sinyal isleme ile ilgilenir. (PID, Kalman, Kararlilik/Kararsizlik, Filitreler, servo sistemler, ayrik zaman ...)

EE egitiminde sadece Kontrol I ve Kontrol II dersi aldik. Bu bolum ise bu konular uzerine.

Matematigi buram buram icinde hissedebilecegin bir bolum. Kontrol ve Otomasyonu detayli arastir belki cok begenirsin.

Ozellikle ucak, roket, gudumlu sistemler, otonom otomobil, robotik, CNC konularinda calisan buyuk firmalarin gozde elemanlarindan olursun.

Fakat Kontrol konusunda Turkiye'de ne kadar is var bilmiyorum.

Eger otomasyondan kasit endustriyel otomasyon ise o konuda ulkemizde is cok.

inthewild.png

Resim guzel ozetlemis.

Son düzenleme:
Eğer kontrol teorisinin öğretildiği bir bölüm ise, bu çok değerli bir bilgidir ve bu işin matematiğine hakim olan piyasada çok az. Bir sistemin modelinin elde edilmesi, bu modele uygun da bir kontrol sistemi tasarımının önce model olarak elde edip doğrulamak (MATLAB) sonra da gerçek sistemi kurup doğrulamak. Analog bir sistemin dijital olarak (bir MCU da çalışan yazılım ile) kontrol edilmesi gibi konular olacak.

Sana iyi bir kontrol teorisi uzmanının yapabileceği şeylerden biraz örnekler vereyim: Bir drone'un pervanelerini modelleyerek bir uçuş kontrol sisteminin tasarımı, robotiğin bütün alanları, motor kontrol uygulamaları. Mesela step motorlarda belli devir sayılarında rezonans meydana gelir ve aşırı titreşim yapar ve tork kaybına uğrar. Gecko diye bir firma, bunu engelleyen bir step motor sürücü tasarımı yaptı (ikinci dereceden analog kontrol sistemi tasarımı!) ve zamanında ileri seviye uygulamalar için piyasada en çok satan step motor sürücüleriydi bunlar.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü var ve çok kıymetli öğretim üyeleri var. Bir tanesi de lise arkadaşım. Kontrol ya da otomasyon olarak branşlaşılıyor okurken hatırladığım kadarıyla.

Simdiki aklim olsaydi Kontrol ve Otomasyon okurdum. En buyuk hobim kontrol diyebilirim.

Bolumun adindaki Kontrol ve otomasyon da otomasyonun tam anlamini bilmiyorum.

Fakat kontrol, sinyal isleme ile ilgilenir. (PID, Kalman, Kararlilik/Kararsizlik, Filitreler, servo sistemler, ayrik zaman ...)

EE egitiminde sadece Kontrol I ve Kontrol II dersi aldik. Bu bolum ise bu konular uzerine.

Matematigi buram buram icinde hissedebilecegin bir bolum. Kontrol ve Otomasyonu detayli arastir belki cok begenirsin.

Ozellikle ucak, roket, gudumlu sistemler, otonom otomobil, robotik, CNC konularinda calisan buyuk firmalarin gozde elemanlarindan olursun.

Fakat Kontrol konusunda Turkiye'de ne kadar is var bilmiyorum.

Eger otomasyondan kasit endustriyel otomasyon ise o konuda ulkemizde is cok.

inthewild.png

Resim guzel ozetlemis.

Eğer kontrol teorisinin öğretildiği bir bölüm ise, bu çok değerli bir bilgidir ve bu işin matematiğine hakim olan piyasada çok az. Bir sistemin modelinin elde edilmesi, bu modele uygun da bir kontrol sistemi tasarımının önce model olarak elde edip doğrulamak (MATLAB) sonra da gerçek sistemi kurup doğrulamak. Analog bir sistemin dijital olarak (bir MCU da çalışan yazılım ile) kontrol edilmesi gibi konular olacak.

Sana iyi bir kontrol teorisi uzmanının yapabileceği şeylerden biraz örnekler vereyim: Bir drone'un pervanelerini modelleyerek bir uçuş kontrol sisteminin tasarımı, robotiğin bütün alanları, motor kontrol uygulamaları. Mesela step motorlarda belli devir sayılarında rezonans meydana gelir ve aşırı titreşim yapar ve tork kaybına uğrar. Gecko diye bir firma, bunu engelleyen bir step motor sürücü tasarımı yaptı (ikinci dereceden analog kontrol sistemi tasarımı!) ve zamanında ileri seviye uygulamalar için piyasada en çok satan step motor sürücüleriydi bunlar.
Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü var ve çok kıymetli öğretim üyeleri var. Bir tanesi de lise arkadaşım. Kontrol ya da otomasyon olarak branşlaşılıyor okurken hatırladığım kadarıyla.
Teşekkürler. Bölüm tahminimden daha çok ilgimi çekti. Tutarsa çok güzel olacak. İş imkanı olarak şirketler nasıl arıyor? Mesela ben kontrol ve otomasyon mühendisi olarak direk iş bulamasam da elektronik, biraz mekatronik mühendislerinin yapacakları işlerde de çalışabilirim. Bir işyerine başvurduğumda elektronik muhendisi yazmıyor diye işe almayabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back