Mühendislik ve Üniversite

Burası türkiye heyecan arama tıp yaz oku geleceğini garantiye al , bu ülkede ne üretiliyor ? maus, hardisk ,yazıcı ,televizyon ne üretiliyor , var mı gördüğün bunu da türkler yaptı dediğin. Arçelik beko vs deme sakın açar arçelik monitorun devresindeki kol gibi made in china yazısını atarım buraya.

Varsa üç beş bişey yapılıyorsa bunu da odtu dolduruyor 200 muhendis her sene mezun oluyor. Eğitim zaten ortada kimse bir şey yapamıyor eğitim SIFIR üretim sıfır bilgi sıfır yetenek sıfır. Aksini idda eden çıkarır ürünü koyar masaya vurur.

Haa, eğer amacın yurtdışı ise süper, ama o zaman da kendini iyi yetiştirmen gerekir odtu itu vsvs faso fiso istersen birinci bitir, kendini geliştirmek zorundasın , mesela türkiyedeki ingilizce eğitimi yetiyor mu 12 sene ingilizce öğretiliyor 12 sene sonunda ingilizce konuşan birisine rasladım mı ? aynı şey yazılım ve elektronik için de geçerli

Peki bu senin yazdıklarının eğitim adına ne faydası oldu? Zaten faydası olmasını da amaçlamadın, çünkü yazılanların ana fikri "bu ülkeden bir cacık olmaz, kendini geliştir ve yurt dışına kapağı at". Yabancılar da, kendi ülkeni, kendi insanını terkedip oralara kadar gelip, oranın vatandaşlık yeminini edip onlardan birisi oldun diye seni öpüp baş tacı yaparlar ...

Burası türkiye heyecan arama tıp yaz oku geleceğini garantiye al , bu ülkede ne üretiliyor ? maus, hardisk ,yazıcı ,televizyon ne üretiliyor , var mı gördüğün bunu da türkler yaptı dediğin. Arçelik beko vs deme sakın açar arçelik monitorun devresindeki kol gibi made in china yazısını atarım buraya.

Varsa üç beş bişey yapılıyorsa bunu da odtu dolduruyor 200 muhendis her sene mezun oluyor. Eğitim zaten ortada kimse bir şey yapamıyor eğitim SIFIR üretim sıfır bilgi sıfır yetenek sıfır. Aksini idda eden çıkarır ürünü koyar masaya vurur.

Haa, eğer amacın yurtdışı ise süper, ama o zaman da kendini iyi yetiştirmen gerekir odtu itu vsvs faso fiso istersen birinci bitir, kendini geliştirmek zorundasın , mesela türkiyedeki ingilizce eğitimi yetiyor mu 12 sene ingilizce öğretiliyor 12 sene sonunda ingilizce konuşan birisine rasladım mı ? aynı şey yazılım ve elektronik için de geçerli
Çok sığ bakıyorsunuz.
Elektrik elektronik mühendisi sadece elektronik devre tasarlar başka birşey yapamaz/yapmaz görüşü bana çok kapalı bakış gibi geliyor.

Fabrikaların bakım/onarım kısımları,
Elektrik dağıtım şirketleri,
Dediğiniz gibi ar-ge veya ür-ge,
Otomotiv sanayi,
Havacılık sanayi,
Tershaneler,
Telekom şirketleri,
Solar enerji üretimi dağıtımı,

Daha birçok alanda çalışabilir elektrik-elektronik mühendisi sadece kart çizmek değildir mezun olduktan sonra yapacağı iş.

Teknolojin hayatın her alanında kendini göstermeye başlamasına rağmen hala "tıp oku işin garanti" tavrı bana komik geliyor belki bundan 10 yıl sonra seni makineler ameliyat edecek o zaman işin pek bir garanti yanı kalmıyor bence :)

Kısmet ise YTU EHM yi bitiriyorum 2 hafta sonra ve bununla alakalı bir kaç şey söyliyim.

Bir kaç maddede karşılaştırma yapacak şekilde özetleme yapabiliriz.

1) İsim - Eğer YTU kazanabiliyorsan sınav ile tekrar uğraşmak 1 yıl zaman kaybettirebilir. YTU ve İTÜ arasında dağlar kadar fark yok diyebilirim.
Bu karşılaştırmayı EHM için yapıyorum. İTÜ EHM okuyan bir çok arkadaşım var bu yüzden rahatlıkla söyleyebilirim. Sakın YTU de okuyorum diye böyle söylediğimi sanma zira İTÜ çok beğeniyorum ve benim okulumdan daha başarılı olduğunu söylebilirim. Sadece arada devasa bir uçurum olmadığını söylüyorum :)

2) Ekol (EHM için)
EHM genellikle 2.sınıftan sonra seçim yapmanı ister. Alacağın derslere göre kariyerinde işine yarayacağı dersleri seçip alırsın. DAL saçme diyebiliriz.
Örneğin;
-Elektromanyetik teori
-Güç elektroniği
-Sayısal elektronik (FPGA - VLSI)
-Gömülü Sistemler

Aynı zamanda üniversitelerin ekolleri için şunları söylemek lazım. (Piyasadan gördüklerim)
İTÜ : Sayısal Elektronik / Sinyal İşleme / Güç Elektroniği
YTU : Elektromanyetik / Yazılım / Güç Elektroniği

Ben elektromanyetik çalışan biri olarak (Mikrodalga / Anten) YTU den çok memnunum. Unutma bu İTÜ de elektromanyetik çalışamayacağın anlamına gelmiyor.

3) Hocalar ve iletişim.
Okul ne kadar iyi olursa olsun iyi bir iletişimi bulunmayan bir ortama sakın gitme. Hocaların iletişimi ve seni yönlendirmeleri çok önemli. Ders sonrası kapıda 2 dk yaptığın muhabbet arasında bile sana çok önemli bilgiler verip yapacağın çalışmalara yön verebilir hatta seni heveslendirebilirler. YTU yü sevme sebebim oldu bu :)

4) İmkanlar ( Peki kullanmana izin verecekler mi ? :) )
İyi okul = imkan sahibi demek.
Kesinlikle lab imkanları iyi olan okulları tercih et.
Daha da önemlisi seni o 4 sene içinde ders harici laba sokarlar mı bunu öğren.
Maalesef bazı okullar öğrenciye çocuk muamelesi yapıp imkanları onlara açmıyorlar. Zorunlu ders labları haricinde buraya girmen yasak yada yasakmışcasına kurallar koyuyorlar.

5) Elektrik / Haberleşme / Elektrik - Elektronik
Maalesef bir türlü anlam veremediğim karşılaştırma.
Tabiki hiç birimiz çalışacağımız işi bilmeden ve ne istediğimizi tam olarak anlamadan bölümlere giriyoruz ama en azından Elektik mi Elektronik Haberleşme mi buna karar vermen lazım. En azından yüksek gerilim ile uğraşmam diyorsan EHM, donanım tasarlamak ve onlara yazılım yapmak diyorsan yine EHM, Güç elektroniği / elektrik makinaları ilgilini çekerse elektrik gibi alt şeyler düşünebilirsin.
"EHM de iş yok" gibi safsatalara inanma. Yazılım/ Donanım tasarım/ havacılık/savunma/otomotiv sektörlerinin tümünde rahatlıkla iş bulunabilir.

6) EEM'cinin Yazılım Mühendisliği Hatası
4 yıl transistorle uğraşıp sadece donanım vs göreceğin için yazılım konularından uzak kalacağını bil. Bir kaç ders dışından yazılım görmeyeceksin. (Seçmeli ders almıyorsan ayrı) Bu yüzden 3. sınıfta donanıma lanet olsun ben yazılımcı olmak istiyorum dersen bu biraz yorucu olabilir :) Bu yüzden yazılım merakın var ise bilgisayar mühendisliği veya yazılım müh. bölümlerini seçmende fayda var. Çok fazla insan EHM ye yada Elektriğe gidip "yazılım daha kolay dert tasa yok" şeklinde sektör değiştirme zihniyeti içerisinde. Bu seçim çok önemli çünkü yazılıma yönelik ders almak donanımla uğraşmaktan daha avantajlı olabilir.

Anlatılacak çok şey var ama dağınık anlatmak istemiyorum mümkünse sorularını yazmaya devam et teker teker cevaplıyım.

Ek olarak bu şekilde bomboş yorumları sakın dikkate alma. Tek doğrusu olmayan yorumlar sana bir şey katmaz. Biz bu safsataları yıllarca çok dinledik. Artık bunlara tahamülümüz yok.

Boğaziçin ODTU İTÜ YTU benim çevremde gördüğüm kitle. Bu insanların hepsi birbirinden harika. İşini harika yapan daha mezun bile olmamış ama müthiş işler yapan insanlar tanıyorum. Bunun gibi adını maalesef çok görmediğimiz harika bir çok üniversitede var.

En önemli şey senin kişisel vizyonun ve kararlılığın.

Teşekkürler. Bölüm tahminimden daha çok ilgimi çekti. Tutarsa çok güzel olacak. İş imkanı olarak şirketler nasıl arıyor? Mesela ben kontrol ve otomasyon mühendisi olarak direk iş bulamasam da elektronik, biraz mekatronik mühendislerinin yapacakları işlerde de çalışabilirim. Bir işyerine başvurduğumda elektronik muhendisi yazmıyor diye işe almayabilir mi?
Bunlarda biraz ekol meselesi. Sen Elektrik okuyup kendini kontrol alanında geliştirebilirsin. Zaten Bu mühendisliklerin ilk 2 yılı neredeyse çok benzer. İş sonrasında alacağın derslere bakıyor. bitirme tezi ve bir kaç sosyal dersei aradan çıkarırsan senin disiplinin belirleyecek dersler toplam 3 dönemde verilir.
2 yıl temel mühendislik(Matematik - Fizik + Temel programlama + Elektromanyetik Teori + Bir kaç sosyal ders ) + 3 dönem özel derslerin.

Tartışma gibi bir niyetim yok, gerçekler acıdır.
Boğaziçin ODTU İTÜ YTU benim çevremde gördüğüm kitle. Bu insanların hepsi birbirinden harika
Lütfen çevrenize değil dünyaya bakın. Hem de ne harika şeyler yapmışlar gelsin burada yayınlasın. Siz kimsiniz bu forumlarda sizinle muhatap olsunlar lan! diyorsan , forumları takip eden işverenler var.

Fabrikaların bakım/onarım kısımları,
Elektrik dağıtım şirketleri,
Dediğiniz gibi ar-ge veya ür-ge,
Otomotiv sanayi,
Havacılık sanayi,
Tershaneler,
Telekom şirketleri,
Solar enerji üretimi dağıtımı
dostum öyle bir örnek verdin ki üniversite sınavına girip birinci olma ihtimalin daha yüksek , bu bahsettiğin spefisik konularda adamlar işe göre 10 sene tecrübe isterler , sözkonusu bir makina sistem vs vardır bunu da çömeze teslim etmezler istersen odtu birinsici ol . Adamın olmadan bu işlere giremesin , asgari ücreti geçtim tecrübe için bedava çalışacam desen bile yanına yaklaştırmazlar iceride adamın olacak ki seni tesisin içine soksunlar 5 sene sonra da hademe maaşı alırsın.

Bunlar gerçekler, üretim yok mesela togg için yurtdışından mühendis getirtmeleri gerek ki hazır yapılı fabrika çalıştırılabilsin ,
Eğer bu gerçekten türk üretimi olsaydı hepimiz bundan iş/kazanç sağlaryabilirdik , bu ne demek istediğimi açıklıyor.

Lütfen çevrenize değil dünyaya bakın. Hem de ne harika şeyler yapmışlar gelsin burada yayınlasın. Siz kimsiniz bu forumlarda sizinle muhatap olsunlar lan! diyorsan , forumları takip eden işverenler var.

dostum öyle bir örnek verdin ki üniversite sınavına girip birinci olma ihtimalin daha yüksek , bu bahsettiğin spefisik konularda adamlar işe göre 10 sene tecrübe isterler , sözkonusu bir makina sistem vs vardır bunu da çömeze teslim etmezler istersen odtu birinsici ol . Adamın olmadan bu işlere giremesin , asgari ücreti geçtim tecrübe için bedava çalışacam desen bile yanına yaklaştırmazlar iceride adamın olacak ki seni tesisin içine soksunlar 5 sene sonra da hademe maaşı alırsın.

Bunlar gerçekler, üretim yok mesela togg için yurtdışından mühendis getirtmeleri gerek ki hazır yapılı fabrika çalıştırılabilsin ,
Eğer bu gerçekten türk üretimi olsaydı hepimiz bundan iş/kazanç sağlaryabilirdik , bu ne demek istediğimi açıklıyor.
Ben şuan çalıştığım işletmeye hiçbir tanıdığım olmadan girdim.
Amerikalı bir işletme tabii bu istisna arada olur böyle şeyler diyeceksiniz.

Daha önce staj yaptığım fabrikada bakım onarım sorumlusu mühendisde İnternetten başvurarak bulmuş tanıdığı yoktu.

Akrabam teiaş'da elektrik mühendisi oda tanıdığı olmadan girdi.

Bu saydığım alanlarda evet tanıdık büyük etken ama işten anlamayan tanıdık arar anlayan adamı elbet ararlar.

Tıp garanti diyorsunuz okudunuz 27 28 yaşına kadar doktor oldunuz işe de başladınız baş hekim ile görüş ayrılıkları, başhekimim istediği saatlerde girip çıkamadığınız için bir anda kovulmuş veya adını duymadığınız bir il ve ilçede göreve devam ediyor bulabilirsiniz kendinizi.

Ben bir sürü cv gönderdim en ufak geri dönüş almadım, elektronik konusunda iddialı konuşamamam ama yazılım konusunda hele ki teknik matematik konusunda yaptığım çalışmayı yapacak ikinci birisi yok bu ülkede.

Benim bir akrabam var öss türkiye 40. oldu ve odtu okudu muhendisilk burosu açtı olmadı daha sonra boğaziçi bilgisayar okudu sonra tutunamadı yurtdışına gitti. Bir kuzenim var o da türk. ilk 500 de odtu elektronik okudu topille bir işe girdi fakat memnun değildi o da gitti.

@Ahmet şimdi diyorsun ki amerikalı bir şikete işe girdim, yani iyi iş , nasıl mümkün oluyor sadece sen mi başvurdun da hemen seni işe aldılar
odtu itu boğaziçi bu adamlar bu işi istemedi mi? Ya da kendini bir konuda geliştirdin mi ? neden sen :D

Gerçekler acıdır diyerek gerçek buymuş gibi algı yaratmaya gerek yok. Tartışma yaratmak istemiyosanız bu 20 yıllık kıraathane geyiklerini yazmayın. Bildiğim kadarıyla sizde başarılı birisiniz. Güzel çalışmalar paylaştığınızı görüyordum hep.

Merak etmeyin savunma sektöründe çalışan biri olarak global'i/günceli günlük takip etmeye çalışıyorum. Yurt dışında ne işler yapılıyor az çok görme şansımız oluyor.

İlgili sektörlerde çalışanlar bilir gizlilik sebebiyle hiç bir şey paylaşamazsınız. Proje basit bile olsa sözleşme nettir. (Bir çok sektörde böyle savunma özelinde değil)

Sizin aklınızda şey "çip yapamıyoruz" gibi şeylerdir büyük ihtimal. Onun sebebi bu ülkenin okulu veya öğrencisi değil. Siyasal konular. Bu yüzden okullara suç atmak büyük haksızlık.
Yüksek teknoloji yüksek yatırım ister. "Parasızda olur bu işler yeterki çalışalım" şeklindeki fakir edebiyatıda yanlış.
Kısacası o kötü bu kaka diyerek suç atmak ve en önemlisi üniversiteye başlayacak birinin hevesini kaçırmayın.
Zaten bir çok zorlukla mücadele ediyoruz bir de bu okuma hevesine zarar verecek söylemlerden uzak durun lütfen. Tek istediğim bu.

Düzenleme : Yazım hatası

Ben bir sürü cv gönderdim en ufak geri dönüş almadım, elektronik konusunda iddialı konuşamamam ama yazılım konusunda hele ki teknik matematik konusunda yaptığım çalışmayı yapacak ikinci birisi yok bu ülkede.

Benim bir akrabam var öss türkiye 40. oldu ve odtu okudu muhendisilk burosu açtı olmadı daha sonra boğaziçi bilgisayar okudu sonra tutunamadı yurtdışına gitti. Bir kuzenim var o da türk. ilk 500 de odtu elektronik okudu topille bir işe girdi fakat memnun değildi o da gitti.

@Ahmet şimdi diyorsun ki amerikalı bir şikete işe girdim, yani iyi iş , nasıl mümkün oluyor sadece sen mi başvurdun da hemen seni işe aldılar
odtu itu boğaziçi bu adamlar bu işi istemedi mi? Ya da kendini bir konuda geliştirdin mi ? neden sen :D
Bir yerde işe girmek ütopik değil abi staja gittim staja dahi başvuru,proje incelemesi, İngilizce mülakat ile aldılar.
Az çok bişeyler yapabiliyorum diye istersen kal çalışmaya devam et dediler.

Tamam işte staj yaparken oradaki insanlar size kal demiş ... içeride tanıdık olacak derken bunu kastediyorum.

İş yeriniz kapanabilir, kar etmez, satılır , elemen azaltılır vsvs ülkenin durumunu görüyorsunuz , işsiz kalabilirsiniz o zaman sudan çıkmış balığa dönersiniz bir işe başvurayım dediğinizde binlerce kişinin sırada olduğunu göreceksiniz, o zaman gelip burayı okursunuz bu ve bu adam doğru söylemiş dersiniz.

Bu konuyu açan arkadaşa verdiğim öğütü size de veriyorum , çok çalışıp kendinizi geliştirin ve mümkünse yutdışına çıkın yada gidip tıp okuyun :D

Öneriniz için teşekkürler ama heyecan iyidir bence hayat geçmez diğer türlü. Kendimi geliştirmek için elimden geleni yapıyorum şuan zaten. Temel düzeyde elektronik bilgisi edindim. SMD olanlarda zorlansam da diğerini özellikle smps cihaz tamiri onarımı yapıyorum . Kendi başıma Arduino ile yazılıma başladım özellikle haberleşme üzerine çalıştım.nrf ile başladım pahalı olduğu için alamasam da lora ve xbee modüllerinin yazılımları hakkında az çok bilgi edindim. Katıldığım projede Spi, can bus, uart , i2c gibi haberleşme protokolllerini Arduino ile de olsa şuan bu konularda bilgi sahibi olacak kadar öğrendim ve bana çok şey kattı. Fritzing proteus eagle gibi simülasyon PCB çizim uygulamalarını kullanmayı öğrendim. Hâlâ da öğrenmeye çalışıyorum imkanım çok olmasa da. Yani şuan elimden gelen bu. Okuldan istediğim bana müthiş eğitim vermesi değil zaten ben zengin değilim istediğim gibi her şeyi yapamıyorum. Elimdeki Arduinoyu yakmamak için uğraşıyorum :). Ama gideceğim okulun İmkanları yüksek olursa gidip birçok proje hakkında bilgi sahibi olabilirim. Projelerde destek bulmam kolaylaşır. İşinde çok iyi insanlarla karşılaşma şansım artar ve çevrem genişler. Yoksa MİT OXFORD gibi birşey beklemiyorum zaten onlarda da o kadar iyi eğitim varmıdır onu da bilmiyorum. Ben merakım ve ilgim olan yerde birşeyler öğrenmek kendime birşey katmak istiyorum umarım olur olmazsa da ben her türlü iş bulur çalışırım sorun yok onu o zaman düşünürüm.

Öneriniz için teşekkürler ama heyecan iyidir bence hayat geçmez diğer türlü. Kendimi geliştirmek için elimden geleni yapıyorum şuan zaten. Temel düzeyde elektronik bilgisi edindim. SMD olanlarda zorlansam da diğerini özellikle smps cihaz tamiri onarımı yapıyorum . Kendi başıma Arduino ile yazılıma başladım özellikle haberleşme üzerine çalıştım.nrf ile başladım pahalı olduğu için alamasam da lora ve xbee modüllerinin yazılımları hakkında az çok bilgi edindim. Katıldığım projede Spi, can bus, uart , i2c gibi haberleşme protokolllerini Arduino ile de olsa şuan bu konularda bilgi sahibi olacak kadar öğrendim ve bana çok şey kattı. Fritzing proteus eagle gibi simülasyon PCB çizim uygulamalarını kullanmayı öğrendim. Hâlâ da öğrenmeye çalışıyorum imkanım çok olmasa da. Yani şuan elimden gelen bu. Okuldan istediğim bana müthiş eğitim vermesi değil zaten ben zengin değilim istediğim gibi her şeyi yapamıyorum. Elimdeki Arduinoyu yakmamak için uğraşıyorum :). Ama gideceğim okulun İmkanları yüksek olursa gidip birçok proje hakkında bilgi sahibi olabilirim. Projelerde destek bulmam kolaylaşır. İşinde çok iyi insanlarla karşılaşma şansım artar ve çevrem genişler. Yoksa MİT OXFORD gibi birşey beklemiyorum zaten onlarda da o kadar iyi eğitim varmıdır onu da bilmiyorum. Ben merakım ve ilgim olan yerde birşeyler öğrenmek kendime birşey katmak istiyorum umarım olur olmazsa da ben her türlü iş bulur çalışırım sorun yok onu o zaman düşünürüm.
En doğru kararı vermişsin. Tebrik ederim. Herkes Tesla, Einstein filan olmaya çalışıyor. Kimsenin sıradan bir mühendis olmaya niyeti yok :) . Ama dünya nüfusunun %99.9'u sıradan insanlardan oluşuyor. Şimdiden meslek hayatında başarılar dilerim.

izmirde yaşıyorsan elimdeki malzemelerden istediklerini hibe edebilirim

Kısmet ise YTU EHM yi bitiriyorum 2 hafta sonra ve bununla alakalı bir kaç şey söyliyim.

Bir kaç maddede karşılaştırma yapacak şekilde özetleme yapabiliriz.

1) İsim - Eğer YTU kazanabiliyorsan sınav ile tekrar uğraşmak 1 yıl zaman kaybettirebilir. YTU ve İTÜ arasında dağlar kadar fark yok diyebilirim.
Bu karşılaştırmayı EHM için yapıyorum. İTÜ EHM okuyan bir çok arkadaşım var bu yüzden rahatlıkla söyleyebilirim. Sakın YTU de okuyorum diye böyle söylediğimi sanma zira İTÜ çok beğeniyorum ve benim okulumdan daha başarılı olduğunu söylebilirim. Sadece arada devasa bir uçurum olmadığını söylüyorum :)

2) Ekol (EHM için)
EHM genellikle 2.sınıftan sonra seçim yapmanı ister. Alacağın derslere göre kariyerinde işine yarayacağı dersleri seçip alırsın. DAL saçme diyebiliriz.
Örneğin;
-Elektromanyetik teori
-Güç elektroniği
-Sayısal elektronik (FPGA - VLSI)
-Gömülü Sistemler

Aynı zamanda üniversitelerin ekolleri için şunları söylemek lazım. (Piyasadan gördüklerim)
İTÜ : Sayısal Elektronik / Sinyal İşleme / Güç Elektroniği
YTU : Elektromanyetik / Yazılım / Güç Elektroniği

Ben elektromanyetik çalışan biri olarak (Mikrodalga / Anten) YTU den çok memnunum. Unutma bu İTÜ de elektromanyetik çalışamayacağın anlamına gelmiyor.

3) Hocalar ve iletişim.
Okul ne kadar iyi olursa olsun iyi bir iletişimi bulunmayan bir ortama sakın gitme. Hocaların iletişimi ve seni yönlendirmeleri çok önemli. Ders sonrası kapıda 2 dk yaptığın muhabbet arasında bile sana çok önemli bilgiler verip yapacağın çalışmalara yön verebilir hatta seni heveslendirebilirler. YTU yü sevme sebebim oldu bu :)

4) İmkanlar ( Peki kullanmana izin verecekler mi ? :) )
İyi okul = imkan sahibi demek.
Kesinlikle lab imkanları iyi olan okulları tercih et.
Daha da önemlisi seni o 4 sene içinde ders harici laba sokarlar mı bunu öğren.
Maalesef bazı okullar öğrenciye çocuk muamelesi yapıp imkanları onlara açmıyorlar. Zorunlu ders labları haricinde buraya girmen yasak yada yasakmışcasına kurallar koyuyorlar.

5) Elektrik / Haberleşme / Elektrik - Elektronik
Maalesef bir türlü anlam veremediğim karşılaştırma.
Tabiki hiç birimiz çalışacağımız işi bilmeden ve ne istediğimizi tam olarak anlamadan bölümlere giriyoruz ama en azından Elektik mi Elektronik Haberleşme mi buna karar vermen lazım. En azından yüksek gerilim ile uğraşmam diyorsan EHM, donanım tasarlamak ve onlara yazılım yapmak diyorsan yine EHM, Güç elektroniği / elektrik makinaları ilgilini çekerse elektrik gibi alt şeyler düşünebilirsin.
"EHM de iş yok" gibi safsatalara inanma. Yazılım/ Donanım tasarım/ havacılık/savunma/otomotiv sektörlerinin tümünde rahatlıkla iş bulunabilir.

6) EEM'cinin Yazılım Mühendisliği Hatası
4 yıl transistorle uğraşıp sadece donanım vs göreceğin için yazılım konularından uzak kalacağını bil. Bir kaç ders dışından yazılım görmeyeceksin. (Seçmeli ders almıyorsan ayrı) Bu yüzden 3. sınıfta donanıma lanet olsun ben yazılımcı olmak istiyorum dersen bu biraz yorucu olabilir :) Bu yüzden yazılım merakın var ise bilgisayar mühendisliği veya yazılım müh. bölümlerini seçmende fayda var. Çok fazla insan EHM ye yada Elektriğe gidip "yazılım daha kolay dert tasa yok" şeklinde sektör değiştirme zihniyeti içerisinde. Bu seçim çok önemli çünkü yazılıma yönelik ders almak donanımla uğraşmaktan daha avantajlı olabilir.

Anlatılacak çok şey var ama dağınık anlatmak istemiyorum mümkünse sorularını yazmaya devam et teker teker cevaplıyım.
Ben kararımı verdim çoktan. Yazılıma ilgim var sanıyordum ama yazılımcı olmak bambaşka birşeymis. Benim daha çok elektronik sistemler üzerine ilgim olduğunu farkettim. Elektronik haberleşme üstüne yoğunlaşmışken sınavda istediğim olmayınca kontrol otomasyon karşıma çıktı ve dediğiniz gibi dersler de ortak olunca onu seçme fikri geldi. Yoksa ben ehm den emindim.

YTÜ zaten hep aklımda olan yerlerden biriydi efficiency challenge da AESK ten abilerle de görüşmüştüm yaptıkları projeleri anlattılar falan o zaman zaten çok hoşuma gitti özellikle formula studenta katılmanız YTÜ racing...
İtü benim için garip hayranlık sanırım:) okul olarak hoşuma gidiyor. Ondan biraz israrciyim.

1)Sorum siz söylemişsiniz ama tam tersini sorayım kontrol ve otomasyon mühendisi olarak elektronik mühendisi ile benzer konular üzerinde yogunlaşabilirmiyim?

2) Bölüm ingilizce değil diye birçok kişi bana ingilizce oku diyor. Sektörde bunun farkını anlayamıyorum zor bir bölümü bana kendi dilimde öğrenmek daha mantıklı geliyor. İngilizceyi sonra başka sınavlar ile belgelendiririm bölümü ingilizce okumamis olsam da başka şekilde kendimi kanıtlamışsam bir fark oluyor mu?

3) laboratuvar öğrenci erişimi hakkında başka biri de söylemişti ama ben biraz araştırdım bulamadım. Yıldız teknik te ve itü de izin vardır diye düşünüyorum öyle mi itü deki hakkında da bilginiz var mı?

En doğru kararı vermişsin. Tebrik ederim. Herkes Tesla, Einstein filan olmaya çalışıyor. Kimsenin sıradan bir mühendis olmaya niyeti yok :) . Ama dünya nüfusunun %99.9'u sıradan insanlardan oluşuyor. Şimdiden meslek hayatında başarılar dilerim.
Teşekkürler
izmirde yaşıyorsan elimdeki malzemelerden istediklerini hibe edebilirim
Yok Bursa da yaşıyorum. Çok teşekkür ederim. Kendim bir anda olmasa da ufak tefek toplayarak yapıyorum hem böyle daha anlamlı oluyor daha çok yapasım geliyor :) tekrardan çok teşekkürler.

@karavela eğer İstanbul'da bir üniversitede okumayı seçersen ihtiyaç duyduğun zamanlarda gelip ofisteki labaratuvardaki cihazlarla çalışabilirsin. Malzeme vs konularında yardımcı olmaktan mutlu olurum. Bu İstanbul'da mühendislik okuyan elektronik ve gömülü sistemlere meraklı diğer genç ve yetenekli öğrenciler için de geçerli.

@karavela eğer İstanbul'da bir üniversitede okumayı seçersen ihtiyaç duyduğun zamanlarda gelip ofisteki labaratuvardaki cihazlarla çalışabilirsin. Malzeme vs konularında yardımcı olmaktan mutlu olurum. Bu İstanbul'da mühendislik okuyan elektronik ve gömülü sistemlere meraklı diğer genç ve yetenekli öğrenciler için de geçerli.
Teşekkür ederim. Seneye gidersem de buradan da başınızı ağrıtmaya devam ederim . Çok kaliteli bir forum bulduğum için mutluyum bu konuda.

@devreci, İstanbul'daki en prestijli üniversitelerden birisinde ders veriyorum (part time- sosyal sorumluluk amaçlı). Aynı zamanda üniversitenin IHA takımına bazı konularda destek oluyorum. IoT ve gömülü yazılmlarla uğraşan bir şirketim var. Orada da genç arkadaşlarla çalışıyorum. Dolayısıyla, mühendislik vb bölümlerde okuyan pek çok öğrenci ile iç içeyim.

Bunun yanında 25 yıldır yazılım sektöründeyim. Birden fazla uluslarası şirkette yöneticilik yaptım. Halen de uluslarası bir şirketin Türkiye'deki teknoloji şirketini yönetiyorum. Doğal olarak bir çok teknoloji ve yazılım şirketininde üst düzey yöneticilerini ve sahiplerini tanıyorum. Üye olduğum iş odaklı dernekler var.

Dolayısıyla şirketlerin ve yöneticilerin de ne düşündüklerini ve ihtiyaçlarını yakından biliyorum. Ne zaman şirket yöneticileriyle bir araya gelsek konuştuğumuz en ana sorun personel bulamamak oluyor. Bu arada çoğunluğu Türkiye'de olmak üzere farklı ülkelerde yüzlerce insanı işe almışımdır. Aralarında sadece 2-3 tanesi daha önceden tanıdığım insanlardı ve benim uğraşarak transfer ettiğim, şirketim için büyük kazançlardı.

Eşim uzman doktor.. Önerdiğiniz tıp fakültesi ve sonrasındaki hayatı da çok iyi biliyorum.

Bu nacizane tecrübemle, ve tüm saygımla, bu dediklerinizin hiçbirine katılmıyorum.

Şu anda Türkiye'de; yazılım, elektronik, otomasyon, gömülü sistemler gibi konularda iyi okullarda okumuş, kendini yetiştirmiş, çalışkan elektronik genç arkadaşlara müthiş bir ihtiyaç var. Özellikle Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ gibi okullardan mezunolacak arkadaşlar daha mezun olmadan 3., 4. sınıflarda kolayca staj ve iş imkanı buluyorlar. Hatta Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümler için 3. sınıftan şirketler sıraya giriyorlar diyebilirim. Dilerseniz bir gün misafirim olun beraber ziyaret edelim, sizi de tanıştırayım genç birkaç arkadaşla. Hatta önereceğiniz yukarıdaki yetkinliklere sahip arkadaşlar varsa yönlendirin hemen tanışmak ve mümkünse çalışmak isterim.

Sorun çok sayıda kalitesiz eğitim veren kurumlarda, piyango bileti seçer gibi bölüm seçen ve kendini geliştirmeyi bırakın dersleri bile takip etmeme şımarıklığını gösteren genç arkadaşlarda. İşverenler elbette üniversite bitirmiş birisine sıfırdan ders vermek yerine diğerlerini seçiyor.
Sizin ya da çevrenizdeki bir kaç kişinin hayatında bir takım zorluklar yaşamış olması genelleyebileceğiniz ve pek çok kişiyi zan altında bırakabileceğiniz bir sonuç doğurmaz. Daha önemlisi, söyledikleriniz doğru değil.

Sevgili gençler,
Sevdiği konuyu işi yapabilen bir çok insanın mesleklerine çok uzun yıllar şevk ve ihtirasla bağlı kalabildiklerini ve önünde sonunda çok başarılı olduklarını gördüm. Başkalarının bilip bilmeden yazdığı senaryolardaki oyuncular olmaya çalışmayın. Vasat olmayın, vasatın peşinde koşmayın. Sevdiğiniz alanda gelecek de görüyorsanız, o alanda alabileceğiniz en iyi eğitimi almaya ve okulda öğretilenlerle sınırlı kalmayıp, kendinizi olabildiğince geliştirmeye bakın. Mümkünse okula giderken bu alanda işler bulup part-time çalışın. Ben aktif çalışma hayatıma üniversite 1. sınıfta başladım, o günden beri çalışmaya devam ediyorum. Mutlaka İngilizcenizi çok iyi seviyeye getirin. Bu sandığınızdan çok daha önemli.

İnsanların başarısız oldukları durumlarda yapabilecekleri iki tür davranış vardır: 1- başkalarını suçlamak, 2- "neyi daha iyi yapabilirdim" demek. İlki çok kolaydır, ama siz her zaman ikincisini seçin.

Bunları yaparsanız pişman olacağınızı, hele hele iş bulamayacağınızı (tatmin edici bir gelirle) filan hiç sanmıyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back