Mühendislik ve Üniversite

Ben cv yolladım hiç birisine cevap alamadım , şimdi siz diyorsunuz ki başarısızsan suçu kendinde bul başkasına suç atma :D çok güzel en azından dolaylı yolla da olsa en sonunda bir cevap alabildim :D benim yaşadığım bu tecrubeyi neden anlatmayayım .Ayrıca nasıl cevap versinler 5000 cv yollanmış hangi birine baksın.

Hocam ben de sizin dediklerinize katılmıyorum ve yineliyorum etrafınıza bir bakın hardiskler, ramlar , lcd ekranlar , tomografi, mr say say bitmez dev gibi bilgi yığını... türkiye bunun neresinde.

Bu nedenle batıyoruz hocam ,düşünün doktor dedik, bir insanın dedesinden illa bir tarla kalmıştır 1milyona satsa, 1milyon liranın aylık faizi 50bin ki bu daha da artacak böyle bir ülkenin geleceği olabilir mi (bir doktor == bir araba== 2Xmuhendis)

Niye bu hale geldik çünkü üretim yok hazırı da ülkece yedik bitti şimdi umre zamanı...

@devreci bahsettigin cihazlari adamlar 70 yil belki daha fazla sanayi kulturu ile urettiler, biz onlarin seviyesine ancak sirket satilalmalari ile yetisebiliriz o da belki, karsimizdaki bilgi birikimini kucumsemek elbette saflik olur, lakin herkes garanti isi takip ederse is icinden cikilmaz bir hal alir, birak hevesi olan az sayida genc hayallerinin pesinden kossun doktor olup mutlu olmayan insan yok mu, calisan insan elbet birgun cabalarinin karsiligini alir.
Not: bahsettigin cihazlari ureten bircok firma zaten yurtdisindan eleman devsirerek bu isi yapti, yanlis hatirlamiyorsan Albert Einstain ve bircok fizikciyi belki cani pahasina zamaninda ABD kapti, simdi sen diyorsunki tip oku, yurt disinda is bulman kolay olur, son zamanlarda sikca duydugum beni uzen en acikli cumle, saglicakla kal.

Niye bu hale geldik çünkü üretim yok hazırı da ülkece yedik bitti şimdi umre zamanı...

Sen mesleki anlamda ne kadar başarılı olursan ol, hatta dünyanın en başarılı mühendisi de olsan, sen bir kere kendi zihninde kendini mağlup etmişsin, o yüzden de ülkemiz adına bir ümit veremiyorsun tabiki.

Bir ülkenin bilim, teknik veya başka bir alanda kaderinin değişmesi için çok az sayıda insanın yapacağı işler yeterlidir. Dünyayı değiştiren keşifleri yapan bilim adamlarının ve o keşfi hayata geçiren liderlerin o ülkenin geri kalan nüfusuna oranı nedir? Milyonda bir desen, Çin'de bu özelliklere uyan 1500 kişi, Amerika'da 400, Avrupada 750. Başka teknolojide gelişkin ülkeler de var (Japonya, Güney Kore) ama bunlar batının güdümünde olan ülkeler ve buradaki gelişmenin kök salması ve ilerlemesinde batılı ülkeler lokomotif olmuştur.

Türkiye'de bu hesaba göre 85 potansiyel kişi var. Türk dünyası olarak sadece nüfusumuzu arttırırsak bile, istatistik olarak bu sayıyı arttırıyoruz. Bu 85 kişi belki de Türkiye'de kritik bir teknolojik atılımı yapacak. Mesela geleceğin en önemli teknolojik sıçraması olan ucuz füzyon veya ucuz anti madde kullanarak enerji üretiminde, sayısız teknoloji ve bilim dalının ortak katkısı ile bir yere varılacak. O yüzden potansiyel gösteren, meraklı olan ve öğrenmeye çalışan her Türk gencini elimizden geldiğince desteklememiz lazım. Pozitif olmamız lazım. Zeki olan gençlerin genelde otorite problemi olur, o yüzden meraklı olduğunu gördüğün bir genç sana saygısız davranıyor diye onun hevesini kırmaman lazım. O gencin ülkesine hizmet etmek için gereken donanımı kazanması, senin saygı görmenden daha önemlidir.

• Beğen
Reactions: nt

Hangi hazır, Mercedes'i Almanyaya mı sattık? Boeing'i Amerikaya mı sattık? Yoksa rakip olabilecek teşebbüslerin birini benzini yok diye, diğerinide kanunla hediye mi ettik?

Umreye giden batırıyorsa, sende çıkart. Bu mücadeleden seni alıkoyan nedir?

İnançları üzerinden insanları aşağılayamazsın. Bu saplantılı fikir seni bitirmiş...

Ben cv yolladım hiç birisine cevap alamadım , şimdi siz diyorsunuz ki başarısızsan suçu kendinde bul başkasına suç atma :D

Sizi tanımam, hikayenizi bilmiyorum. Cümlem de doğrudan şahsınıza değildi. Gençlerle tecrübelerimi paylaştım. Ancak sizin hikayeniz de elbette bundan muaf değil.

Belki gerçekten bu 4-5 okuldan birisinden mühendislik derecesiyle mezun olmuşsunuzdur ve şansınız yaver gitmemiştir. Ya da yanlış tercihler yapmış, yanlış yerlerle iletişim kurmuşsunuzdur. Detayları paylaşmadığınız için bilemiyorum. Ancak, karşı olduğum kötü tecrübenizi geneli yansıtmadığı halde genellemeniz ve gençleri umutsuzluğa sürüklemeniz. Elbette eksiklikleri eleştireceğiz. Forum halkı bilir, yeri geldiğinde en sert eleştirenlerden birisiyimdir. Ancak doğrudan, yapıcılıktan ve çözüm odaklı olmaktan uzaklaşmamalıyız.

(bir doktor == bir araba== 2Xmuhendis)
Elma, armut kıyaslar gibi yazmışsınız. Burada bahsettikleriniz insan ve herkesin kendi hikayesi var. Çok başarılı ve zengin doktorlar olduğu gibi çok başarılı ve zengin mühendislerimiz de, çok başarılı ve zengin sanatçılarımız da, çok başarılı ve zengin ...larımız da var. Her birinin tersi de elbette var.

Elimizde geleceğe dair kalan en önemli şey gençlik, ve onları karamsarlığa ve tembelliğe sürüklemek yerine motive etmeli ve elimizden geldiğince destek çıkmalıyız. En azından köstek olmamalıyız. Sizin, benim, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği bu gençlerin ellerinde ve emin olun o gençler de, bir çok teknoloji girişimcisi de çok güzel işler yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler.

Ben cv yolladım hiç birisine cevap alamadım , şimdi siz diyorsunuz ki başarısızsan suçu kendinde bul başkasına suç atma :D çok güzel en azından dolaylı yolla da olsa en sonunda bir cevap alabildim :D benim yaşadığım bu tecrubeyi neden anlatmayayım .Ayrıca nasıl cevap versinler 5000 cv yollanmış hangi birine baksın.

Hocam ben de sizin dediklerinize katılmıyorum ve yineliyorum etrafınıza bir bakın hardiskler, ramlar , lcd ekranlar , tomografi, mr say say bitmez dev gibi bilgi yığını... türkiye bunun neresinde.

Bu nedenle batıyoruz hocam ,düşünün doktor dedik, bir insanın dedesinden illa bir tarla kalmıştır 1milyona satsa, 1milyon liranın aylık faizi 50bin ki bu daha da artacak böyle bir ülkenin geleceği olabilir mi (bir doktor == bir araba== 2Xmuhendis)

Tanıdık vs tabi ki önemli ama ilk olarak yapılması gereken şey iğneyi önce kendimize batırmak bence. Ben de ilk zamanlarda geri dönüş alamadım. Sonra sektörde çalışan bir arkadaşımla beraber CV hazırladım ve tamamen benim CV'nin berbatlığından kaynaklandığını anladım. Ben sıradan bir üniversiteden mezunum(OMÜ) alt tarafı da 1 yıl full time 10 ay part time tecrübem var. TAI ,Borg Varner , Pavotek gibi şirketlerden geri dönüş aldım. (Ha olmadı hiçbiri ama olsun :katil1:). CVnizi tekrar güzelce gözden geçirin iş verenlerin belki de hoşuna gitmeyen bir şey var CV nizde.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,881
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back