Özdisan Sitesi Çok Yavaş

Ahmet Develi

Aktif Üye
Arkadaşlar, özdisandan malzeme listesi yapıyordum, derken site artık çok yavaş ve neredeyse açılmıyor.
Sizde de çok yavaş mı site acaba? Yoksa benim bilgisayarla ilgili bir durum mu. Bir transistör arıcam site 4-5dk da ancak açılıyor.

Özdisan her zaman yavaştı, ama bugün özellikle çok berbat yavaşlık var. Muhtemelen windows .NET altyapısı kullanılıyor, çünkü bazan sapıtıyor ve o meşhur .NET hata sayfası çıkıyor. Ben şahsen .NET olup da verimli çalışan bir site görmedim. Microsoft'un kendi sitesi de bunu kullanıyor ve orada da genel bir yavaşlık her zaman var.

Özdisan'dan arkadaşlara yazdım, cevap gelirse buraya yazarım.

Özdisan bildiğim kadarıyla cirosu 100 ila 200 milyon dolar olan bir şirket. 100-200 bin dolar verip, adam akıllı bir şirkete site tasarlattıramıyorlar mı anlayamadım.

Geçen benzer şeyler sahibinden in de başına geldi. Bir şekilde para kazanıyoruz deyip senin yüzün olan sitenin böyle olması üzücü. Oysaki çok faydalı bir site, bir çok ürünü oradan alıyoruz. Sanırım patronlar bilgisayar mühendislerine, bilgisayar başında oyun oynayan çocuklar kafasında baktıkça bu işler böyle devam eder...

Özdisan'dan arkadaşlara yazdım, cevap gelirse buraya yazarım.

Özdisan bildiğim kadarıyla cirosu 100 ila 200 milyon dolar olan bir şirket. 100-200 bin dolar verip, adam akıllı bir şirkete site tasarlattıramıyorlar mı anlayamadım.

Geçen benzer şeyler sahibinden in de başına geldi. Bir şekilde para kazanıyoruz deyip senin yüzün olan sitenin böyle olması üzücü. Oysaki çok faydalı bir site, bir çok ürünü oradan alıyoruz. Sanırım patronlar bilgisayar mühendislerine, bilgisayar başında oyun oynayan çocuklar kafasında baktıkça bu işler böyle devam eder...
DMY yatırım cirosu yüksektir ama özdisan bu grup içinde bir firma gibi düşünebiliriz.

neden yatırım yapmıyorlar derseniz bu online siparişler çerez parası, halka hizmet gibi düşünün. özdisanın yıllık milyonlarca dolarlık satışının %98'i toptandır.

Ama şirket yüzüdür bu tür siteler. Adam öğrenciyken buradan mal almaya alışır. Sonrasında da başka şirkette çalışırken devam eder almaya.

Zenginin parası fakirleri konuşturuyor işte yine :)

Neyse site ölmüş sanırım şu an, hafta içi bakarlar ancak sanırım.

Bir ara iyi alış veriş yapmıştım onlardan, sanırım 1000 dolar falan tutmuştu. Sepette de indirim yapıyorlar. Aradım bunları, bana daha iyi indirim yapın diye. Yanlış hatırlamıyorsam ayda 5000 dolar alış veriş olursa indirimi iyileştiriyorlarmış. Benim kırk yılda bir yaptığım 1000 dolar alış verişi düşününce keşke aramasaydım dedim :D

Bir ara iyi alış veriş yapmıştım onlardan, sanırım 1000 dolar falan tutmuştu. Sepette de indirim yapıyorlar. Aradım bunları, bana daha iyi indirim yapın diye. Yanlış hatırlamıyorsam ayda 5000 dolar alış veriş olursa indirimi iyileştiriyorlarmış. Benim kırk yılda bir yaptığım 1000 dolar alış verişi düşününce keşke aramasaydım dedim :D
düzenli alıyorsanız bir ticari hesap açtırın daha ilk başlangıçta %30 gibi bir indirim oranı tanımlıyorlar. kurumsal gibi görünse de yapı hala esnaf işi.

Bu sorunu defalarca bizzat telefonda çıkan kişi ile görüştüm. Verdiği cevap özetle,
"Yılbaşından sonra yeni altyapıyı devreye alacağız. Biraz daha Sabır".

Mesele para vermek de değil. Gerçekten web geliştirme işini derinlemesine bilen programcılar çok az, bunların da hepsi zaten birçok iş ile meşgul durumda oluyorlar. Piyasadaki webcilerin çoğu en üst seviyeden şablon, template, bilmem ne kullanarak site hazırlıyor. ASP, .NET, benzeri Microsoft teknolojileri ve IDE ler kullanılarak hazırlanan web siteleri. e-devlet bile bunları kullanıyordu bir ara. Son zamanlarda ne yaptılar bilmiyorum. Derinlemesine HTML/CSS/JS bilen çok az.

Bir ara mesela Flash web siteleri meşhurdu, iki tık bir şık hemen animasyonlu web sitesi hazırlanıyordu. giriyorsun sayfaya, birşeyler sağa sola doğru hareket ediyor, bir müzik çıkıyor vs. İşin var sitede, ama bu saçma sapan şeylerin bitmesini beklemek zorunda kalıyordun.

Site şimdi düzeldi gibi...

Türkiyede yerli firmalar olması önemli ve bence desteklemeliyiz de. Ama fake üründür, site sorunlarıdır, yanlış malzeme gönderilmesidir...
Bu işi hakkıyla yapan dünya çapında Digikey haricinde site görmedim. Muhtemelen depolarında insan yerine robot çalıştığındandır :D

Bu işi hakkıyla yapan dünya çapında Digikey haricinde site görmedim

Digikey'i de yabancılar çok pahalı buluyor. En yüksek fiyattan satan firmalardan birisi. Ama tabi yabancı için böyle. Biz Türkler için o fiyatlar sudan ucuz :katil2: Keşke o fiyata alabilsek. İthalatçı komisyonu, KDV derken fiyat oradakinin neredeyse iki katına çıkıyor.

Bir ara bazı komponentlerde patates sorunu yaşıyordum. En basit kapılarda bile hem de. Digikey güzel ama üstüne konan getirme ücretleri pahalı, tek tük işte gider de seri üretimde sıkıntı...

6-8 ay önce Özdisan'da çalışan bir yöneticiyle sohbet etmiştik başka bir ortamda. Yavaşlıktan şikayet etmiştim. Ayrıca ERP sistemleri ile e-ticaret sitelerinin entegrasyonunda büyük eksiklikler var. Ürün kodları aynı değil. Gönderdikleri ürünlerdeki etiketler e-ticaret sitesindeki kodu değil, ERP sistemindeki kodu gösteriyor. Etiketteki numaradan sorgulama yapılamıyor vb.

O da e-ticaret sistemini baştan yazdırıyoruz demişti. 3-5 ay demişti ama muhtemelen çok daha uzamıştır.

• Beğen
Reactions: nt
Site tam bir eziyet. Sepet oluşturup sipariş geçebilmeniz saatlerinizi alabilir. :kizgin3:

Opera Anlık Görüntü_2024-04-17_062945_www.ozdisan.com.png

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,862
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back