UT 139C mi UT 89XD mi

ugurs

Üye
Hocam Selamlar,
Unit in sayfasına girip modelleri karşılaştırdığımda bazı farklar çıkmakda, gördüğüm kadarı ile 139C daha hassas ölçüm yapabilmekte.

Örnek olarak;

UT139C:
DC voltage (V): ±(0.5%+2)
DC current (A): ±(0.7%+2)
Resistance (Ω): ±(0.8%+2)

UT89XD:
DC current (A): ±(0.8%+8)
Resistance (Ω): ±(0.8%+3)

Bu değerlere bakarsak XD modeli daha hassas ölçüm yapıyor diyebilirmiyiz ?
Birde elim de 12v 1A ve 12v 5A Power led ler var. Bunları XD ile test edebilirmiyim ?

Çok ayrı olarak multimetreyi 3 neden için almak istiyorum. 1.si hassas ölçüm, 2.si Hz Frekans ı doğru ölçmesi ve Led ölçebilmesi. Bunların haricin de sadece DC çalışacağım için iki ürün arasın da kaldım. Sizlerin yorumları çok değerli. Farklı bir model öneriniz de olurmu acaba ?

Ek olarak unit in çok üst seviye ürünlerine de bakıyorum, verilen teknik detaylar da en detaylı ölçümü 139c nin yaptığını görüyorum. Seri si biraz yavaş XD ye göre ama hassasiyet olarak hangisi daha iyi bir elektronikci olmadığım için bilemiyorum.

Teşekkür ederim.

İki multimetreyi inceleyince, en önemli özellikler açısından karşılaştırıldığı zaman UT89XD gerçekten çok iyi duruyor! Hem birçok ilave özellik var, hem ölçüm kapasitesi daha fazla, hem de fiyat 50 TL daha ucuz. UT139C nin sadece birkaç üstünlüğü var, sıcaklık ölçümünün olması, sadece 2 AA pil ile çalışması ve otomatik kademe seçimi.

UT139C​
UT89XD​
Count
6000​
6000​
Kademe seçimi
Otomatik​
Manuel​
Temel doğruluk
%0.5​
%0.5​
Maksimum voltaj
600V​
1000V​
Maksimum akım
10A​
20A​
Maksimum direnç
60 MΩ​
60 MΩ​
Maksimum kapasite
100 mF​
100 mF​
AC bant genişliği
1000 Hz​
1000 Hz​
True RMS
Var​
Var​
Ölçüm sıklığı
3/saniye​
3/saniye​
Sıcaklık ölçümü
Var​
Yok​
NCV
Var​
Var​
Diyot ölçüm voltajı
3.2​
10V dan büyük!​
Besleme
2 AA pil​
4 AA pil​
Ekran aydınlatma
Var​
Var​
El feneri
Yok​
Var​
Darbeye dayanıklı gövde
Var​
Var​

UT139C:
DC current (A): ±(0.7%+2)
Resistance (Ω): ±(0.8%+2)

UT89XD:
DC current (A): ±(0.8%+8)
Resistance (Ω): ±(0.8%+3)
Yillardir aletlerin ozelliklerine baktigimda merak edip kafami cevirir cevirmez arastirmayi unuttugum bir konu var. Su en sondaki +2, +3 gibi rakamlar neyi ifade ediyor?

Son düzenleme:
Yillardir aletlerin ozelliklerine baktigimda merak edip kafami cevirir cevirmez arastirmayi unuttugum bir konu var. Su en sondaki +2, +3 gibi rakamlar neyi ifade ediyor?

en sağdaki dijitteki ilave hatayı veriyor.

Senin favori multimetren DT-830D için konuşacak olursak, 750 V daki toleransı ± %1.2 +10D, yani bu alet 750 V kademesinde ±19V hata yapar :cheeky5::bok1:

Çok ayrı olarak multimetreyi 3 neden için almak istiyorum. 1.si hassas ölçüm, 2.si Hz Frekans ı doğru ölçmesi ve Led ölçebilmesi. Bunların haricin de sadece DC çalışacağım için iki ürün arasın da kaldım. Sizlerin yorumları çok değerli. Farklı bir model öneriniz de olurmu acaba ?

LED ölçümü istiyorsan 89XD iyi bir seçim olur. UT139C ile ölçüm performansında bir miktar fark var, ama o farkın önemli olup olmadığına senin karar vermen lazım.

Kendini ikna edemiyorsan, benim fikrimi söyleyeyim. Bir sürü ölçü aleti var elimde, ama hemen pratik birşeyler ölçmek istersem, hemen elim 89XD ye gidiyor. Manuel olduğu için süper hızlı sonuç gösteriyor ve pili de bitmek bilmiyor :)

Dt830d nin AC V doğruluk sütünu bana biraz garip geldi..
±1.2 % of rdg + ±10D
yani ekrandaki değerin %1.2 sini alın ve en sağdaki digit değeri ilave edin.
bir digite nasıl 10 rakamı koyacağız..en fazla 9 olur..
yani 200 V kademesinde(çözünürlük 0.1 V) okuma ;
ekrandaki değer 150.0 V ise;
150.0x0.012 + 0.9 = 2.7 V(noktadan sonra 10 yazsaydım 0.1 olurdu.onun için 9 yazdım.
150.0 ± 2.7 V olmalı..
10 rakamını 1 V gibi düşüneceğiz sanırım..
yani 9D yerine 10D yazılınca taşma oluyor.bu da noktanın soluna 1 V olarak ekleniyor.çözdüm galiba :)

Kendini ikna edemiyorsan, benim fikrimi söyleyeyim. Bir sürü ölçü aleti var elimde, ama hemen pratik birşeyler ölçmek istersem, hemen elim 89XD ye gidiyor. Manuel olduğu için süper hızlı sonuç gösteriyor ve pili de bitmek bilmiyor :)
Benim 139c nin de pilini hiç değiştirmedim daha.

LED ölçümü istiyorsan 89XD iyi bir seçim olur. UT139C ile ölçüm performansında bir miktar fark var, ama o farkın önemli olup olmadığına senin karar vermen lazım.
Bu fark mesela 89xd ile çok üst modeller arasında da yok, fakat 139c modeli kağıt üzerinde çoğu pahalı ürünlerden iyi değere sahip, bunu anlayamıyorum, ozmn seri si çok hızlı ve doğru değerde bir ürün alıp işi bitirebiliyormuyuz hocam. Bu şekilde bakarsak 139c nin üzerine unit markasından ürün yok. Bu yüzde 1 değer olarak, değeri okurken nekadar bir değişiklik gösterir ? Mesela dc12v okurken 12.01 mi olur hocam ?

89XE ile 139C nin fiyatlari yakin galiba. 89XE secmek daha iyi olmaz mi bu durumda hassasiyet araniyorsa?

89XE ile 139C nin fiyatlari yakin galiba. 89XE secmek daha iyi olmaz mi bu durumda hassasiyet araniyorsa?

Resme bütün olarak baktığında UT139C hakkaten daha iyi. NCV si çok güzel çalışıyor. Sadece iki pil var. Küçük. Ölçüm toleransları da genel olarak XE den daha iyi. Bir de yıllardır piyasada olan cihaz, her şeyi anlaşıldı ve güveniliyor.

139c nin değerleri 89xe den iyi. Hatta teknik değer olarak Dc ve akım ölçümlerin de Unit in en iyi ürünü kağıt üzerin de, Ben elektrik ya da elektronikçi değilim, müzisyenim aslın da ama Tr deki ustalardan dolayı kafayı yedikten sonra kendim araştırmaya başlayıp, kendi işimi kendim yapmaya başlayan birisiyim.
Unit den tutun, aneng vs bütün ürünlerin teknik broşürlerini teker teker inceledim. Ortalama 1 aydır multimetre bakıyorum, sırf pikaplarımın kalibrasyonunu ve kapasitörlerin durumunu kontrol etmeyi bilmeyen, osciloscope u var diye binlerce tl para isteyen ustalar yüzünden multimetre araştırdım. Araştırdığım en iyi değere sahip multimetre de 139c çıktı. Tek hatası seri testin de o bip sesi geç bitiyor. Yani sanki o bip in önünde birşey var, kapasitör gibi dolup, çektikten 30ms civarı kesiliyor. 89X serisinde böyle değil. Fakat 89x 20A ve 1000volt a kadar ölçüm yapabiliyor ve seri cevabu çok iyi. Ben devre ölçmeyi bilmem, evde fotoğraf çekim ışığı yapıyorum power ledlerden. Mesela 5 adet 12v 1a power led bağlıyorum. Bunlar ısındıkça çektikleri enerji artıyor bu yüzden ölçümlerini yapıp, akım sabitleyici ile akımı sabitliyorum (Stepdown, stepup modüller ile). Led testindeki amacım bu hocam :) Diğer taraftan sırf şu aşağıda linkini vereceğim işlemi yapamayan ustalar yüzünden Hz ölçen multimetre alıp kendim yapmaya karar verdim. Belki elime yüzüme bulaştırıcam ama gerçekten tüm istanbul u gezdim senelerin ustasıyım diyenler bile ellerine ne yapacağını söylememe rağmen yapamadılar. UT139C BRAYMEN ile karşılaştırılıyor ve detaylı testler de 200v ölçülürken bir anda dc 12v a çevriliyor, cihazda en ufak bozulma ya da sigorta atması yok. unit in kağıt üzerin de en detaylı cihazı. Dolar 30 olmayacak birtane hızlı ölçümler için (Seri bip sesi, devre gezinme, uç bulma gibi) birtane de detay için alacaksın köşede duracak :)
Bakın hocalarım işlem bu, sizler yapabilirmiyim, yapamazmıyım bu cihazlar ile bana fikir verin lütfen.

Bu da cihazın board ındaki kapasitörler, bunların test edilmesini rica ettiğim de yapamayacaklarını uzun süreceğini söylediler;

Ben de yakın zamanda bir Rega Planar 3 pikap almıştım. Kalibrasyonlarını yapacağım zaman konu açarım fikir alış verişinde bulunuruz :)

1706074250845.jpeg

Pikabın yanında bir tane de "test record" aldım. Üzerinde sabit bir test tonu kayıtlı. Benim kullanım amacım, üzerinde çalıştığım üst seviye pikap preamfinin performansını değerlendirmek. Ama aynı test record, devir ayarı için de kullanılabilir. Test tonunun frekansı belli, o değeri ölçene kadar devir ayarı yapılabilir.

1706074646585.png

Ben de yakın zamanda bir Rega Planar 3 pikap almıştım. Kalibrasyonlarını yapacağım zaman konu açarım fikir alış verişinde bulunuruz :)

29463 eklentisine bak

Hocam Keşke sizler ile daha önceden tanışssaymışız, şimdiden hayırlı olmasını dilerim. Bende de Technics 1210 mk2 ler var ortafon iğneler ile birlikte.
Ben size kalibrasyon ile ilgili ek olarak DVS teknolojisini öneririm. Dvs sistemlerinin, bu sistemler gibi plakları var ve içerisinde 1-0 kodlar var. Sinyali sitesinden de bulabiliyorsunuz. Bu sistem recordbox ya da Serato programları ile çalışıyor ve araların da kullandıkları 192khz ses örnekleyebilen bir ses kartı mevcut. Bu sistem sayseinde bilgisayarınızdaki tüm müzikleri plak vasıtası ile çalabilmektesiniz. Belki seversiniz diye düşündüm :)

Benim pikabım ortalama 15 senedir ben de Mogami den özel kablolar yaptırdım,orjinal pitch controllerini getirttim fakat yine söylediğim gibi bunları düzgün lehimleyip, topraklamalarını ve tonearm ın kablolarının sağlamlığını, kalibrasyon vb yapabilecek usta Türkiye de malesef yok. Mesela şöyle diyaloglar ile karşılaştım hocam,
-Siz bu pikabın kalibrasyonunu yapabiliyormusunuz ?
-Evet tabiki, biz 20 senedir pikap tamir ve bakımı yapıyoruz,
-Peki emin olmak için bu pikabın kalibrasyon değerinin ne olduğunu biliyormusunuz ?
-Bilmemize gerek yok herşeyi düzgün değiştirdiğimiz de bir sorun yaşamazssınız.
-Teşekkürler :)

Sizlerin de böyle bir hobisi olması çok güzelmiş gerçekten. Benim asıl işim ses mühendisliği, yani dinlediğiniz plakların mixinglerini ve masteringlerini yapıyoruz hi-end studiolar da. Hatta internetten bakarak Arduino ile midi controller yapmışlığım bile var, biraz meraklıyım açıkcası, konu multimetreden nerelere geldi, kusura bakmayın lütfen :)

Tekrar konumuza dönersek, Toolfix diye bir firma var, bu firma pek güvenilir gibi gelmedi bana ama bu aşağıdaki modelinin değerleri gerçekten çok iyi hocam. Siz ne düşünürsünüz ?

Hocam Keşke sizler ile daha önceden tanışssaymışız, şimdiden hayırlı olmasını dilerim. Bende de Technics 1210 mk2 ler var ortafon iğneler ile birlikte.
Ben size kalibrasyon ile ilgili ek olarak DVS teknolojisini öneririm. Dvs sistemlerinin, bu sistemler gibi plakları var ve içerisinde 1-0 kodlar var. Sinyali sitesinden de bulabiliyorsunuz. Bu sistem recordbox ya da Serato programları ile çalışıyor ve araların da kullandıkları 192khz ses örnekleyebilen bir ses kartı mevcut. Bu sistem sayseinde bilgisayarınızdaki tüm müzikleri plak vasıtası ile çalabilmektesiniz. Belki seversiniz diye düşündüm :)

Benim pikabım ortalama 15 senedir ben de Mogami den özel kablolar yaptırdım,orjinal pitch controllerini getirttim fakat yine söylediğim gibi bunları düzgün lehimleyip, topraklamalarını ve tonearm ın kablolarının sağlamlığını, kalibrasyon vb yapabilecek usta Türkiye de malesef yok. Mesela şöyle diyaloglar ile karşılaştım hocam,
-Siz bu pikabın kalibrasyonunu yapabiliyormusunuz ?
-Evet tabiki, biz 20 senedir pikap tamir ve bakımı yapıyoruz,
-Peki emin olmak için bu pikabın kalibrasyon değerinin ne olduğunu biliyormusunuz ?
-Bilmemize gerek yok herşeyi düzgün değiştirdiğimiz de bir sorun yaşamazssınız.
-Teşekkürler :)

Sizlerin de böyle bir hobisi olması çok güzelmiş gerçekten. Benim asıl işim ses mühendisliği, yani dinlediğiniz plakların mixinglerini ve masteringlerini yapıyoruz hi-end studiolar da. Hatta internetten bakarak Arduino ile midi controller yapmışlığım bile var, biraz meraklıyım açıkcası, konu multimetreden nerelere geldi, kusura bakmayın lütfen :)

Tekrar konumuza dönersek, Toolfix diye bir firma var, bu firma pek güvenilir gibi gelmedi bana ama bu aşağıdaki modelinin değerleri gerçekten çok iyi hocam. Siz ne düşünürsünüz ?
O ilanda gariplik var. Aletin ekrani 4 digit ama aciklamalardaki degerler 5 digit.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back