Resistör ve Bağlantı Hakkında Soru (Çok yeniyim)

yusufsarac98

Yeni Üye
Book Nook projemde için 4 adet 3mm'lik LED kullanacağım.
Ayrıca kullanmak istediğim piller 2 adet 1.5Volt.
Bu piller ile kullanmak istediğim ledleri seri mi paralel mi bağlamam gerekiyor? (Parlaklıktan çok ledlerin uzun ömürlü olması benim için daha önemli.)
Ayrıca bu ledlerin her birine tek tek resistör mü bağlamam gerekli ? Yoksa paralel bağlantı ile bağlayıp 1 adet mi resistör kullanmam gerekiyor.
Kullanacağım resistörün kaç Ohm veya Watt olması gerekli? Yani satın alırken ne diyerek satın alabilirim?

Ekler

• WhatsApp Image 2024-04-22 at 14.13.45.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-22 at 14.13.45.jpeg
    149.3 KB · Görüntüleme: 23
  • WhatsApp Image 2024-04-22 at 14.13.46.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-22 at 14.13.46.jpeg
    148.5 KB · Görüntüleme: 24
Her LED'in kendine ait bir seri direncinin olması daha iyi olur. Eğer iki LED'i paralel bağlayıp tek seri direnç kullanırsan, LED'ler akımı eşit olarak paylaşmayabilir ve bu durumda da parlaklık farkları olur ikisi arasında.

Direncin watını da içinden geçen akım ve üzerindeki voltajdan hesaplayacaksın. Öncelikle en temel hesabı yap. 3 V pil var. Forward voltajı 2 V olan yeşil LED var. Bir tane de seri direnç. Eğer LED'den 15 mA akım geçmesini istiyorsak, direnç değeri ne olmalı? Direnç üzerinde kaç volt olur? Dirençte harcanan güç ne olur?

Aşağıdaki görselde göründüğü üzere hesaplama yaptığımda neden doğru sonuca ulaşamadım.
2 adet 1.5 Volt pil = 3Vol besleme voltajı
Sarı Ledin çalışma voltajı = 2.1
Ledin çektiği akıma internetten baktım 3mm ledler için 20ma diyordu.
Toplam kullanacağım led sayısı = 4

Fakat kaç ohm resistör kullanmalıyım bilmiyorum. Ayrıca aşağıdaki görseldeki gibi 1 resistör mü kullanmam gerekiyor yoksa tek tek her lede resistör mü bağlamam gerekecek. Işıkların parlaklıkları eşit olmalı.

1713786704324.png

Eğer bu işleri öğrenmek istiyorsan, internet hesaplayıcılarını boşver. Ohm kanunu ile yap. Yukarıda mesajda belirttiğim en basit devre için hesabı yap. Sonra devreyi kur ve hesabın doğru olduğunu teyit et.

Nasıl hesaplamam gerektiğini tam anlayamadığım için bir şey diyemiyorum. İnternetten baktıklarım ve anladıklarıma göre;
4 adet 3mm'lik Turuncu renkli led çalıştırabilmem için:
Seri bağlantı yaparak, Her bir ledin çalışma voltajını 2.1 , ledin çektiği akımı 20ma kabul ederek. 12Volt pil kullandığım takdirde 180 ohm resistör kullanmam gerekiyor 1 adet. 2 adet 1.5 volt pil ile bu devreyi çalıştıramam diye öngörüyorum. Konu alanım değil öğrenmektense lazım olan malzemeleri alıp konuyu sonuçlandırmak istiyorum. uzun uzun araştırma ve hesaplama yapacak vaktim maalesef yok bu sebepten bilen birilerine sormak istedim. doğrudan cevaba ihtiyacım var.

Polariteye dikkat ediniz. Led uçları ters olursa bozulacaktır

Ledin parlaklığı markasına kalitesine göre değişir. 12v pil 3V pil??? 5V adaptör? çok fark eder. Kesin olarak hangi güç kaynağını bağlayacaksanız ona göre hesap yapalım

3V pil tek led için yeterli olur. Direnç bağlamaya gerek yok. Pilin kendi iç direnci yeterli. Fakat adaptörden 3V verilirse led bozulur

5V adaptör ile 4 adet sarı led yakmak için hepsini seri bağlamak kötü fikir.
Tekli olsa daha iyi olur. 5V için 100..220 ohm uygun

1713792306666.png

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. İlk resimde görünen yeşil ledin turuncularından 4 adet çalıştırmak istiyorum.
Kullanmak istediğim güç kaynağı 1.5Volt'luk 2 adet pil(kalem pil).
Seri bağladığım takdirde ne yapmam gerekiyor. İnternetten baktığım üzere ledlerden kabloları dolaştırdıktan sonra 1 adet resistör bağlayarak yapabilir miyim ? veya 2 direnç 4 led demişsiniz bunun bağlantısı tam olarak nasıl olacak. 2 resistörün de ucu aynı artıya mı bağlanacak

4 ledi seri bağlarsanız 3V pil voltaj yetmiyor. hiç yanmaz.
Çünkü 4 sarı led, seri bağlısa en az 2x4 = 8V gerekir

Bunun yerine her birini ayrı direnç ile bağlayınız. böyle yaparsanız 3V pil ile çalışır
Düşünmeden takın
47..100 ohm arası uygundur. Fazla parlak olmuşsa 120 takın

1713797614587.png

Son düzenleme:
4 Tane 2.1v da calisan led seri baglantida en az 8.4v ister. Halbuki sende 3v var. Bu nedenle ledleri seri baglayamazsin.

Asagidaki gibi yapmak zorundasin.

1713792306666-png.32896

Son düzenleme:
Teşekkürler paralel bağlantı yapacağım görseldeki gibi. Peki bu resistörlerin her biri kaç ohm olmalı ?

Teşekkürler paralel bağlantı yapacağım görseldeki gibi. Peki bu resistörlerin her biri kaç ohm olmalı ?
aslında bunu tecrübe ederek öğrensen senin için çok kalıcı olur. 1 poşet led ve 10 ohm-22ohm-100ohm-220 ohm gibi dirençleri al ve denemeler yap.

tek 1.5 volt pilin kırmızı ledi yakamadığını fark edeceksin., 3 voltun kırmızı lede fazla geldiğini ve ledin ısınıp bozulduğunu fark edeceksin, ampermetren varsa denemeler esnasında belli bir akımdan sonra ledin daha parlak yanmadığın fak edeceksin. ledler ucuz malzemeler boza boza öğrenmek en güzeli.

Herkese çok teşekkür ederim. 47-100 ohm arası direnç alım devam edeceğim. Sağlıcakla...

Öğrenmek için kendi hesapladığınız dirençli devreler en iyisi.

Ama en efektif, uzun süreli çalışacak çözüm YX8018 veya QX5252F entegreleri.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back