RÖLE TAVSİYESİ

yavuz

Üye
Arduino nano pinlerinden birisi ile tetiklenebilecek ve en fazla 500-600 mA DC akım taşıyacak piyasada bulunan en mini röle hangisidir? tavsiye edebilir misiniz?
Ya da bu işi yapabilecek çok basit bir devre önerisi de olabilir.
Konuya hakim ustalardan ricamız olsun.
Şimdiden teşekkürler.

NOT: Rölenin çok küçük boyutta olması projem için çok önemlidir.

Son düzenleme:
Bu dediğin tanıma en uygun devre elemanı SOT-23 paketinde olan bir lojik MOSFET

IRLML2502 N Kanal Mosfet SOT-23 SMD 20V, 4.2A, SOT-23​

Google aramasından bunu görebildim sayın taydın.
Yanlış sipariş olmasın diye size danışmak istedim
Bu ürün, 5v nano pin gerilimi ve maksimum 40 mA ile tetikleme alıp 20V 4.2 Ampere kadar akım taşıyabileceği anlamına mı geliyor?
İhtiyacımı karşılar mı?

Teşekkür ederim Alt 255;

Omron G6K-2F-Y-DC24 SMD relé 24 V/DC 1 A 2 váltó 1 db csomag​

slide 1 of 1
Omron G6K-2F-Y-DC24 Power/Signal Relay

Minik olsun ornek olsun diye verdim. Satici sayfasina ulasip dusuk voltajlilarini ve farkli markalari bulabilirsin.

sayın serkan 48,
elektronik bilgim çok sınırlı. haliyle izolasyondan ne kastedildiği hususunda sorunuzu tam anlamamış olabilirim.
siz her iki ihtimal için öneri yapabilirseniz memnun olurum

Islemcinizin beslemesi ile besleyeceginiz yükün beslemesi aynı kaynak ise sorun yok.

Ama yükünüz ac ise yada farklı gerilimde induktif yuk ise karşınıza farklı sorunlar gelebilir.

Islemcinizin beslemesi ile besleyeceginiz yükün beslemesi aynı kaynak ise sorun yok.

Ama yükünüz ac ise yada farklı gerilimde induktif yuk ise karşınıza farklı sorunlar gelebilir.
Şimdi anladım sayın serkan 48.
Nano besleme kaynağı ile yükün beslemesi aynı kaynak olacak. teşekkür ederim.

Omron G6K-2F-Y-DC24 SMD relé 24 V/DC 1 A 2 váltó 1 db csomag​

slide 1 of 1
Omron G6K-2F-Y-DC24 Power/Signal Relay

Minik olsun ornek olsun diye verdim. Satici sayfasina ulasip dusuk voltajlilarini ve farkli markalari bulabilirsin.
sayın Mikro Step.
Sipariş listemi hazırlıyorum.
Bütün alternatif komponentleri olduğu gibi sizin önerinizi de ekliyorum listeme.
Teşekkür ederim.

Ornek verdigim rolenin 24v ile calistigini unutmayin. Siz 5v versiyonunu alacaksiniz.
Ayrica smd bacak yerine bacakli tipini secmenizde fayda var.

Fiyat acisindan ucuz olsun biraz iri olabilir derseniz

Yükünüz nedir?

Bu yükün ne olduğu bilgisi mosfet yada role olması besleme ortak yada ayrı olması seçimlerini netlestirir.

5v 1 veya 2 amper bir çok seçenek var,
Ama bunların birçoğu 40mA ve üstü değerlerde tetikleme yapabiliyor.
Nano pininin düşük miliamperi ile tetiklemesini garanti altına almak için mümkünse 20-25mA altında değerler ile tetikleme yapabilecek bir şeyler peşindeyim.
Beni anlamanız açısından belirtmek istedim.
Eğer amacımı garanti edebilecek ise çok basit 2-3 komponentli bir devre de olabilir.

Bilenler burada olabilir diye destek almaya geldim zaten.
Forumun amacı da bu olsa gerek.
3 tane cevap yazdınız, bilen birinden destek almam gerektiğinden başka diğer arkadaşlar gibi somut bir önerinizi göremedim.
Yine de teşekkür ederim.

Somut bir cevap istedim ama yükün karakteristiği burada ne kullanacağınızı belirler.

Sizden somut bir bilgi alamadım. Yoksa sizi yonlendirmeye çalışıyordum.

Ben çıkışta motor surecegim led surecegim ısıtıcı surecegim gibi basit bir cevap idi vereceginiz.

Induktif bir yükü sürmek farklı rezisif bir yükü sürmek farklı. İzolasyon durumunu bundan dolayı sormuştum.

Yani size birseyler katmaya çalışıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
6,062
Üyeler
2,540
Son üye
Akkk42

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back