RÖLE TAVSİYESİ

Yuk nedir den anladığınız bu ise bence bir bilenden destek alın. Gerçi oda aynı şeyleri soracak. Yada en güzeli sadece role kullanın beslemeyi ayırın. Mosfet işine girmeyin.
Bilenler burada olabilir diye destek almaya geldim zaten.
Forumun amacı da bu olsa gerek.
3 tane cevap yazdınız, bilen birinden destek almam gerektiğinden başka diğer arkadaşlar gibi somut bir önerinizi göremedim.
Yük nedir diye sordunuz.
Ben de cevap verdim, röle tetiklendiği zaman çalıştırmak istediğim yük farklı olabilir, led dizisi olabilir, ampul olabilir.
Önemli olan benim yükümün 5 volt gerilim ile ve en fazla 600 miliamper akım çekeceğini belirttim.
Başka ne cevap verebilirdim ki?
Yine de teşekkür ederim.

Röle içindeki bobine gerilim uygulanınca konumu değişen, içindeki bakır bir kontağın diğer kontağa dokunup bir başka devreyi aktif ettiği komponenttir.
Bu kontak ile 12 voltta çalışan bir devrede açılıp kapatıldığı gibi 220 voltla çalışan bir motorda açılıp kapatılır .Eğer yük bir motorsa bu motor 220 voltta 500 mA de çekse çalışmasının ilk anında çok daha fazla akım çeker, eğer uygun röle seçmezseniz çok kısa sürede yanar.
Bunları bilmiyor olabilirsiniz ancak googla "Röle nasıl seçilir" diye yazarsanız bu bilgileri ve diğer detaylarıda görebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hazır röle modülü almanız daha pratik olabilir:

Ancak hacim çok önemliyse 5V telekom rölelerine bakın.

Röle içindeki bobine gerilim uygulanınca konumu değişen, içindeki bakır bir kontağın diğer kontağa dokunup bir başka devreyi aktif ettiği komponenttir.
Bu kontak ile 12 voltta çalışan bir devrede açılıp kapatıldığı gibi 220 voltla çalışan bir motorda açılıp kapatılır .Eğer yük bir motorsa bu motor 220 voltta 500 mA de çekse çalışmasının ilk anında çok daha fazla akım çeker, eğer uygun röle seçmezseniz çok kısa sürede yanar.
Bunları bilmiyor olabilirsiniz ancak googla "Röle nasıl seçilir" diye yazarsanız bu bilgileri ve diğer detaylarıda görebilirsiniz.
Sayın omega, sanırım baştan itibaren okumamışsınız. Yukarıda bahsettiğiniz röle genel bilgilerini biliyorum.
Ters akımla yüksek voltajlara maruz kalınıp röle ve diğer komponentlerin yandığını ve ters diyotla önlem alınması gerektiğini biliyorum.
Ben arduıno nanonun beslendiği DC 5v bataryadan sadece gerektiği zaman en fazla yine 5v 600 mA akım çekileceğini belirttim.
Tetiklenme olunca yüksek voltajlarda AC akım ile işim yok. 5volttan daha büyük DC bir gerilim yok.
Temel amacım nano pinlerinin oldukça zayıf miliamperli çıkışından tetiklenme alıp tetiklenme süresince ilgili pinin sağlayamayacağı akımı çekmek.
İyi niyetli yaklaşımınız teşekkür ederim.

Hazır röle modülü almanız daha pratik olabilir:

Ancak hacim çok önemliyse 5V telekom rölelerine bakın.
Sayın ozkarah, Teşekkür ederim
Önerdiğiniz hazır kartlı röleler benim de aklımda. Nano pinleri ile tetiklenmesi de var.
Ama hacim olarak hafif büyükçe geliyor. Proje kutularım küçük olması gerektiği için şimdilik hazır kartlı röleleri yedekte tutuyorum.
5v telekom rölelerinde ise açıklamalarında bir çoğunun 40 mA ve üstü limitlerde tetiklenme akımı olduğu yazıyor. Şimdilik yukarıda arkadaşların önerdiklerinden amacıma uygun 2-3 alternatif belirledim.

.. rölenin bobin direnci pin den çekilecek akımı belirler. Nano pini gerekli akımı sağlayamıyorsa araya bir transistör gerekli.

Sayın ozkarah, Teşekkür ederim
Önerdiğiniz hazır kartlı röleler benim de aklımda. Nano pinleri ile tetiklenmesi de var.
Ama hacim olarak hafif büyükçe geliyor. Proje kutularım küçük olması gerektiği için şimdilik hazır kartlı röleleri yedekte tutuyorum.
5v telekom rölelerinde ise açıklamalarında bir çoğunun 40 mA ve üstü limitlerde tetiklenme akımı olduğu yazıyor. Şimdilik yukarıda arkadaşların önerdiklerinden amacıma uygun 2-3 alternatif belirledim.

Arduino Nano ile (ya da başka bir MCU) röle bobinini doğrudan sürmek çokiyi bir fikir değil:
1- Arduino Nano pin çıkış akımı maksimum 40 mA, sürekli kullanımda 20 mA olarak tanımlanmış.
2- Rölelerde bobini çekmek ve tutmak için belli bir güce ihtiyaç var (100-150mW civarı). Doğal olarak tetikleme voltajı düştükçe ihtiyaç duyulan akım da artıyor. Nano lojik seviyesi 5V olduğundan 28 mA civarında bir akım gerekir ki bu önerilen sürekli akımın üzerinde.

Bu sebeple bir sürme devresi kullanmanız gerekiyor. Bunun için bir transistör ya da optokuplör kullanmalısınız. Bu durumda da akım limitiniz ortadan kalkmış oluyor ve fiziksel boyutu size uyan herhangi bir 5V röle işinizi görecektir.

Nano lojik seviyesi 5V olduğundan 28 mA civarında bir akım gerekir ki bu önerilen sürekli akımın üzerinde.

Bu sebeple bir sürme devresi kullanmanız gerekiyor. Bunun için bir transistör ya da optokuplör kullanmalısınız. Bu durumda da akım limitiniz ortadan kalkmış oluyor ve fiziksel boyutu size uyan herhangi bir 5V röle işinizi görecektir.
Sayın ozkarah,
Elektronik bilgim orta seviyelerde bile değil.
Size zahmet olmayacak ise yukarıda bahsettiğiniz sürme devresi olarak transistör ya da optokuplör kullanılmalarına örnek olabilecek basit şemalarla yardımcı olabilir misiniz?
5v hazır kartlı röle ve 5v 1A, 2Amper olan diğer kartsız rölelerden bir kaç adet sipariş verdim.
Sanırım yarın elime ulaşır. Sırayla hepsini bildiğim kadarı ile deneyeceğim.
Siparişler elime geçene kadar mental hazırlık yapabileyim. Elimde bulunan komponentleri ve hurdalarımı gözden geçirip lazım gelenleri hazırlayabileyim.
Mümkün mü acaba?

Sayın ozkarah,
Elimde bc238, bc547, bc237, 2n222, bd136, bd139, 7805, 1n5408, UF5408, 1N5819, 1n5408 ve çeşitli direnç ve kondansatör vb. gibi değişik komponentler var.
Bilmenizi istedim.

Zorunlu olmadıkça; röle gerilimi, mcu
geriliminden yüksek olmalı.

Sayın mehmet b, teşekkür ederim.
Paylaştığınız şemada röleden sonra görülen 12v gerilim ne anlama geliyor? 5 ila 12volta kadar yük bağlanabilir anlamımda mı? benim yük olarak kullanacağım komponentler değişik niteliklerde ve 5volt gerilimi aşmamamalı.
Benim amacım, 5v 2200mA gücündeki bataryadan hem nanoyu beslemek, hem de yine aynı bataryadan röle şartından sonra 5v 600 mA 'lik akım çekmek.
Yazdığım çok abes ise acemiliğime verin lütfen.

5V röle olacak ise Nano' yu 3.3V ile besleyin.
Röle çekip bırakınca nano resetlenebilir.

Transistördeki 5V Nano pini çıkışı örneği
olsun istedim.

Zorunlu olmadıkça; röle gerilimi, mcu
geriliminden yüksek olmalı.

Mehmet.b;
Yukarıda önerdiğiniz devreyi kurup başarı ile çalıştırdım. Çok teşekkür ederim.
Çeşitli denemeler yaparken röleyi aradan çıkarıp yükü sadece transistör ile çalıştırmak istedim, bu şekilde de çalıştı.
Ancak sanki transistörün verdiği akım bir iki tık yetmiyor gibi.
Yükü kontrol eden potansiyometreyi açınca anlıyorum bunu.
Kullandığım 2N2222 transistörden birazcık daha fazla akım verebilecek başka bir transistör tavsiye edebilir misiniz?

Röle sürerken opto + transistör kullanıyorum kafam rahat oluyor.

Akımın yetmediğini ölçerek mi öğrendiniz?
Hayır,
potansiyometreyi biraz açınca çalan müzik kesik kesik çalmaya başlıyor, kısınca normale dönüyor.
Oradan anladım.
tam bilmiyorum ama ben öyle sanıyorum.
Belki de başka bir sebeptendir.
gnd ler ortak.

Hayır,
potansiyometreyi biraz açınca çalan müzik kesik kesik çalmaya başlıyor, kısınca normale dönüyor.
Oradan anladım.
tam bilmiyorum ama ben öyle sanıyorum.
Belki de başka bir sebeptendir.
gnd ler ortak.
Güç kaynağını değiştirip deneyin bir de.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back