RP2040 & ATMEGA328+ESP01(8266) BLYNK

Ahmet

S38>S85
Birçok kullanıcının işine yarayacağını düşündüğüm Arduino Nano , Uno , Pro Mini , 328P entegreli modeller için ve Diğer arduino kartları içinde tamamen uyumlu çalışacak bir içerik paylaşıyorum.

Vereceğim şema sadece fikir vermesi içindir şemada yaptığım hatalar, atladığım kısımlar varsa birlikte düzeltebilirz.

GÜNCELLEME:RP2040(pico) İçin Blynk uygulamasını çalıştırmayı başardım.
Konu sonuna detayları ekliyorum.

Son düzenleme:
blynk1.png

Bu kısımda kütüphanelerimizi ekliyoruz.
Dosyaların hepsini konu sonunda vereceğim.

blynk2.png

Bu kısımda Blynk uygulamasının bize verdiği token wifi ağımızın ismi ve wifi ağımızın şifresini giriyoruz

blynk3.png

328 tabanlı kartlarımızda 1 adet uart hattımız olduğu için SoftwareSerial kütüphanesini kullanıyoruz özellikle deney aşamasında sürekli esp ve arduino arasındaki tx-rx hatlarını söküp takmak uğraştırıcı olabiliyor projemizi kalıcı hale getirdiğimizde donanımsal uart hattına geçirebiliriz

blynk4.png

Bu kısımda ESP01 Modülümüzün haberleşeceği yapıyı gösteriyoruz.
BlynkTimer ile periyodik olarak veri yazacağımız için BlynkTimer'i aktif edip timer ismini veriyoruz.
arduino içinde sayan millis()'i 1000'e bölüp blynk V1 paketimize yazdırıyoruz.

blynk5.png

Setup kısmında nispeten debug yapmak için donanımsal seri haberleşme hattımızı 115200 baud değerinde aktif edip aktif olduğunu görmemiz için bir çıktı yapıyoruz.
ESP01 modülümüz ile arduino kartımız arasındaki seri iletişimi başlatıyoruz.
10 milisaniyelik bir beklemeden sonra
Blynk sunucusu ile haberleşmemizi başlatmak için Blynk.begin komutumuzu kullanıyoruz.
timer.setInterval(1000L, myTimerEvent); bu komut ile girdiğimiz 1000L zamanı kadar beklemeler ile myTimerEvent isimli voidimize gidiyoruz.

blynk6.png

Loop kısmımızda şuan için gördüğünüz 2 komut dışında başka bir komutumuz yok.
Ama loop kısmında işlem yapacaksanız olabildiğince az ve kısa delaylar kullanara işlem yapmalısınız.

esp-ard.png

Bu uygulamayı yapabilmek için ESP01 modülümüze AT FW yazmalıyız bunu nasıl yazacağımız hakkında;
Bu kaynağı kullanarak yazabilirsiniz

#include <ESP8266_Lib.h>

#include <BlynkSimpleShieldEsp8266.h>

Bütün bu uygulamamı Arduino İde 1.8.16 versiyonunda yaptım

Son düzenleme:
@Gokrtl abi sana bir güzel haber daha vereyim 3. fotoğraftaki SoftwareSerial kısmını kaldırıp Serial1 olarak aktif ettiğimizde pico için derliyor programı yarın bununla ilgili bir deney yapacağım başarılı olursak eğer pico içinde blynk bağlantısı yapabiliriz.

Bunu yapabilirsek sanırım tek olucaz rp2040+esp01 blynk bağlantısı yapan.

@Gokrtl abi sana bir güzel haber daha vereyim 3. fotoğraftaki SoftwareSerial kısmını kaldırıp Serial1 olarak aktif ettiğimizde pico için derliyor programı yarın bununla ilgili bir deney yapacağım başarılı olursak eğer pico içinde blynk bağlantısı yapabiliriz.

Bunu yapabilirsek sanırım tek olucaz rp2040+esp01 blynk bağlantısı yapan.
Bence sen üstesinden gelirsin.

blynkp1.png

Pico ile kullanmak için yapacağımız ilk düzenleme SfotwareSerial kütüphanesini devre dışı bırakmak
Pico üzerinde bulunan Donanımsal Serial1 hattımızı seçmek.

blynkp2.png

Yapacağımız 2. düzenleme pico üzerinde hangi uart pinlerini kullanacağımızı seçme.

Yazılım kısmında pico için yapacağımız ayarlar bunlardı blynk uygulamasında yapacaklarımızı ekliyorum şimdi.

b2.jpeg

Blynk uygulamasında dahili olarak pico veya rp2040 tabanlı kartlar yok malesef.
Bizde blynk ugyulamasının her kart için kullanabilmemiz için bıraktığı "GENERIC BOARD"'u seçiyoruz.

b1.jpeg

İlk denememizi gp25'e bağlı olan yeşil renkteki ledimizi kontrol etmekle yapacağız.
Bir buton eklemesi yapıyoruz blynk arayüzümüze.
Bu butonun ayarlarından pin kısmına gelip 25 seçeneğine basıyoruz.
Ana ekrana gelip butona bastığımızda ledimizi kontrol ettimizi göreceğiz.

Kurduğum devre bu şekilde esp01 için adaptörü kendim yapmıştım hazır olanlar bana gereksiz pahalı geldiği için.

Ekler

• WhatsApp Image 2022-04-20 at 08.26.20.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-20 at 08.26.20.jpeg
    205.1 KB · Görüntüleme: 86
  • WhatsApp Image 2022-04-20 at 08.26.20 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-20 at 08.26.20 (1).jpeg
    226.9 KB · Görüntüleme: 83
16771 eklentisine bak
Yapacağımız 2. düzenleme pico üzerinde hangi uart pinlerini kullanacağımızı seçme.

Yazılım kısmında pico için yapacağımız ayarlar bunlardı blynk uygulamasında yapacaklarımızı ekliyorum şimdi.
@Ahmet ben bunu anlamadım ya. Bluetooth için nasıl ayarlayacağız bunu?
Pinleri GP12 ve GP13 deki uart lara bağladım.

Tamamen şemamız var mı abi hangi pinleri nelerde kullanıyoruz
Yok bluetooht'u da ayarladıktan sonra yazılımla işim kalmayacak. Ondan sonra KiCad e geçip şema ve çizime başlayacağım.
Ama şöyle söyleyebilirim. Piconun üst tarafını komple kullandım. Boş pin kalmadı. Yani GP0 dan GP15'e kadar full dolu.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back