Sunkko Pil Punta Kaynak Makinası Sigorta atma sorunsalı

Teote

Üye
Merhaba;
Hobi amaçlı pil puntolamaya çalışıyorum. Genelde 18650 piller kullanıyorum. Kullandığım cihaz sunkko 737G modeli ilk sahibiyim.
Ev içi trifaze bir sistemim var. 25A 30 mah AC tip kaçak akım rölesi mevcut. Cihaz 1P yada 2P modunda 55 Current veya altında sıkıntısız çalışıyor. . Current değeri yükseldiğinde ise ise 1 yada 2 atımda mutlaka sigortayı , 80 ve üzerinde mutlaka sigorta arada da ana girişteki b32 değerli 3lü sigortayı attırıyor. Cihazı devamlı sigorta kaldırarak zorlarsam nadiren de kaçak akım atıyor.

Tek hat 1 prize gidiyordu b16 sigorta vardı. bunu B25A sigorta ile değiştirdim , Lakin sorun devam ediyor. cihazda mı bir sıkıntı var yoksa tesisat mı sıkıntılı çözemedim. Farklı bir binada farklı marka b16lık tesisatta denedim. fişi takar takmaz sigorta attırdı. cihazı açık konuma alıp sigortayı kaldırdıgımda ise atma sorunu yok.
Cihazın kartını görsel olarak kontrol ettim bir sıkıntı gözlemlemedim.

Fikrinizi almak istedim.

Ekler

• 737G-MANUAL.pdf
    173.4 KB · Görüntüleme: 97
  • Cilt1.pdf
    2.5 MB · Görüntüleme: 101
Aciklamasinda cihaz 1.5KW denmis. Hadi giristen cektigi guc 2KW olsun. Bu da 9A yapar. 16A sigorta dahil hic bir sigortanin atmamasi gerekli. Bu alet disinda o hatta enerji ceken baska ne var? Klima v.b? O hatta kettle ya da sac kurutma makinesi falan calistirdiginizda durum nedir? Yine atiyorsa sorun hatta, atmiyorsa cihazda olmali.

Edit : 2. paragrafi okumamistim. Alet sorunlu.

Aciklamasinda cihaz 1.5KW denmis. Hadi giristen cektigi guc 2KW olsun. Bu da 9A yapar. 16A sigorta dahil hic bir sigortanin atmamasi gerekli. O hatta kettle ya da sac kurutma makinesi falan calistirdiginizda durum nedir? Yine atiyorsa sorun hatta, atmiyorsa cihazda olmali.

Ev tesisatında herhangi bir sorun yok. kattle ile denemedim akşama deme yaparım. priz kablolar 2.5mm nya kablo. yaklaşık 7 yıldır aynı dairedeyim çok nadiren sigorta atma sorunlarıyla karşılaştım. O da ütü kaynaklı idi.

Farklı bir binada da 16A lık sigorta olan yerde denedim. 60 üzeri değerlerde ilk punta atımında sigortayı attırıyor. cihaz içerisinde kısa devre olmadı diye düşünüyorum lakin eğer var ise 50 li değerlerde de atması gerekirdi diye düşünüyorum.

Bende de 737DH var. Son ayarlara yakın ayarda baya bir punta yapmıştım (bir pil grubunu yeniledim) sigorta atma sorunu olmadı. Üstelik bunun 4.3 kW olduğu belirtiliyor (tabi bu Çin kilowatı, gerçek kilowat nedir bilmiyorum :katil2:) Bir akım transformatörü ve osiloskop ile cihazın priz tarafını gözlemleme şansın var mı?

Bende de 737DH var. Son ayarlara yakın ayarda baya bir punta yapmıştım (bir pil grubunu yeniledim) sigorta atma sorunu olmadı. Üstelik bunun 4.3 kW olduğu belirtiliyor (tabi bu Çin kilowatı, gerçek kilowat nedir bilmiyorum :katil2:) Bir akım transformatörü ve osiloskop ile cihazın priz tarafını gözlemleme şansın var mı?

Malesef o tip cihazlarım yok. Olsada zaten arızayı tespit edebilecek elektronik bilgiye sahip değilim. Yakın cevrede uydu kombi elektrik tesisat vb işler tapan elektronikciler var. Ne kadar anlarlar, tamir edebilirler mi bilemedim.

Aslında olayın en basit açıklaması tesisatta sorun olduğu. Eğer prizler sigortalara iyi taksim edilmemişse, veya senin bağladığın priz ile başka birçok priz aynı sigortaya bağlı ve akım zaten sigortanın atma sınırına yakın ise bu durum olur. 32 A lik sigorta ile deneyip bunu doğrulayabilirsin.

Cihaza seri bir direnc bagla. Mesela utu.

Enerjiyi ver 1 sn sonra utu uclarini kisa devre et.

Bir de Çin voltu vardır. Aliexpress'te adam tazer satıyor, 9 milyon volt üretebiliyor. Yani hasmını "taze" ediyorsun ve adam resmen yıldırım çarpmışa dönüyor :tamam2:
Hahaha, sanirim 20 metre yaricapindaki her seyi buharlastiriyor. :) Antimadde bombasi yapmislar istemeden. :p

Aynı cihazdan bende de var. Sigorta atmayı hiç yaşamadım ama ben uzun süreli punto yapmadım. Gerçi benim cihazı bağladığım elektrik hattında epey yük var. Bir hassasiyet olsa atardı.

Cihazın uç tarafına giden kabloların izolasyonu çok iyi olmuyor. Kesinlikle yerinden çıkartmayın ama dıştan izole etmeyi deneyebilirsin. Bunun dışında ölçüm yapmadan sorunu tespit etmek zor olur diye tahmin ediyorum.

B ve C tipi otomatik sigortaların (MCB) açma karakteristikleri farklıdır. puntalama sırasındaki akım yakalanabilirse daha rahat yorum yapılabilir. cihaz prizden besleniyorsa tesisat güvenliği açısından MCB B tipi 16 amper olmak zorunludur. cihaz anlık yüksek akım çektiği için diğer lineer yüklerden ayrışıyor. bu bağlamda belki C tipi otomatik sigorta da denenebilir fakat cihaz manueline göre B16 tip'in de iş görmesi gerekiyor.

B ve C tipi otomatik sigortaların (MCB) açma karakteristikleri farklıdır. puntalama sırasındaki akım yakalanabilirse daha rahat yorum yapılabilir. cihaz prizden besleniyorsa tesisat güvenliği açısından MCB B tipi 16 amper olmak zorunludur. cihaz anlık yüksek akım çektiği için diğer lineer yüklerden ayrışıyor. bu bağlamda belki C tipi otomatik sigorta da denenebilir fakat cihaz manueline göre B16 tip'in de iş görmesi gerekiyor.
Cok dogru. Dun ampul almistim 10 tane. Denerken bir tanesi arizali cikip sigortayi attirdi. Dairedeki atmadi, bina girisindekini attirdi. Evdeki sigortalar o kadar dandikmis yani.

Cok dogru. Dun ampul almistim 10 tane. Denerken bir tanesi arizali cikip sigortayi attirdi. Dairedeki atmadi, bina girisindekini attirdi. Evdeki sigortalar o kadar dandikmis yani.

otomatik sigortalar termik ve manyetik olmak üzere iki tür koruma sağlarlar. aşırı yuklerde hanedeki sigortanın bina girişindeki ana sigortadan daha önce açması gerekir. fakat direkt kısa devrelerde seçicilik olmadığı için her iki sigorta beraber de açabilir ayrı da açabilir.

otomatik sigortalar termik ve manyetik olmak üzere iki tür koruma sağlarlar. aşırı yuklerde hanedeki sigortanın bina girişindeki ana sigortadan daha önce açması gerekir. fakat direkt kısa devrelerde seçicilik olmadığı için her iki sigorta beraber de açabilir ayrı da açabilir.
Evdekileri degistirmeyi dusunuyorum. Marka - model oneriniz var mi acaba?

legrand ve schneider ürünlerini tavsiye ederim. siemens'te olur fakat piyasada sahtesi çok. prizler için B16, aydınlatmalar için B10 tip otomatik sigorta kullanabilirsiniz. özel yükler için farklı sigorta seçimi yapılabilir.
Orijinallik olayi cok dusunduruyor. 40 TL'ye satan da var 110 TL'ye de. :dusun1:

n11 trendyol gibi sitelerde siemensin kurumsal satıcısı var. Orjinallikte sorun çıkacağını sanmıyorum.

Aynı cihazdan bende de var. Sigorta atmayı hiç yaşamadım ama ben uzun süreli punto yapmadım. Gerçi benim cihazı bağladığım elektrik hattında epey yük var. Bir hassasiyet olsa atardı.

Cihazın uç tarafına giden kabloların izolasyonu çok iyi olmuyor. Kesinlikle yerinden çıkartmayın ama dıştan izole etmeyi deneyebilirsin. Bunun dışında ölçüm yapmadan sorunu tespit etmek zor olur diye tahmin ediyorum.
Ön tarafa giden kabloların izolasyonu yok sadece spiral boru geçirilmiş. İzole olmayan yer çok. Cihaz sanki kısa devre varmış gibi tepki veriyor. O bahsettiğiniz yerden atlama yapması bu soruna sebeb olur mu? Ölçüm rn mantıklı yol lakin hem alet edevat yok hemde bu işlerden pek anlamıyorum.
Bu cihazın kontrolu için Ankarada tavsiye edeceğiniz birisi/ yer var mı?

Orijinallik olayi cok dusunduruyor. 40 TL'ye satan da var 110 TL'ye de. :dusun1:

linkteki mağazadan yakın zamanda iki adet schneider marka otomatik sigorta aldım. gelen ürünler orijinaldi. fiyat karşılaştırması falan yapmadım ama bi inceleyin isterseniz:

not: kısa devre kesme kapasitesinin 6kA olmasında yarar var. seçili ürünler bunu karşılıyor

Forum istatistikleri

Konular
5,993
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back