Sunkko Pil Punta Kaynak Makinası Sigorta atma sorunsalı

hızlı tip cam sigortadan fevri atan bir sigorta görmedim.
otomatik sigortalar, tmş'ler, dijital devre kesiciler vs. hiçbiri bu arkadaşlar kadar hızlı tepki veremiyor.

Cihazda bir sıkıntı var lakin akıl erdiremedim. Şimdide fiş takılı ilen cihazı açtığımda ana sigortayı attırıyor. cihaz açık konumda prize bağlı ilken sigortayı kaldırdığımda ise cihaz calışıyor. Ayak pedelaı ile 1p 60 modunda punta yapabildim. Kafam karıştı iyice. adam akıllı kartın ve trafonun kontrol edilmesi gerek . Ankara için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır? 1600k lık ups e bagladıgımda içi trafo anlık akım cekmeye çalışıyor. ups ve cihaz ışıkları titriyor.

İçindeki transformatörün primeri sızdırıyor olabilir. Veya Çinli primer tarafına EMI filtre koyduysa (çok düşük ihtimal, Çinli böyle şeyler yapmaz) filtredeki kapasitörlerden bazıları sızdırıyor olabilir. Multimetre ile fişe takınca çektiği akıma bakabilirsin.

Ankarayı bilmediğimden bir tavsiye veremeyeceğim ancak bu sanki bir kısa devre sorunu gibi duruyor. İzalasyonu arttırmayı deneyebilirsin.

Hem o hem de @taydin nın bahsettiği gibi trafoda olabilir.

Tekrar hatırlatayım, o kalın kabloları sakın yuvasından çıkartmayın, geri takması tam bir eziyet.

Hem o hem de @taydin nın bahsettiği gibi trafoda olabilir.

Tekrar hatırlatayım, o kalın kabloları sakın yuvasından çıkartmayın, geri takması tam bir eziyet.
Elektrikçi bandı kullanmam sorun olmaz sanırım . Sanki trafodan çıkan kablolardan önden bakınca sağdaki gövdeye dolayısıyla topraklamaya atım yapıyor gibi geldi. burada hafif bir deforme var. O kablo biraz daha yana duruyordu. düzelttim. Trafounun dış demirinde topraklama bağlı gözüküyor. Olması gerekende bu sanırım?.

Teller konusundaki uyarınızı dikkate aldım.

Ekler

• WhatsApp Image 2023-06-03 at 15.46.00.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-03 at 15.46.00.jpeg
    345.8 KB · Görüntüleme: 107
O kalın kablo insan saçından ince tellerden oluşuyor. Bazen dışarıda kalan bir kabloyu görmek zor olabilir. Dolayısıyla kullanım sırasında bundan kaynaklı bir kısa devreyi fark etmek çok da kolay olmayabilir.

Bende trafoda topraklama yoktu diye hatırlıyorum. Zaten plastik ayraçlara kutudan uzak olması lazım.

K1: Öndeki karttan trafo girişinin bağlı olduğu karta gidiyor.
S2: Öndeki karttan trafo girişinin bağlı olduğu karta gidiyor.
K3: Şebeke elektriği sigortaya giriş çıkış yapıp karta geliyor. faz kablosu
S4: Şebeke elektriğine bağlı. Notr kablosu

K3 VE S4 Arasında boş bir port var

Multi metre kısa devre ölçümü yaptığımda

K1 S2 K3 VE BOŞ PORT kısa devre görünüyor.

Ekler

• InkedWhatsApp Image 2023-06-03 at 16.28.09.jpg
    InkedWhatsApp Image 2023-06-03 at 16.28.09.jpg
    765.1 KB · Görüntüleme: 96
Son düzenleme:
O kalın kablo insan saçından ince tellerden oluşuyor. Bazen dışarıda kalan bir kabloyu görmek zor olabilir. Dolayısıyla kullanım sırasında bundan kaynaklı bir kısa devreyi fark etmek çok da kolay olmayabilir.

Bende trafoda topraklama yoktu diye hatırlıyorum. Zaten plastik ayraçlara kutudan uzak olması lazım.
Trafonun metali direk topraklanmış vaziyette. En azından kullanılan vidalar topraklamayı iletiyor.

Tekrardan merhaba. ürünü ikinci bir yere daha gösterdim ve arıza tespiti istedim. Sorun trafo kaynaklı olduğunu yeniden sarım yaptırmam gerektiğini söylediler. Kartın sorunsuz olduğunu ilettiler. Tamirat için ise ve ilk yerin 2 katı fiyat çıkardılar.

Bu durumda 2 seçenek kalıyor. Mantıklısı sizce nedir?

1) Trafonun yeniden sarımı. (Ankara'da bildik bir yer varsa tavsiye alabilirim)

2) Mikrodalga trafosu kullanmak. ( Cihaz bu trafo ile 0.2mm üzeri şeritlerde punta atabiliyormuş)

737G iyi bir cihaz, tamir etmeye değer. Tamir için ne kadar para istediler?

Trafoyu kendin de sarabilirsin, zor birşey değil. Burada yardım da alırsın. Veya trafoyu bir firmaya kendin sardır. EKA trafo var, iş yaptım, iyidir.

Mikrodalga trafosu kullanmak da iyi bir fikir gibi duruyor.

Yoğunluktan dolayı ancak fırsat bulabildim. Dün trafoyu ayırdım. 220 V verdiğim her seferde sigortalar attı. Kartı @Sercan Beyin konusundaki lamba ile test ettim. Sorun gözükmüyor. Öncelikle çıkma 800W mikrodalga trafosu temin edeceğim.

1) Seconder sarım içim kablo önerisi rica edeceğim. İnternette genelde akü takviye kabloları yada kaynak kabloları kullanılıyor. Kac mm2 kesitte kablo önerirsiniz?

Tecrube olması acısından orjinal trafoyu da tekrar sarmayı planlıyorum. Biraz kendimi gaza gelitirirsem arduino tabanlı bir sistemde yapabilirim. Elimde 3d yazcı ve bir dolu yedeği mevcut.

-------------------
Hafta sonu ;
Mikrodalga trafosuna 25mm2 (6.6mm2 bakır çap) 2 tur olacak şekilde sardım. direk 220V girişte 1.8V aldım. Cihaza bağladığımda trafoya elektrik vermedi. Biraz incelediğimde triak bacaklarından bir tanesinin koptuğunu gördüm. uygun şekilde tamirini yaptım.

Pil puntalama yaparken şeride az iz bırakıp puntalama yapmıyor. Şerit pile yapışmıyor.

Tahminim sarım sayısı / voltajı yeterli gelmedi. kablo izalasyonu yerine makaronlayıp 4 tura cıkarmayı planlıyorum.

Sunkko kullanan arkadaşlar orjinal halindeki çıkış voltajını ölçtüler mi ? @Sercan @taydin

Bendeki 737DH ile ölçtüm. Yalnız doğrudan şebekeye bağlayarak ölçülemiyor, çünkü trafo çok şiddetli vınıldamaya başlıyor. O yüzden ben 50 VAC vererek çıkışını ölçtüm. Tam olarak 50.8 VAC verdim ve sekonderden 0.964 VAC okudum. Bunu 230 V a göre ölçeklersek, 4.35 VAC okurdum.

Vınıldamasının sebebi de muhtemelen trafonun sürekli çalışmaya göre değil, anlık olarak çalışmaya göre sarılmış olmasındandır. Zaten boyutuna bakarsan da en fazla 100 VA lık bir trafo görünümü var.

IMG_20230710_123341.jpg

Bu trafoda iki tane sekonder var. Birisi el punta cımbızına bağlı diğeri de makina üzerindeki sabit punta tırnaklarına bağlı. İki sekonderde de voltaj aynı, ama tırnaklara giden kablo iki kat falan daha kalın. Demekki yüksek amperlerde çalışmak ve makinanın maksimum gücünü almak için tırnakları kullanmak daha uygun.

Bir de şunu belirteyim: Primer tarafında TRIAC anahtarlamasının sıfır geçiş algılamalı yapıldığını varsayıyorum. Büyük ihtimalle öyledir. Ama eğer öyle değilse, o zaman dikkat etmen lazım. Gördüğün gibi buradaki trafo küçük. Mikrodalga trafoları ise çok daha büyük oluyor. Bunları sıfır geçiş olmadan anahtarlamak için ilave tedbirler alınması gerekir. Daha etkili snubber, uygun bir TVS veya ikisi birden gerekir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,073
Üyeler
2,542
Son üye
coskuncinar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back