TDA7439 İ2C digital ton kontrol entegresi

ibrahimcelik

Aktif Üye
Merhaba esp32 ve mqtt ile bu entegre ile bir ton kontrol devresi yapmaya başladım PCB aşağı da ki gibi görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
Ekran görüntüsü 2024-04-06 155509.png

Son düzenleme:
Şema yok mu?

Güzel çipe benziyor. Biz boşuna mı potla filan uğraşıyor muşuz? :katil2:

tda7439.png

PCB'de komponent referansları yok. Şemada da entegrenin pin numaraları yok, o yüzden spesifik birşey söylemek mümkün değil. Ama genel olarak benim söyleyebileceğim şunlar:

1) Entegrenin dekuplaj kondansatörlerinin çok yakına konması lazım. PCB den anlaşılmıyor ama yakın değil galiba.

2) parazit kapmayı minimize etmek için devreyi 0603 SMD ile yaparsan ve komponentleri birbirine olabildiğince yakın koyarsan daha iyi olur.

3) Şase fazla yayılmış durumda, ground loop meydana gelebilir. Star grounding yapabilirsin ve şaseye bağlantısı olan komponentleri birbirine olabildiğince yakın koyabilirsin. Bir diğer seçenek, çift taraflı PCB kullanıp bir tarafı full GND yapmak.

603 komponent için PCB bastırmak gerekir elde bastığım için 603 e çok geçmem mümkün değil gibi görünüyor

Besleme kondansatörlerini entegreye yaklaştırıp bu hali ile basacağım eğer istediğim performans da çalışırsa komple SMD, besleme ve esp32 tek kart üzerinde toplu bir PCB yaptırabilirim Çin'den...

603 komponent için PCB bastırmak gerekir elde bastığım için 603 e çok geçmem mümkün değil gibi görünüyor
Bence bir dene, smd entegre basabiliyorsan 0603 bacak aralığı aynı. Yalnız cımbız dandik olmasın çok uğraştırıyor. Olmadı 0805 yap. Hatta dizgiye bakılırsa kondansatörlerin bacak arasından hiç yol geçirmemişsin, yani kolayca kılıf değişikliği yapıp yeniden düzenleyebilirsin. Kart ufalacak @taydin'ın dedidiği gibi çift taraflı yapıp bir tarafı GND plane yaparsan ideale yaklaşırsın. Ama elde smd komponent yoksa bunları teker teker de satan yok :) 25'er 50'şer belki 100'er tane almak zorundasın.
Etkisi ne kadar olur bilmiyorum ama kondansatörlerin toleransları yüksek oluyor, ölçüp seçerek kullanmak da fark edebilir.

Bence bir dene, smd entegre basabiliyorsan 0603 bacak aralığı aynı. Yalnız cımbız dandik olmasın çok uğraştırıyor. Olmadı 0805 yap. Hatta dizgiye bakılırsa kondansatörlerin bacak arasından hiç yol geçirmemişsin, yani kolayca kılıf değişikliği yapıp yeniden düzenleyebilirsin. Kart ufalacak @taydin'ın dedidiği gibi çift taraflı yapıp bir tarafı GND plane yaparsan ideale yaklaşırsın. Ama elde smd komponent yoksa bunları teker teker de satan yok :) 25'er 50'şer belki 100'er tane almak zorundasın.
Etkisi ne kadar olur bilmiyorum ama kondansatörlerin toleransları yüksek oluyor, ölçüp seçerek kullanmak da fark edebilir.
İşte bir de dip malzeme var elimde SMD hepsini sıfırdan almak demek :D

PCB'de komponent referansları yok. Şemada da entegrenin pin numaraları yok, o yüzden spesifik birşey söylemek mümkün değil. Ama genel olarak benim söyleyebileceğim şunlar:

1) Entegrenin dekuplaj kondansatörlerinin çok yakına konması lazım. PCB den anlaşılmıyor ama yakın değil galiba.

2) parazit kapmayı minimize etmek için devreyi 0603 SMD ile yaparsan ve komponentleri birbirine olabildiğince yakın koyarsan daha iyi olur.

3) Şase fazla yayılmış durumda, ground loop meydana gelebilir. Star grounding yapabilirsin ve şaseye bağlantısı olan komponentleri birbirine olabildiğince yakın koyabilirsin. Bir diğer seçenek, çift taraflı PCB kullanıp bir tarafı full GND yapmak.
Star grounding nedir acaba? :dusun1::dusun2:

Star grounding nedir acaba? :dusun1::dusun2:

Star grounding deki amaç, bir ayağı şasede olan bir komponentin voltajının, gene bir ayağı şasede olan başka bir komponentten geçen akımdan bağımsız olmasını sağlamak. Eğer yeterince geniş bir ground plane olursa da bu az çok elde edilmiş oluyor.

Ayni entegreyi mi kullandim emin degilim. Ton kontrol olarak isini iyi yapiyor. Fakat benim kullandigim sadece 15 kademeli. Bu yuzden analog potun tadini bulamadim.

TDA7440 ile yapmisim.

3-jpg.93242

Son düzenleme:

Simdi bir video daha cektim.

Amplifikator yeterince guclu. Fakat bazen muzikten etkilenip volumu acip ortaligi inletiyorum. Bu huyumdan vazgecemiyorum da.

Cozum olarak amplifikator girisinde cihazin hemen icinde trimpotlarlarla sinyali kisarak gucu sinirladim.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back