Torna aynasinin sokulup takilmasi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Bendeki torna aynasi videodaki makinenin aynasi kadar kaliteli bir sey degil.

Benim makinemde ayna 3 civata ile aynanin arkasindaki diske vidalaniyor.

Merak ettigim videodaki gibi 3 adet saplamaya sahip olmayan tornalarda ayna sokulurse geri yerine takildiginda aynanin eksenleme ayari nasil yapilir?

Son düzenleme:
Benim tornadaki ayna bağlantı plakasını monte ederken, doğrudan torna ile bir konik oluşturmuştum. Bu konik de aynanın arkasındaki yuvaya giriyor, böylece hem kendiliğinden merkezleniyor, hem de kesme kuvvetlerinden kaynaklanan bir kayma da meydana gelemiyor. Senin aynada da benzer bir durum olması lazım.

20230424_204358.jpg

Aynanin hemen arkasindaki disk tornanin kendi parcasi ayna bu diske 3 civata ile bagli. Iceride ayrica bir konik oldugunu sanmiyorum.
Bahsettigim sorun olabilir korkusuyla bugune kadar aynayi hic sokmedim. Ayrica merkezleme pimleri mi var konik mi var yoksa alin alina montaj mi yapiliyor bilmiyorum.

Eğer bahsettiğim koniği yapmazsan arkadaki diske, her ayna değiştirdiğinde tabiki merkezleme yapman lazım. Bu çok zahmetli bir iş olur. Gerçi senin torna küçük, ama büyük tornada bu şekilde merkezlesen bile, kalemin kesme kuvvetleri o merkezlemeyi anında bozar.

Orada aynanın montajı nasıl yapılır anlatılmıyor aslında. Aynayı söküp doğrudan torna milindeki koniğe bir pens bağlama prosedürünü anlatıyor. Atölyeye gidince benin tornanın aynasını söküp resimlerini ekleyeyim.

Arkadasimda bu tornadan var hatta bu tornayi da 2. el ondan almistim.

Soyledigine gore o 3 civatayi sokup aynayi cikartabiliyormusum. Geri takarken ayni soktugum sekilde (sokerken centik falan atmak lazim) geri taktiginda sorun olmuyor dedi.

Ama bu aciklamaya guvenemiyorum. Sonucta civatalarin gectigi delikte illaki bosluk vardir.

20230424_204358.jpg

Kataloga bakinca civatalarin alt kisimlarinin silindirik oldugunu gordum. Siradan civata degiller. Sanirim bunlar merkezleme pimi gibi davraniyor.

Aynayı söktüm bugün. Hem torna miline bağlanan flanş'ta hem de aynanın kendisinde konik var. Flanşı torna eksenine bağlayan vidaların bir özelliği yok. Sadece sertliği daha yüksek olabilir, çünkü sadece alyan ile değil, alyana bir uzatma borusu takarak adamakıllı sıkmak gerekiyor.

IMG_20230425_162707.jpg

IMG_20230425_162714.jpg

IMG_20230425_162757.jpg

IMG_20230425_162815.jpg

IMG_20230425_162921.jpg

IMG_20230425_163450.jpg

Aynayı sökünce de torna miline gerekirse bir redüksiyon takarak MK4 koniği olan bir aparat takılabiliyor.

IMG_20230425_164111.jpg

Aşağıdaki resimde görülen flanş, ben tornayı aldığımda üzerinde idi. Onun üzerini, aynanın arkasındaki koniye uygun olacak şekilde işledim.

IMG_20230425_162714.jpg

Bu flanş üzerinde, torna miline her zaman aynı açıda takılmasını temin eden bir de pim koymuşlar. Ama merkezlemeyi sağlayan o değil. Merkezleme, ortadaki büyük çaplı konik tarafından sağlanıyor.

IMG_20230425_162757.jpg

IMG_20230425_163450.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back