Robotistan 12AWG - 10 AWG silikon kablo inceleme

ozkarah

Kıdemli Üye
Robotistan'dan sipariş verdiğim 10 AWG ve 12 AWG silikon kablolar geldi.
Şu linkte sipariş verip inceleyeceğimi söylemiştim:

1689804311961.png

Kablolar kalaylı bakır ve ince, çok telli. Bu sayede oldukça esnek. Dışında silikon kılıf var. Kırmızı ve Siyah renk birlikte ve yapışık geliyor. Ancak kolayca ayrılıyor ve ayrılma yerinde iz kalmıyor.

1689805526151.png

Bilmeniz gereken önemli bir şey: ben her iki çeşitllen 2'şer metre sipariş ettiğim halde kablolar 1'er metrelik kesilmiş halde geldi. Sanki önceden 1'er metrelik kesilip paketlere ayrılmış gibi. Dolayısıyla, 1 mtreden uzun kabloya ihtiyacınız varsa önce arayıp teyit edin.

Her iki kablonun da direncini 4 telli ölçüm ile hassas bir şekilde ölçtüm. Bunun için şöyle bir düzenek kullanıyorum:
1689804609397.png

4 tel ölçümleri için beyaz olan özel Kelvin krokodilleri kullanıyorum ve çok tavsiye ederim.
1689804824273.png

İsterseniz arkasına kablo vidalayabiliyor, ya da benim yaptığım gibi 4mm banana test kablosu takıp kullanabiliyorsunuz. Test kablolarının diğer tarafını da multimetrenize takıyorsunuz. Çin malı Kelvin kliplerine göre kabloyu çok daha kaliteli bir malzemesi var, çeneler kabloyu iyi tutuyor, kaplaması ve iletimi çok iyi. Stabil ölçüm yapabiliyorum.

1689804916844.png

1 metre 12 AWG kablonun direnci 6.13 mili Ohm çıktı. Diğer konuda paylaştığım tabloda 5.2 mili Ohm yazıyordu. Onun tek telli kabloya göre yapılmış olabileceğini düşününce değer hiç fena değil.

1689805050951.png

10 AWG kablo ise 3.33 mili Ohm olarak ölçüldü.

12 AWG olan kablonun iki tarafına istiflenebilir sevdiğim şu banana fişlerden taktım:
1689805211145.png

Bu fişlerin koruma kılıflarının içindeki fiş derin soketler için yeterince uzun ve sıkı. Kullanımı hoşuma gidiyor.

1689805358533.png
1689805315017.png

Filer takılıyken 12 AWG kablonun direnci 6.84 mili Ohm oldu. 700 mikro Ohm civarı bir direnç iki banana fiş için fena değil bence.

14 AWG kablo olmadığı için 12 AWG ve 10 AWG aldım. 12 AWG mutimetre için biraz fazla kalın da olsa şimdilik (14 AWG / 16 AWG bulana kadar) o amaçla kullanacağım. Banana girişli ucu değişebilen test probları ve çeşitli aksesuarlarından kullanıyorum. Böylece kablo kısmını istediğim gibi ayarlayabiliyorum.

1689806096102.png

Aksesuarları da kısaca anlatayım:

1- Banana girişli ucu değişebilen (ince ve kalın uçları var) test probları . Korumalı bananaya uygun oldukları için kablo takıldığında tek parça gibi duruyorlar. Kullanımı rahat. Ayrıca tepesinde dişi banana girişi var. Banana kabloları direb buraya girmek mümkün.

1689806443947.png

2- Ucu sabit (banana+test), banana girişli test probları. Bunlar daha küçükler ve aynı zamanda erkek banana olarak da kullanılabiliyorlar.

3- Yukarıda bahsettiğim Kelvin klipsler.

4- 4mm banana girişli büyük boy krokodiller. Bunlar korumalı banana takmaya uygun değiller. O yüzden 6 numaralı banana adaptörlerle kullanıyorum.

5- 4mm banana girişli orta boy krokodiller. Bunlara korumalı banana takılabildiğinden direk takabiliyorum. Ancak yayları çok kuvvetli değil.

6- 4mm dişi->erkek banana adaptör. Korumalı banana fişi korumasıza çevirmek ya da derin banana soketlere erişmek için kullanıyorum.

7- 2mm dişi banana girişli korkodiller. Bunları aynı zamanda test probunun ucuna da takabiliyorum. Böylede probu hızlı bir şekilde krokodiler çevirmeye de yarıyorlar.

Bir ara 4mm dişi banana fişlerle çeşitli adaptör kablolar (banana-> du-pont, banana->grabber vb.) da yapacağım.

Konudaki kablo dışındaki tüm mlazemeleri Aliexpress üzerinden almıştım. Merak edenler olursa linkleri de bulup paylaşırım.

4 tel ölçümleri için beyaz olan özel Kelvin krokodilleri kullanıyorum ve çok tavsiye ederim.
Masaüstü multimetreyi aldığım günden beridir kelvin krokodil bakınıyorum. Bunları nereden alabilirim?

Direnç farlılıkları temas yüzeyinden kaynaklanıyordur muhtemelen. İstikrarlı bir temas yüzeyini her seferinde tekrarlamak da zordur. Ama aradaki farklar miliohm mertebesinde, pratik elektronikte bir önemi olmaz herhalde.

24679 eklentisine bak

Filer takılıyken 12 AWG kablonun direnci 6.84 mili Ohm oldu. 700 mikro Ohm civarı bir direnç iki banana fiş için fena değil bence.

Buradaki direnç farkını söylüyorsanız banana fişleri takmamdan kaynaklanıyor. Çok az fark yarattı ki bu da bananalar için iyi bir şey diye yazdım.

Kelvin krokodiller oldukça iyi tutuyor. O yüzden temas yüzeyinde stabilite fena değil.

iş yerinde fein metal markalı kelvin probu kullanıyorlar memnunlar ben hiç kullanmadım ama

Robotistan'ın 100 TL'ye sattığı 14 AWG kabloyu dede ticaret 25 TL'ye satıyor. Aradaki fark daha fazla esnek olması mı acaba?

Bu kablonun fiyatı aslında 2 metre için 100 TL (kırmızı siyah birlikte geliyor). Diğeri 1 metre için 25 TL ama tabi ala ciddi fark var.

Bu kablodan daha önce aldım. O kablo buna göre çok daha sert. Montaj için mantıklı ama test kablosu olarak özellikle esneklik konusunda karşılaştırılamaz.

UNI-T'nin şu problarını da düşünmüştüm
1689889230729.png

Ancak sonra, bir tane bundan bir tane de ucuz kelvin problerdan aldım. Diğerinde yüzey stabil iletmiyor ve yay çok iyi kavramıyor.

Ancak bundan çok memnunum. Hem ürün stabil ölçüm yaptırıyor hem de yer kaplamıyor ve lazım olunca pratik bir şekilde banana kabloları bağlayıp istediğim yerde kullanabiliyorum. Multimetrede kullandığım test problarımın banana kablolu olması da daha kullanışlı hale getiriyor.

Bu arada daha önce şu kablolardan bir set almıştım.

1689891027058.png

4mm2 1 metre olanlardan. Bir tanesinin direncini ölçtüm şimdi o da banana uçlarıyla birlikte 6.6 mili Ohm civarında. Esnekliği de çok iyi. İstiflenebiliyor. Banana fişlerin uçları da yeterince uzun.

Hazır kablo kullanmak isteyenler için iyi bir alternatif olabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back