Trafo sağlamlık kontrolü.

Ne anlamalıyım peki, 34V ta 7A alamadım diye trafoycuyu aramalımıyım :emindegil1:

Aradaki fark çok az. İlave voltaj marjımız da var, büyük ihtimalle hedefimiz olan 30 V 5 A alabileceğiz. Ben olsam bir dahakine farklı bir firmaya yaptırırım.

Trafocuyu aradım bakalım ne diyecekler diye, getir bir kontrol edelim varsa sorun düzeltelim dediler.

Götüreyim mi yoksa kalsın mı böyle?

Az önce BM869S ile ölçtüm.

Şehir voltajı 230V
6.5A çekerken 33.2V çıktı gerilim.

Elektronik yükü hackleyip trafo 34V ta 7A akımda ne voltaj verir görmek isterdim fakat garantisi var diye o işe pek yanaşasım yok.

Tahminimce trafo 34V çıkıştan 7A yükte 33V filan verir.
En net minimum voltajı görmek için osiloskop ile bakmak mı lazım yine?

Son düzenleme:
Rigol DL3021A Elektronik yük toplam güç 200W ama 155W civarından fazla güce izin vermiyor, neden korumaya geçiyor onu da anlamış değilim.

whatsapp-image-2024-05-02-at-23-19-54-jpeg.33278

Son düzenleme:
Orada gördüğün ortalama değerler. Anlık değerler bazında 200 W üzerine çıkıyordur.

Bulurum, ampulün watt voltaj vs değerleri nasıl olmalı ve testi nasıl yapacağım?
Konunun tamamını okumaya vaktim olmadı ancak anladıgım kararı ile 34 voltta 7 amper yüklemek istiyorsunuz ama elektronik yükün kapsitesi yetmiyor

Ampul için ornek bir hesaplama yapalım
220 voltta 100 watt bir ampul 0.45 a akım çekecektir yani direnci 220/0.45 488 ohm dur

34 voltta bu ampül yaklaşik 0.07 amper çekecek ve 2,36 watta tekabül edecektir size sokak lambası lazımmış :dusun3:

Trafoda bir miktar gerilim düşümü olması normaldir, özellikle yüksek akımların kullanılacağı sistemlerde toleransı biraz yüksek tutmak gerekiyor. Trafo uzun süre devrede kalıp bir miktarda gövdeyi ısıttıktan sonra muhtemelen gerilim düşümü daha da fazla olacaktır. Ben bu tip sorunlara karşı girişi de kademeli sardırıyorum (0-210-220-230 V).

Konunun tamamını okumaya vaktim olmadı ancak anladıgım kararı ile 34 voltta 7 amper yüklemek istiyorsunuz ama elektronik yükün kapsitesi yetmiyor

220 voltta 100 watt bir ampul 0.45 a akım çekecektir yani direnci 220/0.45 488 ohm dur

34 voltta bu ampül yaklaşik 0.07 amper çekecek ve 2,36 watta tekabül edecektir size sokak lambası lazımmış :dusun3:
Akkor flamanlı ampullerde flaman soğuk durumdayken direnç değeri daha düşüktür. Muhtemelen daha fazla akım çekecektir.

Başka trafo varsa ampüle uygulanacak gerilim arttırılabilir veya araba far ampulleri birkaç amper çekebiliyor ama gerilimleri düşük kalıyor birkaç tane seri bağlamak gerek yada aluminyum dirençler var 50 w 100 w felan onlar kullanılabilir kör yük olarak

Sizde yüksek güçlü boost regülatör var mıydı ?

Soru iptal yük lineerliği kaybetmiş olacak

12 volt halojen ampuller var yaklaşık 4.5A çeker.

12 Volt ampuller yük olarak kullanmak için çok uygun. İğne bacaklı, spot tabir ettiğimiz ampullerin 10, 20, 50 W olanları mevcut. Ayrıca çeşitli oto ampulleri de yük olarak kullanılabilir.
34V, 7.5A güç çekmek için kombinasyon nasıl olmalı?

34V, 7.5A güç çekmek için kombinasyon nasıl olmalı?
bu ampullerle tam 7.5A denk getirmek zor olur. ama 3 tane seri ve bu seri gruptan 2li paralel bağlanabilir.

fakat dediğim gibi bu trafonun %5 daha az akım vermesi konusuna takılmaya hiç gerek yok. alet 34 volt 6A verebiliyor. zaten normalde de o güç kaynağı sürekli %100 yükte çalışmayacak.

Forum istatistikleri

Konular
5,999
Üyeler
2,522
Son üye
elektra

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back