Trafo sağlamlık kontrolü.

Akımı fazla kasma o diyotlar kaldırmaz :) 3 A in üzerine çıkma.

Çekilen akıma göre ripple nasıl değişiyor? Neler söyleyebilirsin?

Mean değerine değil de dalganın maksimum ve minimuma bakacaksın. Bunlar arasındaki fark, ripple oluyor.

Senin güç kaynağında yapmaka çalıştığımızı şimdi tekrar düşün. Çekilen akım arttıkça minimum değer de azalıyor. İşte bizim o minimum değere dikkat etmemiz gerekiyor. Boşta iken sadece maksimum değer var. 3 A yükte ise aynı maksimum değer olduğunu gör ve minimum voltajı da ölç.

10Ω yükte 2.44A de 1.84V ripple mi?

WhatsApp Image 2024-04-25 at 16.53.52.jpeg

Bu da 8Ω yük 2.9A civarı. 2.08V Ripple mi var?
2.9A çekerken min voltaj 22.08V?

WhatsApp Image 2024-04-25 at 16.58.06.jpeg

Devredeki ripple siz 16V lara geliyordu ya, bunu nasıl telafi edelim?
24VAC vereyim mi?
OpAmp ları değiştireyim mi?

Son düzenleme:
Devrede ripple olmadan max 3A de 16V veriyordu ya, bu voltajı akım düşmeden nasıl yükselteyim?
22VAC yerine 24VAC ile besleyim mi?
OpAmp ları değiştireyim mi?

ripple ölçmek için osiloskobun girişini AC konumuna alabilirsin, bu sayede dc offsetden kurtulur ve sadece ripple kısmını görürsün.

Ölçümlerde okumalarda yanılmıyorsam osiloskop AC konumda trafodan 3A akım çekerken 2.08V vs 1.95V ripple daha az çıktı dc konumuna göre.

WhatsApp Image 2024-04-25 at 17.54.06.jpeg

Bizim amacımız ripple voltajını ölçmek değil. Minimum voltajı ölçmek. Güç kaynağı devresini boşver şimdi. O yüzden DC kuplajla bakman lazım. Boşta iken kondansatörde 28V var. 2.9A çekerken maksimum değer 24 V, minimum değer 22V. Bu değerleri anlamaya bak şu anda. Demekki yük altında trafonun voltajı ve kablolarda düşen voltaj 28 - 24 = 4V. minimum voltaj 22V.

3 A çekiyor olsaydın da minimum voltaj hadi 21.8 V olsun. İşte bu voltaj önemli. Bu voltaj güç kaynağı devresine gidecek, ve bu voltaj belirleyecek o güç kaynağı devresinin en fazla kaç volt temiz DC verebileceğini. Kabaca bundan 3V çıkarırsak, 18.8 V temiz DC alabilmen lazımdı güç kaynağı devresinden.

Aslında 18.8 V dan da fazla alman lazım. Asıl güç kaynağı devresinde kablolardan kaynaklanan voltaj düşümü olmayacak. Sadece trafo sargılarındaki ve trafodan devreye giden kablolardaki kayıp olacak.

Şimdi aynı testi güç kaynağı devresi ile yap. Doğrultucu çıkışına bak, aynı şu anda yaptığın gibi. Ama doğrultucu çıkışı devreden ayrılmış olsun.

Bir test de kabloları iyice kısaltarak yapayım diyorum hazır kuruluyken.

opamp'leri ver pass transistörleri çıkarman yeterli olur herhalde.

Q2 ve Q4 var\ bunlar bir darlington yapı oluşturuyor.

Şimdi aynı testi güç kaynağı devresi ile yap. Doğrultucu çıkışına bak, aynı şu anda yaptığın gibi. Ama doğrultucu çıkışı devreden ayrılmış olsun.
Güç kaynağı devresi ile aynı testi yapmadaki amaç ne ?
Pass transistörlerini ve OpAmp ları sökerek devrenin diğer kısımlarında bir kayıp var mı ona mı bakacağız ?

Aşama aşama gideceksin. Önce doğrultucunun tek başına düzgün çalıştığını göreceksin. Elektronik yük ile CR modunda en az 3 A akım çekeceksin doğrultucudan ve minimum voltajın ne olduğunu osiloskop ile ölçeceksin.

Trafodan gelen 22VAC beyaz kabloyu iyice kısalttım.
Sonuçlar 3A civarı böyle çıktı.
En düşük voltakj 24.16V çıktı sanırım?

WhatsApp Image 2024-04-26 at 14.17.45.jpeg

WhatsApp Image 2024-04-26 at 14.17.45 (1).jpeg

WhatsApp Image 2024-04-26 at 14.17.46.jpeg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back