Trafo sağlamlık kontrolü.

Diyotlar devrede takılı. trafodan diyota giriş mi, diyot çıkışı mı ölçeyim yükteyken.
sistem yük altındayken ölçü aleti ile tek diyodun üzerine düşen voltajı ölçmen lazım. 3 amperde normalde 0.8-0.9 volt kadar görmelisin.

sendeki diyodun akıma göre voltaj düşümünü bilmiyorum. bu yüzden genel bir 6A diyot datasheetinden baktım.

1714166918774.png

Diyotlar devrede takılı. trafodan diyota giriş mi, diyot çıkışı mı ölçeyim yükteyken.
Yükte iken diyotun iki ucu arasındaki voltajı ölç.
Yükteyken trafo uçlarındaki AC voltajı ölç birde.
AC tarafında düşüyorsa trafo üzerinde yazılı güçte üretilmemiş demektir.

Yükte iken diyotun iki ucu arasındaki voltajı ölç.
Yükteyken trafo uçlarındaki AC voltajı ölç birde.
AC tarafında düşüyorsa trafo üzerinde yazılı güçte üretilmemiş demektir.

Bende bu testi önerecektim.

Trafoyu yükleyip akım çekin ve ac voltaj ölçün. Bu ac voltajda düşüş var ise trafo yeterli gücü sağlamıyordur.

Bu yük testi size fikir verir.

Bu trafolar yukteyken AC voltaji dusuyor ise, nasil bozuluyorlar? Ben hep sanirdim bunlardan fazla guc cekersen bozulur bunlar. Guc cekmenin suresi mi onemli? Isi vs

Voltaj düşümü demek o sargıdan aşırı akım çekmek demek.

Aşırı akım çekilen sargı aşırı ısınır. Bir süre sonra kavrulur ve kısa devre olur.

Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
22VAC çıkışı trafonun 12V + 34V çıkışından alıyorum.

22V AC çıkışta, 3A yükte voltaj düşümü var normalmi yoksa aşırı mı?

Boşta

WhatsApp Image 2024-04-27 at 11.55.11.jpeg

3A yükte

WhatsApp Image 2024-04-27 at 11.55.10.jpeg

Son düzenleme:
3A yükte trafodaki 0.6V düşüş bana yüksek geldi.
Tecrübeli arkadaşlar daha iyi yorumlar tabi.

Forum istatistikleri

Konular
5,909
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back