Trafo sağlamlık kontrolü.

Bence ortada bir sorun yok arkadaşlar. Trafonun çıkış voltajı yük ile azalır. Önemli olan, anma akımında anma voltajını vermesi.

Eğer bunu net olarak test etmek istiyorsan, 34 V sargısından 7.5 A çekmen lazım. Bu sırada da voltajını ölçmen lazım. Tabi bunun için AC elektronik yük lazım.

Bir kabin icine su ve bolca tuz ekleyip tuzu iyice eritin. Iki buyuk metal lavhayi elektrod gibi elektrolitin icine sallandirin.

Levhalarin buyuklugu ve aralarindaki mesafe ile cekilecek akimi ayarlayabilirsiniz.

Bu yuksek guclu yuk gibi davranacaktir. Deneyi uzun tutarsaniz elektrolit kaynar. Kaynamasina izin vermeyin.

Istediginiz kadar yuksek gucte yukler bu sekilde yapilabilir.

Son düzenleme:
Veya DC elektronik yük ile nasıl test ederiz bakalım:

Diyelim filtre kondansatörünü çıkardık ve sadece doğrultucuyu bıraktık. Bu durumda her alternanstan kabaca 2 V eksilmiş olacak. Yani 32 Vrms. 32 Vrms altında 7.5 Arms akım çekmek için de 4.266 Ω yük lazım. Yani DC elektronik yükü CR modunda 4.266 Ω yapacaksın ve aktif ettikten sonra trafo sargısındaki AC voltajı ölçeceksin. 34 Vrms gibi olması lazım.

Bir kabin icine su ve bolca tuz ekleyip tuzu iyice eritin. Iki buyuk metal lavhayi elektrod gibi elektrolitin icine sallandirin.

Levhalarin buyuklugu ve aralarindaki mesafe ile cekilecek akimi ayarlayabilirsiniz.

Bu yuksek guclu yuk gibi davranacaktir. Deneyi uzun tutarsaniz elektrolit kaynar. Kaynamasina izin vermeyin.

Istediginiz kadar yuksek gucte yukler bu sekilde yapilabilir.

Bunun için yer problemim var.

200w-300w icin varil kullanmayacaksin tabiki.

Bir surahi yada cam kap lazim sadece.

@TA3UIS ölçümü şu şekilde yapabilirsin:

Filtre kapasitörünü çıkar. Elindeki en yüksek ampere dayanıklı diyotlarla köprü diyot yap ve trafoya bağla. Sonra da köprü diyot çıkışına elektronik yükü CR modda bağla ve direnci de önce 4 Ω yap. Sonra pens ampermetre ile sekonder akımını ölçmeye başla. Filtre kondansatörünü çıkardık, sekonder akımı sinüsoidal olacaktır ve pens ampermetre de doğru ölçüm yapacaktır. Pens'te 7.5 Arms okuyana kadar elektronik yük direncini değiştir. 7.5 A okuduğun anda da sekonder voltajını ölç. 34 Vrms değerine yakın olması lazım. Ama çabuk ölç, yoksa trafo ısınır ve direnç kayıpları artar ve daha fazla voltaj düşer.

Sen al gene ama 6 A de idare eder. Ölçümü çabuk yaparsın olur.

Sekonder voltajini avometreye bagla abi, olcme isini o yapsin, max min diye bir seye isaretlersen onunla ugrasmak zorunda kalmazsin.

@TA3UIS ölçümü şu şekilde yapabilirsin:

Filtre kapasitörünü çıkar. Elindeki en yüksek ampere dayanıklı diyotlarla köprü diyot yap ve trafoya bağla. Sonra da köprü diyot çıkışına elektronik yükü CR modda bağla ve direnci de önce 4 Ω yap. Sonra pens ampermetre ile sekonder akımını ölçmeye başla. Filtre kondansatörünü çıkardık, sekonder akımı sinüsoidal olacaktır ve pens ampermetre de doğru ölçüm yapacaktır. Pens'te 7.5 Arms okuyana kadar elektronik yük direncini değiştir. 7.5 A okuduğun anda da sekonder voltajını ölç. 34 Vrms değerine yakın olması lazım. Ama çabuk ölç, yoksa trafo ısınır ve direnç kayıpları artar ve daha fazla voltaj düşer.
köprü diyotları kablosuz trafoya direkt olarak bağlarım uçlarından, yüke giderken de mecbur 2 adet kablo olacak ve ben de bu kabloyu pens ampermetre ile ölçeceğim doğru mu anladım?
akım 7.5A olunca trafo 0-34v tan mı yoksa diyot çıkışından mı ölçeyim?

Son düzenleme:
SEKONDER akımını ölçeceksin. Direnç akımını ölçersen pens ampermetre yanlış ölçüm yapar, çünkü direnç akımı sinüsoidal DEĞİL.

İcraate geçince buradan paylaşırım fotoları ona göre yönlendirirsiniz beni.

Bu trafolar yukteyken AC voltaji dusuyor ise, nasil bozuluyorlar? Ben hep sanirdim bunlardan fazla guc cekersen bozulur bunlar. Guc cekmenin suresi mi onemli? Isi vs

Direnç kademesinde 000.30Ω ölçtü.
sekonder iç direnci 0.3 ohm.
7.5 amper çekilirse 7.5 x 0.3 = 2.25 volt kadar düşmeli.
Bu trafo hatalı tasarlanmış.
Primer iç direnci yüksek olabilir. Belki o akımı sınırlıyordur.
3A yükte trafodaki 0.6V düşüş bana yüksek geldi.
Tecrübeli arkadaşlar daha iyi yorumlar tabi.
Dİyotların üzerinde o kadar düşme olur. Normal yani.
34 Volttan 21.8 volta düşmesi anormal.
Fişi çıkarıp Trafonun 0-220 girdiğin tarafın sargı iç direnci ölçebilir misin?

Trafoların test edilip parametrelerinin bulunması için açık devre ve kısa devre halde test etmek yeterli. Varyak varsa bütün elektriksel parametreleri çekersiniz. Anma gerilimindr yüklemek zaten pratikte çok zor

Fişi çıkarıp Trafonun 0-220 girdiğin tarafın sargı iç direnci ölçebilir misin?

Primer 0-220V giriş direnci böyle.
Sekonderde 12-34 V ta devre bağlı ama sonucu ne kadar etkiler?

WhatsApp Image 2024-04-27 at 16.41.01.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back