Tunçmatik Newtech Pro 3KVA CH hatası

kurtlarvds1992

Yeni Üye
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar. Başlıkta belirttiğim gibi elimde tunçmatik newtech pro 3kva var 1 haftadır arızaları ile uğraşmaktayım ve çözüm bulamadığımdan size danışmak istedim. Öncelikle Ups'yi açmak istediğimde fanlar 1 tur dönüp duruyor ve cihaz açılmıyordu. Cihazı genel ölçümlerimde (mosfet, diyot, kondansatör, sigorta kontrolleri) gözüme hiçbir arıza çarpmadı. Aküleri ölçtüğümde bazıları 9V bazıları 11 V ve altında gösteriyorlardı. Akü referans voltajının altında olduğundan açılmıyor sanıyordum ve 6 adet yeni akü aldım. Yeni aküleri taktığımda yine aynı sorun ile karşılaştım fan 1 tur dönüp cihaz açılmıyordu, ON tuşuna hızlı hızlı basıp zorladığımda cihaz normal açıldı. 1 günü gayet normal çalıştırdı ve yeni akülerin performansını denemek için ertesi gün UPS'e yükleri bağladım sonuç gayet iyidi performans güzeldi. Cihazın fişini takıp aküleri tekrar şarj etmesi için bıraktığımda 1-2 saat geçtikten sonra ekranda CH uyarısı vermeye başladı. Kılavuzda şarjör hatası yazmakta. Cihazı tekrar açıp kontrol ettiğimde resimde işaretlediğim bölgede 2A cam sigorta atmış mosfet kısa devreye düşmüş ve MUR460 diyot yanmıştı. Hepsini değiştirip tekrar cihazı açtığımda yine CH hatası. Tekrar söküp dışardan yanık gözükmeyen yanmamış parçaların ölçümünü yaptığımda mosfetin önünde ısıdan hafif rengi dönmüş yanlış okumadıysam 30.8 ohm 1 watt direnç var oda 0 ohm olmuştu. 30.8 ohm değerde direnç bulamadığımdan dirençleri paralelliyip 30.8 ohm değerine getirdim ve sonuç hala CH hatası almaktayım. Gözden kaçırdığım ne olabilir veya şarj devresi farklı bir kartmı ben nerde yanlış yapıyorum ? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. İyi akşamlar

Ekler

• 20220730_202926.jpg
    20220730_202926.jpg
    449.7 KB · Görüntüleme: 297
  • 20220730_202945.jpg
    20220730_202945.jpg
    301.1 KB · Görüntüleme: 224
Öncelikle PCB üzerindeki bütün kömürleri temizle. Hiç bir siyahlık kalmasın, o siyah yerler hep iletkenlik yapar. Ondan sonra tekrar yarı iletkenlerin sağlam olduğunu teyit ettikten sonra tekrar dene.

Dirençler yandığında değerleri düşmez, aksine yükselir ya da açık devre olur. İstisnası varsa hiç görmedim.

"0 ohm olmuş" dediğiniz direnç mosfetin source bacağı ile GND arasında olmalı. Değeri sıfır değil, sıfıra yakın olduğu için ve muhtemelen ölçü aletiniz yeterince hassas olmadığı için öyle kabul ettiniz. Aynı şarj kartını kullanan 1kva modelde bu direncin değeri 0.51 ohm.

Deger muhtemelen komponnet kart üzerinden sokulmeden ölçülüyor ise sıfıra düşmüş gibi görünüyordur.

Dirençler yandığında değerleri düşmez, aksine yükselir ya da açık devre olur. İstisnası varsa hiç görmedim.

"0 ohm olmuş" dediğiniz direnç mosfetin source bacağı ile GND arasında olmalı. Değeri sıfır değil, sıfıra yakın olduğu için ve muhtemelen ölçü aletiniz yeterince hassas olmadığı için öyle kabul ettiniz. Aynı şarj kartını kullanan 1kva modelde bu direncin değeri 0.51 ohm.
Evet arıza durumlarında aksine açık devre gibi değer gösterir. Akşam gidince mosfetin oraya mı bağlı kontrol edeceğim. 2 ölçü aleti (Mastech MS8229 ve Unit 139C) ile kart üzerinden çıkarıp kontrol ettim, düz tel gibi direnç değeri okuyorum 0.001

CH hata kodunun tek mantıklı açıklaması, SMPS çıkışındaki voltajın doğru değerde olmamasıdır. Yani sorun şarj devresinde. Basit bir arıza olmadığına göre bir sonraki seviyeye geçmen lazım. PWM entegresinin çıkışında PWM var mı osiloskop ile bakabilirsin.

Bir de kömürü iyice temizlediğinden emin ol. Eğer PCB kavruldu ise, beyaz epoksi görene kadar PCB yi oyman lazım.

CH hata kodunun tek mantıklı açıklaması, SMPS çıkışındaki voltajın doğru değerde olmamasıdır. Yani sorun şarj devresinde. Basit bir arıza olmadığına göre bir sonraki seviyeye geçmen lazım. PWM entegresinin çıkışında PWM var mı osiloskop ile bakabilirsin.

Bir de kömürü iyice temizlediğinden emin ol. Eğer PCB kavruldu ise, beyaz epoksi görene kadar PCB yi oyman lazım.
Yanmış mosfetin modeli W9NK90Z idi. Eşdeğer olarak K1358 model kullandım. Tetikleme ile ilgili bundan dolayı bir uyumsuzluk olabilir mi hocam? Alternatifimidir bu mosfet?

Orjinalinde gate ile source arasında zener koruma devresi var. Takmış olduğunuz mosfette bu yok.

Değerler birbirine yakın sorun yok gibi. Ama diğer arkadaşlarında yorumunu alalım.

MOSFET ler yeterince benzer. Gate source arasına harici devrede clamping diyotları konmuştur diye düşünüyorum. SMPS için standart ölçümleri yapman lazım. Girişte 310VDC görüyor musun? PWM entegresinin besleme voltajı geliyor mu?

PWM entegresi çıkış üretiyor mu? Dikkat et! Bu son ölçümü yapmak için UPS'i bir izolasyon trafosu arkasında çalıştırman lazım ve osiloskop kullanman lazım. İzolasyon trafosu kullanmazsan birşeyler kısa devre olacak ve geniş çaplı hasar meydana gelecek.

MOSFET ler yeterince benzer. Gate source arasına harici devrede clamping diyotları konmuştur diye düşünüyorum. SMPS için standart ölçümleri yapman lazım. Girişte 310VDC görüyor musun? PWM entegresinin besleme voltajı geliyor mu?

PWM entegresi çıkış üretiyor mu? Dikkat et! Bu son ölçümü yapmak için UPS'i bir izolasyon trafosu arkasında çalıştırman lazım ve osiloskop kullanman lazım. İzolasyon trafosu kullanmazsan birşeyler kısa devre olacak ve geniş çaplı hasar meydana gelecek.
Abi seri 100W gücünde falamanlı bir ampül kullanarakda kısa devre anında oluşabilecek zararların önüne geçilemez mi?

Abi seri 100W gücünde falamanlı bir ampül kullanarakda kısa devre anında oluşabilecek zararların önüne geçilemez mi?

İzolasyon trafosu, hiç düşünmeden her istediğin noktada osiloskop ile ölçüm yapmanı sağlıyor. İzolasyon trafosu kullanmazsan, yapacağın her ölçüm için bir inceleme, analiz ve değerlendirme yapman lazım. Yanlış değerlendirme yaptıysan birşeyler havaya uçacak. İzolasyon trafosu olmadan osiloskop ile ölçüm yapmak, filmlerdeki bomba devre dışı bırakma sahnelerine benzer. Kırmızı kabloyu mu keseyim, maviyi mi? Doğru kabloyu kesersen işin görülecek, diğerini kesersen patlayacak :katil2:

İzolasyon trafosu, hiç düşünmeden her istediğin noktada osiloskop ile ölçüm yapmanı sağlıyor. İzolasyon trafosu kullanmazsan, yapacağın her ölçüm için bir inceleme, analiz ve değerlendirme yapman lazım. Yanlış değerlendirme yaptıysan birşeyler havaya uçacak. İzolasyon trafosu olmadan osiloskop ile ölçüm yapmak, filmlerdeki bomba devre dışı bırakma sahnelerine benzer. Kırmızı kabloyu mu keseyim, maviyi mi? Doğru kabloyu kesersen işin görülecek, diğerini kesersen patlayacak :katil2:
Benim owon ile kumar oynuyormuşum desene abi.

SMPS devrelerin neredeyse her noktasına her türlü prob ile temas etti benim owon şuana kadar el titremem sebebiyle kısa devre olması dışında bir sorun yaşamadım.

Benim owon ile kumar oynuyormuşum desene abi.

SMPS devrelerin neredeyse her noktasına her türlü prob ile temas etti benim owon şuana kadar el titremem sebebiyle kısa devre olması dışında bir sorun yaşamadım.

Senin uğraştığın SMPS ler büyük ihtimalle hepsi flyback türünden idi ve sen de sekonder tarafında ölçümler yapmışsındır. O zaman bir sıkıntı yok, SMPS trafosu izolasyonu sağlıyor.

Ama izolasyonsuz SMPS ile çalışıyorsan, veya flyback'in primer tarafında çalışıyorsan izolasyon trafosu olmadan iş yapmak rus ruleti oynamak gibidir, eninde sonunda birşeyler patlayacak.

Senin uğraştığın SMPS ler büyük ihtimalle hepsi flyback türünden idi ve sen de sekonder tarafında ölçümler yapmışsındır. O zaman bir sıkıntı yok, SMPS trafosu izolasyonu sağlıyor.

Ama izolasyonsuz SMPS ile çalışıyorsan, veya flyback'in primer tarafında çalışıyorsan izolasyon trafosu olmadan iş yapmak rus ruleti oynamak gibidir, eninde sonunda birşeyler patlayacak.
Baktığım sabit yerler var ve smps tamirinde kilit noktalar.

smps kontrol entegresinin datasını bulup besleme max-min voltajı ve besleme bacaklarına bakıyorum.
beslemesi var mı?
besleme geliyorsa datasındaki çalışma voltaj aralığında geliyor mu?
entegre pwm çıkarıyor mu?
çıkan pwm anahtarlama elemanının gate'ine geliyor mu?
gate frekansı drain'den çıkıyor mu?

buraya kadar gelidiysem ve çalışıyorsa büyük ihtimalle çıkıştaki diyotlar bozuk oluyor.

bu kısımların bazılarını multimetre ile bazılarını 10X prob ile ölçüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back