Uzun vadeli akü takviye yöntemi tavsiyesi

@Diyot Takviye akünüzün kapasitesi ne kadar? Ben 10Ah yeterli diye okumuştum bir yerlerde ama otomobil forumlarında yetmez falan diyorlar.
10 Ah yetebilir de yetmeyebilirde. Aracın üzerindeki kendi aküsünün ne kadar akım verebileceği önemli bir faktör. Mesela parkları açık unuttunuz sabah geldiniz parklar açık marşa bastınız almakla almamak arasında kaldı araba bu durumda 10 Ah akü yakviye verip aracı çalıştırabilir (benzinli ise ve motor küçükse). Başka bir senaryoda da akümüz tamamen ölmüş ve araç dizel motorlu olsun böyle bir durumda 10 Ah akü yetmeyecektir.

Ben 72 Ah normal oto aküsü ile takviye etmiştim.

geçen aküsü komple biten dacia logan araca 40A ups aküsü ile marş basamadım. gerçi sistemde yakıt da geri gitmişti. akü defalarca çevirdi ama alet çalışmadı. bağlı bekledim kendi aküsünü az şarj etsin diye gene olmadı. sonra gidip kendi arabamı getirdim araç çalışırken diğer araca takviye yapıp marş bastık 2-3 denemede çalıştı. yani akü bitik ya da uzun süre yatmış araçta motoru kuvvetli çevirmek gerekiyor.

Araç akü takılınca birkaç saniye 200-250mA civarında akım çekiyor. Bekleme modunda 140mA çekiyor normal mi bilmiyorum.

Aklıma şöyle bir fikir geldi:

Aracın aküsüz kalması çok sorun olmuyor, tek sorun kapılar açılmıyor. Kutup başını söküp oraya bir adet çok az akım çeken bir RF modül bağlayacağım. Aracı kullanmak istediğimde tuşa basıp kapılara elektrik gitmesini sağlayacağım. Kapılar açıldıktan sonra da kutup başını yerine takacağım.

Araç akü takılınca birkaç saniye 200-250mA civarında akım çekiyor. Bekleme modunda 140mA çekiyor normal mi bilmiyorum.

Aklıma şöyle bir fikir geldi:

Aracın aküsüz kalması çok sorun olmuyor, tek sorun kapılar açılmıyor. Kutup başını söküp oraya bir adet çok az akım çeken bir RF modül bağlayacağım. Aracı kullanmak istediğimde tuşa basıp kapılara elektrik gitmesini sağlayacağım. Kapılar açıldıktan sonra da kutup başını yerine takacağım.
Normal RF alıcı ve mutlaka birkaç modül daha aracın kontak durumunu gözetmeden çalışmaya devam ediyordur.

Motor kontrol ünitesi, belki airbagler,RF alıcı,Hatta kadran bile.

Normal RF alıcı ve mutlaka birkaç modül daha aracın kontak durumunu gözetmeden çalışmaya devam ediyordur.

Motor kontrol ünitesi, belki airbagler,RF alıcı,Hatta kadran bile.

Tuşa basmadıkça oralara elektrik gitmeyecek. Kutup başı sökülü duracak.

Tuşa basmadıkça oralara elektrik gitmeyecek. Kutup başı sökülü duracak.
Çözüm güzelmiş, mümkün olduğunca doğru sigorta kullanın yaptığınız modüle ne akım çekecek boşver diyip geçiştirmeyin.

Araç yangınlarının %90ı bilinçsizde yapılan tesisat müdahalesinden çıkar unutmayalım

Benim aracta genelde yatiyor is yerinde...aracta bir jel akum var..kampta kullaniyorum aydinlatma icin.. sonnenshcein 55ah,takviye kablosu black&decker,bosch c7 sarj aleti bulunduruyorum...arac cok kullanilmiyor..is ev yakin..piknige gittigimiz bir gun dagin basinda kaldik...muzik dinliyorduk...20 cm lik alpine bass alip takmistim 300 wattlik...bir nevi deniyorduk acik havada..bir anda muzik gitti..honda jazz 40 ah akusu var..cok cabuk bitti...tanidigim herkesi aramistim..kimsede takviye kablosu yok..arac 0 oldugu icin honda acil yardimi aramistim en son care..aracim calismiyor demistim:)onlarda 2 saate geldiler...boosterla calistirdilar...o gunden sonra bende bu sekilde onlem aliyorum...

Araçlarınızın orijinal elektrik tesisatlarına müdahalede bulunmayın. Yangınların çoğu bu sebeplerden çıkıyor. Eğer bir araç aküyü kısa sürede bitiriyorsa elektrik tesisatında arıza vardır, çok uzun sürelerde de kendiliğinden zayıflayacağını zaten biliyoruz. Bunun da çözümü haftada bir aracı kısa süre çalıştırmaktır, yada kısa bir gezintiye çıkmak.

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back