Vita Vitasonic II ultrasonik temizleyici

Sercan

--
Bende aşağıda göreceğiniz bir tane ucuz ultrasonik temizleyici var. Bunun ne kadarı ultra ne kadarı sonik ya da ne kadar temizleyici bilmiyorum. Az biraz iş gördü. Daha önce içini açtığımda gördümki normalde gördüklerimizden çok az büyükçe metal havzanın tabanına piezo tuturmuşlar.

1620242802333.png

Pandeminin hayatımızda olmadığı günlerde bit pazarında aşağıdaki ultrasonik temizleyiciye denk gelmiştim.

Not: Ben aldığımda zamanlayıcısı da yerli yerinde duruyordu. Fakat arka iç tarafında kırık vardı. Sökünce bir daha toparlayamadığımdan çalışıyor muydu bilmiyorum. Şu an zamanlayıcı olmadan doğrudan şebekeye bağlı...

1620242973962.png

Cihazı eve getirip denediğimde hiç çalışmadı. İçini açtım 1 A olan sigortalar gitmiş, üzerindeki iki adet MJE13009 NPN transistor gitmiş, yeniledim.

1620243326214.png

Bu arada soğuk lehimler vardı onları da yeniledim.

1620243455902.png

Yukarıdaki bütün işlemleri bitirdikten sonra cihazı test ettim sorunsuz çalıştı ve haliyle toparladım.

Şimdi gelelim asıl meseleye.

Bir süre sonra lazım geldi. Cihazın içine deterjanlı su koydum ve çalıştırdım evin sigortaları attı. O an acelem olduğundan suyu döküp ilgilenemeden kaldırdım.

3-4 gün evvel gene lazım geldi. İlgilenecek vaktim de varken bir daha bakayım dedim içini açtım hiç bir sorun göremedim. Elektrik verdim sorunsuz çalıştı. :oops: Sonra toparladım sıvı doldurdum prize taktım gene kutudaki kaçak akım sigortası attı.

Üstelik bağladığım prizin kendinde de 16 A sigorta olmasına rağmen evin sigortası atıyor. Sigortayı kaldırmaya çalıştım (cihaz fişte ama prizin sigortası kapalı iken) attı. cihazı prizden komple çıkarttım bu sefer sigorta normal pozisyonda durdu.

O arada fark ettim ki benim ultrasonik temizleyicinin kazanında delikl, hasarlar var ve buradan sızan sıvı doğrudan PCB üzerine damlıyor. Daha önce aceleden bunu fark etmemişim.

1620244016575.png

1620244090746.png

1620244184052.png

Bu cihazın ultrasonik transdüser ve baskı devresinden de anlaşılacağı üzere kaliteli, güçlü bir yapısı var. Bunu Vita isimli diş ekipmanları satan Alman bir firma ürettirmiş. Dolayısı ile cihazı kurtarabilirsem zamanlayacısı olmasa da (sorun değil) hakira bir ultrasonik temizleyicim olacak.

Şimdi soru şu, ben bu delikleri 25 KHz de çalışan bu cihaz için sağlıklı bir şekilde nasıl kapatırım? Bu arada hazne içinde bazı başka deliklerden de şüpheleniyorum....

Ekler

• VITA_1373_VITA_1373GB_vitasonic_ii_PS_EN_V00_screen_en.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 143
  • Beğen
Reactions: nt
Bir de yukarıdaki piezo tutturulmuş modelde 60 W yazarken bu cihazın gücünü 80 W olarak ifade etmişler. :D

Gönderiyi paylaştıktan sonra ilk defa deneme fırsatı bulduğum 404 Kırmızı Sıvı Conta'yı sızdırdığını düşündüğüm iki bölgeye uyguladım. Bu conta genelde hareketli ve ağır şartlarda çalışan parçalarda sızdırmazlık için kullanılıyor.

Ne kadar sürede kuruyacağını yazmamışlar.

Bir güzel tarafı da kuruduktan sonra köşesinden tutup sökebilirsiniz yazıyor. Yani beğenmezsem temizlemesi kolay olacağını düşündürdü.

Son tüketim tarihi 2020, 10. ay imiş gerçi ben daha bugün açtım kapağını, bunca sene bekledi.

Benim anladığım kadarıyla her türlü kimyasala dayanıklı, sızdırmaz ve gerektiğinde kolay sökülebilecek. Tam istediğim gibi sonuçta bu temizleyicinin tankı çok büyük değil. Basınç filan olmayacak temizlik için sadece alkol, deterjan ya da tiner filan kullanıyorum.

IMG_20210505_233549.jpg

• Beğen
Reactions: nt
O kazan muhtemelen paslanmaz çeliktir. Sanayide TIG kaynağı ile delikleri tıkatabilirsin.

Aynen paslanmaz, sendekinin küçüğü. Yapıştırma işlerini deneyeceğim. Olmazsa sanayide birinden rica edeyim o zaman.

Sanıyorum Dayson dediğin de bir çeşit silikon? Aşağıdakine benziyor mu?

Bu arada 404 olmadı. Çok güzel bir dolgu maddesi fakat sızdırıdı. 2 kere denedim acaba yanlış bir şey mi yaptım diye ikisinde de içine su dolduruğumda damla halinde sızındı oluştu. Kuruduğu zaman patlamış balon gibi elastik oluyor, muhteşem ama sızdırdı melet.

Bende daha önce BİM'den aldığım fayanslara filan kullanılan bildiğimiz silikon almıştım şimdi onu deniyorum. Bakalım bu işimi görecek mi?

1620257557353.png

büyükçe metal havzanın tabanına piezo tuturmuşlar.
O zaman bu 300-500 TL'ye satılan ultrasonik yıkayıcılar da aynı mantık vardır. Düzgün bir ultrasonik banyo Isolab 1,3 LT - 2200TL, Alex 4 LT 2750TL. Ben bu küçüklerden almayı düşünüyordum. Bu kararımı yeniden gözden geçireyim en iyisi. Gerçi düzgün birşeyde biraz pahalı oluyor. En iyisi ben manuel yıkama yöntemlerine yoğunlaşıyım :D .

Yok silikon gibi değil. Araba kaportası yapıştırılıyor. Çamaşır makinası kazanı yapıştırılıyor. Çok yapışkan bir malzeme sürekken bir yapışır kıvamda.. Normalde bir cama silikon çekersiniz 2 seneye eski. Bunu uğraşıp çekebilirsen 20 sene gider. Öyle bir malzeme.. Demire ne kadar yapışır bilmiyorum.

Ben bu tüpten alırsam bir kere kullanırım ama 30 TL fiyatı var, denenebilir. Yasaklar bitene kadar bir çözüm bulamazsam denerim.

O zaman bu 300-500 TL'ye satılan ultrasonik yıkayıcılar da aynı mantık vardır. Düzgün bir ultrasonik banyo Isolab 1,3 LT - 2200TL, Alex 4 LT 2750TL. Ben bu küçüklerden almayı düşünüyordum. Bu kararımı yeniden gözden geçireyim en iyisi. Gerçi düzgün birşeyde biraz pahalı oluyor. En iyisi ben manuel yıkama yöntemlerine yoğunlaşıyım :D .
Hiç iş görmüyor değil. Ben ilkini 15 TL, bu üzerinde çalıştığımı 20 TL'ye aldım. İlk kullandığım da bir çok işimi halletti. Sıvı temaslı telefon tamiri filan bile yaptım. Bu işi uzun süre yapacaksan iyisini almakta yarar var. Diğer türlü hobi amaçlı ucuzunu da alabilirsin.

Bendeki Vita senin gönderdiklerinle aynı tip ultrasonik transdüser kullanıyor. 0.8 L hacmi var. Bu alkol gibi sıvıları tasarruflu kullanabilmek için çok iyi ancak geniş PCB için uygun değil. Buna rağmen bir çok iş için küçük hacim çok daha avantajlı. Cep telefonu tamiri ile uğraşsam kesin böyle bir şey alırım ama onlarda genelde amatörlere uygun olan ilk gönderdiğimi alıyor.

Bu Vita'nın ısıtıcısı da yok. Ev ortamında kullanan biri için büyük bir eksik değil, sıcak sıvı da koyabilirsin. Zaten işlemin kendisi de biraz ısıtıyor.

Son olarak bu tipde olanlar daha çok dişçi malzemeleri satan yerlerde bulunuyor. Bu denk geldiğim Vita da dişçilere özel bir marka.

BİM'den aldığım F-50 silikon da işe yaramadı. Bir de çıkartmak için kazımam gerekti. Nasıl bu kadar yapışkan olmasına rağmen sızdırır anlamadım. :mad:

1620309178415.png

Bu F-50'yi kazıdıktan sonra pil değişimi yaptım. Bu sırada sıcak silikon kullanırken Nasrettin Hoca gibi acaba tutar mı diye aklıma bir soru geldi.

IMG_20210506_163140.jpg

Şimdilik sonuçlar iyi gibi...

IMG_20210506_165121.jpg

Bu yöntem başarılı olursa, titreşimlere karşı korumak için elastik olan 404 kırmızı sıvı conta ile üzerini güzelce kapatacağım. Neticede bu cihazın amacı 80 W gücünde 25 KHz de titreşim üretmek.

Bu sıcak silikon ısındıkça filan buraya tutunamaz. Üzerini sıvı conta ise 300 derecelere kadar filan dayanıklı diyor, gerçi su sızdırmaz da diyordu...

Hiç iş görmüyor değil. Ben ilkini 15 TL, bu üzerinde çalıştığımı 20 TL'ye aldım. İlk kullandığım da bir çok işimi halletti. Sıvı temaslı telefon tamiri filan bile yaptım. Bu işi uzun süre yapacaksan iyisini almakta yarar var. Diğer türlü hobi amaçlı ucuzunu da alabilirsin.

Bendeki Vita senin gönderdiklerinle aynı tip ultrasonik transdüser kullanıyor. 0.8 L hacmi var. Bu alkol gibi sıvıları tasarruflu kullanabilmek için çok iyi ancak geniş PCB için uygun değil. Buna rağmen bir çok iş için küçük hacim çok daha avantajlı. Cep telefonu tamiri ile uğraşsam kesin böyle bir şey alırım ama onlarda genelde amatörlere uygun olan ilk gönderdiğimi alıyor.

Bu Vita'nın ısıtıcısı da yok. Ev ortamında kullanan biri için büyük bir eksik değil, sıcak sıvı da koyabilirsin. Zaten işlemin kendisi de biraz ısıtıyor.

Son olarak bu tipde olanlar daha çok dişçi malzemeleri satan yerlerde bulunuyor. Bu denk geldiğim Vita da dişçilere özel bir marka.
Almayı düşündüklerim aşağıdakiler gibi. İlki 334, ikinci 180TL. Birşey çok ucuz olunca insan işkilleniyor. Gerçi ikincinin boyutları yazmıyor belki küçüktür. İş görüyorsa bunlardan birini alabilirim.

Baku BK-3550 Çelik Ultrasonik Kart Temizlemeyici

Baku BK-9030 Ultrasonic Temizleyici

Bunların ikisi de aynı. BK-9030 olan benim ilk cihaz ebat ve görüntü itibari ile çok benzer. O ebatlara ultrasonik transdüser sığması mümkün değil.

BK-3550 ise tam bir göz yanılsaması... Bu Vita'ya benzer görünüyor ama değil. Aşağıdaki tamir videosunda görüleceği üzere içinde diğerleri ile aynı piezo var.

1620311037394.png

@Sercan, verdiğim link de senin gibi su sızdırma problemleri olanlar tamir denemeleri paylaşmışlar. Özetlemek gerekirse (hemen uygulanabilir) iki yöntem denenebilir. Epoksi ve bakır şerit kullanarak yapılan deneme. Çift bileşenli epoksi ve uygun boyutlu bakır şerit ile sızdıran yere yama yapmışlar. İkincisi sızdıran nokta uygun çapta deliniyor. çift taraflı conta ve vida somun ikilisiyle delik kapatılıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,942
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back