Yeni Atelye, Tasarım, Kurulum ve Verimli Kullanım

Duvarın görüntüsünü düzeltmek için 2 seçenek var. Biri ve ucuz olanı sıva alçısı. 35kg çuval 100₺ civarında idi en son aldığımda.
Güzel bir şekilde sıvanırsa harika bir görüntü oluşturur. Hem de temiz olur.
32081 eklentisine bak

Diğer seçenekler ise OSB ile kaplamak. Kötü tarafı 4mt² tabak 375~400₺ civarında. Güzel tarafı ise el aletlerini sabitleme şansınız var. Hatta L raf bile atabilirsiniz.

32082 eklentisine bak
Üçüncü seçenek ise mobilyacılarım "arkalık" diye tabir ettiği 3mm bir yüzü beyaz diye yüzü boyasız ham MDF malzeme. Arkalık sadece görüntüyü düzeltir. Raf yapamazsınız.
Diğer taraftan duvar sağlam olduğu için L malzeme ile raf yapabilirsiniz.
32079 eklentisine bak
Duvar çok rahatsız etmiyor ilk aşama da benim için yeterli abi...

Duvarın görüntüsünü düzeltmek için 2 seçenek var. Biri ve ucuz olanı sıva alçısı. 35kg çuval 100₺ civarında idi en son aldığımda.
Güzel bir şekilde sıvanırsa harika bir görüntü oluşturur. Hem de temiz olur.
32081 eklentisine bak

Diğer seçenekler ise OSB ile kaplamak. Kötü tarafı 4mt² tabak 375~400₺ civarında. Güzel tarafı ise el aletlerini sabitleme şansınız var. Hatta L raf bile atabilirsiniz.

32082 eklentisine bak
Üçüncü seçenek ise mobilyacılarım "arkalık" diye tabir ettiği 3mm bir yüzü beyaz diye yüzü boyasız ham MDF malzeme. Arkalık sadece görüntüyü düzeltir. Raf yapamazsınız.
Diğer taraftan duvar sağlam olduğu için L malzeme ile raf yapabilirsiniz.
32079 eklentisine bak
Dediğin bütün seçenekleri biliyorum mobilyacı çocuğuyum ama herşey işin sonunda maliyet biliyorsun abi

Dediğin bütün seçenekleri biliyorum mobilyacı çocuğuyum ama herşey işin sonunda maliyet biliyorsun abi
Bu düşünce tarzın ile ilgili.
Atelyeye 3 aydır kira ödüyorum ve son iki gündür oturulabilir/kullanılabilir hale geldi.
Atelyeyi kullanım amacım sadece orada elektronik masasını kullanmak değil. Yeri gelecek arkadaşlarla muhabbet edilecek, yeri gelecek ders çalışılacak, yeri gelecek çocuklarla oyun oynanacak (yaşın itibariyle senin böyle bir durumun yoksa bile 5-10 sene içinde olur) yeri gelecek hiçbir şey ile uğraşmayıp sadece orada YouTube başında vakit geçireceksin.
Bu evden önceki çalışma ortamım araba garajıydı. Yaklaşık 20m² bir alandı. Arabamı parkedince bana 4mt x 1mt bir alan kalıyor idi. Masayı koyduktan sonra nefes alacak alan kalmıyordu. Orada en çok hatırladığım şey danışman hocam, Hakan, Mesut ve Ulaş hocam ile geçirdiğim vakitler oldu.
Misafirin olduğu zaman mekanın kozmetik durumu biraz daha önem arz ediyor. Bence 3-4 paket sigara parasına burası komple alçı ile sıvanır. Biraz yorar, uğraştırır ama bir dostunu misafir ettiğin zaman gönül rahatlığıyla burada ağırlarsın. Mekanın genişliği yada ebatları bu durumda çok çok önemli değil. Orada kaliteli vakit geçirmek önemli. Sonuçta senin atelyen ama benim düşüncem bu.
Nasip olursa hava ısındığında @Gokrtl ve @serkan_48 ziyarete gelecek. O zaman foto atarım inşallah.
@Sercan da ara ara Burdur'a geliyormuş. Geçerken uğrar diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
@ibrahimcelik gayet güzel. Bence ayrı bir konuda atölyenin ilerlemesini paylaşmalısın. O zaman burada olduğu gibi herkes kendi fikrini paylaşır, sende işine yaradığına inandığın seni durumuna uygun fikirlerle atölyeni şekillendirirsin. Mesele herşeyden önce lehim sistemini cama yakın bir yere koyup, oraya mutfak ve tuvalet camlarında da kullanılan aspiratör fan ile havalandırma yapabilirsin. Ya da daha iyi bir çözüm olabilir. Hortum ile masana uzatıp, doğrudan masadan duman emme sistemi kurabilirsin.

1710798220937.png

@ibrahimcelik gayet güzel. Bence ayrı bir konuda atölyenin ilerlemesini paylaşmalısın. O zaman burada olduğu gibi herkes kendi fikrini paylaşır, sende işine yaradığına inandığın seni durumuna uygun fikirlerle atölyeni şekillendirirsin. Mesele herşeyden önce lehim sistemini cama yakın bir yere koyup, oraya mutfak ve tuvalet camlarında da kullanılan aspiratör fan ile havalandırma yapabilirsin. Ya da daha iyi bir çözüm olabilir. Hortum ile masana uzatıp, doğrudan masadan duman emme sistemi kurabilirsin.

32093 eklentisine bak
bu tip aspiratörler çok zayıf oluyor sanırım benzerini lazere markalama cihazına kurmuşlar 1 metreden bile duzgün çalışmıyor içerisi eskisi kadar olmasa da kokuyor

32093 eklentisine bak
Cama bir tane 100mm fan taktım home assistant Samsung smartthings ve mqtt ile oluşturduğum akılı ev sistemine dahil edeceğim lehim yaparken sesli asistanlar ile çalıştırmak mümkün ayrıca gün boyu belli aralıklarda belli sürede çalışarak rutubetin atılmasına da katkı sağlar ancak lehim için yetersiz biliyorum onun için bir fan ve aspiratörlerin filtreleri ile lehim dumanını uzaklaştırmayı düşünüyorum abi

Rutubet filan alabilir belki ama tek başına çok etkisi olmaz.

Aşağıdaki gibi borular var. Plastik olanları biraz daha pahalı diye biliyorum. Bir ucunu fana bağlayıp, diğer ucunu da masaya uzatırsan bence seni koruyacak kadar vakum yapar.

1710799238836.png

Kömürlüğün dış mekan havası ile uzaklığı nedir bilmiyorum ama rutubeti fan ile havayı dışa atıp çözemezsiniz.. Dışarıdan temiz hava alınması gerekir.
Yoksa oraya koyduğunuz herhangi birşey paslanır veya bozulur. Bir süre sonra sizin sağlığınızda bozulur.

Ayakkabıların içinde gelen gibi silika jel de nemi çekmek için faydalı oluyor. Önceleri Koçtaş gibi yerlerde bunların büyük boy satılanını hatırlıyroum. Olmadı paket olarak alıp bir kaba koyabilirsin.

@ibrahimcelik senin atölye ayrı bir konu olmalı.

Mutfagi yenilerken cikan ocak ustu davlumbazi pis havayi disari atmak icin kullandim.
Devir secme imkani oldugu icin gurultusu disinda cok iyi is goruyor.

@ibrahimcelik atelye kurma nasıl gidiyor? Yeni konu açacak mısın?

Benimki 3 ay sürdü. Seninki bayağı hızlı oldu. Güle güle kullan.

Atolyen hayirli olsun, masa ustu raflarini duvara sabitlememissen hatirlatmak isterim.

Bitirdim hatta büyük ölçüde yerleştim bile abi.
Hayırlı olsun.
@Gokrtl başlattığı geleneği devam ettirmek adına sorayım. İhtiyacın olan neler var? İhtiyaç listesi paylaşırsan katkıda bulunmak isterim.

Screenshot_2024-04-13-09-44-03-151_com.android.chrome-edit.jpg

Bir işaretlediğim bu ekran nedir? 7" koltuk arkası TV dite tahmin ediyorum ama üzerindeki pot/encoder tahminime uymuyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back