Yeni güç kaynağı projesi.

Eğer test etmek istiyorsanda kendine statik elektrik yükle. Mesela saç kurutma makinası ile kendini adamakıllı kurut. Sonra da mata dokun. Çarpılırsan herşey yolundadır :tamam2:

Broşürde 1 ms adımlarla voltaj üretebiliyor derken, kullanım kılavuzunda 100 ms diyor. Eğer 1 ms ise bu süper bir özellik. Ama kılavuz doğrudur muhtemelen.

Bahsedilen yer burası mı ?
100ms aşağısını ayarlamadı.

WhatsApp Image 2024-03-23 at 3.38.08 PM.jpeg

WhatsApp Image 2024-03-23 at 3.38.08 PM (2).jpeg

Ama ürünün ana sayfasında da 1 ms diyor

1711197937830.png

100ms olsa ne olur 1ms olsa ne olur, nerede ihtiyaç olur 1ms de.
birde bu ms olayı nedir acaba?

Deterministik zaman aralıkları ile güç kaynağının belli voltajlar üretmesini istiyorsan bu özellik önemli. Ama zaten senin güç kaynağı SCPI üzerinden programlanabiliyor, istediğin voltajı üretmesini sağlayabilirsin.

Siglent AWG nin yaptığı işi mi monte etmişler Rigol e yoksa bu başka bir şey mi?

Elektronik yük testinde mesela çok güzel işe yarar. Belli bir voltaj patterni verip elektronik yükün sabit akım, sabit voltaj, sabit direnç, sabit güç desteğinin doğru çalıştığını teyit edersin. Hatta bunu bir spec olarak da yayınlarsın, çünkü test ettiğin timing net bir şekilde belli, başkası da aynı şekilde tekrar edip aynı sonucu alabilir.

Ben bitmiş devreleri 5 cm boya fırçası ve alkol ile iyice yıkıyorum. Ama camı açarak yap, sonra kafayı bulabilirsin :katil2:
Sprey sıkarak değil de PCY yi devreyi elemanları monteliyken izo propil alkol dolu sıvıya daldırıp fırça ile yıkıyorsun galiba?

Sprey sıkarak değil de PCY yi devreyi elemanları monteliyken izo propil alkol dolu sıvıya daldırıp fırça ile yıkıyorsun galiba?

Fırçaya bolca alkol alıp yapıyorum. Kaba IPA doldurup yaparsan da olur, ama o kaptaki IPA yı artık atman gerekir, israf olur.

Güç kaynağı konusuyla alakası ama konuda kart temizliği için geçtiği için sormak istedim. Acaba aramızda pcb yi bulaşık makinesine atıp temizleyen var mı? Bu deneyi yapabilen babayiğit varsa lütfen çıksın ortaya. Varsa sonucu paylaşabilir mi? Galiba picproje'deydi bir konuda bir arkadaş yabancı kaynak bir video paylaşmıştı, endüstriyel tip bulaşık makinesine benzer şekilde bir makinede dizgisi bitmiş kartları temizliyorlardı. Makine içerisindeki sıvı galiba su değildi. Geçmiş zaman, bende bundan esinlenerek denemek için eve 2 tane dizili kart götürdüm. Eve girer girmez hanım kurduğu ilk cümle bulaşık makinesi bozuldu :oops: oldu. İlk şoku atlattıktan sonra arkama sağıma soluma bakındım kesin murphy buralarda biryerde olmalı diye murphy neredesin diye seslendim hanım (murphy kanunlarını bilmediği için) anlamadı. Es kaza ben denemeyi yaptıktan sonraki birkaç ay içerisinde bulaşık makinesi bozulsaydı dilinden kurtulamazdım herhalde. :D

Bu demonte güç kaynağından iki adet almıştım.
İlkini çalıştıramayınca ikincisini sipariş vermiştim, ve ikincisi çalışmıştı.

Şimdi ilkine tekrardan el atıp elemanları kontrol ederek şansımı tekrar bir deneyeceğim.

3300uF lik kondansatör ESR değeri 0.0ohm çıkması normal gelmedi bana. Arızalı olabilir mi?
kapasitesi ise 2.85mF çıkıyor.

3300uF lik kondansatör ESR değeri 0.0ohm çıkması normal gelmedi bana. Arızalı olabilir mi?
kapasitesi ise 2.85mF çıkıyor.

Muhtemelen açık ve kısa devre kalibrasyonuna ihtiyacı var. Eğer LCR metre ile berabar adaptör geldi ise, onu açık bırak birkaç ay öyle çalışsın. Böyle yapmak hassas ölçüm yapan cihazlar için çok faydalı oluyor.

Muhtemelen açık ve kısa devre kalibrasyonuna ihtiyacı var. Eğer LCR metre ile berabar adaptör geldi ise, onu açık bırak birkaç ay öyle çalışsın. Böyle yapmak hassas ölçüm yapan cihazlar için çok faydalı oluyor.
Adaptörü var ama bir ay boyunca açık bırakmaya gönlüm elvermez :katil1:
Zamanla taşlar yerine otursun.

Güvenli en yüksek voltaj ve yüksek akım testi.
Çıkış voltajı en yüksek kademede ayarlı 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.
Değerler 20VDC, 1.5A.

Güvenli en düşük voltaj ve en yüksek akım testi.
Çıkış voltajı 1V kademede, 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.
Değerler 0.99VDC, 1.5A.

15V testinde de değişen bir şey yok gibi.
Çıkış voltajı 15V kademede, 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.
@taydin
Çıkış akımını ne kadar arttırırsak arttırayım, 1.5A geçemeyecek şekilde nasıl sınır koyabiliriz?
Yani devrenin kapasitesi maksimum 1.5A olsun.
Pass transistörünü mü değiştirmek llazım?

Akım ayar potansiyometresi ile 1.5 A noktasını belirle. Sonra da potansiyometreyi devreden söküp üst ve alt tarafını ölç. Üst direnç ne kadar geliyorsa, o kadarlık seri direnç bağlarsan, artık potansiyometreyi son ayara getirince akım sınırı 1.5 A olur.

Akım ayar potansiyometresi ile 1.5 A noktasını belirle. Sonra da potansiyometreyi devreden söküp üst ve alt tarafını ölç. Üst direnç ne kadar geliyorsa, o kadarlık seri direnç bağlarsan, artık potansiyometreyi son ayara getirince akım sınırı 1.5 A olur.
Böyle bir şey yapmak mantıklı mı? Güvenlik içim akımı 1.5A da sınırlamak yani.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back