Yine bulunamayan sot23-5 komponent

sedat

Aktif Üye
Herkese Merhaba,

Elimde bir araç kamerası var şu parça kısa devre olmuş sökdüm kamera çalışdı ancak hafıza kartını görmüyor. sanırım bu parça hafıza kartı ile ilgili kodu heryerde aradım
Yine kendine kendine üretici bir kod vermiş
Arkadaş aslında yasak olmalı kimse kendine kendine bir kod vermemeli bence. Dünya elektronik komponen başkanı seçilirsem böle kanun çıkaracam buda seçim vaadi olsun.
Bunun önce bir regülatör olduğunu zannettim ama tüm bacaklarda voltaj olunca biraz şüphelendim. Acaba sizce buna muadil her ne ise bulunabilirmi. Şema sormayın neticede a101 den alınmış kamera.

Ekler

• 1.JPG
    1.JPG
    38.3 KB · Görüntüleme: 27
  • WIN_20240501_18_40_15_Pro.jpg
    WIN_20240501_18_40_15_Pro.jpg
    605.3 KB · Görüntüleme: 26
Muhtemelen DC/DC converter. LCSC de var ama Türkiye'de bulabilir misin bilmiyorum.

Merhabalar.. T50A9 olarak arattığımızda, TMI3108 numarasını buldum. @taydin nın dedği gibi step-down converter olduğu gözüküyor. Datasheetine göre Özdisana baktım en yakın SY8008CAAC gözüküyor. Stoklarında var. Sizde bir inceleyin.

Ekler

• LS27527178_1649728222000.pdf
    500.4 KB · Görüntüleme: 24
  • 406692_4838361.pdf
    198.2 KB · Görüntüleme: 13
Bunun çıkışının olduğu yere ayarlı güç kaynağın ile 1.2V (PDF'de 1.2V görülüyor, doğru voltaj neyse) verip çalıştırmayı dene. Çalışmıyorsa parça getirmeye filan değmez. Ben aşağıdaki monitörde öyle yaptım, muadil olarak da başka bir yöntem kullandım halen sorunsuz kullanıyorum.

Son düzenleme:
Monitör halen aşağıdaki mikroskopta görevde.

Sedat abi o voltaj degerlerini yazarken o parca ustundemiydi? Eger ustunde olcmussen cikis zaten 1.2v

Eger parca yokken olcmussen o 1.2v nereden gelir ki? Oraya yine 1.2v versen ne olacak ki?

Evet aynen dediğin gibi T50A9 yok iken karta elektrik verdiğimde multimetre ile o bacakları ölçdüm çıkan değerler onlar olması gereken diye kasıt etmedim. orda 1.2 volt var iken neden korad ,ile 1.2 volt vereyim yada nasıl vereyim sonuçda orya koradın gnd si ve 1.2 voltu gelecek vede karta adaptörün 5 volt u ile gnd si gelecek 2 farklı gnd sorun çıkarmazmı bilmiyorum.

PCB uzerinde bu komponente ait bacaklar nerelere gidiyor bakman lazim.

1,2 volt olan yerden rigol ile 0.02 amper akım çektiğimde
1714589446680.png

ama 5 saniye gibi voltaj 0a düşüyor sonra gene 1.2 den çekmeye devam ediyor

Entegre TMI3108

Öncelikle dokümandaki şemada gösterilen R1-R2 dirençlerinin karttaki yerini bulup değerlerini ölçersin. Sökerek ya da bir bacakları boşa alınarak ölçülürse sağlıklı olur.
Sonra dokümandaki formülde yerine koyup hesaplarsın. Vout = 0.6V x (1+(R1/R2))
Böylece regülatörün kartta kaç V vermek üzere çalıştığını anlarsın.
Hemen önündeki indüktörün bir bacağına bu gerilimi dışarıdan uygularsın.

Belki de Çinli iki regülatörü paralel bağlamıştır daha fazla akım almak için.

1.2V görülen bacak entegrenin indüktörü anahtarladığı bacak. Bu gerilim oraya alakasız bir yerden sızıntı ile geliyor. Yukarıda dediğim gibi zaten entegrenin hemen dibinde olması gereken R1-R2 değerleri tespit edilirse regülatörün kaç V çıkış için konfigüre edildiği hesaplanabilir.

Evet dediğiniz gibi min olarak 1.2 volt enerji verdim korad dan sonuç = kayıt yaptı yapmasaydı kademeli olarak 0,1 yükseltecektim parçayı alcaz :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,971
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back