bir selenoid valfe nasıl saniyede 50 tetikleme gönderirim

Bu valfler icin ozel bir surus teknigi gerekebilir. Selenoid normalde 1kac volt icin sarilmistir fakat atik bir davranis icin 12v da kullaniliyordur. Boyle bir durumda voltaj darbesinin suresi onemli olur ve akimi pwm yoluyla limitliyordur.

Yani Saniyede 50Hz lik voltaj darbeleri vereyim olsun bitsin mantigi ile surulurse valfler bozulabilir.
Bir arabanin ABS sistemini kontrol eden parca icerisinde 8 tane bobin vardi, hepsi birbirine benzerdi ve 4 u nun Henry degeri, farkli diger 4 ununde farkliydi, Mosfetlerle suruluyordu.Ama onun bile saniye de 50 kere ac kapa yaptigini sanmiyorum. Bende buradaki sistemi merak ettim.

Kulaktan duyma bilgilerde frene basildiginda 4 teker ayni anda frenlenmiyor her bir teker sira ile freneleniyor deniyordu.
Yani frenler tek tek taraniyormus.

Boyle olunca benim kafama yatti. Muhtemelen selonoidin icinde miknatisli bir parcacik da olabilir.

Kulaktan duyma bilgilerde frene basildiginda 4 teker ayni anda frenlenmiyor her bir teker sira ile freneleniyor deniyordu.
Yani frenler tek tek taraniyormus.

Boyle olunca benim kafama yatti. Muhtemelen selonoidin icinde miknatisli bir parcacik da olabilir.
Evet var, ve kabloyla 4 ayri tekere gidiyorlar. Ben orda niye bir teker icin 2 tane selonoid var ve gucleri niye farkli onu anlamamistim. EN yakin ihtimal selenoid ciftlerinden biri itmeye biri cekmeye odaklanmis olabilir.

Burada da makina icinden sokulen selenoidler ayni tip gozukmesine ragmen degerleri farkli olabilir.

ABS beyni saniyede 1600 defaya kadar aç kapa yapabiliyor. Benzer şekilde tam gazda 5000~6000devir çeviren benzin motoru için LPG düzeneği de saniyede 100 defa LPG gazı enjekte ediyor. 4 silindir bir motor için 25 Hz tetik demek. LPG enjeksiyon da valf ile çalışıyor. Hatta rolantide iken valf sesi duyuluyor.

Benim burada aklima baska bir sey geldi, musadenizle.

Diyelim ki ben gercekten saniyede 50 kere tetikliyorum bu bobini. 50 tetik verdigime eminim. 50 tetik aldigina nasil emin olacam? Yani bobini nasil olcecem, bu 50 tetik i alabiliyor mu diye?

Hatirlarsaniz bir encoder da da ayni soruna benzer bir sey yasamistim. Bir turda 1024 kere tetiklemesini nasil sayacagimi sormustum.

Selonoid cekicinin hareketlerini bir sensorle algilayip sayabilirsin.

Bu valfler icin ozel bir surus teknigi gerekebilir. Selenoid normalde 1kac volt icin sarilmistir fakat atik bir davranis icin 12v da kullaniliyordur. Boyle bir durumda voltaj darbesinin suresi onemli olur ve akimi pwm yoluyla limitliyordur.

O zaman da nispeten düşük endüktanslı bir bobin beklerim. yani çok daha az sarımlı ve daha kalın telli birşey. Ama resimdeki, röle bobini gibi. Buna bir tek voltaj step versen bile akımın maksimum değere çıkması 20 ms den daha uzun sürer.

ABS beyni saniyede 1600 defaya kadar aç kapa yapabiliyor. Benzer şekilde tam gazda 5000~6000devir çeviren benzin motoru için LPG düzeneği de saniyede 100 defa LPG gazı enjekte ediyor. 4 silindir bir motor için 25 Hz tetik demek. LPG enjeksiyon da valf ile çalışıyor. Hatta rolantide iken valf sesi duyuluyor.
Saniyede 1600 defa yazdım, öyle hatırlıyorum ama Lancia'nın sayfasında ve birkaç ayrı kaynakta saniyede 18 defa diyor. Doğrusu bu sanırım. Belki ABS sensörleri saniyede 1600 defa okuyor olabilir. Ana bobin ile fren hidroliğini saniyede 18 defa kontrol ediyormuş. Yani valf kontrol hızı 18hz

Son düzenleme:
Saniyede 1600 defa yazdım, öyle hatırlıyorum ama Lancia'nın sayfasında ve birkaç ayrı kaynakta saniyede 18 defa diyor. Doğrusu bu sanırım. Belki ABS sensörleri saniyede 1600 defa okuyor olabilir. Ana bobin ile fren hidroliğini saniyede 18 defa kontrol ediyor uş. Yani valf kontrol hızı 18hz
Evet abi cunku ABS devreye girdiginde tirt tirt sesini ben duyabiliyordum, 1600 muhtemelen veri okuma hizidir.

Benim burada aklima baska bir sey geldi, musadenizle.

Diyelim ki ben gercekten saniyede 50 kere tetikliyorum bu bobini. 50 tetik verdigime eminim. 50 tetik aldigina nasil emin olacam? Yani bobini nasil olcecem, bu 50 tetik i alabiliyor mu diye?

Hatirlarsaniz bir encoder da da ayni soruna benzer bir sey yasamistim. Bir turda 1024 kere tetiklemesini nasil sayacagimi sormustum.
Elektro mıknatıs ile kontrol edilen parçayı mekanik olarak bir piezoya bağlarsanız titreşimleri skop ekranında görebilirsiniz.

1712846067234.png

Mümkünmü ?

1712903109944.png

+12V
|
|
| +-------------+
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | NE555 |
| | |
| | |
| | |
| +------+------+
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| R1 | |
| 10KOhm| |
| | |
| | |
+--------------+ |
| | |
| | |
| | |
| | |
| C1 | |
| 10uF | |
| | |
| | |
+--------------+ |
| | |
| | |
| | |
| | |
| GND | |
| | |
+--------------+ |
| |
| |
| |
| |
--- ---
GND GND
1712903188735.png

Soruyu anlamamistir :gulus2: Anlamadiginda anlamadim derdi , ne oldu buna acaba :dusun3:

1712917955768.png

Son düzenleme:
Mümkünmü ?

32645 eklentisine bak
+12V
|
|
| +-------------+
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | NE555 |
| | |
| | |
| | |
| +------+------+
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| R1 | |
| 10KOhm| |
| | |
| | |
+--------------+ |
| | |
| | |
| | |
| | |
| C1 | |
| 10uF | |
| | |
| | |
+--------------+ |
| | |
| | |
| | |
| | |
| GND | |
| | |
+--------------+ |
| |
| |
| |
| |
--- ---
GND GND
32646 eklentisine bak

Hmm ilginç bir şema çizmiş. Ben sorunca genelde 200 yıl önce çizilmiş bir tablo ve üzerinde Çek veya Rus kelimeler olan bir resim yumurtluyor.

Bu GPT ye bir isim vermem lazim benim :popcorn1: cakal in kurdugu son cumleye bakar misiniz. Ben sana onu mu soruyom? :kotek1:
1712948895253.png

Hata benim mis. :gulus2:
1712949714058.png

220v/12v 10w, 20w artik ne bulursan transformatorden alacagin AC 12 voltu selonoide 1N5408 yada benzeri diyod uzerinden uygula.

Isinan kokan bir sey yoksa boyle deneyebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,972
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back