Profilo Kurutma Makinesi Hiç Bir Şekilde Çalışmıyor. ( Arıza ve Çözümü )

Furkan KELEŞOĞLU

Aktif Üye
Herkese Merhaba ;

Daha öncede bu makine ile alakalı forum içinde arıza onarımı yapmıştık. Bu sefer de yine aynı makine uzun zaman sonra hiç tepki vermeyen sanki enerjisi yokmuş gibi davranan bir arıza ile karşımızda. Öncelikle şunu belirteyim ben tamirci değilim daha doğrusu tamirhanem vs yok evimdeki makineleri veya aile dostu v.b kişilerin özel ricası üzerine, yapabileceğim bir şey var ise yardımcı oluyorum ve bu kurutma makinesi de şahsıma ait bir makinedir. Bu arızaları ve çözümlerini buraya yazmamdaki amaç aynı veya benzer arızalarda internette kaynak bulunması ve insanlara yardımcı olmasından dolayıdır.

Buradaki Makine Profilo marka KM 8431CTR/24 Model Kurutma makinesidir ve buna göre işlemler yapılacaktır. Eğer bu işlerde yetkili kişiler değilseniz lütfen bu işte yetkili veya elektrik elektronik bilgisine sahip kişiler ile bu yazıyı okuyup en önemlisi müdahaleyi onlar ile birlikte yapın.

Makinede ki Arıza belirtileri
* Prize takılı fakat tepki yok. (Priz Sağlam)
* Ekran ışığı yanmıyor hiç bir programda ekrana bir şey gelmiyor.
* buzzer ( bip sesi vb sesler çıkmıyor)

Öncelikle Makinenin priz grubunda elektrik olup olmadığına baktım ve tahmin ettiğim gibi şebeke voltajımız var bunun üzerine makinenin ön panelini sökerek Ana kartın olduğu yere ulaştım, ulaşır ulaşmaz şebeke voltajının ana karta (Ana kart ve PSU aynı kart üzerinde) girdiği noktadan ölçüm aldım ve tekrar şebeke voltajının olduğunu gördüm buraya kadar da bir problem yok daha sonrasında SMPS bölümünde Köprü diyot çıkışındaki Filtre kondansatöründe 316 VDC gerilim okuyunca buraya kadarda bir problem olmadığını anladım bu sefer arıza spektrumunu sürücü entegre ve çevresine kadar daralttım. bu arada kart üzerinde yanık kokusu kararmış parça vs hiç bir şey göremedim nizami bir kart kendisi

SMPS katındaki sürücü entegresi TNY266PN bu entegrenin datasheetini açıp ne yaptığına bir bakalım dedim ölçüm için bazı bilgiler gerekiyor ( hangi bacak nereye gidiyor ne iş yapıyor v.b ) datasheetine baktığımızda içinde bir Regülatör olduğunu ve çalışması için dışardan BYPASS kondansatörünün ( 100 nF) bağlanması gerektiği yazıyor aynı zamanda entegreyi ON/OFF yapmaya yarıyor Bu kondansatörü söküp ölçümlediğimde bir problem göremedim.

Bunun üzerine trafonun uçlarında farklı değerlerde frekanslar gördüm yani entegre sanki ayağa kalkıyor ama bir nedenden dolayı anahtarlamayı kesiyor. bunun üzerine bende smps trafosunun sekonder bölümünün doğrultma çıkışındaki filtreleme kondansatörünün bacaklarına 12 VDC akım limitini de 500mA ayarlayarak enerji verdim buradaki amaç ana kart yani kontrolcüler tarafında herhangi bir kısa devre var mı yok mu bunu anlamak için 12V değerini seçmemdeki sebepte ana kart üstündeki rölelerin 12VDC ile tetikleniyor olması zaten MCU ve diğer bileşenler için LDO regülatörler kart üzerinde mevcut.

12 VDC verince ana kart üzerinde 7 SEG LCD Ekrana görüntü geldi ve haliyle arıza kodu vermekte ( çünkü hiç bir sensör kablosu karta takılı değil ) çektiği akıma bakınca 50 mA gibi bir akım çekiyor ve sabit ısınma da olmayınca artık arızanın kesinlikle SMPS entegresinden kaynaklı olduğunu anladım tekrardan smps katına dönüp son olarak ( çok zor bir ihtimal ama ) smps trafosunun sağlamlığını, geri besleme sargısının sağlam olup olmadığını ölçtüm bunlarda da bir problem yoktu bu yüzden TNY266PN entegresini değiştirmeye karar verdim ve 50 TL ye yerel bir elektronik bileşen satıcısından bu entegreyi temin ettim. eve gelip entegre değişimini yaptığımda problemsiz şekilde ana kartın çalıştığını gördüm. ekstra kurutma programında çalıştırıp entegrenin ısısını ve diğer bileşenleri bir kaç saat gözlemledim bir problem göremeyip tekrardan makinenin ana kartını yerine takıp paneli de montajlayıp işi bitirdim.

Gözlemlerim de ana kart üzerinde bir problem göremedim ama makinede yapısal olarak bence tasarım hatası var şöyle ki ana kartın olduğu yerin arka tarafı ile tambur arası tamamen açık yani orada biriken sıcak havaya kart maruz kalıyor bu yüzden de bileşenlerin ısıları devamlı yükseliyor bu ısı normal bir ısı değil tambura dokunsanız belkide parmağınız yanabilir. ayrıca ıslak çamaşırlar ilk atıldığında ve ısıyla karşılaşıldığında bir nem oluşmakta ve kart bu yüksek nem oranına da maruz kalıyor bana kalırsa bu durum elektronik bileşenlerin ömrünü ve en önemlisi çalışma anında ki karakteristik davranışlarını etkiliyor. Tabi şu da var bu makine yıllardır da bu tasarımla çalışıyor ve ilk kez böyle bir arıza verdi ayrıca TNY266PN entegresinin +150 °C çalışabildiği yazılmış. yani olay şuna geliyor YEMİN EDEBİLİRİM AMA KANITLAYAMAM :D

Lead Temperature.jpg

Kırmızı çizgi ile belirttiğim ve çember içine aldığım Entegre (TNY266PN)

Gözlemlerim de ana kart üzerinde bir problem göremedim ama makinede yapısal olarak bence tasarım hatası var şöyle ki ana kartın olduğu yerin arka tarafı ile tambur arası tamamen açık yani orada biriken sıcak havaya kart maruz kalıyor bu yüzden de bileşenlerin ısıları devamlı yükseliyor bu ısı normal bir ısı değil tambura dokunsanız belkide parmağınız yanabilir.

Bence tasarımın bir parçası o. Bir süre sonra bozulup servis ihtiyacı olacak, belki de o anda müşteri tamir ettirmeyip yeni çıkan modeli alacak :D

Bence tasarımın bir parçası o. Bir süre sonra bozulup servis ihtiyacı olacak, belki de o anda müşteri tamir ettirmeyip yeni çıkan modeli alacak :D
Eğer bu benim değil de bir başkasının makinesi olsaydı ve servis çağırsaydı servis bu arızaya kesinlikle dillerinden düşmeyen " Bunun Beyni Yanmış " cümlesini kuracaklardı ki ben çevremden devamlı duyuyorum böyle söylediklerini ve direk kafadan 2-3 Bin TL fiyat söyleyeceklerdi galiba parça fiyatlarını bu rakamlara sabitlemişler ne bozulursa 2-3 Bin TL, Servis değil resmen 2 bin ci 3 bin ci şuan ismi japon pazarı diye anılan eski ismi 1 Milyoncu olan işletmeler gibi ee tabi doğal olarak insanlar şunu düşünüyor ben buna 3 bin TL versem tekrar bozulacak ee bari sıfır alayım zaten yeni modelleri çıktı @taydin senin de dediğin gibi.

Öyle bir ekonomik ortam var ki, elektronik cihaz tamircileri, terziler, ayakkabı tamircileri ve benzeri esnaf tekrar geri dönecek. İşini hakkıyla yapan da çok iyi para kazanacak.

Yalitim icin silikon spreyler var. Onlardan sikmak neme karsi koruma olabilir. Hatta bende alip camasir, bulasik, sulu calisan ne varsa sikayim kartlarina. Soketleri bundan korumayi unutmamak gerek.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: nt
Merhaba Furkan bey.

Tek çaren o enteğreyi söküp yenisini takmak. 50-60 Tl'ye satılıyor. Tabi arızanın entegrede olduğundan eminsen. Elektronik arızası ararken en önemli yol, elektronik kart üzerinden yolları takip ederek voltajın nereye kadar gittiğini bulmaktır. Bu işlemi yaparken verdiğiniz elektiriğin, ve bu elektriği taşıyan kablonun sağlam olduğundan emin olduktan sonra, eksi porubu şaseye bağlayıp, elemanların baçaklarına artı porubu değdirerek hangi elemanda voltaj olmadığını görebilirsiniz. Voltajın gitmesi gerektiği nokta, yada noktaları bu şekilde tarayarak arızayı bulmak mümkün.

Bu şekildede arızalı elemanı bulabirsiniz.

Allah'a emanet.

Okudum Furkan bey,

Son kelimesine kadar, Profesyonel bir elektronikçi gibi arızayı bulabiliyorsunuz. Evvallah. Bu tür arızalarla sürekli karşılaşıyoruz.
Bu tür cihazları üretenler maalesef sizinde dediğiniz gibi dış etkenleri bilemediklerinden değil. Ömür süresi dolmadan, toplu igne ucu kadar parça yüzünden bozulsun ve vatandandaş gidip yenisini alsın istiyorlar.

Artık bu tür cihazları tamir eden insanlar neredeyse yok sayılacak kadar azlar. Bu yüzden tek çare arızalı parçayı bulabidiyseniz, değiştirmek. Bu cihazları üretirlerken hangi elektronik elemanın kaç gün ömrünün olduğunu çok iyi biliyorlar. Cihazda en zayıf nokta olan bu tür parçaları takıyorlar. Defalarca bozuluyor ve ustalar değiştiriyorlar.

Anlayacağınız onbeş, yirmi yıl dayanan o eski cihazlar olsun diye temenni ediyoruz. Maalesef ömürlük cihazlar artık üretilmiyor. Ben hem bilgisayar hem de elektonik uzmanıyım ve bu tür arızaları sürekli görüyorum. Aynı parçayı bir cihaza defalarca taktığımı biliyorum. Kunuyu insanları aydınlatmak için açmışsınız. Ellerinize sağlık. Bense bu işe yeni başlayanların kendilerini nasıl geliştirebileceklerine deyinmek istemiştim.

Bunu da şu sebepten dolayı yapıyorum. Rusyada tamir dükkanları ve ustaları bulamazsınız. Neredeyse yok denecek kadar az. Çünkü: Ruslar kendi araçlarını evlerinde kendileri yapıyorlar. Arkadışımın Rus eşi arabasının motorunu kendi indiriyor, kendisi tamir edip arca takıyor.

https://pcteknolojisi.wixsite.com/pcteknolojisi sayfasında yapmak istediğim gibi.

Allah'a emanet.

Son düzenleme:
Eğer bu benim değil de bir başkasının makinesi olsaydı ve servis çağırsaydı servis bu arızaya kesinlikle dillerinden düşmeyen " Bunun Beyni Yanmış " cümlesini kuracaklardı ki ben çevremden devamlı duyuyorum böyle söylediklerini ve direk kafadan 2-3 Bin TL fiyat söyleyeceklerdi galiba parça fiyatlarını bu rakamlara sabitlemişler ne bozulursa 2-3 Bin TL, Servis değil resmen 2 bin ci 3 bin ci şuan ismi japon pazarı diye anılan eski ismi 1 Milyoncu olan işletmeler gibi ee tabi doğal olarak insanlar şunu düşünüyor ben buna 3 bin TL versem tekrar bozulacak ee bari sıfır alayım zaten yeni modelleri çıktı @taydin senin de dediğin gibi.

Herkese Merhaba ;

Daha öncede bu makine ile alakalı forum içinde arıza onarımı yapmıştık. Bu sefer de yine aynı makine uzun zaman sonra hiç tepki vermeyen sanki enerjisi yokmuş gibi davranan bir arıza ile karşımızda. Öncelikle şunu belirteyim ben tamirci değilim daha doğrusu tamirhanem vs yok evimdeki makineleri veya aile dostu v.b kişilerin özel ricası üzerine, yapabileceğim bir şey var ise yardımcı oluyorum ve bu kurutma makinesi de şahsıma ait bir makinedir. Bu arızaları ve çözümlerini buraya yazmamdaki amaç aynı veya benzer arızalarda internette kaynak bulunması ve insanlara yardımcı olmasından dolayıdır.

Buradaki Makine Profilo marka KM 8431CTR/24 Model Kurutma makinesidir ve buna göre işlemler yapılacaktır. Eğer bu işlerde yetkili kişiler değilseniz lütfen bu işte yetkili veya elektrik elektronik bilgisine sahip kişiler ile bu yazıyı okuyup en önemlisi müdahaleyi onlar ile birlikte yapın.

Makinede ki Arıza belirtileri
* Prize takılı fakat tepki yok. (Priz Sağlam)
* Ekran ışığı yanmıyor hiç bir programda ekrana bir şey gelmiyor.
* buzzer ( bip sesi vb sesler çıkmıyor)

Öncelikle Makinenin priz grubunda elektrik olup olmadığına baktım ve tahmin ettiğim gibi şebeke voltajımız var bunun üzerine makinenin ön panelini sökerek Ana kartın olduğu yere ulaştım, ulaşır ulaşmaz şebeke voltajının ana karta (Ana kart ve PSU aynı kart üzerinde) girdiği noktadan ölçüm aldım ve tekrar şebeke voltajının olduğunu gördüm buraya kadar da bir problem yok daha sonrasında SMPS bölümünde Köprü diyot çıkışındaki Filtre kondansatöründe 316 VDC gerilim okuyunca buraya kadarda bir problem olmadığını anladım bu sefer arıza spektrumunu sürücü entegre ve çevresine kadar daralttım. bu arada kart üzerinde yanık kokusu kararmış parça vs hiç bir şey göremedim nizami bir kart kendisi

SMPS katındaki sürücü entegresi TNY266PN bu entegrenin datasheetini açıp ne yaptığına bir bakalım dedim ölçüm için bazı bilgiler gerekiyor ( hangi bacak nereye gidiyor ne iş yapıyor v.b ) datasheetine baktığımızda içinde bir Regülatör olduğunu ve çalışması için dışardan BYPASS kondansatörünün ( 100 nF) bağlanması gerektiği yazıyor aynı zamanda entegreyi ON/OFF yapmaya yarıyor Bu kondansatörü söküp ölçümlediğimde bir problem göremedim.

Bunun üzerine trafonun uçlarında farklı değerlerde frekanslar gördüm yani entegre sanki ayağa kalkıyor ama bir nedenden dolayı anahtarlamayı kesiyor. bunun üzerine bende smps trafosunun sekonder bölümünün doğrultma çıkışındaki filtreleme kondansatörünün bacaklarına 12 VDC akım limitini de 500mA ayarlayarak enerji verdim buradaki amaç ana kart yani kontrolcüler tarafında herhangi bir kısa devre var mı yok mu bunu anlamak için 12V değerini seçmemdeki sebepte ana kart üstündeki rölelerin 12VDC ile tetikleniyor olması zaten MCU ve diğer bileşenler için LDO regülatörler kart üzerinde mevcut.

12 VDC verince ana kart üzerinde 7 SEG LCD Ekrana görüntü geldi ve haliyle arıza kodu vermekte ( çünkü hiç bir sensör kablosu karta takılı değil ) çektiği akıma bakınca 50 mA gibi bir akım çekiyor ve sabit ısınma da olmayınca artık arızanın kesinlikle SMPS entegresinden kaynaklı olduğunu anladım tekrardan smps katına dönüp son olarak ( çok zor bir ihtimal ama ) smps trafosunun sağlamlığını, geri besleme sargısının sağlam olup olmadığını ölçtüm bunlarda da bir problem yoktu bu yüzden TNY266PN entegresini değiştirmeye karar verdim ve 50 TL ye yerel bir elektronik bileşen satıcısından bu entegreyi temin ettim. eve gelip entegre değişimini yaptığımda problemsiz şekilde ana kartın çalıştığını gördüm. ekstra kurutma programında çalıştırıp entegrenin ısısını ve diğer bileşenleri bir kaç saat gözlemledim bir problem göremeyip tekrardan makinenin ana kartını yerine takıp paneli de montajlayıp işi bitirdim.

Gözlemlerim de ana kart üzerinde bir problem göremedim ama makinede yapısal olarak bence tasarım hatası var şöyle ki ana kartın olduğu yerin arka tarafı ile tambur arası tamamen açık yani orada biriken sıcak havaya kart maruz kalıyor bu yüzden de bileşenlerin ısıları devamlı yükseliyor bu ısı normal bir ısı değil tambura dokunsanız belkide parmağınız yanabilir. ayrıca ıslak çamaşırlar ilk atıldığında ve ısıyla karşılaşıldığında bir nem oluşmakta ve kart bu yüksek nem oranına da maruz kalıyor bana kalırsa bu durum elektronik bileşenlerin ömrünü ve en önemlisi çalışma anında ki karakteristik davranışlarını etkiliyor. Tabi şu da var bu makine yıllardır da bu tasarımla çalışıyor ve ilk kez böyle bir arıza verdi ayrıca TNY266PN entegresinin +150 °C çalışabildiği yazılmış. yani olay şuna geliyor YEMİN EDEBİLİRİM AMA KANITLAYAMAM :D

27463 eklentisine bak

Kırmızı çizgi ile belirttiğim ve çember içine aldığım Entegre (TNY266PN)
Merhaba. Birebir ayni ariza bugun basima geldi. TNY266PN entegresini degistirdim. Isiklar ekran geldi. 15dk calismayla denedim. Calisti ama 7.dk da tekrar ayni entegre bozuldu ve yanindaki 180 ohm tas direncin cok isindigini gozlemledim. Tas direnc saglam entegreyi degistirdim isiklar geldi ve bir daha calistirmadim tekrar yanmasin diye. Acaba neden yanmistir. Tekrar yanmasin diye kopru diyotlari direncleri olctum saglam. Sizce ne sebep olabilir. Tesekkurler

Kendimizin birşeyleri onarması kadar haz veren bir şey yok :) Tarifi de yok
Geçenlerde sunny 32" TV tamir ettim resimlemeyi unuttuğum için burada paylaşamadım dediğinize katılıyorum tekrardan calıştığını görmek mutluluk veriyor ama bazen de tamir edemediğim arızasını anlayamadığım cihazlar oluyor :) örnek olarak bir dikiş makinesinin kontrol kartı teşhisim 8051 ve 8031 MCU ları var üstünde bunların bozuk olduğundan şüpheleniyorum ama tam emin olamadım o yüzden bekliyor şuan :(

Eger bir elektronik cihaz belli bir sure calismadan sonra arizalanmazsa cok buyuk ekonomik kayiplar oluyor, cok kisi issiz kaliyor, ekonomi de kotu etkileniyormus.

Nerde okudum hatirlamiyorum.

Bu yuzden tasarim kriterleri arasina omur de konmus.

Cihaz soyle soyle olacak, su frekansda calisacak, gucu su olacak, su kadar sene calismadan sonra sorun cikartacak.

MCU oldumu omur kismi kolay. Ama bu isin mekanik boyutu var. Elektrik boyutu var.

Mesela akkor filamanli lambalarin kullanildigi donemde flaman boyunu biraz daha uzun tutsalar lamba omru inanilmaz uzardi. Ama yapmadilar.

Konu ile alakasız ama 2 sene önce VW Caddy aracımın eksantrik milini değiştirttim. 8 tane yumurta şeklinde parça var mil üzerinde. Yekpare olmasına karşın 4 tanesinde aşınma yok diğer 4 tanesi resmen daire şekline gelmiş. Bu bilinçli arızalanma değil de nedir? Aşınan parça da aşınmayan parça da aynı sıcaklık ve basınca maruz kalıyor. Karşılaştığı sertlik ve zorluk da aynı. Ford servisi olan komşuma anlattım olayı. İlk başta inanmadı. Parçayı gösterdim. Şaştı kaldı. Ford'da bunun olması için aracın 2-3milyon km yapmadı lazım dedi. :dusun1: :dusun1: :dusun1:

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back