2 milyon TL lik odyofil hoparlör kablosu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu kablonun hoparlöre ilettiği sinyal, demir bir elbise askısının ileteceğinden farklı olmaz. Ama bok gibi para var, bunu da alıp amfiye takmışsınız, duyacağınız haz paha biçilmez olacaktır! Veya diğer ihtimal, bok gibi para var, kazıklandınız, ama haberiniz yok.

1698685888052.png

Luks yasam dedigin boyle bir sey degil. Insanlara temel egitimi dogru duzgun vermeyince bu ucubeler turuyor.

işin teorisini konuşursak ideal hoperlor kablosu nasıl olmalı? tek damar gümüş tel, ikisi birbirinden nümkün olduğunca uzak,( şerit şeklinde kablolar vardı eskiden plastik, iki iletken iki kenardan gidiyordu.) üstlerine anten kablosu gibi ekranlama gerekir mi mesela

işin teorisini konuşursak ideal hoperlor kablosu nasıl olmalı? tek damar gümüş tel, ikisi birbirinden nümkün olduğunca uzak,( şerit şeklinde kablolar vardı eskiden plastik, iki iletken iki kenardan gidiyordu.) üstlerine anten kablosu gibi ekranlama gerekir mi mesela
Tek damar olmaz diye biliyorum çok telli kaliteli uygun çapta bir bakır kablo yeterlidir

@taydin acaba kablo bilimsel arastirmalar icin uretilmis olabilir mi, test lab veya ileri seviye fizik lab icin, cunki bunu uretende satin alanda heralde aptal degil, nihayetinde kolunda hava atacagi bir rolex degil.

@taydin acaba kablo bilimsel arastirmalar icin uretilmis olabilir mi

Kablonun hiçbir bilimsel özelliği yok. Tamamen odyofil pazarı için üretilmiş bir kablo. Muhtemelen çok daha pahalısı da vardır :katil2:

işin teorisini konuşursak ideal hoperlor kablosu nasıl olmalı?

İdeal kablo, hoparlörlerin çektiği akımı taşıyacak kapasitede olmalı, o kadar. Ama kablomu uzun yıllar kullanayım, imalat kalitesi iyi olsun, amfi çıkış terminallerine iyi temas etsin dersen, daha yumuşak olan, ucunda banana jack olan ve temas yerleri altın kaplama kablo alabilirsin. Bu vasıflara sahip high end kablolar var ve fiyatları da 100 doların çok altında.

Aynı firmanın güç kabloları da var. Yani amfiyi duvardaki prize takmak için kullanılan kablo. Sadece 180 bin TL.

26181 eklentisine bak
:) Prize kadar gelen duvardaki kablo saylanmıyor odyofiller için tabii. Aslında bu argümanla elektrikli jeneratör de pazarlanabilir odyofillere, alternatörün sargılarını da bu kablodan yaparsın. 50.0001 Hz dersin. Piyasa daralınca da odyofil akü satılır. İç direnci 0.00001 ohm vs. diye kafalanabilirler.

S....a gidip kahve içmekle eşdeğer oluyor herhalde durum . İçilen aynı kahve . Ödenen fiyat kol gibi . Ödenen para kaliteli insanlarla aynı ortamda olmanın parasıymış. Yersen .

S....a gidip kahve içmekle eşdeğer oluyor herhalde durum . İçilen aynı kahve . Ödenen fiyat kol gibi . Ödenen para kaliteli insanlarla aynı ortamda olmanın parasıymış. Yersen .
Valla iyi kafalıyorlar insanları. Filmlerde sabah kahve için sıraya giren havalı beyaz yakalı sahneleri vs halkla ilişkiler projesi mi diye merak ediyorum.

Hoparlörde kullanılan kablo çok önemli değil diyorsunuz da.
Geçenlerde çocukların kullandığı PC deki kulak üstü kulaklığın bir kanalı çalışmıyordu.(Hyper X Cloud2)
Kulaklığın sesi fena değil.O yüzden bakayım dedim.Kulaklığın metal kısmı ileri geri oynamasından dolayı diğer kanala sinyalı taşıyan kabloyu kesmiş.
Eskisini çıkardım Benzer blendajlı kablo ile en fazla 30 cm lik yeni kabloyu lehimledim.Çocukların ikiside kablo eklediğim o kanalın sesini beğenmediler. Bende dinledim gerçekten benim bile hissetiğim düşük kalitede sesi vardı.Başka bir kablo lehimledim tekrar dinlediler ikiside bu sefer sesi beğendiler. Gerçekten ses düzelmişti.
Matematiğini bilmem ama dandik 30 cm kablo bile "kulaklıkta" sesi fark ettiriyor

Son düzenleme:
Elektronikten anlamayan bir arkadaş çeviri işlemlerinde kullanılan kulaklık edinmiş. fazla ses veriyor diye kablodan gelen ince tellerden bazısını ayırarak sesi azaltmıştı. Kablonun biraz önemli olduğu anlaşılıyor

Elektronikten anlamayan bir arkadaş çeviri işlemlerinde kullanılan kulaklık edinmiş. fazla ses veriyor diye kablodan gelen ince tellerden bazısını ayırarak sesi azaltmıştı. Kablonun biraz önemli olduğu anlaşılıyor

Bu sadece Ohm kanununun doğru olduğunu kanıtlıyor, o kadar. Tel sayısını azaltarak telin direncini arttırmış, neticede de ses seviyesi azalmış.

Hoparlörde kullanılan kablo çok önemli değil diyorsunuz da.
Geçenlerde çocukların kullandığı PC deki kulak üstü kulaklığın bir kanalı çalışmıyordu.(Hyper X Cloud2)
Kulaklığın sesi fena değil.O yüzden bakayım dedim.Kulaklığın metal kısmı ileri geri oynamasından dolayı diğer kanala sinyalı taşıyan kabloyu kesmiş.
Eskisini çıkardım Benzer blendajlı kablo ile en fazla 30 cm lik yeni kabloyu lehimledim.Çocukların ikiside kablo eklediğim o kanalın sesini beğenmediler. Bende dinledim gerçekten benim bile hissetiğim düşük kalitede sesi vardı.Başka bir kablo lehimledim tekrar dinlediler ikiside bu sefer sesi beğendiler. Gerçekten ses düzelmişti.
Matematiğini bilmem ama dandik 30 cm kablo bile "kulaklıkta" sesi fark ettiriyor

Böyle deneyleri kontrollü bir şekilde yapmazsan yanıltıcı sonuçlar alırsın. Her iki durumda da lehimleme düzgün yapılmadıysa direnç değişir. Kablonun birisi yeni ise (korozyon olmayan temiz bakır) diğeri korozyonlu ve eski ise direnç değişir.

Doğru testi şöyle yapman lazımdı: İlk kabloyu lehimleyeceksin, sonra da jack'ten direnç ölçümü yapacaksın. Kulaklığın empedansı sabit, dolayısıyla X Ohm okuyacaksın. Sonra da ikinci kabloyu lehimleyeceksin, Y Ohm okuyacaksın. X ve Y birbirine yakın ise, kulaklığa ulaşan ses da aynı olacaktır.

Bir arkadasim vardi kendini odyofil olarak nitelendiren. Isin garip tarafi adam rap ve pop muzik dinliyordu. Hani TSM dinler, klasik bati muzigi dinler, uflemeli calgilarin, telli ve yaylilarin tek tek sesini ayirt edebiliyor olur tamam dersin. Rap dediginde hep topu 3-5 tane ses cikaran MIDI kullaniliyor zaten. Nasil odyofillik b?. Kazancinin yarisini bunlara yatirirdi. Ayrica motosiklette hiz yapmayi cok severdi, topragi bol olsun.

Böyle deneyleri kontrollü bir şekilde yapmazsan yanıltıcı sonuçlar alırsın. Her iki durumda da lehimleme düzgün yapılmadıysa direnç değişir. Kablonun birisi yeni ise (korozyon olmayan temiz bakır) diğeri korozyonlu ve eski ise direnç değişir.

Doğru testi şöyle yapman lazımdı: İlk kabloyu lehimleyeceksin, sonra da jack'ten direnç ölçümü yapacaksın. Kulaklığın empedansı sabit, dolayısıyla X Ohm okuyacaksın. Sonra da ikinci kabloyu lehimleyeceksin, Y Ohm okuyacaksın. X ve Y birbirine yakın ise, kulaklığa ulaşan ses da aynı olacaktır.
Yani madem lehimin bu kadar çok etkisi var aynı deneyi müsait zamanınızda siz yapın: aynı uzunluktaki aynı blendajlı kabloyu kesin sesin çok değiştiğini gösterin .Analizör de var sonuçlarıda gösterirsiniz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,938
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back