2 milyon TL lik odyofil hoparlör kablosu

Odyofil piyasasında inanılmaz para var. Ama herkes de o işi yapamaz, çünkü müşterilerine yalan söylemen gerekiyor. Mesela adam "YÖNLÜ" RCA kablosu satıyor. Doğru yönde bağlamazsan elektronların titreşimi optimum olmuyormuş. Veya amfi güç kaynağının içinde bulunan bir cam sigorta var. Sigortanın içine bilmem ne arısının balmumunu koyuyor. Sonra da bu sigorta sayesinde amfinin sesinin daha iyi olduğunu söylüyor.

Yani madem lehimin bu kadar çok etkisi var aynı deneyi müsait zamanınızda siz yapın: aynı uzunluktaki aynı blendajlı kabloyu kesin sesin çok değiştiğini gösterin .Analizör de var sonuçlarıda gösterirsiniz.

Neyi keşfedeceğiz anlamadım ... Ohm kanununun doğru olduğunu gösteren bir deney olur bu.

Ama sorun şurada: Ben ölçerim, sesin bütün parametrelerinin aynı olduğunu gösteririm. Ama sen dersin ki "ben senin ölçümünden aletinden anlamam. Ben bir ses farkı hissediyorum, önemli olan da bu". O zaman ne yapacağım? Senin duyma hissini analiz edemeyeceğime göre yaptığım bütün uğraş boşa gidecek.

@taydin hocam
Herhalde iyi lehim nasıl atılır biliyoruz.Korozyonu yoketmeyide biliyoruz.
Ben size herhangi bir mesajda analog multimetre ile tranistörün beysinin nasıl bulacağınızı tarif ediyormuyum?
Çünkü bunları elektronik mühendisine anlatmaya çalışmak en basit ifade ie abes ile iştigal olur.
Herhalde dandik bir lehimin ses sisteminde nelere sebep olacağınıda biliyorum.Bazı durumlarda sesin durumundan bile anlaşılır.
Söylediğim şu "standartlar içinde yapılmış bir lehimin" 30 cm uzunluğundaki bir kabloda sese ne kadar etki ettiğinin ölçülmesi

Ben jbl kulaklığımı tamir ederken kabloları birbirine doladığım ile lehimlediğim arasında hiçbir ses farkı yoktu.
bence bu kabloları kullanmak tamamen psikolojik

@taydin hocam
Herhalde iyi lehim nasıl atılır biliyoruz.Korozyonu yoketmeyide biliyoruz.
Ben size herhangi bir mesajda analog multimetre ile tranistörün beysinin nasıl bulacağınızı tarif ediyormuyum?
Çünkü bunları elektronik mühendisine anlatmaya çalışmak en basit ifade ie abes ile iştigal olur.
Herhalde dandik bir lehimin ses sisteminde nelere sebep olacağınıda biliyorum.Bazı durumlarda sesin durumundan bile anlaşılır.
Söylediğim şu "standartlar içinde yapılmış bir lehimin" 30 cm uzunluğundaki bir kabloda sese ne kadar etki ettiğinin ölçülmesi
Kullanilan kablolardaki iletten caplari nedir? Ayni capta kablo mu kullandiginiz kotu ses ileten yerine?

Yani sinyal jeneratörünün çıkışını doğrudan ölçeceğiz, sonra da araya 30 cm uzunluğunda kablo koyacağız ve tekrar ölçeceğiz. Sonuçlar karşılaştıracağız. Test bu mu?

Ben jbl kulaklığımı tamir ederken kabloları birbirine doladığım ile lehimlediğim arasında hiçbir ses farkı yoktu.
bence bu kabloları kullanmak tamamen psikolojik
Bu odyofillik iPhone kullananlarin kendini elit hissetmesi gibi. Hic bir sekilde dusuncelerini degistiremezsin.

Görüntü olarak hemen hemen aynıydı .Kulak üstü kulaklıklarda kulanılan tarza blendajlı kablolardı
Goruntu olarak demiyorum. Ikisi de AWG 22 ya da AWG14 muydu, neydi? Tel capi disinda sesi kotu hale getirecek tek bir sey var, hopalorlere kablonun ters baglanmasi. Belki de hoparlorun yonune dikkat etmeden rasthele lehimlendi ve hoparlor gereken sesi uretemedi.

@Alt 255 ben 20 yaşında iken,(Bundan 40 yıl önce ) RMS 200 watt veren ampliler yapan , komşularımın gelip evimde zeki müren dinledikleri cihazlar üreten biriydim.
Siz beni bayağı bir amatör yaptınız :katil1:
Eksi artı ters bağlama yoktu

@Alt 255 ben 20 yaşında iken,(Bundan 40 yıl önce ) RMS 200 watt veren ampliler yapan , komşularımın gelip evimde zeki müren dinledikleri cihazlar üreten biriydim.
Siz beni bayağı bir amatör yaptınız :katil1:
Eksi artı ters bağlama yoktu
Ben bilmiyorsunuz demedim ki. Yanlislikla ters baglanmis olabilir mi dedim. Arada fark var. Bende bazen yanlis baglayip bir seylerin neden calismadigini ariyorum dakikalarca. Neden olmasin? Diger kabloyu baska yerde kullanmadiysaniz kontrol etme sansiniz var zaten.

Bu kabloyu alacak adam öyle orta seviye zengin olmayacak. Arap prensi seviyesinde zengin olacak. Herifin 500 milyon dolar değerinde yatı var. Sen gidip de adamın yatına Pioneer müzik sistemi önerirsen herif sana önce küfür eder, sonra seni güverteden denize atar, ve bir daha kesinlikle senden alışveriş yapmaz. Prense, hiç öyle distorsiyona, SNR'ye falan bakmadan, bulabildiğin EN PAHALI müzik sistemini kuracaksın, her tarafında altın desenler, renkler olacak ve prens bilecek, bunu dünyada satın alabilecek adamların sayısı, bir elin parmak sayısını geçmez. Sonra bu müzik sistemini konuklarının gözünün içine sokacak. Adeta "denizde kum ise, bende de para, ona göre ayağını denk al" deyip ego orgazmı yaşayacak. Aynı Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa kralı Birinci Fransuva'ya gönderdiği "Ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç veren Allah’ın yer yüzündeki gölgesi..." diye başlayan ve "Sen ki Fransa vilayetinin kralı Fransuva’sın..." diye biten mektubu gibi :katil2:

@Omega aklındaki kablo testinin ayrıntılarını anlat yapalım. Belki hep beraber birşeyler öğreniriz.

İnsanların kötü huylarından biriside doğruluğu tartışmasız şekilde belli olan basit bir konuyu hattinden fazla uzatması:
Burada benim örnek verdiğim konu birbirine benzeyen blendajlı 2 kabloda 30 cm de bile sesin farklı olması.
Bunun abartılacak neresi var anlamadım.Osilatör devrelerinde aynı bobine 5 pf bağlayınca örneğin rezonans frekansı 100 Mhz oluyor 10 pf bağlayınca 80 Mhz e düşünce " Vay canına nasıl oldu yaa" denmiyorda dandik bakırlı telin gürültüye ve distorsiyonu artırdığı için sesin kalitesini bozulduğuna neden inanılamıyor. ?

Nitekim biraz önce kalitesiz kablonun kulaklıkta nelere sebep olabileceğini araştırdığımda tamda bu bu tür sebeplerden dolayı bunlar olur diye cevaplar gördüm.
Yani fikir beyan ediyoruzda onu doğrulayan testlerle de örnekler vermeliyiz.
Yoksa bırak 2 milyon lirayı uygun bir kabloyu kastediyoruz

Yani fikir beyan ediyoruzda onu doğrulayan testlerle de örnekler vermeliyiz.
Yoksa bırak 2 milyon lirayı uygun bir kabloyu kastediyoruz

Odyofillerde dalga geçip duruyoruz işte, olay tamamen senden ayrı. Kablo testlerinde bir fark çıkmayacağını düşünüyorum, ama gene de test etmek isterim. Belli olmaz, tamamen farklı bir gözlem yapıp oradan da yeni bir bilgiye ulaşabiliriz.

Şimdi audio analizörü loopback durumunda, bir koaksiyel kablo ve uzun bir RCA kablo ile test ettim. 2 Vrms, 1 kHz sinyal uyguladım çıkıştan girişe. Her bir spektrumu da 5 kez geçmişe dönük ortalamasını aldırdım. Her üç spektrum da üst üste koyunca neredeyse tam olarak oturduğu görülüyor. Voltaj seviye kaybı yok, tam olarak girişe verilen 2 Vrms çıkışta var. Her üç durumda da distorsiyon pratik olarak sıfır. Zaten bu seviye analizörün sinyal jeneratörünün distorsiyonu, yani analizör kendi kendisinin distorsiyonunu ölçüyor diyebiliriz.

1698767695005.png

1698767042056.png

Frekans tepkisine bakarsak her üç durum için, gene grafiklerin tam olarak üst üste oturduğunu görüyoruz.

1698768239893.png

Fiziksel yapı olarak analizörün dahili loopback devresi, çıkıştan girişe bağlı olan bir röle şeklindedir. Koaksiyel kablonun ve RCA kablonun iç iletken yapısı, dış ekranlaması, yalıtkanı birbirinden tamamen farklı. Karakteristik empedansları ve kapasitansları da farklı. Ama işte ses frekans bandında bunların hiçbir önemi olmuyor.

Benim anlamadığım, insan kulağı yaşa bağlı olarak işitme kaybı yaşar. Yani yaşı ilerlemiş birinin üst frekansları duyması zaten kolay değil.

20 yaşında bir "ses uzmanı" olmasını anlamlandıramsamda kabiliyetlidir diye düşünülebilir ama 40 yaşından sonra iyi bir dinleyeci olsada doğal olarak duyması engelenen bir band var.

20 yaşında bu paraları harcayabilecek biri için telaffuz edilen fiyatların bir anlamıda olmaz sanırım...

Forum istatistikleri

Konular
5,942
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back