Attiny13a İle Açma Kapama Butonu + Buzzer V2 (230V Anahtarlama)

Transistoru 5v ile surdugunde zirlama yapmiyor. MCU ile surunce zirlama yapiyor.
Evet yazdigin kodda bir de pini toggle etme. Surekli on yapmayi dene bir de.

O zaman is degisti.

5V ile transistorun beyz direncine kendin voltaj verince vinlamiyor. MCU pininden verdigin H degerinde vinliyor.

O zaman MCU kac volt cikariyor ona bakiver.

Transistörü söktüm. Opto ledinin katot bacağını direk GND ye bağladım yine vınlıyor.

Opto ledinin anodu ile GND arasına 100nF kondansatör koydum yine vınlıyor.

Eskiden yoktu boyle problem. Transistoru kendin iletime sokunca vinlamiyordu.
Ne oldu da bu duruma geldi?

O zaman optonun led direncini dusur.

Bir zamanlar trafolara fısıldayan birisi vardı, Bülent abi iyi bilir. Kondansatör takıp susturuyorum falan diyordu. :D

Opto ledinin Anod ve Katot bacaklarını komple boşa çıkartıp Haricen 1.2V verdim yine vınlıyor. :kizgin2:
Şansımı bir de pil ile deneyeceğim.

Pille besleyince de vınlıyor.

Denedim. A1 ve A2 yi yer değiştirince vınlama susuyor.
güzel bir yazılım ve yeniden dizayn ile atlayabilirsiniz bu adımı, sahte triyaklar bir yöne daha rahat iletim yaparken diğer yöne tam açılamıyor.

trafonun primer voltajı büyük ihtimalle %1 %2 kıyılmış AC'ye maruz kaldığı için ötüyordu.

Ahmet'e ne istiyorsa ısmarla artık.

Osiloskopla bakmak lazım trafo vınlarken 230V tarafında neler oluyor..

Ahmet'e ne istiyorsa ısmarla artık.

pf7rowvpq4i51.png

şöyle görünüyor yüksel ihtimalle :katil2:

Gökhan hocam ne yap ne et şu skop ile ölçüm olayını çöz. Çok basit bir şey aslında. Bilen biri gösterse hemen anlarsın. Birçok konuda sana engel oluyor.

İzolasyon trafosu yok şuan.

Gökhan hocam ne yap ne et şu skop ile ölçüm olayını çöz. Çok basit bir şey aslında. Bilen biri gösterse hemen anlarsın. Birçok konuda sana engel oluyor.
Aslında osiloskop olayını anladım gibi. Biraz pratik yaparsam daha iyi oturur kafamda. Şuanki sıkıntım, ya benden istenen görüntüleri almayı beceremiyorum ayarlardan, yada ben beceriyorum ama eldeki veri bu kadar.

Umarım bu devre için bastığım son kart olur. Gına geldi bununla uğraşmaktan.

20240226_164610.jpg

Bitti. Bakalım vınlayacak mı?

20240226_182839.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back