Class my-62 Multimetre arıza tamir yardım

farukcandemirel

Aktif Üye
Mehabalar herkese iyi günler 1 yıldır kullandığım nispeten yeni olan multimetrem garip bir şekilde bozuldu içini açtığımda herhangi bir şey göremedim bunun tamiri olurmu olursa yapmak mantıklımı onu merak ediyorum kesin emin değilim nasıl bozulduğuna ama dün gece bir kondansatörü ölçmek için kullanmaya çalıştım cihazda çok nadir kondansatör ölçümü yaptığım için problar hala sağ iki yere takılıydı normalde orta 2ye takmam lazımdı ben bunu unuttum ve o şekilde ölçmeye çalıştım çok küçük bir kıvılcım çıktı sonrasında sadece diyot modunda devamlılık ölçtüm devamlılık modu olması gerektiği gibi çalıştığı için(tek düzgün çalışan o) daha yeni farkettim cihazın bozulduğunu buna şimdi nasıl bir müdahele edebilirim onu merak ediyorum öğrenci olduğum için yeni bir multimetre almanın çok taraftarı değilim :) fotoğrafları ekledim.

gerekirse diye biraz daha detay vereyim: diyot ve devamlılık harici hiç bir mod çalışmıyor ekranda 0 yazması gerekirken hep 1 yazıyor bazen atıyorum 200 ohm kısmından diyot ölçümüne geçirince cihaz kendini kapatıyor tekrar kapa aç yapmak gerekiyor ama tekrar tekrar bunu yapmıyor arada yapıyor voltaj ölçümü yaparken bazen sadece 1 yazıyor bazende 1in önünde - işareti çıkıyor garip bir durum tahminimce direkt asıl işlemci gitmiştir ama daha tecrübeli olan sizlere bir danışayım dedim.

Ekler

• WhatsApp Image 2024-04-19 at 18.36.39 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-19 at 18.36.39 (1).jpeg
    746.3 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2024-04-19 at 18.36.39.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-19 at 18.36.39.jpeg
    532.1 KB · Görüntüleme: 31
  • WhatsApp Image 2024-04-19 at 18.36.38.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-19 at 18.36.38.jpeg
    455.8 KB · Görüntüleme: 31
1 Numaradaki transistör patlamış gibi görünüyor.
2 Numarada çizdiğim yer entegrenin logosu mu yoksa orada da bir hasar mı var?
3 Sigorta sağlam mı, kontrol ettin mi?

1 numaranın oradaki pula benzeyen şey ne ve neden orada?

WhatsApp Image 2024-04-19 at 18.36.39 (1).jpeg

normalde kondansatör ölçerken çok iyi şekilde deşarj etmelisin. probelar doğru pozisyonda olsa bile şarjlı kond. ölçü aletine zarar verirdi.

şurada şeması var belki yardımcı olur:

display süren entegre gitmediyse geri kalanı analog switch ve op-amp gibi görünüyor. bunları temin edebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back