Hakko fr301 arıza

Talebe

Aktif Üye
Herkesin geçmiş bayramı mübarek olsun hakko fr 301 lehim emme tabancasını dalgınlıkla 220v girişine taktım ve cihazdan tık diye bir ses geldi hemen kapattım ucu birz ısınmıştı motorun sesi biraz tufaftı cihazı 120v AC prize tekrar taktım power ışığı var ısıtma yok motor çalışıyor.Cihazın içini açtım yanmış bir eleman göremedim gözle ıstıcıyı ölçtüm hiçbir değer yok sadece motor çalışıyor fakat power ledi yanmıyor Acaba bu power led ısıcın içindeki sensör ile aktif oluyor çözemedim. Isıtıcı element bozuk onu kesinleştirdim Acaba başka arıza varmıdır bu 120 v yerine 220v ile çalışınca oluşan bütün SMD direnç ve capacitörleri ölçtüm triyak I sağlam belki bir şey kaçırmış olabilirim .
Not Cihaz ABD şebekesine uyumlu çevirici ile kullanıyordum.
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Diğer tarafta bozulabilecek birşey görünmüyor. Şebeke tarafındaki EMI ile ilgili komponentler kolay kolay bozulmaz. MOV da yok herhalde, olsaydı şebeke sigortasını attırırdı.

SMD dirençlerde bir gariplik var üzerindeki rakamların karşılıklarını göremiyorum .Örneğim 303 kodlu SMD direnç 30k burda yarısını okuyorum

SMD dirençlerde bir gariplik var üzerindeki rakamların karşılıklarını göremiyorum .Örneğim 303 kodlu SMD direnç 30k burda yarısını okuyorum
hiçbir eleman devre üstünde ölçülmez paralel bi 30k daha varsa 15k görmeniz normal mesela.

Diğer tarafta bozulabilecek birşey görünmüyor. Şebeke tarafındaki EMI ile ilgili komponentler kolay kolay bozulmaz. MOV da yok herhalde, olsaydı şebeke sigortasını attırırdı.
Bir tiryak smd motor kontrol entegresi 2903 genellikle direnç ve kapasitör. Isıtıcının arızalı olduğu kesin hiçbir değer vermiyor ölçümlerde. Yeni ısıtıcı üç yalnız ABD yurt dışı buna uyumlu olan böyle bir dalgınlığı bekliyordum erken oldu

Bir tiryak smd motor kontrol entegresi 2903 genellikle direnç ve kapasitör. Isıtıcının arızalı olduğu kesin hiçbir değer vermiyor ölçümlerde. Yeni ısıtıcı üç yalnız ABD yurt dışı buna uyumlu olan böyle bir dalgınlığı bekliyordum erken oldu
bunun çözümü cihazı taktığınız PRİZİ cihaza uygun tip haline getirmek.

hiçbir eleman devre üstünde ölçülmez paralel bi 30k daha varsa 15k görmeniz normal mesela.
Zaten ona dikkat ettim parelel aynı değerli olanlar zaten yarı sıkıntı yok 5Mohm olan 14 K gösteriyor .Benim merekettiğim bütün cihazlarda ısıtıcı içindeki resistans ve sensörümü devreyi çalışır hale getiriyor. Sucak hava tabancaları gibi olabilirmi

Zaten ona dikkat ettim parelel aynı değerli olanlar zaten yarı sıkıntı yok 5Mohm olan 14 K gösteriyor .Benim merekettiğim bütün cihazlarda ısıtıcı içindeki resistans ve sensörümü devreyi çalışır hale getiriyor. Sucak hava tabancaları gibi olabilirmi
5M direnç olması çok garip.

cihazlarda Mohm mertebesine pek çıkılmaz toleransı çok fazla olacağından büyük direnç kullanmak her zaman şaibe yaratacaktır mümkünse dirençleri söküp ölçün

bunun çözümü cihazı taktığınız PRİZİ cihaza uygun tip haline getirmek.
Yukarıdaki resimde siyah çevirici var usa bayraklı fiş girişi 220 -120 v çeviriyor diğer ikisi 220 için sadece ,dalgınlıkla diğer bayraklı olmayana taktım.O an

Yukarıdaki resimde siyah çevirici var usa bayraklı fiş girişi 220 -120 v çeviriyor diğer ikisi 220 için sadece ,dalgınlıkla diğer bayraklı olmayana taktım.O an
benim cep telefonu adaptörüm'de kutusundan 110V olarak çıkmıştı 110/220 değildi ben evdeki 1 prizimi japon tipi priz bularak değiştirmiştim prizin içinde küçük 220/110 trafo sığdırmıştım.

Rezistansın yenisini mi getirteceksin yoksa içini açıp aynı telle tekrar mı saracaksın?

Isıtıcı bu şekilde nasıl tamir olunur bilemiyorum. Demir içine preslenmiş seramik ısıtıcı . Çözüm bulamadım 70 $ ucun fiyatı yurt dışı 140Watt gücünde.

Cihazın sadece ısı fıçılar ucu arızalı olduğunu kesinleştirdim kart sağlam çok şükür ,sırada bu cihazı 220v ile çalışacak hale getirmem gerek. Bunun için bu cihazın 220 v versiyonu forumdan Sercan beyde vardı kendisine mesaj attım cihaxının kart resmini paylaşabilir ise hiç yoktan yurt dışı ığraşmayayım ısıtıcı üç için Türk-İş’e distribütör firmadan uygun olanı alırım . Cihaz testini resimde göründüğü şekilde yaptım .Elimde bulunan atıl durumdaki sıcak hava tabancasının ısıtıcısını buna bağladım kaba şekilde cihaz çalıştı .Burada şunu çıkartım ıdıtcı üç üzerindeki sensör bağlantısı cihazın aktif olmasını sağlıyor
767501E2-A2C7-4ECA-A8BA-61400AD29C0D.jpeg

@Talebe, eevblog dan birisinin de başına aynı şey gelmiş.
Bu arkadaş 120v->230v dönüşümü yapmış. 230Voltluk ısıtıcı ve kart üzerinde birkaç direnç değişimi yapılmış. Motorun ise 120 voltluk olduğunu belirtmiş. Motor için ekstra kapasitör kullanarak voltaj düşümü yapmış. Bu şekilde çalıştırmayı başarmış.

@Talebe, eevblog dan birisinin de başına aynı şey gelmiş.
Bu arkadaş 120v->230v dönüşümü yapmış. 230Voltluk ısıtıcı ve kart üzerinde birkaç direnç değişimi yapılmış. Motorun ise 120 voltluk olduğunu belirtmiş. Motor için ekstra kapasitör kullanarak voltaj düşümü yapmış. Bu şekilde çalıştırmayı başarmış.
Evet o sitedeki bilgileri okudum lakin çok detaylı bilgi vermemiş

Bendeki 2021 5. ay üretimi 220 V versiyonu sanırım şu an en güncel model. Garanti etiketi görmediğim için içini açtım. Belki sonra başkasının da işine yarar diye fotoğrafları burada paylaşıyorum. Aynı gibi görünen bir kaç fotoğraf var, kamera bütün PCB'yi netlemedi. Umarım faydasını görürsün.

IMG_20220716_133329_1.jpg
IMG_20220716_133319.jpg
IMG_20220716_133313_1.jpg
IMG_20220716_133307.jpg
IMG_20220716_133248.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back