Hedef takip eden drone projesi

Belirlediğimiz koordinatlar içinde doğu-batı, kuzey-güney, yükseklik sürekli bir uçuş gerektirir; çünkü biz kargayı kovunca tarla faresi gelir.
Onu kovunca başka bir şey gelir; ekosisteme göre bunu tabii daha iyi bilenler vardır, ben örnek olarak söyledim.

Devriye atarsa dron, kuşların alışma ihtimali var. O yüzden devriye iyi bir çözüm değil bence. OpenCV ile görüntü işleme yapılabilir, bununla ilgili çok örnekler görüyorum youtube'da. Mesela adam kendi suratını takip ettiriyor. Bize de bu lazım, ama frame rate çok yüksek olacak. Ben saniyede 10 frame dedim ama bu yetmeyebiilir. Emin değilim ama sürüyle çekirdek olan bir Jetson modülü ile saniyede yüzlerce frame elde edebilmemiz lazım gibime geliyor.

Devriye atarsa dron, kuşların alışma ihtimali var. O yüzden devriye iyi bir çözüm değil bence. OpenCV ile görüntü işleme yapılabilir, bununla ilgili çok örnekler görüyorum youtube'da. Mesela adam kendi suratını takip ettiriyor. Bize de bu lazım, ama frame rate çok yüksek olacak. Ben saniyede 10 frame dedim ama bu yetmeyebiilir. Emin değilim ama sürüyle çekirdek olan bir Jetson modülü ile saniyede yüzlerce frame elde edebilmemiz lazım gibime geliyor.
gözetleme kamerası çok sağlam birşey olmalı yüksek çözünürlük bunu ayrıca bir bilgisayar işlerse
opencv de çözümlerde var karga yı yakaladığı anda sadece kargayı yüksek etrafını düşük çözünürlük ile yapabiliriz
göruntu boyutu optimize edilir, buda performansı etkiler dronun takibi açısından.
ayrıca kargaların hızı nekadar diye baktımda şok oldum 50 km normalde herhalde daha yavaş hareket ediyorlar hiç okadar hızlı olduklarını fark etmemiştim
sistem otonom olucaksa bunu hazır model ilede yapabiliriz
bu model hızlıdır abi opencv den ama hız daha kritik değer bizim için
model : ssd_mobilenet_v2/2
od_no_keypoints.png

Son düzenleme:
Yandaki rakamlar ne? Ne kadar emin olduğu yüzdesi mi?

• Beğen
Reactions: nt
Yandaki rakamlar ne? Ne kadar emin olduğu yüzdesi mi?
evet abi nesnenin güven ölçümü diyebilir bunun yanında tensorflowda başka eklemelerde yaplıyor video uzerinden tanınan nesnenin
parlaklıgı ile oynaya biliyor döndürebilir zoom yapabiliyor orjinal görüntüyü bozmadan hemde bunları istersen yazdırmayada bilirsin
yada birini ekleyip çıkara bilirsin kontrol ekranı için

örnek olarak :
Python:
confidence = output[0]['confidence']
class_label = output[0]['class_label']
bounding_box = output[0]['bounding_box']

Yüzdeler baya iyi gerçekten. En azından bizim Gebze'nin kargaları için yeterli :) Ve arka plan ayrıntısını da çok başarılı bir şekilde yok sayabiliyor.

• Haha
bu konu hakkında bir video çekip işlemeye çalışıyorum bu linux beni delirtti bende dinazoruz windows kurucam enson al dicem billgates abi sahibinden zeytinlik
örnek olması için mobeden çekmeye çalıştım birsürü sorun hallediyim umarım yarın bitmiş projeyi paylaşabilirim eğitilmiş modeli nasıl kullanırız falan bunları ayrıntılı şekilde yazarım
:)

Bildiğim kadarıyla jetsonu open cv ile kullandıgınızda pek bir işlevi kalmıyor normal bir bilgisayar gibi oluyor jetson nanonun avantajı gpusunda cuda çekirdeği tensor çekirdeği(emin değilim)gibi yapay zekaların kullandığı birimlerin fazla olması Yapay zeka olarak yolo (birkaç versyonu var en güncelini bilmiyorum) , tensorflow gibi yapılar kullanılıyor internette aynı donanımda hız karşılaştırma videoları vardır

Genel olarak yapay zeka çok bildiğim bir konu değil daha cok @nt nin alanı

Dron tarafında da konuya birkaç ekleme yapacağım ancak henüz baştan okuma fırsatım olmadı

Bildiğim kadarıyla jetsonu open cv ile kullandıgınızda pek bir işlevi kalmıyor normal bir bilgisayar gibi oluyor
çok haklısın, opencv güçlü bir görüntü işleme biraz ağır kalıyor.
opencv işleyene kadar karga falan kalmaz o tarlada :)

drone hakkında bilgim hiç yok

bu konu hakkında bir video çekip işlemeye çalışıyorum bu linux beni delirtti bende dinazoruz windows kurucam enson al dicem billgates abi sahibinden zeytinlik
örnek olması için mobeden çekmeye çalıştım birsürü sorun hallediyim umarım yarın bitmiş projeyi paylaşabilirim eğitilmiş modeli nasıl kullanırız falan bunları ayrıntılı şekilde yazarım
:)
Hehe, ben yillarca Linux kullanacagim diye diretmistim. Sonra yeter deyip dondum yine Findoz'a. Servr olarak iyi de masaustu olarak ugrasilmiyor Linux ile, sanal makinede yasiyor artik. :D

Never say never. 10 ve 11'de epey stabil hale geldi. Arada USB'lerin kafayi yemesi disinda sorun yok. Ben de bir zamanlar Kernel derleyip Stage 2'den Gentoo Linux kurar, Slackware'e takla attirirdim. Hey gidi gunler. Simdi 30 saniye ayiramiyorum, is yapmak yerine olusan hatalari arastirmakla geciyor insanin omru Linux'ta. Konfor alanimdan cikmam. :D

Windowsu terk etmeyi ben de çok istiyorum. Sebep ise lisanssız kullandığım çizim ve yazı programları. Ev içinde olduğu için pek sıkıntı yok ama Kicad ve OpenOffice'e alışıp Linux'e geçmem lazım.

Windowsu terk etmeyi ben de çok istiyorum. Sebep ise lisanssız kullandığım çizim ve yazı programları. Ev içinde olduğu için pek sıkıntı yok ama Kicad ve OpenOffice'e alışıp Linux'e geçmem lazım.
Kicad'e proteusta olduğu gibi bir parça havuzu eklense çok güzel ve geçiş de kolay olacak. Çoğu tasarım 5-10 tip bileşenle devre kuruluyor. Kicad'de her seferinde arama yaparak seçmek zahmetli.

kordinat tespitini arsa içinde lora iile yapsak yinede 20mt hatalımı olur?

Son düzenleme:
postun tamamını okumadım belki daha önce yazılmış olabilir. decawave diye bir firmanın geniş alanlar için uwb tracking ürünleri var. 3 veya daha fazla köşeye anchor dedikleri sabit istasyonlar koyuluyor aradaki cisim üzerindeki modül bu istasyonlar ile olan uzaklığı radyo sinyalinin gidip dönüş süresine bakarak çok hassas ölçüyor (time of flight) bizim denemelerimizde sistem 10cm çözünürlük ile çok rahatlıkla çalışabiliyor. yeni modellerde bu mesafe daha da düşmüş olabilir. fazla pahalı deği modülün tanesi 20-30 euro gibi olması lazım.

bu proje için çalışıyorum ama ögrenicek şeyler var daha örneğin lora yada uwb gibi sizlerin bu konudaki uzmanlığına güvenerek ben bir python proje dosyası hazırladım bir kaç kodda yazdım bunun için nesne tanımada hazır modül kullanıcam yeniden eğitmeye gerek olmadan çatal bıçak bile tanıyor bu modül :)
coco_ssdV2 diye geçiyor tensorflow ile yapılmış
millet gpt ye kod yazdırır ben kodları gpt ye yazıyom :katil1:

programın mantığı @taydin ın yazdıgı gibi yanlışım varsa düzeltin lütfen otonom kullanıcıdan giriş beklemeden
dosya hiyerarşisi

Bash:
DroneProjesi/
|-- nesne_tanima_modeli/
| |-- egitilmis_model/
| | |-- saved_model.pb
| | |-- variables/
| |-- etiket_haritasi.pbtxt
|-- drone_kontrolcu/
| |-- __init__.py
| |-- drone_kontrolcu.py
|-- yardimci_moduller/
| |-- __init__.py
| |-- nesne_tanima_yardimci_modulu.py
|-- ana_program.py
|-- requirements.txt

çalışma mantığı:

Kamera Girişi:
Tarlayı gözleyen bir kameradan gelen görüntülerin alınması.
Nesne Tanıma:
Nesne tanıma modeli (TensorFlow SavedModel formatında) kullanılarak kameradan alınan görüntülerdeki nesnelerin tespit edilmesi.
Bu aşamada, özellikle kargaların tespit edilmesi hedeflenir.
Koordinatların Belirlenmesi:
Nesne tanıma sonuçlarından karganın konum bilgilerinin çıkartılması.
Drone Kontrolü:
Drone kontrolcüsü aracılığıyla belirlenen karganın konumuna yönlendirilmesi.
Drone'un belirli bir strateji ile kargayı korkutması.
Görüntü Gösterme ve Sürekli İşlem:
Nesne tanıma sonuçlarının işlendiği ve drone kontrolünün yapıldığı kısımlarla birlikte görüntülerin ekranda gösterilmesi.

Son düzenleme:
6 tane 1920x1080 stream'de aynı anda insan algılıyor, hem de çok sayıda. Sistem yükü de %15 :dehset1:

Karga sürüsü gelse bahçeye hepsini teker teker takip eder bu. Adamlar yapmış yav :aylak1:

• Beğen
6 tane 1920x1080 stream'de aynı anda insan algılıyor, hem de çok sayıda. Sistem yükü de %15 :dehset1:

Karga sürüsü gelse bahçeye hepsini teker teker takip eder bu. Adamlar yapmış yav :aylak1:

Abi yalnız bu kart ₺100k civarında. Drone düşerse zarar büyük olur :dusun1: :dusun1:

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back