Karaca Vantuz Elektrik Süpürgesi arıza

fecr

Yeni Üye
Herkese iyi forumlar, elektrik süpürgesinin kartı kırılmış nasıl olmuşsa :) haliyle çalışmıyor. Bu işlerden pek anlamıyorum o yüzden sizlere sorayım dedim. Çalışmama nedeni kesinlikle kırık olduğundan mıdır?
IMG_20240219_201854.jpg

Altındaki yollara bakmak lazım.
Kartın 1/4 i kırılmış. Çok büyük ihtimalle yollar kopmuştur ve çalışmama nedeni kesinlikle bundandır.

Altındaki yollara bakmak lazım.
Kartın 1/4 i kırılmış. Çok büyük ihtimalle yollar kopmuştur ve çalışmama nedeni kesinlikle bundandır.
Yeni bir kart bulursam değişim yapacağım. Onun dışında acemi birisinin yapabileceği bir şey var mı Gökhan hocam. Tavsiyeniz var mı?

Yeni bir kart bulursam değişim yapacağım. Onun dışında acemi birisinin yapabileceği bir şey var mı Gökhan hocam. Tavsiyeniz var mı?
Kart kırılmamış olsa kopan yollara tel çek filan derdim ama kırılmış artık. Acemi birinin uğraşmasını tavsiye etmem. Görünşe göre kart makinenin vakumlama gücünü ayarlıyor. Aynısı KiCad tarzı bir programda çizilip basılabilir. Ama dediğim gibi ne yaptığını bilen birinin yapması lazım. Bence internet üzerinden yada makinenin servisinden yenisini araştır.

Lehim yapmak için gereken ekipmanlar varsa, kopmuş olan yollara kalınca bir tel lehimleyip kartı tekrar düz hale getirebilirsin.

Bu tip soruları sorarken elektronik bilgi seviyeni, elindeki ekipmanları da belirtirsen ona göre daha isabetli yorumlar gelebilir.

Ekipman ve lehim bilgin yoksa bilen bir arkadadşın veya dürüst bir tamirci çok hızlı bir şekilde tamir edebilir. Ama emin olmak için arkayı da görmek lazım.

Bu arada, o dirençlerin üstündeki komponent neyin nesi acaba? Bir şeye benzetemedim.

1709210424448.png

Şu kondansatörden. Ama dediğiniz gibi açı ve ışık nedeniyle metalik görünmüş. Açı tam tepeden bakar şekilde ve ışık parlaması olmuş.

images (5).jpeg

Kirmizi ile isaretli bolgelere dikkatlice sert ve esnemeyen bir plastik yapistirip kartin arka tarafindan kirilan yollari telle tamir edebilirsiniz. Tek yuzeyinde yol olan basit bir kart gibi gorunuyor. Onarimi zor olmaz. Yollarin nasil onarilacagina dair cok iyi bir Youtube videosu var. Kartin diger yuzeyinde kirik kisma denk gelen entegre yoktur umarim. Diger yuzeyinde resmini atabilirseniz iyi olur.

aaa.jpg

Son düzenleme:
330nf 100V multilayer kondansatör.

Kondansatör de diğer devre elemanları gibi ilginç bir ürün grubu. Çok çesidi var. Bazı kondansatör çeşitleri arasındaki farkı ben de anlamış değilim. Seramik var, multilayer var. Tip ve kullanım voltajı aynı ama farklı kullanım alanları var

Bu tip kpndansatörden bende de var. Eski bir radyodan sökmüştüm.

Yenisini bu tipte hiç görmedim.

Bu tip kpndansatörden bende de var. Eski bir radyodan sökmüştüm.

Yenisini bu tipte hiç görmedim.
Bunlar ya eski değil yada satan kişinin elinde uzun zaman kalmış olabilir. Çünkü ben alalı 2 sene filan olmuştur. Stardan almış olma ihtimalim var ama emin değilim.

Star daki kondansatör yada parça dolabını çok karıştırmışımdır. Bu tip kondansatör hiç denk gelmedi. Belki bir parti gelmiş bitmiş olabilir.

Antalyada başka parça aldığın yer var mı? Alternatif olsun. Star biraz pahalı kalıyor. Birde çok kalabalık.

Star daki kondansatör yada parça dolabını çok karıştırmışımdır. Bu tip kondansatör hiç denk gelmedi. Belki bir parti gelmiş bitmiş olabilir.

Antalyada başka parça aldığın yer var mı? Alternatif olsun. Star biraz pahalı kalıyor. Birde çok kalabalık.
Ben stara artık hiç gitmiyorum. Adamların gözünün içine bakıyorsun yine de "buyur kardeşim" demiyor. Benim gibi araya girmeyi sevmeyen bir tipsen akşama kadar sana sıra gelsin diye beklersin, bir allahın kuluda "sen çok bekledin, ne istiyorsun" diye sormaz.

Sıklıkla elektronik markete gidiyorum. Hem çok daha az kalabalık, hem de malzemeleri bir nebze kaliteli oluyor. Bir de güney elektronik var ama orada da pek çeşit yok. Mesela arduino ile ilgili hiç bir şey yok.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back