Sercan

--
Bir süredir lehim yaparken başımıza bela olan dumdandan kurtulmak için duman emici araştırıyorum. Gereksiz yüksek fiyatları sebebi ile kendin yap seçeneği öne çıkıyor. Bu noktada çok güzel örnekler de mevcut.

Bende kendim için bir tane yapacağım fakat bunu doğru şekilde yapmak istiyorum.

Öncelike dumanın flux kaynaklı olduğunu biliyorum ama bu dumanın nasıl bir kimyasal yapısı var?

Buna bağlı olarak filtre seçiminde dikkat edilmesi gereken nelerdir?

Çoğu ticari ürün basit bir karbon filtre ve fandan oluşuyor. Benim de elimde aşağıdaki gibi bir filtre var, karbon olup olmadığını bilmiyorum ama akvaryum pompasındaki filtere benziyor. Bu iş görür mü?

IMG_20210515_140529.jpg

quick-493a.jpg

Mehtemelen bu sadece sünger filtre. Başka bir şey için Benzer filtre kullanıyorum ve bendeki karbon değil.

İnstructables'da bir tane yapmışlar. Aktif karbon filtre kullanmışlar. Genel olarak aktif karbon filtre kullanılıyor galiba. Aktif karbon organik maddeyi üstünde toplar. Çıkan dumanın hepsi organikse hepsini filtreler. Aktif karbon filtre değildir sendeki. Onlar simsiyah olur genelde.

Solder Fume Extractor With Activated Carbon Filter

fume.png

Örneklerin hepsi ticari amaçlı ürünler. Görüntüleri güzel ancak işlevlerinin zayıf olduğuna inanıyorum.

Çalışırken sadece lehim dumanı değil. Atölye de bga cihazı da var. Cihaz çalışınca flux dumanı çok çıkıp ortamın hava kalitesini çok düşürüyor. Ayrıca duman emicilerin yeteri kadar zehirli gazları filtre ettiğine de inanmıyorum.
Bende uzun zamandır ne yapılabilir diye düşünüyorum, aklımda olan proje şöyle;

Eskiciden çalışan çıkma elektrikli süpürge alınır. Balkon veya odanın dışına açık hava da korunaklı yere süpürge monte edilir. Mesafeye göre Körüklü 1 - 2 - 3 süpürge hortumu birleştirilerek masa üstüne kadar getirilir, 20 X 30 cm2 ölçülerinde davlumbaz tipi yan veya dik başlık yapılır. Süpürgenin anahtarı düşük devire ayarlı açık konumda tutulur. elektrik kablosu uzun. Masa üstüne yakın bir yere anahtarlı prize takılır.
Anahtarli prizden süpürgenin aç/kapa çalışması kontrol edilir.
Süpürge düşük devirde çalışacağı ve dışarıda olacağı için ses/gürültü de olmaz. Ortamdaki zehirli gazlar güçlü bir şekilde dışarı atılır.
Aklımda böyle bir tesisat var.
Değişik yöntem olabilir veya geliştirilebilir olduğunu düşünüyorum.

HTB1X0vdOpXXXXXhXXXXq6xXFXXXO.jpg

Aşağıda resimdeki makineyi elektrik süpürge olarak düşünün.

KNOKOO-200W-dijital-ekran-uzaktan-kumanda-lehim-duman-kar-c-duman-emici-FES200-lazer-duman-aspirat.jpg_Q90.jpg_.webp

R7645773-01.jpg

Elektrik süpürgesine yukarıdaki hortumdan 2-3 adet eklenerek (mesafeye göre) kullanılabilir.

Öneriler var mı?

Son düzenleme:
Bunu bir kimyacıya danışmak lazım.

Havada sonucta bir gaz. Gaz içinden gaz filtrelemek normal elek mantığı ile olmaz sanırım. Bu filtreler ile Anca havada asılı olan partikuller filtrelenir heralde. Ancak piyasada satılan basit duman emicilerin filtresinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Evet Hava da gaz, ancak zararlı gaz değil. Sorun burada zararlı/zehirli gazları filtre etme veya ortamda etkisiz hale getirme
Polen filtrenin, karbon filtreye göre etkinliği daha fazla olabilir.
Ancak yeterli korumayı sağlamayabilir.

Hala; lehimleme havadar bir yerde yapılmalı veya lehim dumanı ortamdan uzaklaştırılmalı diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bir süredir lehim yaparken başımıza bela olan dumdandan kurtulmak için duman emici araştırıyorum. Gereksiz yüksek fiyatları sebebi ile kendin yap seçeneği öne çıkıyor. Bu noktada çok güzel örnekler de mevcut.

Bende kendim için bir tane yapacağım fakat bunu doğru şekilde yapmak istiyorum.

Öncelike dumanın flux kaynaklı olduğunu biliyorum ama bu dumanın nasıl bir kimyasal yapısı var?

Buna bağlı olarak filtre seçiminde dikkat edilmesi gereken nelerdir?

Çoğu ticari ürün basit bir karbon filtre ve fandan oluşuyor. Benim de elimde aşağıdaki gibi bir filtre var, karbon olup olmadığını bilmiyorum ama akvaryum pompasındaki filtere benziyor. Bu iş görür mü?

10452 eklentisine bak
10453 eklentisine bak
Merhaba bende uzun zamandır araştırıyorum mikroskop altında lehim yaparken direk dumanı solumak hiç hoş olmuyor daha önce de forum da paylaşmıştım @taydin weller kullanıyor memnun ama maliyeti yüksek bir ürün piyasada 2uul filtre olarak bir ürün var son zamanlarda baya popüler bir çok tamirci genelde lazerle ekran keserken çıkan koku ve dumanı aspire etmek için kullanıyor filtresi piyasada bulunuyor fiyatı 120 140$ seviyesinde şimdi gelelim kullanıcı yorumlarına çok iyi vakum yapmadını lehim yaparken çok yakınlaştırmak gerektiğini ve basit bir yapısı olsada fan sesinin rahatsız edici olduğunu dile getiriyorlar. Ben şuan mikroskop a dahili bir fan kullanıyorum filtresi yok sadece dumanı direk solumamı önlüyor!
Öncelikle kullanıcak olan motorun güçlü sessiz hatta hız ayarla olabilmesi sonrasında da filtre konusunda klima olabilir ya da hali hazırda satılan duman emici filtreleri den yarsrlanılabilir gördüğüm kadarı ile tek katman ile değil normal filtre+karbon+hepa filtre kullanıyorlar.
Yanı sıra tasarım konusundaki düşünceniz ne ? Bir boru kulllanarak üniteli bir ürün mü yoksa görselini paylaştığınız fan önüne yerleştirilmiş sabit bir ürün mü?

Ekler

• Screenshot_2021-05-15-15-57-17-827_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-05-15-15-57-17-827_com.android.chrome.jpg
    430.3 KB · Görüntüleme: 158
  • Screenshot_2021-05-15-15-57-22-245_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-05-15-15-57-22-245_com.android.chrome.jpg
    609 KB · Görüntüleme: 188
  • Screenshot_2021-05-15-15-57-20-065_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-05-15-15-57-20-065_com.android.chrome.jpg
    542.2 KB · Görüntüleme: 206
  • IMG_20210420_211050.jpg
    IMG_20210420_211050.jpg
    195.3 KB · Görüntüleme: 162
Görüntüyü dolayısı ile tasarımı hiç düşünmedim. O görseli en uygun fiyatlı ürünlere benzer olduğu için paylaştım.

Ben burada önce kurtulmak istenilen şeyi tanımak istiyorum. Bu nedenle şu an tasarımın bir önemi de yok. Gözle görülen dumandan kurtulmak istiyorsak bir fan da iş görür tasarımda ona göre çeşitlilik gösterir...

O zaman ikinci aşamaya geçelim filtre konusunda incelediğim uygun ücretli ürünlerde sizinde değindiğiniz gibi siyah bir sünger var karbon denilsede kimi karbon bile değildir :) buna istinaden bir kaç adımlı filtre sistemi kullanmalıyız karbon sünger filtre aspiratör lerde bulunan beyaz filtre ve bir hepa filtre bunların çeşitleri var. Birde nasıl sıralamalıyız hangisi en öne gelmeli hangisi en sonda olmalı. Reçine pasta içeriği konusunda Murat Şen YouTube kanalında bir çalışma yapmıştı ayrıntılı şekilde içerik veriyordu oradan da neden kurtulmak istediğimiz konusunda fikir alabiliriz

O videoyu biliyorum, benim istediğim bilgiyi vermiyor...

O videoyu biliyorum, benim istediğim bilgiyi vermiyor...

Lehim pasta ve flux içerindeki maddeler, zararlı olanları yapısı değilmi konu adım adım birleştirerek gidiyoruz @Sercan bey pasta ve flux ın içerisinde neler var neden korunmak lazım ? Sorusunun cevabı peşindeyiz yanlış mı anladım ?

Lehim pasta ve flux içerindeki maddeler, zararlı olanları yapısı değilmi konu adım adım birleştirerek gidiyoruz @Sercan bey pasta ve flux ın içerisinde neler var neden korunmak lazım ? Sorusunun cevabı peşindeyiz yanlış mı anladım ?
Lehim, pasta,flux. içeriğinde ısı ile ortaya çıkan solunmaması gereken zehirli gazlar...
Bilgilenmek isteyenler kurtel.com.tr sitesine girip kurşun ve lehim dumanının zararlarını okuyabilirler...
Burada cevabı beklenen; Zaten zararlı olduğunu bildiğimiz maddelerin zehirli gazlarının ortamdan uzaklaştırılması veya ortamda etkisiz hale getirilmesi...
Yoksa; kullanılan malzemelerin içeriğine girilirse, konudan uzaklaşılır.

Son düzenleme:
Aynı şeyden bahsediyoruz ama ortak noktada buluşamadık
Derin konu kimya ben dahil bir fan ile dumanı uzaklaştırırken @Sercan bey etkisiz zararsız bir hale getirmek için araştırma yapıyor pasta flux içinde ne var zararlı olan hangisi ve hangi filtre bunu süzer ?

aktif karbon iş görür, araba filtresi olabilir, ama benim aklıma su arıtma cihazlarının gac filtresi geliyor, kiloyla aktif karbon, çabucak doymaz. sadece hava direnci yüksek olacağından biraz güçlü bir fan gerekir. su süzmek için üretilmiş ama revize edilebilir, çıkışına da hepa konur, karbon tozunu tutmak için...

Bu örnek ticari çözümlere benziyor. Mesele Deve'in incelediği bir modelin iç yapısına bakarsan aynı süreçler takip edilmiş.

f5fb768120dc1c9e5f465035cc.jpg

Lehim dumanını tanımlayan şöyle bir bilgi buldum:

Lehimleme buharlarının ana kaynağı, lehimleme işleminde bir akı olarak kullanılan rosin veya kolofondur. Rosin, çam ağacından elde edilen amber renkli reçineli bir maddedir. Isıtıldıktan sonra benzen, toluen, fenol ve hidroklorik asit gibi bir çok hidrokarbon içeren dumanları eritir ve üretir. Bu dumanları teneffüs ettikten sonra, birkaç gün veya birkaç ay içinde çeşitli semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Semptom başlangıçta gözlerde veya burunda baş ağrısı ve iritasyon şeklinde başlayabilir, koşullar hiper alerjik reaksiyonlara, kronik bronşitlere ve astıma yönelebilir. Bu nedenle lehimleme dumanlarına karşı koruma, lehim laboratuvarları için önemli bir sağlık ve güvenlik konusu olmalıdır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,886
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back