Opamp'ı doğru çalıştırma

Potansı komple açarsam 9v verdiğinde opamp çok yüksek derecede ısınmaya doğru gidiyor, hemen geri kapıyorum hocam. Az önce denedim aynısı oldu.

jumperları taktıktan sonra devamlılık testi yapıyorum aslında orada bir sorun yok, dirençleri de ölçerek takıyorum. Tamamdır hocam opamp bacaklarından ölçerek devam edeyim bundan sonra

Şuan potansı dediğim gibi 9v verecek kadar açamıyorum muhtemelen yanacak opamp öyle açıp bırakırsam
Bu opamp nalları dikmiştir. Potans ile opamp inputu arasına da direnç koyarak kullanmakta fayda var, 1k ila 10k mesela, deney sonucu değiştirmez şu an yapmaya çalıştığın şeyde. Şart değil ama breadboardda çalışırken aksaklıklar olabiliyor böyle.

Peki şunu sorayım hocam o zaman

Hiçbir şey bağlı değilken. Dümdüz single opamp'a 7.bacaktan 9v verip 4.bacağı grounda bağlayınca el değmeyecek kadar ısınması normal mi anormal mi?

Sağ üstteki direncin iki bacağı aynı sütunda. Aynı sütundaki bütün delikler aşağıdan birbirine bağlıdır. Yani siz o direnci kısadevre etmiş oluyorsunuz. Koymanız hiçbir işe yaramıyor.

Hiç bu açıdan düşünmemiştim. Seri bağlı gibi ilerliyor şeklinde düşünüyordum. Çok teşekkür ederim bu bayağı bir ampül yaktı kafamda.

Peki şunu sorayım hocam o zaman

Hiçbir şey bağlı değilken. Dümdüz single opamp'a 7.bacaktan 9v verip 4.bacağı grounda bağlayınca el değmeyecek kadar ısınması normal mi anormal mi?
Opamp yanmış. Opamplar farkedilecek kadar ısınmaz, ısınıyorsa ya devrede problem vardır yada bozulmuştur.

Hiç bu açıdan düşünmemiştim. Seri bağlı gibi ilerliyor şeklinde düşünüyordum. Çok teşekkür ederim bu bayağı bir ampül yaktı kafamda.
aslında ben bu bilgiyi yazmıştım hatta o mesajıma breadboard kullanımı ile ilgili bir youtube videosu da eklemiştim.

bence şimdilik deneme yapmayı bırakıp. biraz ara verip breadboard-opamplar vs birkaç video izlemekta fayda var. üst üste deneme yaparken insan fark etmeden aynı hatayı tekrarlayabiliyor.

Son olarak uyarınızdan sonra direnç'in yerini düzeltip sıfır bir opamp ile tekrar denedim yine duman çıktı ama potans tarafından çıktı sanki.

Eğer potansı full açarsam 9v geçerse opamp yine ısınıyor. Ama tek başına başka bir şey bağlı olmadan opamp 9v alır grounda giderse ortalama 3-4dk sonra el değmez seviyede ısınıyor.

Bu sefer doğru bağlayabildim galiba, potansı da değiştirdim. Potansı açtıkça ilk %95lik kısma kadar 1v bile vermiyor çok ufak artıyor, son %5 lik çevirmede bir anda 9v'a kadar atlıyor. Atladığı anda da duman çıkartıyor.

WhatsApp Image 2024-02-09 at 15.26.21.jpeg

Bu opamp da LM301AN statik poşetinden ilk defa çıkardım, yakmamıştım öncesinde bunu eminim :D

Üstteki şemayla bunu da yaktıysam geriye sadece dual opamplar kaldı elimde

WhatsApp Image 2024-02-09 at 15.26.41.jpeg

Son olarak uyarınızdan sonra direnç'in yerini düzeltip sıfır bir opamp ile tekrar denedim yine duman çıktı ama potans tarafından çıktı sanki.

Eğer potansı full açarsam 9v geçerse opamp yine ısınıyor. Ama tek başına başka bir şey bağlı olmadan opamp 9v alır grounda giderse ortalama 3-4dk sonra el değmez seviyede ısınıyor.

Bu sefer doğru bağlayabildim galiba, potansı da değiştirdim. Potansı açtıkça ilk %95lik kısma kadar 1v bile vermiyor çok ufak artıyor, son %5 lik çevirmede bir anda 9v'a kadar atlıyor. Atladığı anda da duman çıkartıyor.

30188 eklentisine bak

Bu opamp da LM301AN statik poşetinden ilk defa çıkardım, yakmamıştım öncesinde bunu eminim :D

Üstteki şemayla bunu da yaktıysam geriye sadece dual opamplar kaldı elimde

30189 eklentisine bak
Yazık olmuş. Baştan başlamalısın. Breadboardda ne varsa sök. Pahalı opamplarla değil de lm358 varmış, keşke onla başlasaymışsın, sakız parasına onlar, çoğu zaman da aynı işi görürler. Potans da yanmış demek ki. Potansı 1k üzerinde kullansan daha iyi.

Önce lm358'i bağla, güç bağlantılarını yap, bacaklardan ölçüm yap, voltaj doğru geliyor mu gör.

Deneyler sırasında ve arasında Opampın besleme bağlantılarını sökme.

Devrede değişiklik yapacağın zaman gücü tüm sistemden kes, değişikliği yap ve sonra gücü bağla.

Poatns orta bacağından da 10k'lık bir dirençle çıkış al, olası hatalarda birşeylerin bozulma ihtimalini azaltırsın.

Bu şekilde öğrenmek çok zor ve maliyetli olur.

Devreleri yapmadan önce simulasyonda dene. Nereden kaç volt çıkıyor, kaç çıkması gerekir bunları analiz et. Hem malzemeleri tanırsın hem de devre okumayı öğrenirsin.

Amatör elektronikçiler için Fritzing diye bir program var orada denemeler yapabilirsin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,933
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back