Osiloskop problarında şaseleme

taydin

Timur Aydın
Staff member
Şimdiye kadar osiloskobu birden fazla kanal ile kullandığım zaman, hep bütün probların şase uçlarını da devreye bağladım. Bir sıkıntı da yaşamadım. Hatta bunun için daha önceleri kullandığım HP osiloskop ile gelen özel konnektörü kullandım şimdiye kadar.

1709285800751.jpeg

Ama bir süre önce eevblog'daki bir üye bunun yanlış olduğunu, sadece bir probun şasesinin bağlanması gerektiğini, diğerlerinin şasesiz kullanılması gerektiğini söyledi. Gerekçe de ground loop olabilir demiş. Dediği doğru mudur değil midir bilmiyorum, ama bu senaryoda ground loop olayının bir deneyini yapalım istiyorum. Nasıl bir deney yapalım? Önce devreyi ortaya koyup simulatörde çalışalım, sonra gerçek devresini kurarız.

Evet yuksek akimli yollarin iki basina scop gns si baglamak sorun. Fakat asil dert bu degil.

Scopun bir kanalinin sasesini GND'ye bagladin. Diger kanallarin her birisini GND ye bagladiginda o kanala kocaman capli bir turluk seri bir bobin baglamis oluyorsun.

Bu halka yuksek akim ceken bolgelere yaklastiginda bu bir turluk sarimda voltaj enduklenmesine sebep oluyor ve o kanalda olcum yaptigin sinyale toplaniyor. Haliyle cok dusuk V/div oranlarinda bu sinyal rahatsiz edici oluyor.

Deneme icin scopun sase krokodilini canli ucuna baglayarak canli ucu sase yapin. Olusan halkayi anahtarlami calisan yuksek akimli malzemelere yaklastirin. Eger dusuk genlikte sinyaller olcme modundaysaniz scopta sinyal goreceksiniz.

Mumkunse hic GND krokodili kullanmamak. (Yayli gnd baglantisini kullanmak)

Scopun harici bir GND baglantisi varsa onu devrenin GND sina baglamak da cozum olabilir.

Osiloskopun problarındaki GND pinleri fiziksel olarak birbirine bağlı değil mi? Ben kafamda şekillendiremedim ayrı ayrı neden bağladığımızı. Farklı devreleri ölçüyorsak neysede aynı devre üzerinde birden fazla noktayı ölçerken zaten nasıl ayıracağız?

Birden fazla kanal kullanırken aynı noktaya bağlayarak kullanıyordum şase krokodillerini. Şasesini bağlamadığım probda daha fazla parazit kaptığımı hatırlıyorum.

50 Hz 1Vpp sinüs sinyalde denedim şimdi.
1709306945861.jpeg

yukarıdaki gibi probun birinin şase krokodili sökülüyken sinyal aşağıdaki gibi
1709307041502.jpeg

Şase krokkodili bağlı olunca durum farklı:
1709307081234.jpeg

1709307171140.jpeg

Burada arada bu deneyde sinyal jeneratörü topraksız prize bağlı. Osiloskop topraksız bağlıymış. Sinyal jeneratörü topraksız prizden çalışınca çıkışı parazitli oldu. Örnek aşağıda:
1709307831028.jpeg

Her ikisi de topraklı prizde çalışırken durum ilk 4 fotoğraftaki gibi oluyor. Prizin durumunu fotoları ilk fotoları attıktan sonra fark ettim yoksa topraklı-topraksız meselesi çıkarmak için değil.

Son düzenleme:
Tamam simdi bir de yuksek akimli bir yolda yap ayni deneyi.

1709319125976.png

B kanali ile sinyal jenarorunu izlerken yuksek akim akan ve pcb yol direnci 0.01 R olan hattan 1 Amp akarken
Scopun A kanalinin Gnd krokodilini trafonun alt ucuna bagla. Nasil olsa 0.01 in hem sol ucu hem sag ucu GND

Boylece 1A akimin bir kismi scopunun GND kablosundan akmaya baslayacak.

Bu deney ekstrem bir deney.
-------------------------------
Normalde prob GNDsi bagli degilse daha cok gurultu oluyor.
Yuksek akimli ve frekansli yollarda daha once bahsettigim 1 turluk bobin meselesi ayri bir problem.

Tamam simdi bir de yuksek akimli bir yolda yap ayni deneyi.

31315 eklentisine bak

B kanali ile sinyal jenarorunu izlerken yuksek akim akan ve pcb yol direnci 0.01 R olan hattan 1 Amp akarken
Scopun A kanalinin Gnd krokodilini trafonun alt ucuna bagla. Nasil olsa 0.01 in hem sol ucu hem sag ucu GND

Boylece 1A akimin bir kismi scopunun GND kablosundan akmaya baslayacak.

Bu deney ekstrem bir deney.
-------------------------------
Normalde prob GNDsi bagli degilse daha cok gurultu oluyor.
Yuksek akimli ve frekansli yollarda daha once bahsettigim 1 turluk bobin meselesi ayri bir problem.
Evet böyle bağlanırsa ölçümde hata olur. Ground kıskaçlarından akım geçecek ve sinyal yanlış görüntülenecek. Bu yüzden devre üzerindeki aynı noktadan kıskaçlamak yapmak lazım şaseyi, bütün kıskaçları tutturacak yer olmadığında bir header pini lehimleyiveriyorum oluyor. Kolayda değil trafo, kurmayayım şimdi düzeneği ama bu şekilde hata olacağı belli.

Aslinda 0.01 ohm deney amacli eklendi. Normalde daha da dusuk degerli olmali. Fakat yuksek akimlarda PCB nin GND yolu gerek enduktif etki gerek omik etkiden dolayi ayni yolun iki bas ucu olmasina ragmen farkli davranacaktir.

Valla merağıma yenik düştüm kurdum trafoyu. Tam gönderdiğin fotodaki gibi bağlıyorum. Paylaşıcam birazdan. ilk gözlemim 50 hz için sinyal jeneratörü çıkışındaki genlik yanlış oluyor.

Trafoya 8 ohm bağlı. Aşağıda şaselerin tek noktadan bağlanması.
1709324177070.png

50Hz 1 Vpp 50ohm singen çıkışı sarı sinyal, 1K üzerinden geçiyor. Ölçümlere Vpp ve Vrms yazdırdım.
1709323907964.png

Sarı krokodil aynı GND hattının farklı noktalarını temsil edebilir.

1709324413186.png

Sinyal jeneratöründeki Vpp değişti, yükseldi. İki sinyal de 50 hz olduğundan herhalde görünürde sinyal aynı. Ama bu bir smps olsaydı herhalde sarı krokodil üzerinde oluşan gerilim düşümündeki gürültü de olduğu gib yansılyacaktı ölçülen sinyale.
1709323835676.png

Ekler

• 1709324056181.png
    1709324056181.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 18
Mini PC 19.5v 3.3A smps ile calisiyor.
PC yi lineer guc kaynagi ile beslemeyi cok istiyorum.
Zira USB scop PC ile calistiginda scop goruntusune PC SMPS in bayagi bir gurultu ekledigini dusunuyorum.

Bir ara goya bas harfi @taydin olan arkadas scopunu pille ve sebeke ile ayri ayri calistirip olculen sinyaldeki gurultu uzerine bir test yapacakti.

Bir ara goya bas harfi @taydin olan arkadas scopunu pille ve sebeke ile ayri ayri calistirip olculen sinyaldeki gurultu uzerine bir test yapacakti.

Hangi konuda dedim onu ben? :) Tamamen unutmuşum. Bu testi yaparız ama biraz sabırlı olmanız lazım. Benim Siglent'i pille çalıştırmak için ameliyat etmem gerekir.

Zira USB scop PC ile calistiginda scop goruntusune PC SMPS in bayagi bir gurultu ekledigini dusunuyorum.

Pc yi lineer beslemekteki amacınız nedir önemli olan osiloskopun beslemesi değil mi ?
Pc usb hattını smps ile beslerse ne anlamı olur ki girişteki lineer regülatörün

Forumda usb izolatör konusu var bu iş için daha uygun olur sanıyorum harici dc dc converter kullanan bir çipte yerine lineer besleme yaparsınız

Son düzenleme:
50 Hz 1Vpp sinüs sinyalde denedim şimdi.
31298 eklentisine bak

yukarıdaki gibi probun birinin şase krokodili sökülüyken sinyal aşağıdaki gibi
31299 eklentisine bak

Şase krokkodili bağlı olunca durum farklı:
31300 eklentisine bak
31301 eklentisine bak

Burada arada bu deneyde sinyal jeneratörü topraksız prize bağlı. Osiloskop topraksız bağlıymış. Sinyal jeneratörü topraksız prizden çalışınca çıkışı parazitli oldu. Örnek aşağıda:
31302 eklentisine bak

Her ikisi de topraklı prizde çalışırken durum ilk 4 fotoğraftaki gibi oluyor. Prizin durumunu fotoları ilk fotoları attıktan sonra fark ettim yoksa topraklı-topraksız meselesi çıkarmak için değil.
Buna benzer benim de yaşadığım örnekler var. O yüzden krokodillerin hepsini bağlamayı tercih ediyorum.
Bir de özellikle düşük genlikli ölçümlerde PCB üzerinde GND alınacak yerin ya GND plane üzerinde ya da mümkün olduğunca ona en kısa yoldan ulaşıyor olmasına dikkat ediyorum.

Muhtemelen eevblog'da bahsedilen konunun arkasında şöyle bir şey de var. Eğer iki şase noktası farklı direnç değerleriyle şaseye ulaşıyorsa aradaki farkın büyüklüğüne göre farklı değerlerde voltajlara sahip olabiliyor. Bu yüzden de eşitlemeye çalıştığınızda bir akım transferi oluyor.

Youtube'da Robert Feranec'in kanalında PCB tasarımıyla ilgili güzel videolar var. Onlardan birinde denk gelmiştim bu olaya.

Tam aynı şey değil ama şurada DHO804'ü powerbank ve iki farklı şarj cihazıyla yüksek DC ofsetli, düşük genlikli sinyalleri ölçerek denemiştim.
Kendi adaptörü yanımda olmadığı için deneyememiştim.
Şuradan itibaren bakabilirsiniz.

Sonuç olarak iki SMPS besleme arasındaki fark ciddi bir fark yarattı. Ama düzgün SMPS çok düşük genlikli sinyalde bile powerbank ile aynı kalitedeydi.
Powerbank da sonuçta buck, o yüzden pille aynı şey değil, ama pilli osiloskoplar da sonuçta içeride regülasyon yapıyorlar.
Ayrıca ölçümde sinyalde sorun gözleyememiştim.

Bir de şu var: (yine tam aynı şey değil ama fikir verebilir)

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back